1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на црни алишта

Дискусија во 'Дом' започната од elenileni, 19 март 2010.

 1. elenileni

  elenileni Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Дали би можел некој да ме информира каде можам да ги префарбам фармерките во Скопје, бидејќи ми се ишараа од прашокот, а многу си ги сакам, па сакам повторно да ги префарбам црни?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш фарбав јакниче црно, ама мајка ми ја купи бојата незнам од каде а ако сакаш сама да пробаш да ги исфарбаш фармерките ќе прашам од кај се купува бојата и како да ја користиш.
   
 3. elenileni

  elenileni Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Е супер, немам штета ако пробам бидејќи поголема од оваа сигурно нема да биде :)
  Прашај и пиши ми....благодарам многу, mwa
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Ќе ја прашам мајка ми, сега спие ама утре обавезно ќе прашам и ќе пишам.
   
 5. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  јас ќе ти кажам :lol: ќе си одиш во чаршја, и тука некаде кај што е џамијата, кај што се продаваат сувенирчиња, опинчиња играорски :lol: ќе прашаш било кого, каде е фарбарата, за фарбање јамболии, алишта, а пред дуќанчето надвор има јамболии прострени...и ќе си влезеш за 150 ден ќе ти исфарбаат...а бојата ти е 50 ден ти требаат 2 , значи џабе дома ќе се мачиш ќе испофарбаш и тенџериња и раце :lol: ...знач ти само стигни во ,,срцето,, на чаршија и секој ќе ти каже кај е тоа... :lol: јас за една кошулка светот го превртев кога ми ја унакажа мајками :x :x ...така да..ова од искуство... ;) :D
   
 6. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Една моја другарка фарбаше сукњичка од бела во црна во порта влае, во трговскиот на самата улица од партизанска се гледа, доле во тие продавничките. 200 ден мислам дека плати
   
 7. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  А дали во чаршија префарбуваат од на пример плава во црна и слично?
   
 8. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Секоја боја може да ти ја префарбаат во црна, едино неможе од темна во посветла (бар мене така ми рекоа, пример, од црна во сива :shake: :) ), а од плава во црна секако дека може :)
   
 9. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Во чаршија така?
   
 10. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Да. Ете Енца погоре има убаво објаснето, за полесно да се снајдеш ;)
   
  На Anely му/ѝ се допаѓа ова.
 11. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Во петокот си го земав палтото од чаршија, го однесов на фарбање за 250 денари го направија одлично. Го фарбав од маслинесто во темно кафено. Ново е палтото, ми се допаѓа моделот ама бојата неее...
  Супер испадна.
  Во порта влае не работат веќе.
  Во чаршија дуќанот се вика Хембој кого и да прашаш ке ти каже, сите знаат каде е, така да лесно ке го најдеш :)
   
  На Anely му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  А да им опнам на фармерките мои обелени, боја за чевли (вакса)? :wasntme:

  Сериозно, дали може да се купи бојата за во домашни услови обработување на материјалите :P и ако може - каде?
   
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Јас купив Струга во една продавница наспроти маркс и енгелс 50 денари мислам дека беше. Продавницата беше за бои и лакови.
   
  На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Како се вика тоа чудото? Што да барам? :angel:
   
 15. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  речи им само боја за фарбање на алишта и тие си знаат, има речиси во секоја продавница за бои и лакови, ама ти препорачувам да си ги однесеш да ти ги исфарбаат, затоа што јас имам фарбано дома и се направив лом :lol: а сега си ги носам кај еден тука во бт за 150 ден ми ги фарбат и се супер :)
   
  На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  99
  Имам едно фустанче,го имам преносено,па сакам да го префарбам во црно.Дали знае некој каде има фарбара во Струга или Охрид????Ми е страв да пробам со фарбите за домашно фарбање ,не беше ефтино фустанчето да не го упропастам скроз.фала
   
 17. kukle95

  kukle95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Јас купив Струга во една продавница наспроти маркс и енгелс 50 денари мислам дека беше. Продавницата беше за бои и лакови.[/quote]
  Како се вика тоа чудото? Што да барам? :angel:[/quote]
  речи им само боја за фарбање на алишта и тие си знаат, има речиси во секоја продавница за бои и лакови, ама ти препорачувам да си ги однесеш да ти ги исфарбаат, затоа што јас имам фарбано дома и се направив лом :lol: а сега си ги носам кај еден тука во бт за 150 ден ми ги фарбат и се супер :)[/quote]

  А на кое место во бт ако можиш да ми кажиш??
   
 18. SparkyAngel

  SparkyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  1.366
  Пол:
  Женски
  Дечки после фарбањето на алиштата, какво искуство имате?
  Колку перења треба да поминат (да не пуштаат црна боја алиштата)? Знам дека црни со црни се перат ама мислам ме разбирате што сакам да прашам.:)
  Имам омилени црни фармерки, од носење веке ми побелеа а супер ми стојат и некако не ми се купуваат нови. Страв ми е да не ми пуштаат боја на кожата.
  Искуство ве молам споделете.
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.357
  Допаѓања:
  5.836
  Имате слика од бојата?

  П.с. капут чоја фарбаат?
   
 20. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.357
  Допаѓања:
  5.836
  За колку време ја извапса?