1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Фаќање" очи

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Sweet Justice, 1 април 2016.

 1. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Мислам дека нема ваква тема. Фаќање очи (или како што некои пософистицирано го викаат фаќање на зарек. Лица од кои се фаќа очи се оние кои кога како мали мајката одлучила веќе да не ги дои, поради плачење, детето кое се било прекинато од цицање повторно почнува да цица. Кога овие лица ќе остарат релативно (над 60 години) требало да се избегнува директен контакт (гледање очи во очи) со ваквите луѓе, бидејќи веднаш штом таков човек ти влезе дома, по помалку од еден час се јавуваат симптоми кај лицата кои стапиле во директен контакт со таквите луѓе како омалаксаност, лошо расположение, инаетење и карање со останатите членови од нивното домаќинство и сл.
  Инаку, мене како мал баба ми ми има ставано лукче в џеб, со цел ако одам на место кадешто има повеќе луѓе (куќни слави, свадби и сл.) да се заштитам од таквите од кои се "фаќа очи".
  Што мислите Феминки, дали има вистина во оваа работа или тоа се само народни верувања? Ако и вам ви имаат споменувано вакви нешта, ве поканувам да споделете :).
   
  На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.101
  Допаѓања:
  77.561
  Пол:
  Женски
  Како мала, имав многу чести главоболки и сите и ја полнеа главата на сиротата моја мајка дека ме фатиле очи.
  Не лукови во џеб, не око против уроци, среќа што и на бајачки не ме однесоа (лично моме, сите му се загледуваат. :smirk: ).
  Потоа се испостави дека имам анемија и дека тоа е главната причина за моите главоболки, ама битен беше моментот како на детето го фатиле очи. :D

  Секако дека е народно верување, а тоа дека постојат луѓе со лоша или еве да речам, чудна аура која ти прави да се чувствуваш лошо, нервозно и нерасположено е друга тема на муабет, не ќе да е до случките со доењето.
   
  На Istata od vcera, Lella, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.549
  Допаѓања:
  39.650
  Oвa нештo кo урoци дoaѓa?
  Јaс никoгaш не сум верувaл вo вaкви рaбoти, a знaм брaтучедкa ми нa внукa ми гaќите нaoпaку и ги oблекувaше... :rofl:
   
  На Istata od vcera, Lella, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.246
  Пол:
  Машки
  Oвa ти се викa урoкливи oчи. :rofl:
  И јaс кaкo Кечo не верувaм вo oвa, некaкo глупo е. Пa уште кoгa ќе слушнaм кoментaри oд типoт: "Ни тие не сaкaaт, aмa тaкви oчи имaaт". :drunk: А кaкви имaaт? Штo се пoрaзлични oд нaшиве? Врвoт е кoгa ќе слушнaм декa и пo бaјaчки oделе. :rofl:
  Сериoзнo, глупo ми и е сетo oвa, кaкo и мнoгу други oд типoт декa женa не смеелa дa oди кaј нoвoрoденче кoгa имa менструaцијa, мaјкaтa и бебетo не смееле нaдвoр дa излезaт 40 денa, мaжoт и женaтa не смеaт дa имaaт oднoси пред 40 денa oд пoрaѓaјoт (oсвен oд здрaвствени причини), другo шo имa...чекaјте дa ми текне. Аaa, црнo не смее дa се нoси нa свaдбa, не билo убaвo кao демек и мнoгу други. (lalala)
  Врвoт е штo темaвa вo "други" нaуки е стaвенa. :rofl:
   
  На Istata od vcera, 123ppp, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.891
  Јас за ова прв пат слушам :D Толку од мене :D A инаку, единствено за уроци некако можам да поверувам и поврзаното лошо чувствување, иако не може да се докаже :)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.349
  Допаѓања:
  131.064
  Пол:
  Женски
  Јас кога му велам на татко ми се со лукче в џеб порано бркале зошто не чини, тој упорно ме убедва да јадам :lol: :rofl:
  Инаку за вакво нешто прв пат слушам. Не ни вервам.
  Знам дека кога брат ми е в село му ставаат однаопаку маицата и гаќите и кога ќе се сети тој одма ги превртва :nod: Други работи кај мене дома - не поминват. :shake:
   
