Фемински κлуб на читателκи (Стапица - Сандра Браун)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

 1. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Фемински клуб на читателки

  ^ Јас гласам за English Patient, баш вчера го гледав филмот со Ralph Fiennes. :mm:
   
 2. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.350
  Фемински клуб на читателки

  луѓе чекајте бе не оди вака каша попара е темата сега јас ништо не разбрав која книга се чита оваа недела ?

  зар не би било подобро предлози да се даваат за наредната кога ќе дојдат на ред коментарите за првата книга, кажувате мислења и у спојлер предлогот а не вака. дајте прво да воспоставиме правила па после да почниме нормално. јас вчера ја почнав caught а сега гледам друг предлог. дајте да направиме систем на работа прво а не сите да предлагаме уште не почната темата...
   
 3. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  454
  Фемински клуб на читателки

  Оваа недела ќе се чита Невини - Харлан Кобен. А за предлози за наредната недела може да гласаме :)
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Па читај по ред. Еве јас ќе ја ставам книгата за оваа недела во насловот, па така ќе бидат сите информирани. Инаку додека ја читаме оваа книга да се избере следната за да знаеме со што да почнеме наредната недела додека ја коментираме оваа. Ако не е така пауза ќе ни се фати од една недела додека ја одбереме другата книга.
  Оваа книга (Невини)лесно се чита, јас до пола сум негде. :)
   
 5. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  I am in! Сега ја видов темава и браво за RainBow! Се согласувам, но прва книга неможев да ја најдам во библиотека утре ќе одам повторно, i am sorry! :(
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Има линкови погоре во темава за онлајн читање и симнување ако ти одговара така. :)
   
 7. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.781
  Допаѓања:
  44.044
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  И јас би ви се придружила, по можност со книги што можам да ги најдам во печатена форма. Овој пат ќе рипнам со Невини. Би дала предлог нешто од Елизабет Гаскел, Сопруги и ќерки или Север и југ (сакав филмовите да ги гледам, па прво мислев да ги прочитам :wasntme: ) ако има заинтересирани :)
   
  На DzingrlakaDzikica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Предлози за другата недела се:
  Hard times - Charles Dickens (268 стр.)
  The English patient - Michael Ondaatje (301 стр.)
  Заклученото тело на Лу - Оливера Ќорвезироска (133 стр.)
  Сопруги и ќерки и Север и југ од Елизабет Гаскел
  Тие се досега предлози. Јас од овие сум а Англискиот пациент, не сум ја читала до сега а и Сопруги и ќерки ми делува интересно. Чарлс Дикенс некако не ми е баш по вкус.
  Мене не ми текнува ништо моментално да предложам, не сум налетала на нешто поинтересно и со материјал за дискусија. :)
   
 9. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Кај сте бе? Ја прочитавте книгата?
  Гледам никој не коментира, изгледа кренавте раце.. :worried:
   
 10. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Ако можи да предложам Рингишпил? Книгава штотуку ја добив, имам читано супер коментари, мислам дека би било одлично!
   
  На Butterfly14 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Јас ја прочитав книгата, па еве ќе изнесам впечатоци.
  Можам да кажам дека ми се допадна книгава, имаше интересен заплет, не се влечкаше дејството премногу. Ми се допадна и како се изградени ликовите, нивната психолошка страна. Не ми се допадна како во некои важни моменти авторот се навраќаше на минатото и читаме неважни работи.
  Интересна ми беше нарацијата на почетокот, директното обраќање кон главниот лик.
  Книгава покажува колку може животот да ти се смени за еден миг, поради една одлука. Мет сакајќи да помогне изгуби 4ри години од својот живот...
  Некој друг ја прочита?
  За рингишпил верувам дека повеќето ја имаат прочитано.
   
 12. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.739
  Допаѓања:
  48.655
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Дајте да ја оживееме темава малце. Доколку на повеќето им е малку една недела за да прочитаат одредена книга поради обврски, тогаш може и на две недели да се дискутира за истата.

  Ајде, кој е заинтересиран? :)
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки (Невини-Харлан Кобен)

  Јас сум секогаш за вакво нешто. :) Ако има некој нека се пријави, па можеме да договориме книга и правила што ќе им одговараат на сите.
   
 14. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Фемински клуб на читателки

  Еве и јас сум ЗА за ова, а и ја поздравувам Реинбоу за ваквиот обид.

  Јас до сега ја немав забележано темава и тоа најверојатно затоа што не е толку активна. :?:

  Ама еве доколку се пријавиме повеќе предложете книга и да почнеме.

  Мене времето не ми претставува проблем, проблем повеќе ќе ми биде да ги најдам книгите, тоа знам, затоа што во Прилеп некако потешко со тоа библиотеката, а за продавници за книги да не правам муабет, ептен слабо. Сепак тие што не можам да ги најдам ќе ги барам он-лајн, ќе се снајдеме некако нели? ;)

  Така да... Сметајте на мене. ;)
   
 15. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.739
  Допаѓања:
  48.655
  Фемински клуб на читателки

  Како што можев да забележам од предходните страници на темава, Rainbow постираше линкови од онлајн книги, така да нема потреба никој да бара по библиотеки или специјално за тоа да купува книга.

  Мене лично не ми се интересни детективските романи во стилот на Агата Кристи (други автори не ни знам, не сум обрнувала внимание на вакви дела воопшто) или пак некои лесни љубовни романи, сметам дека ми го трошат времето за џабе. Се‘ останато е добредојдено кај мене.
   
 16. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.142
  Допаѓања:
  69.809
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Ви се придружувам и јас ... би сакала да прочитам некоја книга и да се дружиме на овој начин.Заинтересирана сум но би читала само на македонски јазик :$ Кога ќе има таква понуда тука сум и јас да знаете спремна за онлајн дружење со книга :)
  Повеќе сум за лесни книги интересни за читање, некои со вистинска приказна ... но доколку би имало и други предлози ќе читам секако :lol:
   
 17. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  454
  Фемински клуб на читателки

  И јас сум за :)
   
 18. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  17.369
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Убава е идејава навистина, и јас сум за да ја активираме темава повторно :)
   
 19. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.739
  Допаѓања:
  48.655
  Фемински клуб на читателки

  Пишете каква литература ви е интересна за читање, па да предложиме некои дела.
   
 20. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Фемински клуб на читателки

  Реинбу и јас сум за ,идеајава е навистина добара.Браво како ти текна :clap: .
  Јас повеќе сакам некој убави романтични приказни, нешто како „Девојката со зелени очи“-Мир Јам :),тие се разкази,ама некој роман ко нив нема да е лошо 8)