1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    In them, he lays out a worldview encompassing opposition to Islam and blaming feminism for giving rise to a European "cultural suicide". The texts call Islam and "Cultural Marxism" the enemy and advocate the deportation of all Muslims from Europe based on the model of the Beneš decrees, while also claiming that feminism exists to destroy European culture

    На дело ги спроведе баткава убиствата.
    Сеј мирен сега.

    Никој нормален. не се восхитува на муабетот од госпожа
     
    На Lolo5, Someonespecial, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    @Vitaly

    Златен, си ги измешал лончињата ти малце. Ти тоа што си го објавил е феминацизам, екстремна, радикална група на феминистки. Тие се жени кои го мразат машкиот род, за среќа редок вид се.

    Таквата група нема воопшто врска со вистинските феминистки, оние заради кои денес ние можеме да гласаме, работиме, да коегзистираме во модерниот свет. Феминистките гледаат да се оградат од феминаци, затоа што имаат различна перцепција за феминизмот.

    Ниедна радикална група на било какво движење не е добра, исто како што радикални верски фанатаци не се добри за околината.

    @Snowflake97 ако си навистина 97 генерација уште си малечка за да сфатиш некои работи. Сега мислиш дека имаш се на тацна дадено, ама ако сакаш да оставиш печат во работа што ќе си ја одбереш ќе видиш колку само треба да се бориш да се докажеш, а некои само оти имаат ху автоматски се привилегирани.

    Жените се секојдневно малтретирани, во сите сфери, едно возење во ЈСП не е безбедно. Статистики за фемициди имаш ене погоре. Кој да ги заштити тие жени?

    Друга работа е што уште мажи пример еве одлучуваат за женско тело, за абортус конкретно. Сите закони поврзани со тоа се од мажи кои нит можат да разберат што се случува со женско тело во тие периоди, ниту пак имаат вагина да родат дете. Сепак сите правни регулативи зависат од нив. Затоа беа и масивните протести низ Европа, во Ирска, Полска и во други држави. Не може маж тебе да ти изгласа да немаш право на избор.

    За плата сум нспоменала неколку пати, сите истражувања покажуваат дека на иста работна позиција жена заработува 3/4 од она што маж заработува. Иста работа, исти квалификации.

    За права на жени ван Европа да не почнувам, Саудиска Арабија ли беше сега што им дозволи на жените да полагаат за возачка и да возат? Во уште позатуцани земји уште ги тепаат како што сакаат, им сечат клиториси за да не свршат никогаш. Во Папуа Нова Гвинеја дури 70% од жените се силувани пошто нема закон со кој се казнува силувањето.

    Малечка си уште, ќе потпораснеш и ќе сфатиш зошто и те како е потребен феминизам и во 2018.
     
    На smooch, Lolo5, Someonespecial и 9 други им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па да не бил феминизмот веројатно ќе те распнео некој до сега.

    Не е малечка, ти си стара :D
    97 генерација по 21 година имаат. Макар да сигурно уште не и дошло време ни да работи ни да се издржава сама, па простено и е.
     
    На smooch, Lolo5, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
  4. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    Јас и митохондриска Ева, тие сме генерацијaта :D
     
    На Lolo5, crimson, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Отпорот према феминизмот е последица на целоживотната патријархална индоктрикација и не ме изненадува воопшто дури и кога доаѓа од друга жена.
     
    На smooch, Lella, Lolo5 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Бев пред некое време со едни деца, отвараа поклони од роденден. Близнаци, машко и девојче. Нормално, машкото добило повеќе коцки од девојчето затоа што е машко, а девојчето на тоа место добила некоја типично женска играчка. Редиме, местиме, си играме. И доаѓа машкото и вика "Ајде овие заедно ќе ја редиме, ти имаш помалку". По некое време му текнува и вика: "А што има врска машки/женски? Јас тоа никогаш не можев да го разберам. Ајде сите ќе ги местиме заедно".

