1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

  1. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Не јас од феминизмот :) феминизмот од грст луѓе, од корпорации, од влади. Како и секое друго движење и идеологија.
     
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Разбирам те маж си и ти одговара да си улежан у фотелја со нозе у вис. На слабите мажи највеке и смета еднаква жена како нив за жалл. Пример мојто дете несакам да уче такви работи од такви учебници зашо да се осека дискриминирано уште од мали нозе а после си ја тупеме главата зашо кај децата се најувават ментални проблеми
     
    На WildMk и FVP им се допаѓа ова.
  3. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Колку само не сум улежан и слаб, и колку само сакам еднаква жена покрај и заеднички прогрес во животот, ама ај...
     
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Никаква биологија не налага мажот да седи и ужива читајќи весник, а типично за жената да биде да е со престилка во кујна заедно со мајка му. Точно, биолошки разлики (меѓу другото во физичка сила) меѓу мажот и жената постојат, но во рамките на секојдневието во домот секој може во сè да допринесува. Интересно е што сличен состав на луѓе кои не гледате проблем во ова - на други теми барате да се врати воен рок, бидејќи освен за челичење и tough masculinity - наводно бил потребен и за машките да се оспособат да прават основни домашни работи.

    А и да, од телевизија (читај рандом cringy реклами и турски серии) до учебник има голема разлика во релеватност и одговорност. Образованието е клучно во развојот на личноста веднаш после семејната средина (посебно за деца во најмали одделенија), а референтнава и типична слика што им се прикажува е како излезена баш од турска серија.
    Поддржувам исто така на училиште да се внимава и на чувствата на деца со самохрани родители при ова прикажување на слика на *нормално* семејство и не гледам ситничарење или пропаганда во тоа, само поголема свест и грижа за психата на децата.
     
    На Lella, crimson, Alisa22 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Немам никаков проблем со ова поготово кога денес и жените одат на работа (се надвор од дома/ќинството )и го обезбедуваат финансиски семејството што е традиционална машка улога,како што немам проблем ни со традиционалниот модел и поделба на улогите друга ми беше поентата, уште во племенските заедници мажите и жените си ги поделувале обврските и доприносите за најдоброто на заедницата, кои се денес традиционални родови улоги водејќи се со природата,инстиктот,психологијата и физиологијата не се ова никакви наметнати мизогинистички општествени родови улоги и како такви жените биле почитувани(и од мажите и жените) не омаловажувани (ни од мажите ни од жените) и скраја да е сожалувани од сестринското феминство.

    No matter where tribes lived , there was a lot of work to be done to survive. They had to hunt, farm, prepare food for the winter, build homes, make their own clothing, and protect themselves from their enemies. In the typical Native American society, the work was divided up between the men and the women. They each took on different roles in society in their daily lives.

    Although each tribe and region was different, the division of labor between men and women was generally similar across most of the tribes. The women were responsible for work around the house, like cooking and raising the children. The men were responsible for work away from the home, like hunting and raiding.

    Typical Women's Work

    The women were generally in charge of the home and sometimes the fields. They worked extremely hard.
    • Cooking - The women cooked and prepared the meals. This could involve skinning and cleaning the animals, gathering fruit and nuts, building a fire, and smoking meat to be stored for the winter.
    • Crafts - Women had a variety of crafting skills they used around the home including making baskets, weaving cloth, preparing animal hides, and making clothing.
    • Harvesting - In many tribes the women were responsible for harvesting the crops. The men might help in this task, but it generally fell upon the women.
    • Other Jobs - Women had a variety of other jobs including raising the children and gathering firewood. When a tribe moved, it was generally the woman's job to pack up the home for moving and then set it back up at the new location.

    Typical Men's Worк

    The men were in charge of the tribe's activities away from the home.
    • Hunting - The primary job of the men was hunting and fishing. Animals were not only used for food, but their skins were used for clothing and, in some cases, to make their homes.
    • Fighting - Men also were responsible for making war and protecting the village.
    • Crafts - Typical men's crafts had to do with their jobs such as weapons for hunting and boats for fishing and traveling.
    • Other Jobs - In most tribes men were the political and religious leaders. They often did the heavy work such as building permanent homes and planting crops.

