1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминско (филмско) фоаје - Poor Things

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Madam-A, 21 мај 2014.

?

Следен филм за гледање?

Анкетата е затворена на 14 декември 2020.
  1. Tenet (2020)

    75,0%
  2. Fatman (2020)

    8,3%
  3. The common story( 2019)

    0 глас(а)
    0,0%
  4. Oldboy (2003)

    16,7%
  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Јас немам поима дека кампањата успеала,оно почнале да го коментираат. А, требаше да речам, унапред се извињавам на сите гадливи луѓе кои нејќат да гледат безобразности:D
    Утре коментар. Ваљда.:hai:

    едит: Опа, за коментарот на Мароса:D Мило ми е што ти се свиѓаше:clap:
     
    Последна измена: 23 април 2016
    На Bender Rodriguez, Lady Phoenix и Marossa им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Detective Bruce Robertson, аyе! :D
    Станува збор за лик од истоимениот роман -Filth- на шкотскиот писател Ирвин Велш, воедно и автор на Trainspotting. Повеќето од вас сигурно го гледале и тој филм, не? Како и да е, филмот беше поредната гордост на неконвенционалната шкотска кинематографија, кој како и во Trainspotting ги сместува ликовите во периодот на 80те (but of course) - инаку, прилично плоден период од музички, кинематографски и секаков друг аспект (не само) за Шкотите. Proud to be born in the 80s, sonny boy! ^_^

    Добрата работа околу овој филм беше што... е снимен многу подоцна, горе-долу 6-7 години по прикажувањето на Trainspotting па, заслужено си доби посебно место. Нејсе, приказната е поразлично склопена и доловена (за на екраните).. не е под некакво си, намерно или ненамерно влијание на претходната (Трејнспотинг) култна црна комедија на Велш па..:mm:

