1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фебрилни конвулзии

Дискусија во 'Бебе' започната од Annath, 25 декември 2012.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.303
    Пол:
    Женски
    Ова е различно од треска, тресење при покачена тт, така?
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Да
     
  3. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Малата ми е 13 месеци. Пред 4 дена крена тт 40.5. Ја истуширав, чепче ставив и отидов на педијатар. Бидејќи беше недела неработен ден отидов на детско одделение.
    Ја прегледа и рече црвено грло даде панцев 5 мг на ден, да пие 5 дена, крвна слика во ред, урината нешто не беше добра. За температура ако има чепче да и ставам рече.
    И давам сируп 3 дена дете е полошо, почна да кашла и носот и се затна од секрет неможеше да спие. Ја однесов на одделение и викам дајте чаре нешто друго со сируп не ја бива. Температура не мерев деновиве ама ако имаше сила до 38. Не жежеше, весела беше. И мерија температура 37.7.
    Двајца педијатри и уклучија лендацин и малата како што плачече, не сакаше да ја прима инф, почна од носот шлајм да излегува и од устата како пена се направи. Девојчето почна да се бори за воздух, се тресеше и посина, се здрви како мртво. Јас почнав да викам се здрви, се здрви ( до мене стоеше праксикантка таа не изреагира се стаписа).
    За право веднаш докторот дојде ја сврти на страна,и го фати јазикот, и ставија дијазепам венски како што веќе примаше инф.
    Се врати од мртвите.
    Поглед празен, и викам не реагират. Само трепкаше со очињата и не гледаше ни лево ни десно, како глува. Така после 5 до 10 минути почна да реагира.
    Не задржаа на одделение 24 часа за случајно да не се повторст грчевите. За среќа во ред беше.
    Сега за дома порачав дијазепам чепчиња и морам да ги имзм за недај боже.
    Така мене ми се случи, Господ здравје да дават на сите.
    Жената што беше со мене во соба детето имало во јануар еден напад. И сега подле 5 месеци кренало дома температура и добило грчеви. Таа му го извадила јазикот и му ставила чепче дијаздпам. Кога го донела на болница имало и втор напад за 2 часа после првиот. ...
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Со лесно,со помин да е и никогаш да не се повтори
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам! Амин!:)
     
  6. Iva Mitrevski

    Iva Mitrevski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2020
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    7.241
    Пол:
    Женски
    Eve i jas da pisam vo najteskata tema. Mojaya anja imase febrilni konvulzio vcera, temp od 38 na 39,1 vo rok od nekolku minutki. Slikata e strasna, ne sakam da pisuvam za toa. Prasanjeto mi e, od kade nabavuvate dijazepam cepcinja ?
     
  7. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    А кoга се ставаат? Oдма ли делуваат?
    Се пoчестo се збoри и се случува oва каj децава...
     
    На Iva Mitrevski му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Iva Mitrevski

    Iva Mitrevski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2020
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    7.241
    Пол:
    Женски
    Se stavaat pri napad, odma deluvaat da…. Ne daj boze nikoj da ne dozivee vakvo nesto, slika sto nikogas nema da se zaboravi i moment koga cel zivot na deteto ti se pojavuva pred oci
     
  9. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Ќе биде дoбрo малoтo, жалнo за стресoт штo се преживува, даj бoже ниедна маjка да не гo искуси oва. ;(:hug:
     
    На Jordanovska-K и Iva Mitrevski им се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    Има во аптека во Прилеп, ако не можеш да се снајдеш пиши ми лп, ќе ти испратам.

    Со помин, најстрашното нешто што на никој не посакувам да му се случи.
    Глетката е страшна, ама мора да бидеме силни.:inlove:
     
    На lilo и Iva Mitrevski им се допаѓа ова.
  11. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Вчера имаше напад малата. 1 година и 4месеци е стара. 37.8 температура. Веднаш и ставив чепче и се врати. Сега сме на одделение 24 часа. Во ред е засега. Ми рекоа докториве бидејќи се случува втор пат ( првиот пред 3 месеци) ќе треба да направам испитување некое на мозокот. Се правело кај нас Систина околу 200 евра и на клиника исто така но долг бил редот на чекање.
    Инаку јас од Албанија имам набавено и тешко се снајдов за имплементација. Требаше да го извадам капачето и после да истиснувам.
    А овде на нет најдов едни што изгледаат исто како тие за температура ефералганот. Кажи ми какви има во Прилеп, како изгледаат? 16627204236829008358606591216576.jpg
     
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    @lilo Исти се како овие обичните за температура или ако знаеш какви беа старите нашите чепчиња Диазепам.
    Во поглед на снимање, би те соверувала да отидеш и на второ мислење, ако имате можност и во приватна клиника.
    И на син ми два пати во една година му се случи.
    Со помин и да не се повтори.
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Јас се извинувам што упаѓам,Во која аптека во прилеп има чепчиња?
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    Вива Фарм 2005.
    Не знам дали сте од прилеп, од Алфа слаткарница кај Марко Цепенков се оди према училиштето Климент Охридски. По таа едносмерна уличка што е од лева страна е аптеката.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Син ми 5 год нагло качи температура, тешко дишеше и шкрбаше со забите како да бладам нешто а забите му чкрипење, измерив температура 38.9 дадов далерон 8.5 мл дали се тоа фебрилни грчеви да го носам ли на ургентен?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не се
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.