    Минатиот роденден беше иста ситуација, само што минатата година седеа збунето и се чудеа зошто машкото добило коцки, а девојчето шминки. Се чудеа затоа што не се растени со предодредени gender roles. И пак, женското е принцеза, машкото е женскар, сите девојчиња го сакале :D

    Сфаќам и зошто. Седна едно девојче до него, за зазбореа, се разиграаа и му вика девојчето по некое време: "Јас многу сакам да се дружам и со машки, ама сите ме закачаат и не ми даваат затоа што сум женско." Ова си продолжи, не ја разбра, не разбира зошто машко не би си играло со женско.

    Златно дете, не разбираш затоа што дома не те учеле така, ама веќе прибираш од надвор и сфаќаш дека имало женски работи и машки. Не ги разбираш, ама ти викаат дека постојат.
    За жал, патријахалното општество ти е како вирус. Се додека многзинството ги одгледуваат своите деца како типично машки или типично женски - ќе успеваат да го пренесат своето влијание и на околината.

    Што ми фали мене што сум растена со пиштолчиња и колички? Знаете што е маженствено на мене? Ништо. 90% од времето сум си суќна/фустан и на некаква штикла. Се шминкам скоро секогаш, се понашам како дама и принцеза. Манири на ниво. Е, пропагирам феминизам, ваљда тука некаде утнале моите. Ама мене татко ми ручек ми готвеше кога работеа чудни смени со мајка ми, татко ми и усисаваше по дома. Јесте да е сега и тој крал по дома и не мрда со прст, ама не мора, затоа :D
     
    На smooch, candy.cane, Lella и 8 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Пиштоли не купувам за деца.
    А играчки нема машки-женски.
     
    На RoseRain му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ни убиец не сум станала затоа што имав пиштолчиња, ама плашев од балкон крволочни кучиња што ни се собираа во двор. Да не ми покажеа моите дека и тие се плашат од нешто - веројатно немаше да смеам надвор да излезам од страв.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не реков дека некој ќе стане убиец ако си игра со пиштоли.. И јас си играв.
    Ама не купувам на деца.
     
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    На школскиот маскенбал не знам кое оделение беше, сите женски беа принцези, пеперутки, сонциња, цветчиња, јас бев војник со калашников играчка.:drunk: Ме гледаа наопачки малце родителите, децава не, ама тетка ми ми викаше Браво сине, најубава беше и ја на облаци бев :D
     
    На smooch, candy.cane, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  11. S.deBea

    S.deBea Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Феминизам не е појава со која мажите можат да си играат и дополнително ја намалуваат вредноста на жената но не е и појава со која жените можат вечно да кокетираат и се маваат во гради како се омаловажени за да преку феминизмот постигнат нешто за кое реално не се способни.
    Кога ќе се тргнат овие штетни видувања на феминизмот ќе избие на површина што е реално тоа-борба на жената да има еднакви права и можности како мажот, да има еднакви финансиски надоместок за вршење иста или слична работа и да има право да биде заштитена од сексуално вознемирување и многу други нешта.
    Но мое лично видување е дека во последново столетие откако по Втората светска војна кога мажите се бореа а жените мораа да ги заменат мажите со работење на нивните работи и се докажа дека жените подеднакво можат да се пласираат на берзата на трудот со мажите, маживе како да се искомплексираа и почнаа да се доживуваат како помалку вредни поради тоа што жената спроти нив подеднакво а често и подобро придонесува на истата работна позиција.
    И ете комплекс раѓа завист и незадоволство па кроење планови како феминизамот е опасен, како е радикален. А цел проблем е тоа машко его, како да се признае дека жена е на исто рамниште со маж а понекогаш и дури на повисоко ниво од маж.
    Но добро е што со тек на време таа фама опаѓа и жените добиваат се повеќе права и привилегии да уживаат во нив, а мажите што не го гледаат и почитуваат тоа па тие биле и ќе си останата во минатиот век.
    Времето малку по малку ги модифицира и полека исчезнуваат тие фосилни остатоци на мажи со заостанати гледишта за жените кои се само некои нешта кои се дел од минатото и треба да си останат само таму.
     
