Фемина инстаграм за диетални јадења

Дискусија во 'Диети' започната од Dream-Girl, 17 јули 2017.

 1. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.218
  Допаѓања:
  7.910
  Пол:
  Женски
  Не мора да значи.:)
   
  На Purplelilac и Animali им се допаѓа ова.
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.372
  Пол:
  Женски
  На GoodGirl45 и Purplelilac им се допаѓа ова.
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.067
  Пол:
  Женски
  Бисквитите се полни со шеќери, нема потреба од нив. Па и чоколадо одозгора. Ова е десерт, не е оброк за слабеење. За слабеење е овесни сварени во вода со семиња и толку. Не е вкусно, ама се слабее. Додуша цел живот јадев овесни за доручек и исто ми беше а мртва гладна.Сега јадам леб од цело зрно, путер и јајце варено и краставица, најадена а слабеам. Оброкот треба да е прост и нискокалоричен, не вкусен, интересен, богат, сладок....
   
  На Dennings и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 4. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Мал дел од моите здрави рецепти објавени на мојот инстаграм.
  Screenshot_20190523_104456.jpg Screenshot_20190523_104441.jpg Screenshot_20190523_104431.jpg Screenshot_20190523_104420.jpg Screenshot_20190523_104409.jpg Screenshot_20190523_104400.jpg Screenshot_20190523_104348.jpg Screenshot_20190523_104336.jpg Screenshot_20190523_104325.jpg Screenshot_20190523_104313.jpg
   
  На CarrieBradshow, Purplelilac, bella12 и 21 други им се допаѓа ова.
 5. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  IMG_20180821_220508.jpg IMG_20180828_104533_632.jpg IMG_20180829_205436.jpg IMG_20180901_124822.jpg IMG_20180904_180803_900.jpg IMG_20180911_192400_714.jpg IMG_20181003_170636_996.jpg IMG_20181003_213601.jpg IMG_20181022_135503_728.jpg IMG_20181022_135208_287.jpg
   
  На Purplelilac, annii, Brinetka и 16 други им се допаѓа ова.
 6. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  IMG_20181022_081239_256.jpg IMG_20181115_055148_163.jpg IMG_20181027_155335_318.jpg IMG_20181219_185223.jpg IMG_20190225_190549.jpg IMG_20190220_161930.jpg IMG_20190406_194525_137.jpg IMG_20190416_210722.jpg IMG_20190416_220136.jpg
   
  На Purplelilac, annii, Brinetka и 18 други им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.250
  Допаѓања:
  266.596
  ^
  Браво.
  Извор на идеи си:)
   
  На Askopje, Animali, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.067
  Пол:
  Женски
  Е ова е веќе здрава храна, не целосно диетална, ама за одржување килажа е таман.
   
  На Purplelilac, miss.b и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 9. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Да, немора да е диетално за да биде здраво. Јас ги прикачив сликите, меѓутоа не пишав рецепти за ништо. Ќе напишам ако некој побара. Се што има на сликите, е одбрана здравата верзија, готвено исклучиво со маслиново масло, сосовите се домашно зготвени со помош на Нутрибулет. Тестенините се интегрални. Мед или стевиа и понекогаш кафеав шеќер наместо обичен бел шеќер.
   
  На Purplelilac, duffi, oblace1 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Зошто да не?

  Со секоја здрава храна може да се слабее ако се прилагодат порциите и ако се воспостават здрави навики.

  Оризот и тестинините не се смртен грев ако ги јадеш во одредена количина и во одредени денови, па дури ни белите тестенини не се толку трагични. Јас лично преферирам интегрални но не значи дека ако некој одбере една рака бели макарони треба да се чувствува лошо - и тука е тој однос кон храната што треба да се менува од корен за да се сменат навиките. Не треба да се плашиме и да бегаме од храната, ние ја контролираме неа, не таа нас.

  Јас јадам слично на @IamSexyAndIKnowIt и на @MissChievous и во животот не сум била послаба. Следам со Фитнес пал за да не забегам со количина и тоа е тоа.

  Зборуваме за многу свеж зеленчук, месо, јајца, јатки, воглавно домашно готвена храна, здрави десерти без шеќер, соодветен сооднос на протеини, јагленихидрати и масти.

  Има уште многу да се пишува на темава ама ај да речеме, се' што сметаш дека ќе го јадеш пак за некој месец/година, не треба да го исклучиш целосно од храната туку само да го намалиш количеството. Се' друго дава јојо ефект.
   
  На Purplelilac, Espadrila, Dream-Girl и 10 други им се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.067
  Пол:
  Женски
  Поради комбинациите пред се. Ама не значи дека е храна од која се дебелее. Погоре имаше толку комбинации од кои не можеш да симнеш ни грам а камоли да слабееш што ова е вистински храна за "диеталци". Воглавно оброците од членкава се супер, ако имаш за симнување повеќе килограми би избрала само комбинирање на скроб со протеин да избегнувам и тоа е тоа.
   
