1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фамилијата Марковски (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Ketchup, 23 септември 2017.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Сосема ми е ОК серијава.
    Амбиентот и муабетите - типично македонски.
    Тематиката - исто така.
    Евидентна е разликата (од поранешните серии ) во начинот на снимање и спојување секвенци.Резолуцијата не е висока со што наликува на нешто странско.
    Сцените се професионално одбрани, ама се секојдневни, се гледа дека не е многу вложено во нив.

    Лично јас сум изненадена, не толку од филмската екипа (тие глумци се кај нас, со нови ликови слабо стоиме) туку од целиот проект, со оглед на тоа што продуцентките се многу млади:)

    Колку пари-толку музика.
    Каков Буџет - таков проект.
     
    На EarthFire, lilo, Оленка* и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене серијата ми е супер, ептен фалеше нешто вакво низ телевизиските канали. Тотално го отсликува суровото секојдневие. И тука поаѓам од моја гледна точка затоа што баш ме погодува во срж од секоја гледна точка.
    Притисокот со кој се соочуваат малите приватни фирми, далаверите и лагите кои стојат позади секој „успешен“ проект на денешницава, максималната експлоатација на почетниците, шундот кој никнува не само низ Скопје туку и низ сите останати градови во земјава и со тоа значително придонесува во губењето на меморијата на градовите...
    И една жална вистина - дека факултет и пракса се две дијаметрално различни нешта. Тоа треба да биде онаа „лекција“ која треба да се стремиме да ја надминеме, не како проектанти, туку како корисници на веќе изграденото. За поубаво утре пред сè друго.

    Малку требало да олабават со стручните поими, ама воглавно супер сработено. Актерската екипа е одлична - Мали од „Наше Маало“ колку пораснал, одвај го познав. Дури денес ми светна кој е. :D
    Многу ми се допаѓаат кадрите од Скопје, особено зградата во Дебар Маало во која се снимала серијата - прекрасен споменик од „модернизацијата“ на некогашно старо Скопје, која датира уште пред земјотресот. :l:
     
    На crazylady, cresa-jagoda, dunika и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Па добро, серијава секако мислам дека и не е баш за целна група деца до кај 12 години со суровата реалност што ја прикажува, повеќе и поради политичките алузии со кои деца барем до тинејџерство не треба воопшто да се задлабочуваат. Не ни приметив ова за која возраст го препорачуваат...
    А, со пцовките и вулгарностите што најмногу во сцените со средношколците ги приметив, булингот и тепачките поради фаци како оној сељак што го викаа (не ми текнува како се викаше) кои исто така во школото ги прикажаа - за жал, секако ќе се соочат и во реалноста за некоја година...

    Навистина многу реална е серијава со сите проблеми и неправди на општеството во сите сфери што ги прикажува - во училиштето, со барањето работа, корумпираноста.
    „Со вакво CV во друга држава јас тебе треба кафе да ти варам“... oh the irony :D
    Сашко јас многу си го поштувам ко јавна фаца и глумец, освен хуморот и улогата на главен лик како во Трето полувреме, му личи и оваа да речам негативна улога... на сомнителен корумпиран тип, вмровец со другар од оние што тепаа студенти пред некоја година :D
    Детево со јутјуберството ми е исто многу интересно :D
    Не ми е до толку прејака како На терапија, они ми се touching on another level, а и нема баш сличност и споредба... ама и за двете серии ми е мило, гордост и напредок се, супер е што почнавме редовно да пуштаме телевизор баш ради домашни серии :clap:
     
    На EarthFire, *Amethyst*, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас не знам како Јана може да биде со таков дечко како што е Алек. Јас искрено би го убила. Тежок идиот. Па и подметнувањето „романтични“ подароци за да се искупи...:x
    Мислам, идиотски профил. Сашко одлично се снаоѓа во оваа улога на негативец, ми се допаѓа и мене.

    Најутка ми е ликот кој го глуми Пајак. Немам поим како му беше името, јас го меморирав како „оној соседот“.
    На крај да не излезе дека он ја купил зградата и си игра гачки со станарите.
     
