1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на облека

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lilit, 9 октомври 2011.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Дали некој ја знае целата постапка на фарбање облека во домашни услови?
    Каква боја да се купи, колку чини, како се прави....

    (имам повеќе ситници, па ако може да ги исфарбам сама)
     
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас сакав тоа да прашам дали имате фарбано во домашни услови, знам дека се продава боја за тестил само дали можете да ми кажете од каде може да се набави. Знам дека во Охрид со СУна бои и лакови се продаваше боја за текстил 80 денари мислам дека беше само не се сеќавам на постапката како беше
     
    На MejkApGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас купив боја од чаршија, на самата опаковка пишуваше каква е процедурата.
    Ми дадоа две кесички затоа што фарбав пантолони. Мислам дека 5kg вода требаше за секоја кесичка. Се става вода во големо тенџере колку што треба, прво да зоврие, а потоа се додава бојата. Пантолоните треба прво да се намократ, а после да се стават во водата. Околу 45 мин треба да се варат, со тоа што треба да се промешува одвреме навреме за да се фати убаво бојата рамномерно.
    На крај, се плават пантолоните, а во последната вода се става малку оцет.
     
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    а капут фарбаат-т.е штоф се фарба или не?
    баш сега додека читав ми текна дека имам едно капутче што многу брзо ми обеле на некои делови- а е црно, па ме интерсира дали може да се исфарба...
     
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    А каков е изборот на бои? Кога бев пред неколку години да прашам во чаршија имаа само црна и бордо.
    Повеќе ми се свиѓа опцијата дома да си ги средам сама, да не ми ги мешаат таму со туѓи алишта. Баш ќе прашам во некоја продавница за бои и лакови во Скопје, па ќе ви кажам дали има.
     
  6. Pala4inka

    Pala4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    9
    Пребојадисување облека

    Имам многу парчиња облека кои имаат одлична кројка и топ стојат, но проблемот е бојата, или не ми одговара или се избелени! :devil: :worried:
    Што мислите девојки, каде би можела да набавам боја за пребојадисување? На кои места има, како се вика, колку пари е?

    Ве молам за мислење! Однапред благодарам! :)
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Пребојадисување облека

    Оди си во Чаршија за 200-300 ден ќе си ги оставиш , професионално ќе ти ги пребојат
     
  8. Pala4inka

    Pala4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    9
    Бев еднаш, ми исфарбаа 2 пара пантолони за 300 и катастрофа беа. Пуштаат боја на секое перење и смрдат, освен тоа и немаат голем избор на бои, само црна и црвена евентуално...
    Ми треба нешто за во домашни услови, да е квалитетна да не пушта боја и да не мириса!
     
  9. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во продавниците за бои и лакови би требало да има и вакви текстилни бои, за фарбање во домашни услови. Но резултатот е ист, така да и сама да си ги исфарбаш, алиштата на секое перење, повторно ќе испуштаат боја. Земи в предвид дека и кога ја фарбаш косата, на секое миење испаѓа боја од неа, ова ќе му дојде некако исто. Доколку облеката не е памук, туку некаква синтетичка ткаенина, воопшто и не губи време и пари за фарбање, зашто нема да фати.
    Е сега, знам луѓе кои текстил фарбаат и со боја за јајца, меѓутоа текстилот што го фарбаат има најчесто бела или крем основа, иако со тек на времето, фарбата паѓа.
     
  10. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Јас лично немам фарбано , ама се сеќавам еднаш мајками ми ми носеше една јакна во нејзината фабрика , долго ја носев јакната после и не излезе бојата :D
     
  11. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Дали може едно палтенце црно, како блузичка е тенко, да го офарбам во некоја корална боја?
    Дали имаат воопшто некоја таква посветла и дали може од црна во светла?

    ПС. Зборувам да го однесам во тоа за фарбање во чаршија, не дома сама да го фарбам.
     
  12. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    ^ Јас кога носев пред 2-3 години, ми рекоа од потемна во посветла неможе, само обратно. Сакав од темно кафено во светло сиво, ама ништо, не можело. А и не верувам дека имаат баш некој спектар на бои, посебно не корална :lol: Али во секој случај можеш да прашаш, може и они се во тек со модата па си набавиле и некои такви бои :D
     
  13. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Немам фарбано облека , само се сеќавам како мала мајка ми ми имаше исфарбано едно палто :D :D
     
  14. jaam

    jaam Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    дали може со боја за текстил да напишам нешто на овична памучна бела блуза?
     
  15. Angie.Angie

    Angie.Angie Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    9
    Дали некоја пробала да изфарба обелена облека така што ке ја испери во кафе? :) дали делува? сум читала на повеќе страни демек се враќала црната боја па не знам дали да пробам :))
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    interesno i jas sakam za ova da znam
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.494
    А штом степ може да офарба коса, дали може да го лупнам на кошула бела,како овие сега што се носат, не знам точно како се вика материјалот,како тул што е,знаете де оној проѕирниот? :wasntme:
     
  18. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    :) :D Не сум пробала, ама по некоја логика (И по малку искуство од овие работи), не верувам.
    Провери на внатрешната страна од кошулата, мора да има етикета со состав на материјалот.
    Ако е пророден материјал, можеби нешто и би фатило, ама не верувам дека би добила подеднаков тон на бојата насекаде.
    Ако е вештачки материјал, воопшто нема да фати. :hai:
     
  19. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    А може ќе имаш среќа и ќе ти фати во омбре стил :D
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.494
    Јас сакам карирана,но добро. :D
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.