1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Лелееее се пресмеав, од столче паднав. Канта темава. :rofl:
     
  2. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Нема потреба од канта. Темата е супер и дискутираме цивилизирано како што ни доликува притоа држејќи се до некои факти, а не лични убедувања.

    Изнесов мислење дека жените живеат подолго од мажите, но тоа пред се се должи на машкиот инстинкт да се грижи за потешките работи во животот со што ја штити жената од опасности.

    http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4885826/Women-live-longer-men-s-why.html

    Мажите генерално имаат и многу лоши навики во животот. Алкохолизмот, пушењето цигари, коцката, боемскиот живот се дел од тие работи на коишто мажите имаа некоја сопственост, постои еден термин кој се нарекува shaming. Баш тој термин shaming ги штитеше жените од многу нездрави машки особини. Порано жени што пиеле, пушеле цигари, се коцкале, излегувале по кафани биле подложни на shaming од страна на општеството, но тој shaming всушност ги штител од негативните здравствени последици. Денес лично сум сведок на многу жени што имаат проблем со алкохол, цигари, гојазност, лоши заби, депресија, болести баш поради некој вид боемски живот што го прифатиле од мажите.

    Во САД и Канада се поголем е бројот на млади луѓе кои сметаат дека е добро ако жената е домаќинка отколку да гради некој вид кариера (јас сметам дека жената има апсолутно право на образование и работа).

    https://ifstudies.org/blog/why-woul...y-at-home-wives-ethnicity-and-choice-feminism

    40% од женската популација во САД се домаќинки. Односно не работат.

    https://www.theguardian.com/comment...ork-is-disappearing-for-women-but-not-for-men

    Иако бројот на жени во многу европски земји го надминува бројот на мажи кои студираат сепак постои голема разлика во одност на тоа што сакаат жените да студираат, а што мажите.

    http://sciencenordic.com/women-and-men-still-study-completely-different-universtity-subjects
     
    Последна измена: 30 март 2018
    На orevokrsacka, Anon и Vitaly им се допаѓа ова.
  3. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Баш би сакал некој да отвори тема за машките на форумов со анкета: дали би биле со феминистка.
    Чудно и интересно како конзервативните жени се најчесто поубави од феминистките.

    Верувам во рамноправност но феминизмот во денешно време е излезен од шини.
    Ќе пишам повеќе во друга прилика.
     
    На carangigia и sjdgo им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Said the flat earth dude
     
    На Alisa22, Gosh, Lolo5 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Поради таа полова нерамноправност, најчест производ кај нас е семејното насилство. Ова не некоја измислица, искуство е.
    Мене ми се лоши кога ќе слушнам муабети од типот: Абе па машко е, нормално е..., или пак: Женско е, што и' е друго работа...
    И кога некоја ќе каже немало полова поделба... Има поделба, насекаде, само кој колку сака да ја види. И нема да се искорени додека машките деца ги третираат ко Божји дар, а ќерките ко некој што е роден да прави ручек додека мајката е на работа. Ова се случува, навистина.
     
    На staycalm, WildMk, Indiegurl и 25 други им се допаѓа ова.
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Феминизмот е рамноправност. Тоа што си прочитал за два протести каде што жените стварно не знаат што прават не е цела слика за феминизам.

    Навистина не знам дали навистина сериозен за ова или јас тешко забележувам сарказам. :|

    Да не спамирам со постови во темава, ке вметнам во ова мислење и еден цитат што ми се допаѓа. :) feminist_28153095_150537329093697_1121898869928493056_n.jpg
     
    На Alisa22, staycalm, WildMk и 14 други им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Феминизмот не се бори само за "претворање на жените во мажи", како што љубите вие да кажете.
    Феминизмот се бори и за "претворање на мажите во женчиња"
    Се бори да нема машки и женски однесувања, професии, работи.
    Ама вам не ви треба, убаво ви е вака кога изигравате ајфа мажјаци, а никогаш нема да признаете дека никој не е совршен, никој не е постојано силен и секому е потребна помош понекогаш [​IMG]
     
    На WildMk, Indiegurl, AnotherLiar и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Мислам дека многумина на темава ги измешале поимите феминист и она што денес често се користи во негативен контекст, т.н. social justice warrior.

    Односно, барем се надевам дека е така, затоа што апсурдот на жени кои на женски форум зборуваат против феминизмот би бил преголем. :D

    Феминист не е кратко потшишана лезбејка со влакна под мишка која оди на протести за кастрација на целиот машки род (простете на стереотипите) - феминист е секој човек кој смета дека мажите и жените треба да имаат исти права и можности во едно општество.