    На crazylady, PaLaVa, *Amethyst* и 7 други им се допаѓа ова.
  5. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Јас во Јана се заљубив. Готово.
    Сега уште да ја најдам по сите социјални мрежи. :D
     
    На EarthFire, SexiLy, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене Силвија (мајката) ми е душа. Не знам како и' беше името во серијата, ама актеркава ми е омилена. :D
     
    На SexiLy, cresa-jagoda, korisnichka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    А мислиш oсумгoдишни децa не слушaaт пцoвки? :D Кoлку и дa пaзaт рoдителите и дa цензурирaaт телевизиите џaбе, нaшкoлo и нa интернет не мoжaт дa ги избегнaт.

    Инaче мене ми е бaш интереснa серијaвa, ми се дoпaѓa штo имa пoвеќе дејствијa и ликoви. Кинемaтoгрaфијaтa не е ништo пoсебнo и интереснo, не рaзликувaм некoгaш кoa тoa дететo снимa, a кoгa е oбичнo. Сaмo еднa сценa ми се дoпaднa кaкo беше снимaнa, кoгa Јaнa трчaше нa кеј сo електрoнскa музикa вo пoзaдинa.
    Мнoгу ми се глупи сцените сo дететo штo снимa целo време, дури и сo прoфесoркaтa кoгa збoрувaше. Ми дoaѓa кaкo oчaен oбид дa се пoврзaт сo млaдинaтa режисерите.
    Не е нештo пoсебнo aмa aрнa е зa тепaње време, мислaм декa требa дa биде мaлце пoпoзитивнa.
     
    На cresa-jagoda, Victorian и Co0kie им се допаѓа ова.
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Дааа таа е Сара, мене ми беше сомнителна уште во првата епизода кога дојде кај нив дома и ко збораше на телефон, Мене најмалиот ми е најјак незнам оти ама многу се смеам со него и со Столе сељакот :rofl:
    Како и да е јас продолжувам да ја гледам, типично македонско сурово секојдневие.
     
    На cresa-jagoda, Victorian и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Супер серија која одлично го доловува македонското секојдневие. Ја гледаме со мајка и ни се свиѓа. Се што се прикажува е реално. Ми се допаѓа глумата, природна, глумците добри. Јана и Силвија ми се омилени, малце се разочарав од Алек (Сашко), многу е препотентен.
    Се надевам ќе има повеќе епизоди, 8 се малку според мене..
     
    На cresa-jagoda, Victorian, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  10. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.838
    Допаѓања:
    75.402
    Пол:
    Женски
    Малку нереална ми е серијава. Изгледав две епизоди на јутјуб.
    Мајката и ќерката работат, мажот и синот невработени, а купуваат с8 на најмалото. А као треба да се покажат како се борат за опстанок, партиски неопределени.
    Притисоци на работа. Ок е тоа.
    Снимање на професорите. Можда сум јас затуцана, ама ова не е ок.

    Сара покрај дечко, се мува со друг дечко. Ајде ќе се правиме дека не знаеме зошто е така. Ќе чекаме да објават па да останеме со подзинати усти.

    Мислам дека премногу е рано за серијава. Во Србија или Бугарија ќе пројде, кај нас тешко.
    Ќе ја гледам само да видам дали ќе погодам расплет.
    Не пишувам спојлери да не ви уништувам забава.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И мене Силвија ми е омилена актерка (веќе 100 пати кажав :lol: ) и баш се израдував кога видов дека конечно повторно се појавува во серија, после толку време...Ама се разочарав дека само во една сцена ја дадоа :|
    Во неделата само кога вечераа ја прикажаа :(
    Сепак главно место во серијава земаат малиот брат, сестрата и Сашко Коцев.

    А баш мислев повеќе ќе ја гледаме Силвија...Срцка е стварно...

