1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемина готвач - Тема: Велигденска трпеза

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CrazyOne, 4 декември 2015.

 1. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.817
  Пол:
  Женски
  Инспирирана од темата Фемина инстаграм и фото натпреварот, решив да ja отворам оваа тема. Знам дека и доста сакаме да готвиме.
  Целта на оваа тема е во одреден период да се прават jадењa на одредена тема, да се постави слика од јадењето, па потоа да се гласа за наjдобрата..
  Правилата на темата се:
  • 4 дена да се направи (зготви) зададената тема и да се постави слика - четврток, петок, сабота и недела
  • 3 дена за гласањe - понеделник, вторник и среда
  • Сликите може да се направени со било каков апарат, телефон и слично
  • Можете да се приjавите само со една фотографиja
  • Фотографијата не треба да е веќе објавена во друга тема
  • Победникот одлучува за следна тема
  • Доколку нема рецепт покрај сликата, членката нема да биде ставена во анкетата за гласање
  Како за прва тема и да го скршиме мразот нека бидат добро познатите ПИЦИ. Каква и да е капричиоза, маргарита и сите останати видови на пициж

  Поминати теми досега
  1. Пици
  2. Ориз
  3. Чоколадо
  4. Тестенини
  5. Бомбици
  6. Месо
  7. Салати
  8. Ладни сендвичи
  9. Македонска традиционална кујна
  10. Чоколаден мус
  11. Посна трпеза
  12. Компири
  13. Палачинки
  14. Ситни колачи
  15. Тиквици
  16. Јајца
  17. Мафини
  18. Овошен десерт
  19. Шпагети
  20. Оброк во тегла
  21. Сладолед
  22. Пиперки
  23. Риба
  24. Чизкејк
  25. Домати
  26. Слатко - солено јадење
  27. Закуски
  28. Супи/чорби
  29. Мелено
  30. Еклер
  31. Кремаста салата
  32. Шарена декорација
  33. Пилешко на мој начин
  34. Тортиљи
  35. Тиква
  36. Печурки
  37. Се’ од тесто
  38. Чајни колачи
  39. Колач од тефтерот на мама
  40. Топли пијалоци
  41. Новогодишна Трпеза
  42. Божиќни рецепти
  43. Даска
  44. Рецепт со готови кори
  45. Домашно лепче
  46. Интернационална куjна
  47. Здрава храна
  48. Тортелини со сос
  49. Се од jаболки
  50. Листест зеленчук
  51. Посен десерт
  52. Кифлички
  53. ќoфтињa
  54. Мешана скара
  55. Тиквички
  56. Макала
  57. Торта
  58.Крофни
  59.Македонско-турски специјалитети
  60. Морски плодови
  61. Коктели
  62. Ражничи
  63. Солени торти и ролати
  64. Десерт во чаша
  65. Полнети работи
  66. Употреби три состоjки
  67. Поховани работи
  68. Авокадо
  69. Чиа семе
  70. Бисквити
  71. Благи ролати
  72. Брокула
  73.Штрудла
  74.Таљатели
  75. Браунис
  76. Омилен појадок
  77. Оброк готов за 20 минути
  78. Пастрмаjлии
  79. Динстано месо со зеленчук
  80.Ненајавени гости, буџет 400 мкд
  81. Храна за носење
  82. Рецепти со грав
  83. Зелник
  84. Бомбици
  85. Рецепти со шербет
  86. Рецепти со цимет
  87. Рецепти со праз
  88. Новогодишна трпеза
  89. Божиќен десерт;
  90. Фамилијарен ручек
  91. Свежи и крем салати,
  92. Сос за тестенини,
  93. Печен компир,
  94. Полнет зеленчук,
  95. Посни рецепти,
  96. Затворено полнето тесто,
  97. Рецепт со пудинг,
  98. Романтична вечера,
  99. Омлет на ваш начин,
  100. Пролетна салата,
  101. Велигденски рецепти,
  102. Пржено тесто,
  103. Пица,
  104. Домашен чипс,
  105. Пролетни јадења,
  106. Јадења со ориз,
  107. Рецепти со јагоди,
  108. Мафини,
  109. Лесен летен оброк
  110. Овошен колач,
  111. Сендвичи,
  112. Намази,
  113. Овошна салата,
  114. Појадок од/за саканите,
  115. Зеленчуков микс,
  116. Интернационални јадења,
  117. Летни освежителни десерти,
  118. Пирошки,
  119. Посни десерти,
  120. Супа,
  121. Палента,
  122. Брз/едноставен десерт,
  123. Солени јадења со млечни производи,
  124. Погача
   
  На Dust, Βικτωρία, DVAANGELA и 29 други им се допаѓа ова.
 2. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.600
  Допаѓања:
  58.377
  @CrazyOne браво за темава :clap:
  Имам само едно дополнување... Покрај фотографиите во спојлер да се пишува рецептот!!!

