Фемински пазар на книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од J.Ivanoska, 13 февруари 2011.

 1. RoseMarie

  RoseMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  18
  Jас ги барам бетселерите НАДАРЕНИ го иам 1,2,3,4 и го барам 5.Ако ја има некој нека ми пише во Лп. ;)
  А ја продавам книгата Клеопатра :)
  Па ако има некој заинтересиран право Лп да прати :D
   
 2. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.170
  Има некој таков што би сакал/а да продаде книга од Пауло Коелјо ? Јас ја имам само Алхемичарот, ја имав И вероника реши да умре , Ама незнам на кој ја дадов, ги имам скоро сите прочитани од него, ама сакам да си ги имам дома. Ако има некој таков слободно во Лп .

  А за продавање на англиски ги имам :

  Charles Dickens - Great Expectations
  William Makepeace Thackeray - Vanity Fair
  Daniel Defoe - Robinson Crusoe
  Emily Bronte - Wuthering Heights


  A од македонски сакам да ја продадам
  Џон Голсворди - Темниот Цвет
   
 3. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми кажеш цени на книгите, кои ги продаваш. А за Коелјо имам 5-6 книги, но треба да проверам дали се тук во Скопје или са останали во Охрид. За продаване ми се...
   
 4. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.170

  Ти пратив Лп
   
 5. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  158
  Ако некој сака да купи нешто од Агата Кристи, Шекспир, Фром, Фројд...нека пише во ЛП :)
   
 6. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Продавам:
  CAMBRIDGE INTERNATIONAL DICTIONARY OF ENGLISH - Англиско-Англиски толковен речник. Неупотребуван.
   

  Прикачени фајлови:

  • 100_7647.JPG
   100_7647.JPG
   Големина на фајлот:
   51,9 KB
   Прегледи:
   258
 7. myst

  myst Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  35
  И јас имам колекција која ми е за продавање. Претежно тоа се книги со христијанска и исламска содржина на македонски јазик, повеќето се скроз нови, мал број е пролистан еднаш два пати.
  Насловите на некои од книгите

  Библија на Хрватски јазик,
  Псалми,
  Библиски Мудрости,
  Што вели Библијата за?,
  Вера,Надеж, Љубов,
  Правилни односи во Господ и со луѓето,
  Животот и учењето на Исус Христос,
  Мир со Бог,
  Христос Воскресе,
  Господовата спомен вечера-причест,
  Една минута откако ќе умреш,
  Јахве Семоќниот Бог
  Боже ова боли,
  Филозофија на Религијата,
  Не на еволуцијата Да на Библијата,
  Одговори на најчесто поставуваните прашања во врска со настанувањето на светот,
  Разрешување на кодот на Да Винчи,
  Утринска Роса
  Поблизу до Господ
  Инспиративни молитви
  Нов ден нова песна,
  И не ги продавам скапо во споредба со цените во книжара ;)
  Повеќе наслови и информации по ЛП.
   
 8. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  А ги продаваш од надарени книгите ? :D
   
 9. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.036
  Сакам да читам романи паако има некој за продавање нека пише лп :)
   
 10. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Продавам комплет од Петре М. Андреевски, 8 книги


  COLLECTED POEMS T. S. ELIOT и уште многу други книги на англиски јазик.


  РЕВИЗИЈА НА УМЕТНОСТА


  И Николо Аманити - Како што сака Господ
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC00602.JPG
   DSC00602.JPG
   Големина на фајлот:
   19,1 KB
   Прегледи:
   165
  • DSC00619.JPG
   DSC00619.JPG
   Големина на фајлот:
   20,3 KB
   Прегледи:
   165
  • DSC00660.JPG
   DSC00660.JPG
   Големина на фајлот:
   35,5 KB
   Прегледи:
   165
  • DSC00723.JPG
   DSC00723.JPG
   Големина на фајлот:
   23 KB
   Прегледи:
   164
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.948
  Ј.Иваноска, кои други книги ги имаш на англиски јазик ?? И по која цена ги продаваш. :)
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.532
  Јас барам нешто од Сингер, ако ви се наоѓаат по дома негови книги (освен Круна од Перја и Магионичарот од Лублин) контактирајте ме по ЛП да се договориме за купување. :wasntme: треп , треп
  Исто, ако некоја феминка ја има трилогијата Ликос од Ѓорѓе Јован Дучков или барем знае каде се продава, би била многу благодарна за одговор.

  И безуспешно барам една детска книга, веќе со години, ја нема по библиотеки и ја нема ниту во Другарче во Карпош.
  Дежурна Приказна од Велко Неделковски.
   
 13. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Ја барам и под камен и под дрво веќе одамна Колекционер - Џон Фаулс.
  Случајно да не знаете од каде можам да ја најдам, или ако ја има некој и да ја продава, замолувам да ми пише ЛП.
   
 14. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Барам комплет книги од Карлос Кастанеда. Ако некој продава или знае некој што продава молам за информација. Многу сакам да го имам овој комплет. Книгите се на српски/српскохрватски. Ги прочитав одамна првите две книги и би сакала да ги имам сите.