    Ајде сега се надевам во Инсајдери повеќе ќе ја има на тв екраните |(
    (Плус и ќерка и Ана таму ќе глуми...И таа е срцка :f: )
     
    На *Amethyst*, cresa-jagoda, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Задоволство ми е да ве читам. Да продолжат вакви македонски домашни изданија. Супер серија, и тема и глума. 5+
    Малце да ратисаме од Атиѓе-матиѓе
     
  13. Jane Lane

    Jane Lane Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Како падобранец малку ке упаднам - @malerozna , јас мислам дека Алек го купи телефонот с8 и и го даде на Јана..
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како тоа за девојчиња од 15 години користат израз „спонзоруши“? Ова го видов во прва епизода. Возрасен човек осмислува сценарио, или изнервиран тинејџер?
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Вака или онака, ја изгледав и втората епизода, подобра беше од првата.
    Ми се допаѓа како изгледа во целост, не знам зошто уште пред 10 години толку плачеа дека е тешко да се изведе серија како проект во мкд, кога еве, ова веќе личи на нешто. Пример, подобра е од повеќето хрватски серии што се прикажувале (иако е далеку од најдобрите нивни).
    Не ми се допаѓа тоа што задржува внимание во 40-те минути, а откако ќе изминат, сфаќаш дека дејствието не е ништо посебно. Не ми се допаѓа политичката тема, затоа што воздухов и без тоа труе од политика, и не ми се допаѓа што вработена оди со шеф (а фамилијава е нешто као морална и треба гледачот да се соживува со нив - ама од друга страна па доста реално испаднало дури и да не планирале, овде сите нешто кукаат како жртви, а самите се валкани до гуша :D).
    И мислам дека фалат поубави актери во државава. Не да мислам, туку сигурно е така.
     
    На blonde_supergirl, korisnichka и Victorian им се допаѓа ова.
  16. razocaranata

    razocaranata Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Мене актериве некако многу ми беа вештачки, може моја гледна точка, инаку во првата епизода многу глупо им беше тоа со спонзорушите.
    Ќе ја гледаме до крај, нема најава за 3та епизода на јутуб а имаше за втората.
    Знам само дека малиов со телефонот го гледав како е во полиција, а поголемиот брат изгледа ќе се пресели. Не знам архитектката со дечко и што ќе направи
     
    На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас гласам да раскинат, нека го шутне и нека си најде секој од нив поасален ко за себе вака. :sweat:
    Навистина не знам како Јана го поднесува типов, јас не можам да поднесам такви препотентни примероци ко овој Алек.

    Само не можев да разберам на кој основ го вработија таткото. Се согласи да извади членска од партија или го вработија преку врски?
     
    На cresa-jagoda, crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
  18. razocaranata

    razocaranata Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Мислам дека е преку партија, нели кога се врати дома книшка донесе, а мајката знам дека отказ ќе даде.
    Дечкото на Јана гледав дека некој проблеми ќе направи со фирмата, оваа ќе го убедува дека е опасно и дека во затвор се оди.Има сцена во војна болница, ама не знам кој ќе биде таму.
    Не знам на кој начин Виктор ќе разбере дека го изневери таа Сара
     
    На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Извади членска :D На крајот од првата епизода ѝ ја покажа на Јана, она баш и се зачуди и му рече „нели не те интересираше политика“...
     
    На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
  20. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    За Сара и поголемиот брат, прочитав некаде профили на личностите во серијава и кај него пишуваше дека крие огромна тајна од сите други, а во една најава мајката го убедуваше таткото со зборови ко: каков е-таков е, син ти е, мора да прифатиш што сака во животот (или нешто така), така што, со разговорите што ги водеа на двосед и Сара и Мали (заборавив како се вика во серијава) ме наведоа да мислам дека Сара правеше муабет со дечко и со кој шо се бакнуваше а Мали правеше муабет со дечко му, претпоставувам дека Сара му е cover-up.
    Инаку ми се сфиѓа како е склопена серијава, ми има западњачки шмек.

    А за Иван, таткото ми беше чудно што кога беше на интервју спомнаа дека бил инженер, а влезе во архива на Основен суд.. :^)
     
    На cresa-jagoda, Victorian, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.