  DSC00126.JPG  Затворена пица
  1 чаша вода
  1 чаша зејтин
  1 чаша млеко
  3 мали лажички шеќер
  1 голема лажица сол
  1 свеж квасец (1 1/2 сув квасец)
  1 кг брашно
  *** Чашата за мерење на течностите е од 200 мл...
  Се замесува тесто од сите состојки - водата и млекото треба да бидат млаки, а квасецот „стасан“!!! Добро измесеното тесто се дели на топчиња и од секое се расукува кора не многу тенка. На пола од кората се става кашкавал, печирки, шунка, маслинки, кечап, оригано... и се преклопува со остатокот од кората. Се завиткува убаво по краевите за да не „истече“ полнењето, стасува и се пече!!!
   
  На Roksifoksi, Βικτωρία, okcenzi и 50 други им се допаѓа ова.
 3. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.817
  Пол:
  Женски
  @Val-Dim фала за дополнувањето. Знаев дека нешто испуштив :D
   
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 4. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  received_1089834911029746.jpeg
  Користев готови теста :$ и ги наредив со кечап, кашкавал, шунка, печурки и пак кашкавал плус оригано
   
  На Βικτωρία, okcenzi, DVAANGELA и 43 други им се допаѓа ова.
 5. Bloom19

  Bloom19 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2015
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  1.603
  Пол:
  Женски
  12341068_10201087870635618_2297856955802596403_n.jpg

  Полар тесто за пица
  150 гр кашкавал
  100 гр печеница
  печурки
  кромид
  маслинки со пиперче
   
  Последна измена: 6 декември 2015
  На Βικτωρία, DVAANGELA, sjdgo и 32 други им се допаѓа ова.
 6. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.313
  Пол:
  Женски
  Браво за темава! :clap:

  Еве од мене пица со четири сирења. Ќе ја искористам фотографијата од пред извесно време, но пицата секако нема ни денес да изостане, бидејќи сакам да го потрошам мувлосаното сирење. :)

  [​IMG]

  Тестото го правам сама, а рецептот го имам пишано во соодветна тема:
  http://forum.femina.mk/threads/Тесто-за-пица.992/page-4
  Освен тоа, ставам гауда, зденки, моцарела, пармезан и мувлосано сирење. Гаудата ми служи како „подлога“ за моцарелата и за зденките.

  Го расукувам тестото, го ставам во тавче, го засекувам на осминки и го ставам на 220 степени да се потпече (не го премачкувам со доматен сос). Потоа, кога има уште малку за печење, го вадам и на секоја четвртина редам сирења: на една оди гауда + зденки, на соседната - неколку парчиња моцарела како подлога и одозгора мувлосано сирење (за моцарелата да го неутрализира малку пресолениот вкус на другото сирење), на таа до неа - гауда + моцарела (за да не биде без вкус) и на последната четвртина - пармезан. Одозгора наросувам оригано или босилен (освен на четвртината со мувлосано сирење). Враќам во рерна уште малку за да се растопат сирењата и тоа е крај на целата приказна. :) Нормално, со ова обавезно ми оди пиво, или ако некој од нас двајца е болен - бело вино, а како додаток, кој го користам само јас (посилнава моја половина ужива само во вкусовите на сирењата) е домашен доматен сос со некој зачин.

  Бон апетит! :pizza: :beer:
   
  На Βικτωρία, Anacid, mira.mira и 62 други им се допаѓа ова.
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.933
  Пол:
  Женски
  На кој начин ке се види кој е победник?Ке има посебна анкета или по број на лајкови? :)
   
  На Βικτωρία и lovemme им се допаѓа ова.
 8. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.817
  Пол:
  Женски
  Со анкета. Исто како каj фото натпреварот само овде се готви на дадена тема. :)
   
  На Βικτωρία, Citko и joy1 им се допаѓа ова.
 9. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.080
  Допаѓања:
  105.187
  [​IMG]
   
  На Tinushka, Βικτωρία, DVAANGELA и 33 други им се допаѓа ова.
 10. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.643
  Допаѓања:
  71.512
  Пол:
  Женски
  На Βικτωρία, DVAANGELA, sesilija и 27 други им се допаѓа ова.
 11. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  Уште една гурманска тема :clap: :pizza:

  Ова е интегрална пица ( со ржано, пченично и хељдино брашно) со домати, маслинки, мисиркини гради, лута пиперка и едамер, а зачинета со босилек и оригано.

