1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемински κлуб на читателκи (Every Smile You Fake - Dorothy Koomson)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

?

Која да биде следна книга за читање?

Анкетата е затворена на 3 февруари 2022.
  1. Honor - Elif Shafak

    66,7%
  2. A Flicker in the Dark - Stacy Willingham

    16,7%
  3. The Hush - Sara Foster

    16,7%
  4. The Architect's Apprentice - Elif Shafak

    0 глас(а)
    0,0%
  5. I Know This Much Is True - Wally Lamb

    0 глас(а)
    0,0%
  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Супер, во друштво може повеќе ќе ни тргне. :lol:
    Ајде нека се погоди, одамна не сум читала нешто навистина добро.
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    @Mishela до каде со книгата?
    Јас сум на 42%. Интересна ми е, ама концентрацијата ми е low деновиве.
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ја завршив, ќе почекам со споделувањето впечатоци, таман да ја дочиташ и ти. :lol:
    Не се брзај. Ако нешто ти значи - втората половина беше малку подинамична од првата.
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Ја прочитав книгата. Ги сакам историските особено напишани по вистински настани.
    Одма изгуглав за Мила да дознаам нешто повеќе :)

    Мила, мислам дека повеќе би била ценета да била маж. Ама и како жена не потклекна пред никого.
    Алексеи ако е вистина, си го доби тоа што го заслужи. Одвратен, користољубив човек.
    За другиот Алексеи, жална судбина. Кратко време имаа заедно. Ама војна, страдаат и невини.
    Неможам да замислам колку страдала од ПТСД.
    Не можам да се сетам дали нешто ми недостасуваше во приказната.

    @Mishela втората половина беше поинтересна и многу побрзо ми одеше читањето :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми се допадна книгата :tmi:, навистина сè повеќе и повеќе ме разочаруваат омилените авторки, ама некои ко Кејт и Џоди Пико едноставно никогаш нема да престанам да ги читам.

    Мислам дека Кејт малку го промашила форматот. Како да немала некој јасен концепт кој го имаше во претходните книги. Хаотично ми одеше книгава некако и можеби требало да ја осмисли некако другачие истава приказна. Премногу работи недостигаа за да ми остави некаков позитивен впечаток книгава. Како прво, предолга беше а не се случуваше буквално ништо, толку монотоно одеше раскажувањето, сеедно ти станува дали е ден, дали е ноќ, дали е војна или мир, дали е во Америка или на Антарктикот. Можеше комотно да биде 200 страници пократка и немаше да изгуби ништо приказнава. Цело време беше рамна линија, со никакви емоции кон никого. Површно обработени ми беа ликовите од тој аспект зашто навистина ниту едно единствено чувство не разбуди никој кај мене. Обидите за романтични врски на Мила исто ми беа реда ради, онака вметани да пополнат страници.

    За себе сметам дека воопшто не сум читател кој паѓа на фори со не знам какви шок-фактори и пресврти, ама книгава па ништо немаше. Баш ниту едно нешто немаше што би те извадило малку од колосек, да те штрецне, да се превозбудиш со некоја случка и да кажеш - лелелеле, што ќе се случи следно?!
    Нула бодови, рамна линија, како што кажав веќе.

    Мила, значи ме остави без коментар. Ама и тоа not in a good way. :D Еднаш кажува дека она му е и мајка и татко на детето и мора да му обезбеди сè, за одма после, баш поради тоа, да оди да се бори за некакви си идеали, за земјата, за не знам што. Јес да го родила додека била практично дете, незрела, наивна, ама детево исто ко да не постоеше. Еднаш само го спомна додека беше снајпериста кога се запраша каде ли бил дрн дрн и толку. Сакам да кажам, не ми беше уверливо ама ете.
    Па и со тоа woman sniper, woman sniper, на секои десет страници мораше да се спомне пак, за во случај ако сме заборавиле дека Мила е жена змај снајпер која што усмртила 309 наци-ликови. :drunk:
    Ја гуглав и јас, се фрапирав колку ми личи на Elisabeth Moss. Сега сакам да снимаат некој филм и она да ја глуми Мила, мислам дека е совршена за улогата.

    Делот со Америка и Еленор Рузвелт ми беше поинтересен, далеку подобар од сето друго зашто даваше некоја живост која на книгава ептен ѝ недостигаше таму во првата половина. Ама пак не беше доволно за да ми остави впечаток. Единствено ми се допадна како ги рендаше Америте таму на пресконференцијата кога ѝ увалуваа некои глупи прашања и коментари. Одговорите ѝ беа баш на место, ги обработи паметно. :D

    Единствена добра работа - брзо се читаше, што сепак зборува за умешноста на авторката. Е сега, ми здосадуваше на моменти, ама ја дочитав барем. За атер на клубов. :lol:

    Не знам што следно би читале, ама после сите овие драми, љубовни, воени, не знам какви, ми се чита нешто мистериозно, чукнато, некој психолошки трилер можеби.
    Излезе и новата на Тарин Фишер, па можеби и неа би ја почнала, еве таа нека е предлог од мене.