    Од аспект на.. начинот на кој се снимени сцените, интензитетот и изборот на бои во секоја една од сцените, костимите, музиката и.. особено, крупните кадри со фокус на ликовите, погледите во камерата на Брус и инстантното пренесување на приказната во некаков си навидум паралелниот свет/акција во кој главна улога има Карол, бившата сопруга на Брус... ми се mind f*ck. Мислам.. кој би рекол дека филмчето кое започнува со онаа најпрва сцена на прекрасната Карол која се шминка пред огледалото и раскажува за нејзиниот сопруг, детектив.. а, веднаш потоа стои во долна облека во бањата, пропратена со музиката на Clint Mansel, Winter Wonderland ќе те однесе до сцена во некој си подлез /подземен премин/ во кој, група хулигани кршат череп на еден невин млад студент, Јапонец.:D И.. во сето тоа време, Карол е прекрасна, „зимската земја на чудата“ свири во позадина..младиќите заиграни. :DWhat? Инстанто им свирнува со устата без да видиме некоја посебна растревоженост, без брзање ..без и воопшто да ја видиме, т.е да ни биде прикажан нејзиниот лик, експресијата на лицето. Всушност, и малку чудна (ре)акција за едно такво нежно суштество но, во тој момент, последно нешто на што човек мисли е дека едно такво “нежно суштество“ не свири онака со устата и не е онака, смирена и во фазон - фрцкање:D по таков насилен чин (ок,ок,да бидам искрена, го имам гледано во некои Кинески филмови со сличен лик на Карол,конкретен филм:D). Но, во тој момент, и не размислуваш на тоа. Не размислуваш и дека... додека групата хулигани се разбегува, имаш прикажана сцена во која, и покрај сето брзање, сета возбуда, гледаш чудење во погледот на еден од хулиганите, дури и еден од бандата - жива и дива плавуша - подзастанува за секунда и буквално се ѕвери во (претпоставуваме) ликот на Карол... со насмевка /потсмев/ од уво до уво. Тадам! Еден од моментите во кои, режисерот оставил една видлива трага, наговестувајќи дека има нешто повеќе, нешто не баш обично и стандардно во ликот на Карол. Но, и во овој момент ти не го разбираш тоа. Се уште си под влијание на убавите ноџенца во црните хулахопки, на Карол, на нејзината кратка плава косичка, на музиката која повеќе те асоцира на некој одмор на тропски остров...како и на изненадувањето - насилството/кршењето на нечиј череп од банда хулигани.:D Режисерот не застанува тука. Тој дава уште еден хинт во моментот во кој Карол се приближува до телото на студентот кое инаку и не го гледаме (thank god for that)..клекнува и и' се обраќа директно на камерата,гледачите. Веднаш дејството/фокуст се пренесува на Брус. ..Згоден, пука од самодоверба, тип-топ скоцкан (ала мафијозо) лик :D кој, во кадарот влетува преку една грандиозна барокна градба, мхм. Дури и моментот на подзабавено движење кога минува покрај факелите од двете страни..асоцира на....]:) Power, I say. :D И, кој би рекол дека ликот е всушност толку немоќен, толку очаен...толку исплашен од самиот себе и своите халуцинации, од сексуалната дисфункција која, неколку пати му е прикажана преку халуцинации во кои, покрај сите ликови кон кои се чини дека чувствува некаква сексуална привлечност, го гледа и ликот на неговиот, наводно, геј колега:) (кој на моменти ми се чинеше дека е плус фактор за неговата дисфункција од тој аспект,инаку прикажано со сцената во тоалетот на полициската станица, особено, кога по нервозата која го јавнува бидејќи не може да си ја обави дневната доза себељубие:rofl: ги испишува оние зборови во тоалетот, небаре е одмазда некаква..дури и цел театар прави околу ситуацијата среде колегите и особено командирот..пак и, не за друго,како би инаку он дошол до унапредување освен ако не ги елиминира сите). ..дури и Хитлер, побогу. Хух!
    Страв и ужас и гадење од самиот себе. Тоа е тој лик - свинска глава преку кој се гледа самиот себе... нон-стоп. Чувството дека е извалкана животиња - filth, кое му е длабоко вкоренето од детството, од неговиот татко кој му велел дека е filth,кој го обвинувал за смртта на неговиот брат -љубимецот на фамилијата.. додека пак, Брус се убедува(л) себеси,се трудел да се оправда и докаже дека не е тој виновен,дека тој всушност пробал да го спаси. Тоа што не успеал...му создало дополнителна грижа, дополнително чувството на вина..која очигледно се манифестирала во психичко растројство, во злоупотреба на дрога и алхохол... во блуд и разврат заради што и му се распаднал бракот (веројатно) заради што, како што и е прикажано, нема никаков контакт со сопругата и детето.Кревката психа на Брус, ја пресоздала..