  [​IMG][​IMG]
   
 15. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Mayyya, цел комплет немам од Карлос Кастанеда , али имам само 1 на македонски - Активната страна на бескрајот од Ѓурѓа и една на српски - Прикривена стварност ;)


  Еве некои од книгите на англиски јазик, кои продавам... :) Некој ако си бендиса нешто, слободно да си ме праша...

  1.Marian Keyes - Under the Duvet
  2.Jane Austen - Sense and Sensibility
  3.Emily Bronte - Wuthering Heights
  4.Robert Goddard - Never go back
  5.Simon Brett - A shock to the system
  6.Jack Ludlow - The sword of Revenge
  7.Anne Rice - Violin
  8.John Irving - A prayer for Owen Meany
  9.Michael Connelly - Void Moon
  10.Jackie Collins - Dangerous Kiss
  11.Francisco Goldman - The Long Night of White Chickens
  12.Bernard Cornwell - Sharpe`s Battle
  13.Colin Forbes - Precipice
  14.David Lodge - Author, Author
  15.David Lodge - Therapy
  16.Tom Sharpe - Ancestral Vices
  17.Joseph Hansen - The man everybody was afraid of
  18.Joseph Hansen - Obedience
  19.Joseph Hansen - Death Claims
  20.Jeffrey Archer - The Fourth Estate
  21.Stephen King - Just After Sunset
  22.Julius Caesar - Elizabeth the Queen
  23.Charlotte Bronte - Shirley
  24.T. C. Boyle - The Tortilla Curtain
  25.Jhumpa Lahiri - The Namesake
  26.The Cowboys (enciklopedija)
  27.Stieg Larsson - The Girl Who Played With Fire
  28.Oscar Wilde - The Happy Prince
  29.Dick Francis - The Edge
  30.John Wilcox - The Horns of the Buffalo
  31.John Grisham - The Chamber
  32.Terry C. Johnston - Ashes of Heaven
  33.Colin Dexter - The Remorseful Day
  34.Jack Kerley - The Hundredth Man
  35.Sidney Sheldon - The Other Side of Midnight
  36.Chuck Freadhoff - A Permanent Twilight
  37.Robert Ludlum - The Road to Omaha
  38.Perri O`Shaughnessy - Unfit to Practice
  39.Michael Connelly - Lost Light
  40.Lisa Miscione - Smoke
  41.Patricia Cornwell - Trace
  42.Michel Houellebecq - Platform
  43.James Patterson - Jack and Jill
  44.James Patterson - Honeymoon & Howard Roughan
  45.Matthew Pearl - The Dante Club
  46.David Lodge - Nice Work
  47.David Lodge - Small World
  48.Eveln Hart - Spring Imperial
  49.John Grisham - The Pelican Brief
  50.John Irving - A Widow for One Year
  51.Tom Clancy - The Hunt for Red October
  52.Michael Connelly - The Black Ice
  53.Jackie Collins - Hollywood Husbands
  54.John Nichol - Decisive Measures
  55.John Harvey - Off Minor
  56.Carla Neggers - The Rapids
  57.Santa Montefiore - The Butterfly Box
  58.Joseph Hansen - The Boy Who Was Buried This Morning
  59.Joseph Hansen - Skinflick
  60.James Patterson - Season Of The Machete
  61.Joseph Hansen - Fadeout
  62.T. E. Banks - Thief Taker
  63.Dean Koontz - The Face
  64.Joseph Hansen - Backtrack
  65.Joseph Hansen - Troublemaker
  66.Joseph Hansen - Early Graves
  67.Joseph Hansen - The Little Dog Laughead
  68.Joseph Hansen - Night Work
  69.James Lee - Burke
  70.Tami Hoag - Dead Sky
  71.Tami Hoag - Kill The Messenger
  72.Jodi Compton - Sympathy Between Humans
  73.John Connolly - Dark Hollow
  74.Keith Baker - Lunenburg
  75.Michael Connelly - The Last Coyote
  76.Tami Hoag - Dark Horse
  77.Paul Sussman - The Last Secret of the Temple
  78.Jackie Collins - Thrill!
  79.Phillip DePoy - Dead Easy
  80.David Lodge - Changing Places
  81.Marina Lewycka - A Short History of Tractors in Ukrainian
  82.David Lodge - Souls And Bodies
  83.Kyril Bonfiglioli - The Mortdecai Trilogy
  84.Lisa Miscione - Angel Fire
  85.Beverly Barton - The Murder Game
  86.Joseph Hasen - Gravedigger
  87.Erica Jong - How To Save Your Own Life
  88.David Baldacci - Hour Game
  89.High Stand - Hammond Inn
  90.David Lodge - Out of Shelter
  91.David Lodge - Thinks...
  92.Tom Sharpe - The Great Pursuit
  93.David Lodge - Paradise News
  94.Stephen King - Firestarter
  95.Margaret Atwood - The Blind Assassin
  96.Barbara D`Amato - Authorized Personnel Only
  97.Clive Cussler - Serpent
  98.Robert K. Tanenbaum - Irresistible Impulse
  99.Tom Sharpe - Indecent Exposure
  100.Tom Sharpe - Riotous Assembly
  101.Martha Grimes - The Blue Last