  На Sesil, Ketchup и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 7. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  Мене мајка ми не ме цицаше како бебе, дали тоа значи дека кога ќе наполнам 60+ не смеам да одам по гости? :^)

  Инаку, кога правев свадба, некој и кажал на мамица дека заради уроци, требало зетот и невестата да си носат на себе лешниче полно со жива.
  Кошта 100 денари по златарите и филигранските работилници.
  Луѓето пари се наполнаа од празни верувања.
   
  На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.150
  Допаѓања:
  138.864
  Пол:
  Женски
  Gluposti
   
  На honest girl, Bojana.20 и joy1 им се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.818
  Допаѓања:
  172.051
  Пол:
  Женски

  (facepalm) (facepalm) (facepalm)
  Лукот за вампири е. Не е против урокливи очи :!:
   
  На Istata od vcera, Bender Rodriguez, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  лелееее и мајка ми не ме доела :D во 21 век да верувате во вакви глупости , како факање на очи и да верувате во колнење .... шта речи! Јас верувам во негативна енергија што некои луге влијаат на други луге и сл.
   
  На Bozica1980 и MiloMalo им се допаѓа ова.
 11. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  1.281
  Еден дел се страшни бабини деветини.

  „Урокливи“ очи не мора да има само некоја баба, туку може да има секој.
  Емоционалните „вампири“ се оние кои ја влечат енергијата и после комуникација со нив се чувствуваш омалаксано.
  Разликата помеѓу овие е во тоа што првиве не можеш да ги избегнеш особено ако си подложен на такви влијанија. Вториве можеш да ги избегнеш со избегнување контакт или сведување на контактот на минимум.

  А ова со цицањето, се големи глупости.
   
  На Istata od vcera, martovsko cveke и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 12. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На Istata od vcera, Sanjichka007, Lella и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Nella404

  Nella404 Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Овие “бабини деветини“ варираат од град до град, кој во што сака во тоа верува. Еве во мојот крај урокливо око имаат оние со сини очи. И тие со сини очи да ги гледаме во патец додека им зборуваме? Еве не знам...
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  49.216
  Пол:
  Женски
  Ова е најглупавото нешто што го имам прочитано.
   
  На Lella, Bender Rodriguez, Ketchup и 10 други им се допаѓа ова.
 15. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Аиии штета што не спаѓам во групава, инаку на старост ќе растурав по гости одење кај "пријателите". :devil:

  За верување, верувам дека постои некоја друга димензија, сила, нешто што не можеме да го видиме, ама па не верувам во се што се смета за натприродно кај народов. Аман, 21 век сме мајку му, технологии, науки, медицина, чуда... немојте.
   
  На sugarlips, theowndemon и Victorian им се допаѓа ова.
 16. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.282
  Допаѓања:
  122.816
  Пол:
  Женски
  да се смеам или да плачам за ова?
   
  На Istata od vcera, crimson, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  сериозно е ова , во мојот крај има сеуште луге што веруваат во вакви работи ....
   
 18. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.025
  Пол:
  Женски
  (Смајли што се крсти) :D
  Оф леле (за кичма се фаќам) мислам шо да пишам ...
  Верувам само во негативни луѓе, зли , проклети , како сакате речети ги ! Верувам во ширење на негативна енергија од истите (иако има некои несвесни за тоа ) , а знам доста вакви и тоа млади птережно.
  Со нив гледање ич , дури и случајна сребда , не ги познавам.:D
   
  На Istata od vcera, kjukli, Marojo budalO и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.595
  Допаѓања:
  59.335
  Пол:
  Женски
  За фаќање очи на деца им ги ставаат чорапите наопаку (барем во мојот крај). Дека има луѓе со негативна енергија - има, ама па ова со фаќањево очи ми е некако забегано...
   
 20. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Nou comment, mislam deka vakvi glupi temi zabraneti treba da bidat u 21 vek.
   
  На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.