Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

1. INNERBEAUTY

INNERBEAUTY Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    890
    Други не можат да се воздржат и пишуваат коекакви коментари за тоа кој како(читај сите) треба да живее според нив и се мешаат кај не им е место. Мојата поента беше дека сум само против тоа и да се почитува туѓиот избор и од една и од друга страна без разлика дали е тоа твој избор бидејќи во спротивно и со такви коментари се губи смислата на феминизмот и доведува до потсмев /никој веќе не го сфаќа сериозно освен фемиинистите а првобитната намера и причина му е одлична и спротивна. Како дојдовме до заклучок дека јас сум таа што треба да се повлечам а овие другиве да си продолжат со свое?

Последна измена: 16 ноември 2019
  2. INNERBEAUTY

INNERBEAUTY Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    890
    Морам вака пошто ми истече времето за редактирање
    Ова за тебе не е мешање и наметнување ?Ок. Да не се повторувам

Последна измена: 16 ноември 2019
  3. Alisa22

Alisa22 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    7.185
    Transgender "women" are not women.

4. Alisa22

Alisa22 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    7.185
  5. Reader00

Reader00 Активен член

Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    77
    Многу го дефинираат феминизмот како омраза кон машкиот пол. Но тоа е сосема погрешно. Доколку поимот претставуваше омраза кон машкиот пол, тогаш повторно би станувало збор за полова дискриминација. Феминизмот претставува 'борба' за ЕДНАКВИ права меѓу жените и мажите. Во никој случај не е потчинување на мажите. Се бараат еднакви права во поглед на секој сектор од нашето постоење и дејствување. Очигледно денес популацијата станува се' посвесна и посвесна за проблемот на дискриминација, и се стремиме кон негово намалување. За жал во некои конзервативни земји овој проблем е се' уште тешко да се реши и да се стигне до пиеделсталот на еднаквоста...
    Оваа појава, активност, како и да го наречете поимот, феминизмот, произлегува токму од фрустрацијата која била поттикната од нееднаквите права на жените во секторот на индустријата, домаќинствата итн. Пониските примања на жените, улогата во која била ставена жената во семејството (за жал денес се' уште се случува во одредени земји, како што веќе напоменав), дискриминација преку претпоставките со кои се ограничувале можностите на женскиот пол, потчинувањето на истиот, фактот дека жените биле и се' уште, во некои делови на земјата, се жртви на семејно насилство од физички, психички, економски и сексуален карактер, и многу други причини.
    Воглавно, феминизмот бара ЕДНАВКИ ПРАВА во секој поглед.

На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.