  102.Arnaud Delalande - The Dante Trap
  103.John Irving - The Cider House Rules
  104.Michael Connelly - Angels Flight
  105.Charlotte Bronte - Jane Eyre
  106.Jane Austen - Pride And Prejudice
  107.Luke Rhinehart - The Dice Man
  108.Christian Jacq - Ramses
  109.Alfred Hitchcock`s - Mystery (Magazine 5)
  110.Agatha Christie - A Murder Is Announced
  111.Harold Robbins - 79 Park Avenue
  112.Leon Uris - Armageddon
  113.Michael Palmer - Extreme Measures
  114.Sir Arthur Cinan Doyle - The Valley Of Fear
  115. Sidney Sheldon - The Stars Shine Down
  116.Michael Palmer - Critical Judgment
  117.Agatha Christie - The A. B. C. Murders
  118.Robin Cook - Sphinx
  119.Linda Howard - Shades of Twilight
  120.American Heart Association - Cookbook
  121.Michael Palmer - Natural Causes
  122.Michael Palmer - Flash Back
  123.Arthur Hailey - The MOneychangers
  124.Sidney - Sheldon - If Tomorrow Comes
  125.Erle Stanley Gardner - The Case of the Fabulous Fake
  126.Colin Dexter - The Riddle of the Third Mile
  127.Agatha Christie - Black Coffee
  128.Francis Roe - Dangerous Practices
  129.Robert Ballard & Tony Chiu - Bricht Shark
  130.Arthur Clarke - Ghost From the Grand Banks
  131.Judith Krantz - Till We Meet Again
  132.Robin Cook - Blindsigt
  133.Robin Cook - Chromosome 6
  134.Leon Uris - The Haj
  135.Michael Palmer - MIracle Cure
  136.The Last Best Hope
  137.Dean Koontz - Chase
  138.David Hewson - A Season for the Dead/The villa of Mysteries (2 books in 1)
  139.Wilburs Smimth - The Triumph of the Sun/Wild Justice (2 books in 1)
  140.Henry Porter - Empire State
  141.Wilbur Smith - Blue Horizon/The Dark Of the Sun (2 books in 1)
  142.Denys Hay - Europe In The Fourteenth and Fifteenth Centuries
  143.Milton – Paradise Lost
  144.Niccolo Machiavelli – The Prince
  145.Kazakhstan - Publisher:odyssey Publications,Hong Kong, Date Published:1/11/2010
  146.T.S. Eliot – Collected Poems (1909-1962)
  147.L.M.Elliott – Under a WAR-TORN Sky
  148.Robert Graves – The Greek Myths 2
  149.Fodor`s Modern Guides – Yugoslavia
  150.Daphne Du. Maurier – Rebecca
  151.Extremism in Europe – 1997
  152.Camping – A complete Guide to Why, How, and Where.
  153.The Big Horse and other stories of modern Macedonia
  154.A Treasury of American Folklor
  155.Encyclopedia of Popular Music
  156.Ifor Evans - A Short History of Englush Literature
  157.Michael Walsh - Exchange Alley
  158.Lilian Harry - A Farthing Will Do
  159.Robert Ludlum - The Bourne Ultimatum
  160.Nancy Martin - Welcome to Tyler Monkey Wrench
  161.Blaine Anderson - Heartspell
  162.Paul Sussman - The Lost Army Of Cambyses
  163.Richard Setlowe - The Black Sea
  164.Terence Strong - Cold Monday
  165.Sheelagh Kelly - Family of the Empire
  166.Connie Shelton - Memories can be Murder
  167.KJ Erickson - Third Person Singular
  168.Robert Rankin - The Toyminator
  169.Sara Paretsky - Deadlock
   
  На EmGreen, Annath, MSkorpionka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Активната страна на бескрајот ја купив веднаш штом видов дека ја издале, меѓутоа книгите на Карлос Кастанеда треба да се читаат по ред, а таа е дванаесетта. Не ми е јасно како од Ѓурѓа се одлучиле да ја преведат прво таа и единаесеттата Тркало на времето. Од назад почнале.

  А таа што ја имаш Прикривена стварност е втора, па ако не најдам комплет може да се договориме. :)
   
 17. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Ми се чини, дека имаше некој, кој што бараше Harry Potter на англиски јазик.
  Имам 3 : Harry Potter and the Chamber of Secrets, Harry Potter and the Goblet of Fire и Harry Potter and the Deathly Hallows
   
 18. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  3.827
  Пол:
  Женски
  по колку ги продаваш? и од dealthy hallows и двата дела ги имаш?
   
 19. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  Фемки, дали ја имате ВЕШТИЦА од Венко Андоновски? Сакам да ја купам...
   
  На skorpija.95 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.990
  :@ Мене ми фалат
  -Каменотт на мудроста
  -Редот на фениксот
  -Полукрвниот принц

  за да си ги комплетирам :$ Ама на англиски :(