Фемина инстаграм за диетални јадења

Дискусија во 'Диети' започната од Dream-Girl, 17 јули 2017.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  99.387
  Пол:
  Женски
  Одамна не сум постирала ништо ама не сум ве заборавила само немам време да си ја сликам храната :doh:
  Ова е “утринска енергетична бомба за пред вежбање“. :rofl: Обично секад смути си праам, обавезно со 3 вида на овошје различни ама овојпат решив да си напраам овошна салата и обавезно зелен чај за исфрлање на токсини кој одлично доаѓа пред вежбање, повеќе се препотувам од него и многу помага :) Додадов и кикиритки иако сакав ореви (ама сабајлечки да не тропам и да ги будам сите), па вака мала замена, а сметам и дека бадеми, ореви и кирикики, па и сончоглед, неделно треба бар еднаш до двапати да се внесуваат, бидејќи имаат доста хранливи материи и помагаат и даваат енергија за вежбање, а исто така мене и за слабеење ми помогнаа :D
  И ветувам ќе се трудам да бидам поактивна у темава :!:
  22053317_1696619133743869_645653882_n.jpg
   
  На sweet-cherry, Anacid, marchi-cool и 9 други им се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  2017-09-26-16-01-05.jpg 2017-09-26-15-59-35.jpg 2017-09-27-15-27-12.jpg 2017-09-27-20-09-15.jpg

  1. Утринската овесна каша "зачинета" со комбинација мелен лен и сусам и додадок испечено јаболче (во микро) со цимет.
  2. Ужинка банана и микс бадем, сончоглед, семки од тиква и урма.
  3. Интегрални шпагети со пропржени сумири стапчиња со домашен сос од домат и лут буковец; што мислите за сумири стапчињата? Би рекле дека е добар избор на здрава храна?
  4. Булгур со мешавима активиа со портокалова бабура и копар, и варен карфиол.

  Еве зошто преферирам активиа натурал, а не павлака:

  20170927_193938.jpg 20170927_193947.jpg

  Разликата во калории е огромна. Башка повкусна е активиата, има понеутрален вкус. Има и поубава текстура.
   
  На SunnyGirl2, Anacid, sorbet и 3 други им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.932
  Допаѓања:
  41.203
  Има скроб, некои имаат и шеќер, вештачки додадени ароми да личи на ракчиња, да има вкус на ракчиња. Обично се прават од најевтината и најнеквалитетната риба (претпоставувам панга, што е толку загадена што дури се смета и за отровна).
  Имаат малку калории, не изгледаат ко лош избор ама се далеку од квалитетна исхрана (не за џабе се толку евтини)
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  Се сложувам целосно, баш така и си мислев. Не сакам "морска" храна, едвај јадам и туна (ја комбинирам со се' и сешто за да можам да ја јадам), но ме интересираше вкусот (прв пат ги пробав), а и привлечно звучеше количината на калории и протеини. Имам читано по нетов дека се користи се' и сешто од морскиот свет, се блендира сето тоа заедно и така се добиваат. Но читав и дека има различни видови, некои се далеку понеквалитетни од други, но во принцип веројатно се навистина далеку од здрави.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  2017-09-29-21-17-39.jpg 2017-09-29-21-20-46.jpg 2017-09-29-21-18-53.jpg 2017-09-29-23-33-09.jpg

  1. 'Ржан (фурна Диме) со путер од кикирики, банана и чиа.
  2. Пилешко со варен карфиол и брокула.
  3. Варени јајца со куркума и баланс.
  4. Мојата омилена рано есенска салата: домат, краставица, бабура, свеж карфиол, хималајска, бибер, копар, црно семе, балсамико.
   
  На Juicy, Anacid, sorbet и 4 други им се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  Како да напукаш 25 гр протеин без месо. [​IMG]

  20170930_143152.jpg
  food.png

  Притоа, да биде избалансиран со ЈХ (во случајов 83) и масти (во случајов 16).
   
  На sorbet, ЕденЧлен, iloveyou29 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.065
  Допаѓања:
  97.563
  WP_20171004_10_42_35_Pro.jpg
  Помалку од пола огромно јаболко, една мала крушка и една банана средна големина. Горе има околу две лажички павлака, прелиено со јаворов сируп.
   
  На Juicy, sweet-cherry, Dream-Girl и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  9.800
  Пол:
  Женски
  20171007_192535-1-1.jpg
  Палачинки:Една чаша овес се мели во сецко/блендер, се додава една испасирана банана, се меша, се додава јајце и пак се меша.Додадов и една мала лажица кокосово масло, не мора ама така помазна е смесата.
  Се додава цимет и прашок за пециво.Без шеќер.
  Се печат на кокосово масло на тава за обични паланки.:)
  Одозгора се мачкаат со мед и се додава овошје по желба.:)
  Многу убаво мирисаат и многу се вкусни.:inlove:
   
  Последна измена: 7 октомври 2017
  На TheGirl23, sorbet, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  19.288
  Пол:
  Женски
  IMG_8391.JPG Доручкувај ко цар they said :D
  3 јајца+тонус+домат+јогурт и топено сирење со лута пиперка.
   
  На sorbet, Dream-Girl, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.065
  Допаѓања:
  97.563
  Ох, знам што ќе јадам утре!!
  Мора да ставам масло врз тавчето за палачинки или можи и без тоа? Во секој случај ќе направам по овој рецепт!!
   