    На WildMk и Lolo5 им се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Da treba da bide za ramnopravnost, no problemot e vo toa sto ne e bidejki feministkite stanuvaat se po brutalni sprema mazot vo posledno vreme i od taa pricina pisav deka e bolest na 21ot vek.
     
    На ku4ence и candy.cane им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Шо им прават? Ги тепаат? Ги палат на клади? Ги бркаат од работа ако жена им роди дете?
     
    На hellocity, Alisa22, smooch и 9 други им се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ова некое маже ти го кажа ?
     
    На Alisa22, Lolo5, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не, Сноуфлејк, нема никаква бруталност во феминизмот - баш напротив, вистинските феминистки се залагаат за еднаквост и побивање на стереотипите и од машки аспект. Како на пример, ги охрабруваат момчињата дека имањето емоции и покажувањето на истите е најнормално и кај нив, дека машкоста не им се мери во физичка сила и не треба да се чувствуваат инфериорно ако не се спортски и „воен рок“ типови, дека вредат и не треба да се срамат од себе ако имаат некој психички проблем и сл.

    Никоја религиска или идеолошка припадност не треба да се оценува според своите екстреми (како feminazi-ве), ако така гледаме сите политички страни и религиски/филозофски/идеолошки гледишта ќе испаднат канцер. Тоа е игнорантност и грешка во старт.

    Си спомнала и либерални/либерализам, па ми текна дека „најјакото“ нешто што го прочитав во последно време на женскиов форум, од жена за жени и во врска со идеологии и чуда - е дека либерална жена е таква што се плеска со многу, особено туѓи мажи (во брак). (facepalm)
    Поимите феминизам, либерализација, еманципација на жената се навистина страшно неразбрани, а не се свесни дури и конзервативните жени дека ги имаат своите права благодарение на овие движења.

    За крај, еден мој заклучок и оригинален цитат :D - луѓе (посебно жени), не бидете жив walking and talking доказ колку и умствено и во пракса е сè уште и тоа како потребен феминизмот во 2018.
     
    На Lolo5, smooch, Lella и 7 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И жени...
     
    На Lolo5 и S.deBea им се допаѓа ова.
  17. S.deBea

    S.deBea Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Ако е болест како што си пишала па тогаш има и лек-постигнување рамноправност на маж и жена насекаде по светов.
    Така лесно ќе се искорени оваа болест на 21от век:)
     
    На Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Пиштол се користи и за стрелаштво како спорт, не само за убивање.
    Па болест е пошто у празно шупливо барате. Ова е преувеличување веќе. Освен во држави каде што владее шеријат жените ги има во секој сектор од системот на државата. Армија, администрација, здравство, образование, наука.....Феминизам е контра од рамноправност...
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    Аха. Значи ние на форумов сакаш да кажеш дека сме болни?

    И ај пошто наудрен се правиш, пак да ти се направи паралела. Никој не вика дека нема жени во здравство, администрација, образование... Никој не вика дека тука е како во Ирак пример. Овде ти се зборува конкретно за заштита при семејно насилство, затоа што се чека циркуз да се направи, да ја убие мажот жената, па дури тогаш да се превземе нешто, иако ни тогаш казните не се адекватни. Ти се зборува за еднаквост во плати, за заштита на работно место. Знаеш ли дека во Шведска ако на работно интервју те праша газдата дали имаш деца или дали допрва треба да раѓаш можеш да го пријавиш и да плати дебела казна? Овде може комотно да не те вработи, па и да те избрка ако си вработена дури. Океј ти е тебе тоа?

    Земи прочитај поназад имаш статија за фемициди, прочитај низ темиве за дискриминација на работно место, прочепкај да видиш колку мажи не плаќаат алиментација па ќе правиме муабет. Не тропај глупости дека е пукње на празно, жити све.
     
    На Alisa22, Nausicaa, Lolo5 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. S.deBea

    S.deBea Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Читај асално пред да ме цитираш,а ако цитираш само за да се препираш и тоа не ми пречи, ми одговара само до тука:)