разбудила Карол во самиот него :D и тоа ми е некаков, очаен обид на еден растроен човек да се држи до некаква нормалност, до некаков постабилен живот кој посакува да го има...не напразно се труди да го добие унапредувањето, по апсолутно секаква цена...впрочем, сé што тој прави, секој можен начин на кој им пакости на своите колеги воедно и неговиот пријател со цвикери, кого го гледа како овца (и буквално во халуцинациите, а жена му како кокошка:D) е насочено кон тоа. Целата енергија...за да стигне до некаква нормалност,нормален живот со Карол и детето. Проблемот е што:D нестабилен човек кој, освен некои формални средби со психијатарот, кој се чинеше не особено заинтересиран за состојбата на Брус (прикажано преку една посета кога му препишува лекарства без некоја особена комуникација меѓу нив двајца) нема никаква помош од страна..дури и самиот не се обраќа, се до оној момент кога се губи целосно (кога ќе го силува онаа и ќе и признае дека му треба помош,а таа нема нити да го разбере,нити ништо)...таквиот се подзанесува и губи во филмот што сам на себе си го прави, па...развратот очигледно му се манифестира и во поинаков формат - изневерувањето, наводно на Карол....кое всушност, тој самиот го прави, излегувајќи во вечерни авантури, perhaps..со дртљовци, фуј! ..Ако памтите брадестиот дебелко во чиј автомобил влегува и заедно, Карол и дебелкото ја пеат Silver Lady брр...инаку, по оваа сцена, Брус се буди во својот автомобил, повраќа..а во истиот момент во кадарот се гледаат свилени хулахопки во преградата од вратата на автомобилот цц.. плус причина за чувството на гадење и страв од самиот себе..pig, filth! (приказната за братот и таткото инаку е прераскажана од страна на неговиот психијатар, во момент кога Брус халуцинира..докторот е прилично насилен во таа халуцинација и ги изговара сите зборови кои таткото на Брус му ги изговарал, додека Брус се брани. Во еден момент, Брус го гледа докторот и како пијавица ли, што..нешто спремно да му ја исцица крвта...животот).
    Да се вратам на она, префрлање на приказната...(забегувам по малку повеќе:D)раскажувањето од Брус на Карол и обратно, кое во добар дел од филмот е проследено со директен поглед во камерата од страна на Брус.. Тоа нешто продолжува во текот на филмот. Макар што, во целиот период на првото гледање човек мисли дека станува збор за приказна прераскажана од две личности - сопругата и детективот.. на крајот или бар на второто гледање на филмот,станува појасен секој кадар, секој трансфер од една на друга сцена..која, всушност и треба да го прикаже психичкото пореметување на Брус како лик кој страда од биполарно нарушување, интензивни халуцинации, mood swings...borderline personality disorder. Подоцна во филмот веќе,мислам дека ова -директен поглед во камерата па префрлање на Карол- исчезнува,но, тоа е веќе момент во кој ми се чини дека Брус ја губи сета контрола врз ситуацијата, врз колегите, врз себе, своите емотивни ups & downs... сексот и дрогата.:) Можеби е плански така, а можеби и не..како и да е, фино се поклопува со хаосот во кој запаѓа.. кога веќе се распаѓа неговата игра. Премногу интересни и смешни сцени имаше..некои беа споменати:D други не..ќе оставам некој друг да ги спомене, јас сакав само на овие аспекти кои мене обично ми се најзанимливи генерално во филмовите, оти така режисерите и актерите му прават филмови на мојот мозок, нали:rofl:... и, иако и мене како и на Мароса ми е жал што немаше спас за овој створ кој еднаш го обожаваш, друг пат го мразиш, трет го сожалуваш..како што и спомна Бриџит... сепак, немаше да биде тоа-тоа.. дефинитивно за еден ваков црн, бизарен, вулгарен филм кој чиниш те носи од оргазам во оргазам (нот секшуал, џизес..не паничете:rofl:) мораше да заврши со уште еден финален оргазам. Бам..погледот и обраќањето кон камерата, кое го спомна Бриџи, описот кој го даде Мароса и да дополнам..шалот кој му го подари таа истата жена која му тропна на врата, а кој, во поинаква сторија очекуваш дека би бил сламката за спас на ова очајно човечко г*мце:D ... овој го искористи за поинаков спас (од себе).:) Претерано многу ми се допадна и видеото со обраќањето до неговиот другар со очила..каде му призна сето она на кое човек не помислува за ваквите ликови...дека сите се плашиме од светот, од животот...дури и тој се плаши. Но, битно е да не покажеш дека се плашиш.:)
    Аривидерчи. Доста беа домаќински муабети, да ги спржам мекиците сега, оти живото не е филм,нали:rofl::rofl:
    Фук! Поџиновско нешто не било пишано во историјата не фемина,мислам. Аауч.(facepalm)(facepalm)
     