  PicMonkey Collage.jpg
   
  На Βικτωρία, GabyTranceॐ, DVAANGELA и 59 други им се допаѓа ова.
 12. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.040
  Пол:
  Женски
  На Кајгана ја има истата тема, само таа е да се направат јадењата, а не од архива, иако неможеш да знаеш дали се сега приготвени, таму мислам една недела да траеше натпреварот, и мислам дека награда даваа.Во последно заборавив да ја отварам таму темата, иако планирав да се зачленам и таму за да објавувам.Е сега би предложила победникот да избира поинакви теми, некои сложени рецепти и несекојдневни јадења.Како на пример чизкејк, тирамису, канелони, пасти, специфични десерти, чурос, пити, тартови, лазањи и разно.Подобро е да се зададе предизвик и да се направи нешто или ако веќе имаме архивско :envy: (за мрзлите ко мене хаха) ама ќе се трудам да ги правам бе:drunk:Мене поинтересно ми е кога нешто го правам за прв пат.Ама и така е убава темата, алал да ти е Крејзи, јас планирав да ја отварам темата пред некое време, ама мислев дека ке нема да биде активна, и ќе летив на гров хм, се жалам мислев во канта :rofl:.Ке ве лајкнам утре, и ке ставам нешто од мене.Поздрав милички, го запоставувам форумот во последно, ама ова се моите омилени теми :* :hug: Гушки до ситее !! :?:
   
  Последна измена: 6 декември 2015
  На Βικτωρία, Salome, mareane и 11 други им се допаѓа ова.
 13. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.817
  Пол:
  Женски
  @Winter Lady Сум ja видела и jaс темата на Каjгана. Не знаев овде како ке се одвива истата тема, иако знам дека фемина инстаграм нон стоп е активна и има феминки кои стварно ги бива да направат нешто ( не потценувам никого да се разбереме). Како за прв пат е одбрана оваа тема со пиците, па да видиме како ке се одвива понатака.
   
  На Espadrila и Βικτωρία им се допаѓа ова.
 14. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.040
  Пол:
  Женски
  Важи само домашно зготвено нели, не од ресторан, да нема забуна за некој. Да секој не го бива за готвење, а јас само за баници ми е малку потешко иако другите работи ми се лесни.Се правам што за кратко време се научив ама баш се да готвам, иако ретко готвам, а до пред 1 ипол незнаев а подпржувам манџи.Ама за другото од мала се интересирав и помагав дома. :D
   
  На SunnyGirl2, Βικτωρία и CrazyOne им се допаѓа ова.
 15. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.817
  Пол:
  Женски
  Да да домашно направено. За од ресторан лесно е :D Тоа ми беше и целта на темата, да се даде одредена тема и да го направиме тоа во одреден рок.
   
  На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.080
  Допаѓања:
  105.187
  Жени aкo не се рaзмуaбетите не ве бивa, се си е кaжaнo вo првиoт пoст, гoтвете и пoстирaјте. Зa муaбети имaте еден куп други теми.
   
  На Espadrila, Βικτωρία, Tajnaotrovna и 17 други им се допаѓа ова.
 17. ANGIE1

  ANGIE1 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  3.479
  Пол:
  Женски
  пицава изгледа превкусно :pizza: сирењава ми се слабост :D
   
  На Βικτωρία, tanja manja, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  [​IMG]
  Се надевам е океј што ја имам постирано сликата.:tmi:
   
  На Βικτωρία, DVAANGELA, zhap4e и 21 други им се допаѓа ова.
 19. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.895
  Допаѓања:
  20.355
  Пол:
  Женски
  Snapchat--1705245401173249226.jpg
  Od snapchat e spushtena ali mislam deka nema veze:wasntme:
   
  На Tinushka, Βικτωρία, DVAANGELA и 15 други им се допаѓа ова.
 20. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.698
  Допаѓања:
  55.037
  Пол:
  Женски
  Супер тема. :clap:

  Ајде и мојата од викендов.
  [​IMG]

  Обично пица тесто - брашно вода, шеќер, сол и маслиново масло. Одозгора ставив ваква шунка - ја има во Тинекс и ви ја препорачувам, одлична е.
  [​IMG]
  Сосот е лут домашен, и има младо козјо сирење, горгонзола и грана падано.
   
  На Βικτωρία, DVAANGELA, zhap4e и 33 други им се допаѓа ова.