 12. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Јас месо воопшто не јадам, сето ова месо што е по сликите обожавам да го готвам, ама само мајка ми јаде месо. :D Така да не внесувам некој лоши комбинации, јадам повеќе ориз и компир, наместо леб. Чат пат интегрален леб. Ниту риба неможам да јадам.

  Еве и од денес 2h пред теретана.

  IMG_20190524_085801_550.jpg
  ^^
  Ова ми дава премногу енергија, се што е благо, строго за пред вежбање. Ништо друго не ми дава енергија како благото. Овде зборувам за здраво благо.
  Млеко со ниска масленост, банана, јагоди, лажичка путер од кикиритки, лаж. мед, кокос и овесни снегулки. 1/4 лаж ванилин екстракт.
  И шо е најбитно, за оние вечно гладните како мене, овој оброк ме држи сита едно добри 5-6 часа. Некогаш и повеќе. Путерот од кикиритки игра голема улога овде, нѐ држи сити подолго време. И од 2 лажички доволно е.
   
  Последна измена: 24 мај 2019
  На annii, dayla, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  Ако некому му се вклопуваат три бисквити и коцка чоколадо во дневниот внес и така слабее, не е нечие да суди.
  Флексибилно хранење е единствен начин за истрајност во кој и да е режим.
  Он: бранч- овесни снегулки со цимет, проварени со вода и мед.
  Бадеми, банана и путер од кикирики. IMG_20190427_110052.jpg
   
  На Purplelilac, crimson, Ginger^ и 14 други им се допаѓа ова.
 14. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  14.327
  Пол:
  Женски
  Ама тоа е целата поента, тука не станува збор за флексибилно хранење. А за диетално.
  И пред да се почне со што значи зборот диета, дека е начин на хранење, а не посебен режим за слабеење итн. , итн. , итн. , се знае за каква храна е темава.
  И нема место за никакви филозофии што за што е, кога веќе се знае за што е. Ниту една тема не остана на форумов каде што се пишува за тоа за што треба, туку за се' друго.

  И не е само членкава, многу слики не треба да бидат тука, просто оти не се такви јадења за какви е темава наменета..
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259

  Тоа што за мене е диетално за тебе не е и обратно.
  За мене има простор за комбинирање на овесни снегулки со нешто што ќе им даде некаков поинаков вкус.
  Никој овде не пропагира режим оа да се држиме до постирање оброк со определени намирници.
  Јас јадам и кето оброци, високо јаглехидратни и протеински.
  Не јадам и не постирам корнфлекси, бурек, нутела, чипс, смоки, преработени производи и шеќери.
  Темава е за идеи, мислам дека никој не е малоумен дословно да ископира оброци од повеќе членки што не му се вклопуваат во дневниот внес и да очекува да слабее.
  Салати и овошје не се храна за возрасни девојки со активен ден.
   
  На Purplelilac, Maša8, Dream-Girl и 8 други им се допаѓа ова.
 16. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.372
  Пол:
  Женски
  На Purplelilac, dayla и Doozy им се допаѓа ова.
 17. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Апсолутно се согласувам со напишаното.

  И да не бидам офтопик... секој ден правам нешто а многу малку сликам.

  Црвена леќа со зеленчук, печурки и лажичка рендан пармезан. И пилешко да ставите внатре, нема да погрешите.
  20190218_141245.jpg

  Сладок компир со сусам и маслиново
  20190401_113143.jpg

  Омилен појадок
  20190515_093820.jpg

  Колач со вишни, јогурт и стевија
  20190516_152639.jpg

  Banana bread без шеќер, со интегрално пченично брашно (одлично оди со лажичка путер од кикиритки и малини)
  20190512_114857.jpg
   
  На Purplelilac, annii, Dream-Girl и 15 други им се допаѓа ова.
 18. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.285
  Допаѓања:
  5.944
  Пол:
  Женски
  Ако може рецепт од банана лебот? Делот со интегрално брашно ме привлече :)
   
  На Animali и Doozy им се допаѓа ова.
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Облаче, исто како и оригиналниот рецепт, само обичното брашно замени го со интегрално и не ставај шеќер. Јас ставив малку стевија ама и од бананите е благо.

  Ако сакаш точни мерки и видео рецепт, јас по ова правев.

   
  На oblace1, duffi и Animali им се допаѓа ова.
 20. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  9.142
  Пол:
  Женски
  60D9CDE9-E4D7-4873-981E-545440232C7D.jpeg DEA19AAF-CB3C-4E6B-A7EA-B31D616FCDD3.jpeg
   
  На Girl235, Purplelilac, Ginger^ и 11 други им се допаѓа ова.