Фемина инстаграм за диетални јадења

Дискусија во 'Диети' започната од Dream-Girl, 17 јули 2017.

 1. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  3.136
  Доручек. :) Овес со лешници, банана, кајсии, цреши и кокосово млеко.
  20190708_085106.jpg

  20190708_085126.jpg
   
  На Juicy, hermosa, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.497
  Допаѓања:
  41.653
  Пол:
  Женски
  @IamSexyAndIKnowIt
  3 зрели банани се пасираат со едно авокадо. Се додава јогурт околу една голема шолја, зависи колку сакаш да е течно.
  Додадов мед како засладувач,ама можеш и урми претходно накиснати па сомелени, сум ставала и така. Какао и многу малку кокосово масло.
  Сето ова можеш и во блендер да го ставиш.
   
  На IamSexyAndIKnowIt и Doozy им се допаѓа ова.
 3. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  IMG_20190710_081426_606.jpg
  Грчки јогурт, овес, мед, боровинки, ореви и малку путер од кикиртки.
   
  На Juicy, Amellie13, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
 4. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Да не ги заборавиме дудинките. Диња со дудинки и ленено семе, за доручек.
  Денес ке направам и Фреш од дудинки. :inlove::)
  IMG_20190711_110833_990.jpg
  Screenshot_20190711_112252_com.android.chrome.jpg
  IMG_20190711_112824_404.jpg
   
  На Juicy, duffi, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  62.590
  Може рецепт за салатата?

  Браво за се што спремаш!
   
  На Bubce38 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 6. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски

  Може. Киноата прво ќе ја свариш, според упатството, со малку сол. Лососот за тоа време ти е во фолја, со маалку лук, путер, сок од лимон, магдонос, сол и црн бибер. Зелената салата(марула или рукола со шпанаќ, било каква зелена салата) ја редиш најпрво во широка чинија. Посолуваш и се става малку сок од лимон.
  Свареното киноа го мешаш со наут и парчиња краставица, зачини си ставаш по вкус. Одозгора се реди авокадото, на парчиња, се посолува и се попрскува со сок од лимон или лимета. Јас ставив и ленено семе. И лососот во средина, со парче лимон. Наздравје.
   
  На Thallia, Bubce38 и Emy867 им се допаѓа ова.
 7. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Пред малку добив резултати од крвна слика, слабокрвна и железото слабо. На толку здрава исхрана, џабе. Освен рецепти со коприви, некој друг здрав рецепт за подобрување на крвната слика да ми препорачате?

  Денес после теретана:
  -Салата од цвекло и моркови, со лимон. IMG_20190711_141653.jpg

  -Фреш од дудинки, со 3 коцки лед и малку вода.
  IMG_20190711_141659.jpg
   
  Последна измена: 11 јули 2019
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Пилешко месо со путер, лук и сенф. Сол, џрн бибер и магдонос.
  IMG_20190713_081551_469.jpg
  IMG_20190713_084012.jpg
  IMG_20190713_083959.jpg
   
  На Juicy, Purplelilac, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  IMG_20190717_114202.jpg
  30грама измешани овес и јачмен со вода и цимет, тиквени семки, чиа, замрзнати јагоди и боровинки.
  IMG_20190623_193531.jpg
  Варена киноа со домат, краставица, пиперка, фета и горгонзола.
   
  На Juicy, Purplelilac, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.497
  Допаѓања:
  41.653
  Пол:
  Женски
  Сурими :sun:

  20190730_130543-02.jpeg
   
  На Purplelilac и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 11. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  20.176
  Пол:
  Женски
  5E677E10-6764-4FD7-9315-147CB421A2F9.jpeg
   
  На Juicy, Purplelilac, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  20.176
  Пол:
  Женски
  8C53EA20-45F3-4D86-87B2-2C082CA5C0B4.jpeg
   
  На Juicy, Purplelilac, IamSexyAndIKnowIt и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  Одамна немам сликнато нешто за темава.
  Летен доручек, кето, low carb high fat, лесно за транспорт за на работа/школо.
  Едно парче има околу 320калории.
  IMG_20190815_214925.jpg IMG_20190815_215608.jpg
  Две тиквички изреднани посолени и исцедени со крпа;
  Пет јајца;
  мал кромид;
  лажица путер;
  пола чаша изрендано сирење/кашкавал, јас ставив жолто сирење на бучен козјак;
  чаша бадемово/овесно брашно;
  прашок за пециво;
  две лажици павлака.
  Кромидот се пропржува на путерот со зачини по желба. Белките се матат во еден сад со малку сол, во друг се матат жолчките со павлаката.
  Двете смеси се соединуваат.
  Тиквиците, кромидот, брашното со прашокот за пециво, кашкавалот, се мешаат. Се додава смесата од јајца. Се префрла во намачкано тавче и се пече 40мин на 180°. Ако се дели на четири парчиња по 320калории секое.
   