    Феминизмот не е и не треба да биде некаква баба Рога или предмет на потсмев, феминизмот треба да е стремеж на секој нормален човек.
     
    На WildMk, Indiegurl, КикиМаус и 25 други им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    На форумов, ваков каков што го гледаш и со тој назив – поверојатно и прикладно би било да се отвори тема Дали би биле во врска со (прикриен) шовинист... А во истата информираниве и на место машки членови можат да се изјаснат дали би биле со такви женски личности што ве поддржуваат истите. :wasntme: Јас сум за. ^_^

    Со секој од аргументиве, посебно оние стереотипите за физички изглед – ја потврдувате тезава дека секој интелигентен човек е ЗА феминизам 8) Sorry, not sorry :*
     
    Последна измена: 31 март 2018
    На staycalm, WildMk, CaraMia и 11 други им се допаѓа ова.
  10. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.384
    Пол:
    Женски

    Јас не ги нарекувам конзервативни туку жени воспитани во духот на вистински и правилни вредности. Се разбира дека овие жени се физички и карактерно попривлечни од феминистките.
    За анкета нема потреба го знаеме одговорот од секој нормален маж ;)
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Јас не би сакал да имам жена, која ако имам ќерка ќе ја учи на тие "вистински и правилни" вредности во животот, т. е. да ја учи дека треба секогаш да биде втор избор, поради фактот дека е женско. А ти како сакаш наречи ме.
     
    На WildMk, Indiegurl, AnotherLiar и 18 други им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А јас ако имам ќерка, ќе сакам зет ко Кечап.
     
    На WildMk, КикиМаус, CaraMia и 12 други им се допаѓа ова.
  13. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Во случај да ми е дозволено да бидам љубопитна - те молам објасни што според тебе се тие вистински и правилни вредности?
     
    На Alisa22, WildMk, Lolo5 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да му мие секој ден нозе на мажот.
    па ако треба и водата да ја пие.
     
    На ivi1987, Gosh, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Шшшшшшшш сакав таа да си каже. Ако веќе почна да се брука на женски форум. :drunk:
     
    На Lolo5, DAngel, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Ова многу ми значи! :$ :hug:
     
    На Indiegurl, Lolo5, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    :l: :hug:

    [​IMG]
     
    На WildMk, Indiegurl, КикиМаус и 15 други им се допаѓа ова.
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Леле ама се распалило во темава :) кога ќе се сетам на еден колага "дете кога ќе дојде ерата на жените, рачунај пропадна светот" :D Не знам зошто мажот и жената треба да бидат ривали па, еден едно да признава другиот друго признавал или не, тие се неопходно "зло" еден за друг ... денес ние имаме право на образование, право на глас и тн., кај нас колку јас што знам не се прави разлика дали е маж или е жена па, колку плата ќе зема и тн. ако се прави ,а иста тежина на работа носат, тогаш како беше она, нема мир додек анема правда :) Меѓутоа факт е дека во одредени сфери способни жени не можат да испливаат еден добар дел поради тоа што се жени. И тоа не е ок. Нема потреба од војна и потценување, туку рамноправност во смисла на надополнување едни со други. Е, сега се појавија нус појави во општеството со едукацијата на жената и самостојността меѓутоа не станува збор за масивна појава како што не е масивна ниту кај мажите или барем јас се надевам (надежта последна умира :D). Инаку, денес жената носи многу поголем товар во општеството отколку кога била домаќинка ама и тогаш и денес, треба ли на тој маж да му се помогне или маж е, може тој, негова обврска е.
     
    На CaraMia и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  19. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.384
    Пол:
    Женски
    @Srckata28 вистински и правилни вредности е спротивно од се што вие поддржувате.
    Ќе ти дадам еден hint за да не се брукаш пред луѓе правилни вредности е спротивно од атеистички феминизам. Ајде ќе бидам фина еве уште еден hint прочитај ја Библијата.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Мислиш hint? :D Слабо и англискиот исто како и фактите... џабе редактираш :D
    Каква врска има па тука атеизмот, кој го спомна? Пак неповикани си ја срамите религијата, спротивставувајќи ја на еднаквост и прогресивни вредности...
     
    Последна измена: 31 март 2018
    На Alisa22, WildMk, Indiegurl и 11 други им се допаѓа ова.