1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

  1. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Други не можат да се воздржат и пишуваат коекакви коментари за тоа кој како(читај сите) треба да живее според нив и се мешаат кај не им е место. Мојата поента беше дека сум само против тоа и да се почитува туѓиот избор и од една и од друга страна без разлика дали е тоа твој избор бидејќи во спротивно и со такви коментари се губи смислата на феминизмот и доведува до потсмев /никој веќе не го сфаќа сериозно освен фемиинистите а првобитната намера и причина му е одлична и спротивна. Како дојдовме до заклучок дека јас сум таа што треба да се повлечам а овие другиве да си продолжат со свое?
     
    Последна измена: 16 ноември 2019
  2. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Морам вака пошто ми истече времето за редактирање
    Ова за тебе не е мешање и наметнување ?Ок. Да не се повторувам
     
    Последна измена: 16 ноември 2019
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Transgender "women" are not women.
     
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
  5. Reader00

    Reader00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Многу го дефинираат феминизмот како омраза кон машкиот пол. Но тоа е сосема погрешно. Доколку поимот претставуваше омраза кон машкиот пол, тогаш повторно би станувало збор за полова дискриминација. Феминизмот претставува 'борба' за ЕДНАКВИ права меѓу жените и мажите. Во никој случај не е потчинување на мажите. Се бараат еднакви права во поглед на секој сектор од нашето постоење и дејствување. Очигледно денес популацијата станува се' посвесна и посвесна за проблемот на дискриминација, и се стремиме кон негово намалување. За жал во некои конзервативни земји овој проблем е се' уште тешко да се реши и да се стигне до пиеделсталот на еднаквоста...
    Оваа појава, активност, како и да го наречете поимот, феминизмот, произлегува токму од фрустрацијата која била поттикната од нееднаквите права на жените во секторот на индустријата, домаќинствата итн. Пониските примања на жените, улогата во која била ставена жената во семејството (за жал денес се' уште се случува во одредени земји, како што веќе напоменав), дискриминација преку претпоставките со кои се ограничувале можностите на женскиот пол, потчинувањето на истиот, фактот дека жените биле и се' уште, во некои делови на земјата, се жртви на семејно насилство од физички, психички, економски и сексуален карактер, и многу други причини.
    Воглавно, феминизмот бара ЕДНАВКИ ПРАВА во секој поглед.
     
    На mode-kristina, Nightwish11, HaleemO и 2 други им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Значи на жената најопасно и најнесигурно место и е дома
     

    Прикачени фајлови:

    На mode-kristina и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  7. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Не знам колку од вас го погледнаа видеото на српската телевизија B92, каде гостинка беше докторката Дарија Кишиќ. Врвен епидемиолог, жена која е на првите борбени редови против короната во Србија.

    Доаѓа да гостува во емисијата и копитово од водител и поставува прашање како тоа смее жена да оди на први борбени редови во ваква ситуација, која малтене наликува на воено поле. Ја прашува дали попаметно било можеби маж да пратат, а не неа.

    Еве го клипчето
    https://www.facebook.com/luka.licina/videos/10221710662052578

    Еве ја таа мизогинија, тој проклет комплекс на мажиња што не и се до колена израснати, да и го доведуваат интегритетот во прашање и на жена која може да ги изеде со знаење и која придонесува секој ден за да се намалат жртвите да и постават вакво прашање.

    Кринџ ме фати само што гледав, секоја чест како остана смирена и достоинствено му врати на копитово. Телевизијава нигде ја нема да се извини, или барем да се проба да ја испегла ситуацијата.

    Светов не е спремен за едуцирани, културни и убави жени дефинитивно. Еј, едно вакво минорно човече се дрзнува да зборува кој треба а кој не треба да иде и да се бори против корона, оф мори мајко мила.
     
    На Someonespecial, Joi, Cutiepie1 и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Клошар. Нека го гледаат сега милиони и нека му се смеат каква брука е.
     
    На KateKane и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    А на копитото не му сметало кога го шминкале пред да почне со интервјуто. :)
     
    На Konfetka, Nausicaa, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Па на сите тие спрски Маци Дискреции шо незнаат како ни се вика планетата и што го брукат цел женски род не за друго него заради тоа незнаење на сите жени им е ставен епитет дека се глупи чудно и е на луѓето ако видат образована жена и што работе озбилна работа. А за новинарот најголем сељак нека му ја скине некој дипломата
     
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Имаш и еден куп Маци Дискреции од машкиот пол, па пак никој не ги смета колективно за ебани неуспеси од луѓе.
     
    На Someonespecial, Joi, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  12. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Нема никаква врска Маца Дискреција и девојките учеснички во реално шоу со оваа ситуација. Овде станува збор за еден таков низок акт кон жена која е едуцирана, и те како подобна да зборува за оваа тема, жена која учела минимум 6 години факултет и уште 4 специјализација, за да дојде некое неизделкано копито и да ја прашува како тоа таа иде да се бори против корона и не праќаат мушко наместо неа.

    И сега наместо да ја прашува за планови како ќе се одвива целиот процес на заштита на населението, што планира, како мисли да се намалува бројката на заболени од корона, тој ја прашува зошто таа како жена не го отстапила местото на некој свој машки колега. За ова треба отказ да попие затоа што својата медиумска моќ ја користи за сосема небитни работи. Уште за менструација дали има да ја прашаше и тамам да си го заокружеше бламот на максимум.

    Резил, нека земе нека се покрие со нешто.
     
    На Someonespecial, Joi, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    А најјаки се овие во коментари што пишуваат нели е докторка, како може да не разбере едно едноставно прашање :rofl::whew:
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Глупак не ми е јасно како не е избркан после ова
     
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Така е, али овде на Балканот за жал секогаш ке се ставаат мажите пред жените колку и жените да учеле и да се труделе, знаеш ли само колку знам жени со факултет дома што седат работата нели треба мажо да ја работе да е социјализиран да оде натам навам за жал овие работи не се од чера и мило ми е што почнаме да ги забележуваме и веке не се таму тема како порано. Ова е долга прикаска отвори пример учебник македонски или историја за историски ликови кои имале успех 99 посто се мажи ниедна жена а сигурно е имало и жени ама историјата несака да пишува за нив. Длга и широка е
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Тампони и влошки:
    Петиција за намалување на данокот на производите за менструална хигиена
    http://chng.it/R6s8ZKDNxH
     
    На KateKane, smile:), Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    маже од кајгана го напиша ова и му пораснаа мудата 2020-07-14 03_10_01-Феминизам! _ Страна 7 _ Кајгана форум.png
     
  18. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Да се смеам или да плачам...
    Дебил.
     
    На Nightwish11, LittleChili, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  19. tetanusot

    tetanusot Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Па за промена можеш да пробаш да аргументираш наместо да се смееш или плачеш.
    Како што аргументирал членот.
    Се му е точно напишано.
    Кои факти имаш да ги посочиш за да придонесеш кон рефутирање на неговите?
     
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дека рефутирање не е збор?
     
    На piksooki, sparklie, Scott Weiland и 14 други им се допаѓа ова.