    [​IMG]
    https://www.goodreads.com/book/show...e?ac=1&from_search=true&qid=up3iQfpOZd&rank=1

    @violetblue да не ја прочита ти веќе новава од Тарин?
     
    На Skyfall и violetblue им се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Не сум сеуште, на 26ти требаше да излезе мислам. На листата ми е за читање така да ако сте за, да ја читаме?
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Да, излезе пред неколку дена, баш сабајле ја симнав од zlibrary. Ако ви фаќа око супер, може да ја читаме и јас сум за.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    @Mishela, Мила му беше мајка и татко на Славка со тоа што собираше листови, тревки и цвеќиња и му ги испраќаше. Мислам дека се обидуваше да се откупи затоа што не беше присутна во неговиот живот. Со тоа што се бореше да ја заштити татковината, за тој да расте и да има убаво детство. Барем јас така сфатив :)
    Ми се допадна и мене што беше без влакна на јазикот и како ги среди Амеркинците.

    Ја изгуглав и Елизабет Мос, не ми идеше лик која е. Да личат многу, ќе биде перфектна за таа улога ако решат да снимат филм.


    Гласам и јас за книгата што на предложи. Имав некои книги за препорака, да најдам кои беа може за понатаму да останат.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Да, да, јасно ми беше тоа, ама ете имав чувство како да ми фали нешто што ќе ме натера поинаку да ја доживеам. Многу некако еднодимензионално ми беше претставена не само таа, туку сите ликови генерално...сакав малку подлабоко да ме допре, да има повеќе емоции, да почувствувам дека навистина нешто ја повредило. Штета зашто темава беше прекрасна и не беше за нешто банално како што е случај со повеќето книги со воена тематика.

    Делот со Америка навистина ја живна малку. Имаше доста ситуации кај што суптилно им плескаше работи културно и одмерено. И да не беше тоа, убедена сум дека ќе ја оставев книгата зашто навистина ми беше монотона, што пак не ја прави лоша нели, само ете не кликнав овој пат со Кејт ич. Повеќе среќа догодина за мене, ако извади пак нова книга. :lol:

    Ќе ја прикачам сега книгава од Тарин, па давајте предлози кога и да ви текне нешто, еден куп нови книги што ги чекав излегоа периодов и не знам што попрво да читам. :bug:
    А во друштво некако ем полесно паѓаат одлуки, ем полесно се чита. :D

    Ајде happy reading на сите. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На do-re-mi, violetblue и Skyfall им се допаѓа ова.
  10. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Ја завршив Аn honest lie, 2ка од мене. Разочарувачки..
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мене искрено ич не ми оди, на 25% стасав и тука сум со денови зашто ништо не се случува и не ме влече да ја читам. Ќе ја оставам недочитана најверојатно. :|
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Јас сум на 24%, ама уште не ми здосадила до толку. Ќе ја дочитам :D
    Немав време многу деновиве повеќе да читам.
    Што е со книгиве, ни една не ни се погоди :(
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    И јас немав ич време, ама ете три дена демек продолжувам со читање и пак на исто место сум. :D
    Дефинитивно ја оставам, браво за решителноста да ја дочиташ, се надевам дека ќе ти се допадне.
    Јас ќе препишувам овој пат :tmi: ќе ги прочитам сите спојлери. :D
     
  14. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Неможам да оставам книга :D морам да дочитам. Ептен треба да не ми оди па да ја баталам.
     
  15. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Ја дочитав.
    Интересна тематика сакала да разработи, за култови и колку е тешко да излезеш. Ама, или не и беше убаво проучена темата или набрзинка ја напишала книгава колку да издаде нешто.
    Too much ми беа некои работи. Супер херој испадна на крај. Како успеа да смисли се набрзина како да ги намести и Џинџер и Тауред. :?:
    Ми фалеше нешто во целава приказна.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Да, некако ептен површно беше се во приказната. Немаше логика зошто Џинџер ја киднапирал новата,, пријателка,, на Рејни кога не беа ниту блиски ниту ништо. Крајот ептен беше лош. Демек Тауред ја спаси онака без проблем после еден емаил. Фан сум на Тарин ама оваа книга и е тотален промашок. Ниту емоции некои, ниту продлабочување некое.
     
  17. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Друштво ајде да се собереме да прочитаме нешто заедно, нели ќе одевме до стотка оваа година? :$
     
    На sino.o.oka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Како се бира книга која ќе се чита?
     
  19. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Сите даваат предлог книга и после се гласа претежно со анкета, и на крај книгата со нај многу гласови ја читаме.

    Пиши предлог книга од тебе :)
    Од мене нека биде The Hacienda https://www.goodreads.com/book/show/57840571-the-hacienda
     
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски