1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Сум подржувал силување? Ме ставаш на исто рамниште со силуваш а јасно кажувам дека сум против и сум за нивно најригорозно санкционирање? Да се обратиш на стручно лице под итно. Или кај окулист или кај психолог. Бидејќи или не гледаш убаво па не си прочитала правилно, или кај психолог бидејќи ова нема врска ниту со логика ниту со ништо бидејќи човек вели не подржува силување ни под разно а ти велиш подржуваш!!!!!! Па уште и доста.
    Доста на тате и мама дома да им кажеш. Тешко на оние кои со тебе живеат.
    Мило ми е што призна дека си некултурна и агресивна. А и очиглено е.
     
  2. JasminaB29

    JasminaB29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    511
    Пол:
    Женски
    Не дека се согласувам и со ставовите на членот ама нема потреба да напаѓаш на тој начин. Спротивното му го кажваш од тоа тој што рече.
     
  3. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Како сакаш сфати го, дали како напад или не знам што, јас не можам таквите да се разберам на културен начин. Односно, никако не можам, се чувствувам како кинески да зборувам. Ако ти можеш буквално со секого да се разбереш на културен начин, тогаш браво за трпението што го имаш. Моето веќе е при крај. Кога тој мене ми рече дека зборувам глупости, јас не можам да му го речам истото? Секако дека можам. Акција-реакција. Не барам да ме сфатиш, а уште помалку да се согласиш, но прво убаво прочитај ги мислењата на темава, па потоа види кој е тој што напаѓа. Толку од мене.
     
    На eliesaab и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  4. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не се ни замарај. Стај на игнор.

    Убаво е да се споделуваат вести и да се дискутира на разни теми поврзани за феминизмот, ама ние уште се оправаме со спам-членови во скоро 2021.

    Имам чувство дека си шкорпија во хороскоп. :D
     
    На kikkki, eliesaab, GrimTheReaper и 2 други им се допаѓа ова.
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Во право си. Јас веќе го направив тоа. Не може во 21 век да проповедуваш кој што да прави и што е женственост.

     
    На eliesaab, GrimTheReaper и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  6. JasminaB29

    JasminaB29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    511
    Пол:
    Женски
    Не те нападна девојко, аман. Си кажа свој став. Твое е да се согласиш или не како и со него така и со мене и со сите.. А не да му го извртиш мислењето контра од она што напишал. И мене така да ми извитопери мислење некој и јас ќе речам дека тропа глупости. Ама никаде не ти упати навреда да го наречеш силувач.
    Секој си има право на свој став и мислење. Не се сите силувачи штом не делат исти ставови како твоите, тоа е поентата.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Никој не му извртува мислење. Се има изјаснето сам.

    Не збориме за ореви или бадеми во торта. Збориме за силување. Не може некој да тврди нема силување во брак или си го барале и да очекуваме секој ладнокрвно да ќути, пошто нели, слободен говор.
     
    На WildMk, Nausicaa, eliesaab и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Членот зад кој стоиш има толку гадости изнапишано по форумов за жените (вклучувајќи те и тебе), што нема простор да се идентификува поинаку освен како патријархално воспитано маже со сите пропратни „вредности“ на истиот.

    Чисто да не биде дека напразно зборувам, повели дел од неговите бисери.

    Во меѓувреме, со ваквите во уште еден аспект еве не чекор назад.
    Unequal burden: how the COVID-19 pandemic is adding to women’s workloads
     
    На WildMk, Nausicaa, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  9. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Јас само една статија ставив и јас сум била таа што зборува глупости. И после јас извртувам мислења.

    @JasminaB29 многу добро знам што пишувам и не, не сметам дека го навредив. И не планирам да се извинувам. Многу добро знам што пишувал по другите теми и имам одлична меморија. Видов двојна виктимизација од негова страна, во стил девојките се облекувале непристојно, па затоа биле вознемирувани, а според мене, тој што врши двојна виктимизација е исто толку лош колку и силувачот. Ти го изврте моето мислење, јас одлично знам што пишувам. Членката над мене веќе ти постирала дел од неговите 'мислења', прво прочитај ги, па потоа обвинувај ме дека напаѓам.
     
    Последна измена: 23 декември 2020
    На eliesaab, GrimTheReaper и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не ми се верува дека ми го избришаа мислењето.
    Во секој случај, @JasminaB29 не знам со кој памет мислиш дека е добра идеја одеднаш да дојдеш на тема феминизам и да браниш мажи кои сметаат дека жените се стока која е во сопственост на мажот и не заслужуваат никаква слобода.
    Мислам дека општеството доволно ги брани, не им требаат и форумски адвокати.
    Ти предлагам енергијата што ја стави во бранење да ја ставиш во препрочитување на некои од неговите мислења.
    @RainBow, ако @WildMk можеше да биде банирана за трубење едно те исто на сите теми, не гледам што спречува да се тргне и Витали. Реално, запршка е во било која женска дискусија. Може сепак форумот не мора да е место за неонацисти кои најрадо би ги чувале жените во штала, по можност и врзани.
     
    На crimson, Srckata28, Ugly Duckling и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Ова. Од кога го мислам истово.

    Ако земам јас да спамам на секоја религиозна тема ко Витали што спама насекаде со религии во сензитивни теми, кој ќе биде избришан со брзина на светлината, а кој толериран? И што тоа кажува за форумов, кој патем се вика Фемина?
     