  На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  2017-10-09 03.14.17 2.jpg 2017-10-10 12.44.35 1.jpg 2017-10-10 12.44.35 2.jpg 2017-10-10 12.44.34 1.jpg

  1. Освежување за појадок, смути со (3 лажици) аронија, (3 лажици) вишна, (2-3) јагоди, (3-4) малини, (1) банана, (пола лажичка) кокосово масло и (пола шолја) вода.
  2.3. За ручек земаш интегрална тортиља, ја премачкуваш со хумус и комбинираш варено јајце со свеж зеленчук, малку карфиол, малку краставица, малку морков и некакво сувомеснато.
  4. Омилениот ми избор за вечера, туна со зеленчук; рендани цвекло и морков, краставица, и брокула, зачинети со хималајска, бибер, копар и балсамико.
   
  На sweet-cherry, Dream-Girl, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  9.800
  Пол:
  Женски
  Може.:)
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  19.288
  Пол:
  Женски
  IMG_8406.JPG

  once again :P јајца никогаш досадни!
  милион пати е повкусен тонус лебот тостиран
   
  На Dream-Girl, oblace1, Alisa22 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. GoldenRose.

  GoldenRose. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2016
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  1.092
  Пол:
  Женски
  Интегрални гевречиња
  IMG_20171012_173255.jpg
   
  На ванилала, theowndemon, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.931
  Допаѓања:
  3.465
  Пол:
  Женски
  Ај помош.
  Дали оризот се рачуна како ЈХ или како скроб?
  Истото ми е и за пченката (шеќерац и за пуканки пченка)?
  Совет за јогурт со ниска масленост?
   
 16. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  10.493
  Пол:
  Женски
  Здраво :hai:
  Ке ве дружам и јас, во последно време гледам што поздраво да се хранам, па се надевам ке делиме мислења и нови рецепти:)
  Еве го мојот доручек и ручек во едно, учам па заборавив и да јадам, инаку обично гледам да имам два здрави оброка во денот доручек и ручек, вечерата чат пат салати овошје, некогаш и не вечерам. :) И зелен чај пиев ама се правеше додека сликав:)
  Голрм фан на маслинки сум, се гледа:rofl:
  IMG_20171013_142619.jpg
   
  На Juicy, sorbet, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  99.387
  Пол:
  Женски
  Овесни снегулки со јогурт, банана, мед и за декорација додадов и неколку трошки бисквити само. :D
  22501069_1718534304885685_1575318479_n.jpg
   
  На MissChievous, theowndemon, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  10.493
  Пол:
  Женски
  IMG_20171014_110911.jpg
  Добро утро, денес на мени:
  Овесни снегулки со ленено семе сушена брусница и јогурт, барав грозје ама дека во локално дуќанче купував и им завршило, па продавачката ми понуди брусница и земав. Вкусно е, не можев да чекам имам замрзнати малини за да ставам ама од нив утре смути ке си правам.
  И за ручек имам варен компир, брокула и морков:)
   
  На ванилала, MissChievous, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 19. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  2017-10-13 12.36.04 1.jpg 20171014_201843.jpg

  1. 'Ржан со путер од кикирики, банана и чиа
  2. Варен ориз со варена комбинација морков/грашок/пченка и печурки; варена брокула; свеж корнишон; салата од цвекло, ротквица и калинка

  Денес ептен веганско. [​IMG]

  И двете. Скробот е ЈХ. А оризот, пченката, компирот, мешунките, семињата, тие се полни со јх.

  Изненадувачки (барем за мене) е дека пченката шеќерац има далеку помалце и калории и јх и протеини и масти од обичната пченка, што значи пуканките се со далеку повеќе калории и јх (и п и м). А доколку купуваш од оние купечките за во микро, ѕирни табела, варираат од бренд на бренд. Има некои со 200+ калории на 100 гр, а има некои со 500+ калории на 100 гр!

  Кефир, поготово light верзијата. И ајран. И оноа другото на "А" слично пакување со кефир, само виолетово.
   
  На Juicy, Carolin., sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  5.860
  Пол:
  Женски
  2017-10-14-20-20-43.jpg 20171017_141154.jpg 20171016_234419.jpg 20171016_234507.jpg

  1. Овесна каша со чиа и лен и малини и јагоди... перфекција!
  2. "Ориз" од карфиол со рукола, домат и јајца. (Ставаш свеж карфиол во сецко или рендаш доколку немаш сецко, потоа или го ставаш на тава во рерна со зачини да се пече, или го препржуваш во тава на рингла или како во мојов случај денес, го ставаш во микро во покриен сад 5 минути)
  3. Ужинка... свежи корнишони и морков со хумус. Најомилена освежителна и здрава грицка!
  4. Десерт ужинка... јаболко со путер од кикирики. Да, понекогаш си терам кејф и со питер со палмина маст. :D

  Хумусот е топ, има убави состојки, не е многу калоричен и има доста протеини (со оглед дека е веге). Го препорачувам како макало и здрав намаз, доволно е 1 до 2 лажички.
  И путерот од кикирики е здрав намаз додека е 100% кикирики. Да имам сецко, сама би го правела. Има доста калории, но затоа пак има здрави масти и доста протеини. Лажичка дневно е доволно.
   
  На Dream-Girl и sorbet им се допаѓа ова.