    • In some cases, men worked on detailed crafts such as ceremonial jewelry.
    • The women were in charge in the homes. They often owned the home and everything in it.
    • Women were well respected in the tribes for their hard work and providing food from farming.
    • Men and women had different roles, but generally had equal rights.
    • In some tribes, the chief was a man, but he was elected by the women.
    • Today, around 25% of the Native American tribes that are recognized by the federal government are led by women.
     
    Последна измена: 6 ноември 2019
    На Nigredo Odor и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  6. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    За мене предметиве општество,граѓанско и слично ми се една голема глупост.
    Напишани се работи за кои детето треба САМО да оформи мислење.
    Знам дека во еден учебник беше напишано нешто во контекст да си геј е болест.
    Сачуј Боже.
    Школо треба да е за математика,англиски и слични предмети за кои има општоприфатени методи и соодветен одговор.
    Во учебник имаше пишувано каков вид на бракови постојат.И имаше само 4(хомосексуалниот секако дека не е споменат).
    Нема женски и машки обврски.Факт.
    Ако сум сама и независна жена случајно да не чекам маж за да ми исцепи дрва?Фала Богу не.Имам раци и нози.Колку може жената толку и мажот и обратно.
    И не,не се еднакви жените и мажите во светот.А,камоли во Македонија.
     
    На Lella, WildMk, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Па ако те праве среќна традиционалната улога тогаш ништо не е погрешно. Пример ја како жена сакам да патувам , да имам работа, цел. Незнам многу англиски ама како шо свана прифакаш ти дома да седеш а мажот пари да носе? Самото тоа што од некој зависеш финансиски те праве помалку рамноправна од тај извини..
     
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Thread од позната канадска докторка гинеколог, pro-choice активист и автор на книги околу женското репродуктивно здравје, по повод скандалот со раперот Т.I. кој на подкаст изјавил дека секоја година ја носи ќерка му на прегледи на гинеколог за да се увери дека хименот не ѝ е скинат, и гордо пред јавноста кажал дека сè досега (до 18-тата година) е невина. (facepalm) :x
    Едукативно, но и жално е дека треба да се објаснува за ова и ден денес, и дека јавни личности меѓу другото промовираат и вакви родителски вредности...


    4.PNG 2.PNG 3.PNG
     
    На Amellie13, VoodooGirl, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  9. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Nope. Како прво поентата беше сосем трета како друго овде зборам во генерала не субјективно за мене. Не е помалку вредна жената нити помалку рамноправна затоа што е згрижена од некој со кого гради живот. И каде се вели дека домаќинките само седат дома и не патуваат? Во 21 век?Не му е на секој намерата да биде ''спасен'' од оваков живот во кој не е омаловажуван туку во истиот ужива но не на секој му е јасно ова. Не му е на секој целта цел живот да го помине на столица работејќи бесмислени работи за туѓ профит и climbing that corporate ladder нити на оваков начин на живот гледа како напредок и ''empowerment'' и не сметам дека истите се помалце рамноправни од останатите.
     
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Па поентата е дека на таа што сака да упадне у шаблонот кој ти го нарекуваш бесмислен, да и се даде можност да го стори тоа, т.е да има подеднаква шанса со друг претендент од спротивниот пол.
     
    На hellocity, Alisa22, Snow-Star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    А ти живееш во племенска заедница, со патријархално уредување; или само фантазираш да живееш во таква?
     
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ми се допаѓа како е напишано. Дали ќе може да реплицираш со извор или референца? Ми треба за компарација на трудови.

    Едит - Не знам дали е реална статистика, накнадно ќе проверам.
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Мислам дека е реална статистиката, имам читано за индијанските племиња во некоја книга. Не се сеќавам која.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  14. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Oзбилно не ја сфати поентата и не го регистрираш ова болдираново или одлучуваш да удриш blind eye затоа што не ти одговара?
    Поентата
    не се ова никакви наметнати мизогинистички општествени родови улоги.

    Како што веќе имам напишано.
     
    Последна измена: 7 ноември 2019
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    А какви се?
    Оти на пример, и жените не биле лидери?
    Пошто немале мозок?
     
  16. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Повторно го игнорираме она што не ни одговара

     
    Последна измена: 7 ноември 2019
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Требаше да цитирам
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    На јавна расправа е ставен нов предлог-закон за "Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство"
    Вчера некои феминки се избација дека "жените биле еднакви со мажите и џабе сум се трудела да ги направам жртви"
    Што ќе ни е таков закон, тогаш? :wasntme:
     
  19. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Kaде?
     
  20. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Таков закон требало уште пред многу години да се донесе.