Фемински κлуб на читателκи (Стапица - Сандра Браун)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Читај ја кога ќе ти треба нешто позитивно. Нема вакви небулози како оваа, подобрена е многу. Иако си е само едно лесно четиво и како такво треба да се чита.

  Што ќе правиме за следна?
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  Секако ја имам префрлено веќе, ќе ја пројдам наскоро. Ме интересира каква е, ама ќе почека малку.

  Сандра Браун да ја читаме? Или ако ти се чита историска драма, онаа од Пам Џеноф, The lost girls of Paris. И таа е преведена. Па можеби ќе се пресрами уште некој да се придружи.

  Бирај која ти фаќа око, јас овој пат немам некои посебни желби, ама ќе имам предлози за нареден пат, ќе издвојам неколку кои ми фатија око.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Не знам и јас за што сум расположена. Мислам дека не сум пак одма за историска.
  Повеќе некако сум за Сандра Браун. Иако прво се мислам да ја прочитам од Џон Бојн зашто не може да ми излезе од глава и едноставно морам да ја прочитам.
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  И јас не знам што ми се чита, ма да ми фали многу некоја убава романса. Ама не од модерните со еден куп експлозија и секс вајбс помеѓу ликовите, туку нешто баш убаво, искрено и интересно.
  Ај ќе паузираме ако не додека не ја завршиш оваа од Џон. Имам и јас една што сакам да ја завршам па може да се навратиме пак со некои предлози.
  Ако не најдеме нешто друго, нека си остане Стапица од Сандра. Стварно одамна немам читано нешто од неа.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Ај додека дочитаме ова нека стои од Сандра, можеби некој ќе се накани да ја земе од библиотека, или ја има веќе, па ќе се приклучи. Па ќе видиме после и други предлози.
   
  На macka91 и Mishela им се допаѓа ова.
 6. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.825
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам читано, ќе ви се приклучам.
   
  На RainBow и Mishela им се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  That's the spirit. :D

  Ајде редно е да го раздвижиме клубов, да се собереме што повеќе луѓе како некогаш.
  Утрово листав на Goodreads и најдов фини идеи, некои и со превод, ако веќе тоа е пречката поради која повеќето се решаваат да ги одминат одбраните книги овде. :)
   
  На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.825
  Пол:
  Женски
  Имам листа на книги како ги читам по ред, секогаш нешто плис додавам и не можам да пратам
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  Пиши кои ти се следни за читање па може да вклопиме некоја, зошто да не.

  @RainBow да не ја почна Сандра? Јас најверојатно утре ќе ја почнам, денес да ја завршам оваа што ја дочитувам, надежно. :lol:
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Не сум ја почнала, сега асално почнав да ја читам A ladder to the sky, веројатно едно два дена ќе ми требаат да ја завршам, па после оваа ќе ја почнам.
  Да, пиши што ти е на листата, па ќе ставиме нешто тука. :)
   
  На macka91 и Mishela им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  Па таман, јас и онака бавна сум деновиве и со многу лоша концентрација. :tmi:

  Да се фалиш ако е убава, иако не се сомневам дека е. На Киндл ми е, па ќе ги поттурнам погоре на листата.
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  И јас исто. И ми се спие многу. :D А книгава си бара концентрација, дијалозите не залсужуваат само човек да прелета преку нив.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  Инаку, излезе новата од Ruta Sepetys, ми звучи ептен примамливо, па баш да видиме. :D
  The Fountains of Silence, за Шпанија во времето на диктатурата на Франциско Франко.
  Звучи многу интересно, јас ќе си ја ставам на Киндл па ако ти фаќа око ќе кажеш. Почнуваат да ми фалат историските, се изначитав трилери што не ми се допаднаа, ако не ја биде ептен ќе се разочарам. Другите две од неа што ги читав ми беа убави, за оваа ептен сум љубопитна.
   
 14. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.825
  Пол:
  Женски
  Јас ја почнав од Fedеrico Axat - Последна шанса. Сега за сега држи внимание, ќе видиме за понатаму.
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.843
  Пол:
  Женски
  Јас ја дочитувам When I was invisible од Дороти Кумсон. Преубава книга, иако ми оди малку бавно зашто немам време, ама навистина ми фалеше таква книга. Колку убав троубек си направив, авторкава ја немав читано од средношколски денови.
  Сандра ќе ја стартувам утре, па ќе видиме што има и она да каже. :D
   
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.412
  Допаѓања:
  48.848
  Пол:
  Женски
  Мислам дека сега е супер време да ја активираме темава ^_^
   
  На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
 17. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.238
  Допаѓања:
  36.927
  Пол:
  Женски
  Стапица ја читав и ми се допадна многу.
  Гледам сега и други книги да прочитам од Сандра, ја купив Главен удар.
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.054
  Допаѓања:
  48.325
  Пол:
  Женски
  Да ја активираме темава?:wasntme:
  Што читате? Дајте некој предлог, на македонски, на англиски, небитно, може да избереме нешто да читаме и да дискутираме.