  На Purplelilac, bolest, mKdevojce и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  20.176
  Пол:
  Женски
  A27BE106-3F23-4FFA-81D1-028287E95B08.jpeg
   
  На Juicy, Sejfullai, IamSexyAndIKnowIt и 8 други им се допаѓа ова.
 15. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  Состојки :
  - 2 зрели банани
  - 1 лажица путер од кикирики
  - 1 лажица мед
  - 100гр. чоколадо со поголем процент какао
  - 150гр. овесни снегулки

  20191128_220740.jpg
   
  На My name, Sweetlove_0312, Purplelilac и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  33.177
  Пол:
  Женски
  IMG_20191129_115530522~2.jpg
  Мусли на Виталиа, Баланс+ јогурт и мелено лелено семе.
  (Мислам дека поубаво ќе биде ако муслите ги заменам со овес (?) :?:)
   
  На Sejfullai, hermosa, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  Муслите на Виталија се полни со шекери.Овес дефинитивно е подобра варијанта.Стави сечкана банана,можеш и друго свежо или суво овошје што ти се допаѓа,бадеми,лешници,имаш разни видови семиња итн..
  Превкусни комбинации колку да сакаш :D
   
  На Purplelilac, IamSexyAndIKnowIt, mula и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Дефинитивно да.

  Симни си Фитнес пал, почни да читаш состав и не си ја мачи душичката. :) Пример, „диеталниот“ џем на Виталија има помалку овошје од тој од Кам, а исто шеќери. Мусливе се нешто слично како тие чоколадните на Агропромет или како и да се викаа. Интегралните чоколатца се горе-доле исти со количина на шеќер и масти со Албени, Метро и компанија. Еве не знам. :D

  Во чинијава што ти е на сликата, имаш добри 500-600 калории како ништо, бар 20-30 грама шеќери, а сигурна сум дека ти се пријало по 2-3 саати оти има одвај нешто протеини од јогуртчето и тук-там некое здраво мастиче од лененото семе.

  Идеално, замени го овесот со салам појадок - леб од цело зрно (тонус), јајца, путер, авокадо, маслинки, урда, кисело млеко, итн. Јх + протеини + масти. Јас сум жива гладна ако јадам овес за појадок, цел ден после не можам да се „дојадам“. :))
   
  На tatjanasakalieva, galapce и Amellie13 им се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  33.177
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за советите. :)
  Се обидувам некако сама да си правам поздрави оброци, но уште на почеток се сомневав во мусливе, само во моментот немав нешто друго да изберам. Имам и едни овесни снегулки на Виталиа, со стевиа засладувач, не знам и тие колку се здрави. :D
  Ќе си симнам Фитнес пал, и ќе се обидувам да запазувам повеќе што внесувам.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  За мафините со овесни снегулки

  Потребни состојки:

  120 гр овесни снегулки
  2 јајца
  2 банани
  2 лажички прашок за пециво
  1 лажичка сол
  1 лажичка цимет
  4 дл бадемово млеко

  Начин на подготовка:
  Бананите згмечете ги и додадете ги во јајцата и бадемовото млеко. Смесата додадете ја во сувите состојки и измешајте. Потоа ставете ја во калапи за мафини и на врвот додадете овошје, црно чоколадо или јаткасти плодови. Печете 20 – 25 минути на 180°.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  За другите мафини

  Потребни состојки:
  2 зрели банани
  4 јајца
  Боровинки

  Начин на подготовка:
  Во еден сад испасирајте ги бананите со вилушка и додадете ги јајцата. Мешајте ја смесата додека не се соедини. Калапот за мафини премачкајте го со масло, во секое ставете по 2-3 боровинки и прелијте со смесата од банани и јајца. Ставете ги да се печат на 190° околу 12 минути.
   
  На bolest, Noemi, hermosa и 7 други им се допаѓа ова.