    На crimson, WildMk, dayla и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Вадиш одредени нешта без да ја прочиташ целата дискусија? Не е во ред тоа од причина што на тој начин се извртува целиот муабет, и ти го толкуваш напишаното онака како што ти сакаш.
    Ако пишам дека треба најригорозно санкционирање за силувачи вам тоа ви смета и ме нарекувате насилник и расист. Ако пишам дека е џабе да се казнат и тоа ви смета. Што сакате побогу? Се да зависи од вашето расположение? И да, сите што се облечени провокативно ќе бидат мета на силувачи за жал. Не дека и другите не се мета но со тоа една жена е трн во око на некој таков дегенерик. Подобро да се спречи а не да се лечи нели? Така да со пристојна облека би ги намалиле шансите да станете потенцијална жртва тоа сакав да кажам. А ако очекуваш дека и покрај провокативна облека не би требало да биде една жена силувана, јас се согласувам, ама на силувачот не му пишува дека е силувач на чело па да можеш истовремено да реагираш .Тоа треба да се случи за тој да се дознае и биде казнет. А за да не се случи би требало да презвемете мерки со цел да се заштитите себеси. Незнам зошто фрлате вина на човек кој ви вели да се облекувате пристојно, и да не шетате навечер сама. Некој тоа ви го вели со цел да не станете жртва, а не како подршка за силувачите. Силувач физички изгледа како и сите други луѓе, единствено да се спасиме од нив е да се заштитите себеси на секаков можен начин како на пример пристојна облека, шетање навечер со придружба и слично.
     
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Ах да, многу си загрижен, секако.

    А дали ако обијам прозор и ограбам куќа, ќе речеш епа што не ставивте решетки, јбг кога не сте се заштитиле? Или тогаш крив е крадецот?
     
    На crimson, eliesaab, dayla и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Крадецот е виновен. Но ако сакаш да си ја зголемиш сигурноста на домот ќе ставиш и решетки и камери ако треба. Пентата ми е дека превенцијата е подобра од лечење. Џабе е да глумиме слобода ејј еве ја све ширум отворено ќе оставам нека краде кој може или ејј ја ќе се облекувам како сакам и гола ќе шетам ако сакам.
    Да, во ред, ама што после откако ќе се случи беља? Џабе е се тогаш. Пример ако некој ми украде дома вредни работи мене нема да ме удоволи тоа што на крадецот ќе му дадат 2 години казна, така да подобро е да се придонесе да не дојде до кражба. Или пример силување. Еве пример се случило, ќе ви падне камен од срце ли ако го фатат дегенерикот и му дадат 10 години казна? Тој ќе излезе и пак исто. Така да подобро е според мене да се заштитиме на секаков можен начин.
     
  15. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Кои одредени нешта?
    Не ти вадам цитати од некој друг член и ти ги припишувам тебе, твои се.
    Пишува горе Витали со задебелени букви.

    Најсериозно, под итно да научиш што значи расист.
    И попатно ако си толку сигурен дека некоја ти пишала дека си расист на тема силување, те молам цитирај.

    Дали тоа значи дека кога одиш на плажа со купаќи и тебе може да те силуваат?
    Дали во тој случај ти си требал да одиш како поп со мантија на плажа?
     
    На Someonespecial, eliesaab, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Мислењава комотно може да се преместат во темата за силување.

    @Vitaly Моето прашање не е филозофирај ми за силување и крадење. Прашањето е јасно: Дали на ограбен човек ќе му кажеш "Епа јбг, зошто не стави решетки"?
     
    На mode-kristina, noteforself и Purplelilac им се допаѓа ова.
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Пишав во темата 'Силување' дека пред 3-4 години кога се враќав од школо бев свиркана од група машки, а бев со долга и дебела јакна закопчана до горе. А никогаш не ми се случило во лето кога облекувам куси панталони, сукњи, фустани и слично. На силувачот не му е битно која како е облечена, туку да си го задоволи нагонот што 'не може да си го контролира'.

    Заклучок: Никоја не 'си го бара' и да, феминизмот е неопходен.
     
    Последна измена: 23 декември 2020
    На blueeparadise, Tea678, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Витали, и мажи се силувани, замисли, доколку те силува некое чиче, ќе дојдеш после да ни кажеш како си бил облечен?
     
    Последна измена: 23 декември 2020
    На Indiegurl, crimson, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Anomys

    Anomys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Извртена ти е цела таа перцепција за превенција. Треба да не им ни текнува такво нешто; да бидат казнувани, и јавно објавувани за да се спречи некој друг да се препушти на тие "нагони" што се толку нормализирани. Се бориме да живееме во безбедни општества каде не би требало да ставаме решетки и камери на прозорците ниту пак да шетаме со придружба!! Навистина, во какво општество мислиш дека живееш? "Да се облекувате пристојно и сами навечер да не се шетате"????? Ако не и од дома да не излегуваме, бидејќи со секои излегување постои ризик од силување.

    И сето ова уште напишано после сите оние борби да докажеш дека подржуваш феминизам и дека жените не се свесни што е женственост, феминизам и се друго. -.-
     
    На mode-kristina, noteforself, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Па ова е кажано во смисла дека или ќе има ригорозни казни или ќе има повеќе случаи на силување.
    Не му глумам адвокат на Витали ама на моменти стварно вадите од контекст.