    На Waka-waka, boomsleng, Madam-A и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Се мислев дали да го бојкотирам изборов пошто мојот кандидат не доби ниеден глас, али не би сакал и мене да ме повикаат после на „пеење“ у Беч, па ај да напишам нешто. :D

    Шала на страна, Filth ми е еден од поомилените нови филмови; дефинитивно ми е боље и од Trainspotting. Го имам гледано 2 или 3 пати до сега, не се сеќавам точно, ама неделава не го прегледав пак, пошто на главните ствари се сеќавам.

    Filth ги исполнува сите критериуми за добар филм по мојата дефиниција: не е досаден (ама ич), не е предвидлив, има хумор (и тоа, мој тип на хумор) и одлична комбинација на љубов, трагедија, среќа, тага, секс и насилство, во прав сооднос за да се добие добитна комбинација. Ако сето тоа се зачини со одлична глумачка екипа, на чело со МекАвој, добиваме одличен и несекојдневен филм.

    Не сакам да се повторувам со другите мислења - воглавно, се за филмов е кажано. Само ќе речам дека филмов изобилува со сцени и цитати за паметење. :D

    Ми се допадна што иако ликот на МекАвој е, во најмала рака, ужасен, во текот на филмот сите некако се соживуваме и навиваме за него, да успее во она што го прави, иако најчесто тоа е многу, многу погрешно. :D

    Дури и на крајот, иако добро знаев дека филмов нема да има хепи енд (пошто нели, Ирвинг Велш), дел од мене се понадева дека ќе се симне од столчето и ќе и отвори врата на едниствената жена која не беше згадена од него и единственото дете кое на него гледаше како на херој. Арно ама... :D

    Не знам, најверојатно филмов немаше да го има истиот ефект ако имаше холивудски крај; едноставно, после толку многу срања, не можеш да завршиш среќно и да живееш долговечно.

    У секој случај, закон филм - штета што во денешно време се све поретки ваквите филмови.

    А сеа, следната недела гласајте за Lock, Stock and Two Smoking Barrels.Or else... :devil:

    [​IMG]
     
    На Jordanovska-K, boomsleng, Madam-A и 4 други им се допаѓа ова.
  4. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Не бојкотирај(те) побогу! Разумни луѓе сме збрани на темава...ќе се договориме за кој филм,кога да се гласа:P :D Договор куќа гради и во политика и на ФФФ.:rofl: Обеќам ќе го гласам и гледам..а победил,а не победил.
     
    На Lady Phoenix и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.910
    Јас @Sky-butterfly ја чекам, знам дека не и се допадна филмот па малку да разбие монотонија :D
    Inglorious bastards гледан ви е? Сега го гледав, страшен филм (y)
     
    На Jordanovska-K, Lady Phoenix, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Секако дека да, ама не е на одмет уште еднаш да се погледне и овде да се прокоментира. :D

    П.С. И ја ја чекам @Sky-butterfly да „забибери“, како за крај. :D
     
    На Madam-A, Lady Phoenix, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Мене Lock,Stock ми е гледан 3 пати,па ако сакате тој,со задоволство ќе го коментирам :D
     
    На Bender Rodriguez, Lady Phoenix и zhap4e им се допаѓа ова.
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Ајде и јас да дадам скромен допринос кон темава и мал осврт кон филмот иако сите тука кои што коментиравте гору-долу го знаете моето мислење и првичен впечатокот :D
    А некако чувствував дека сите ќе имаат само позитивни зборови знаејќи ви го вкусот на вас, коментаторите :lol:

    Можам скоро целосно да се согласам и да го разберам мислењето на @Bridget, освен оној дел, кој мислам и Бендер го спомна околу допадливоста.

    Има случаеви кога еден тотално негативен лик во филмот може да ти се допадне и да те шармира и да "навиваш" за него, што никако не беше случај со овој лик.

    Како спомнав веќе и по темите, ликот ми беше тотално одвратен, простачки прост што да беше барем интелигентен можеше да ми биде симпатичен, ама овака со својата простота и глупоста успеја да ми го задржи вниманието до сам крај и за тоа едно браво.
    Барем филмот беше непредвилив и тоа е една позитивна работа околу филмот.

    Не знам откаде би почнала да го коментирам, бидејќи јас некако во филмот ништо друго не приметив и не се фокусирав на друго освен на карактерот на главниот лик.

    Јас па мислам дека жената му го оставила токму поради таа негова манијакално подвоена личност. Зошто поинаку би забранила на девојчето, ќерка му да се гледа со таткото, освен ако тој навистина не е лош пример за неа, недоверлив, непредвидлив, па вероватно и опасен?

    Друго, типов е класичен женомрзец, шовинистичко прасе (да не речам свиња :D), ете и самиот се гледа како таков, што веднаш кога почна да ги анализира колегите и кога дојде до колешката која ја окарактеризира така да доаѓа до позиција со ширење нозе. Накрај, сите тие свои колеги ги можеби имаше изманипулирано на кратко, освен неа, која убаво го процени и му ја плесна вистината во фаца.
    Зошто глупи финти му проаѓа кај колегите? Па можеби уште еден стетеотип дека полицајците се глупи? :rofl:

    Трето, мислам дека тој навистина го бутнал својот братучед кој загинал и тоа го дефинирало како личноста понатаму во животот.
    Не го имал тој момент на себепростувањето, и тоа го уништило целосно, иако вероватно на пати се обидувал и борел со грижата на совеста. Да беше похрабар, да се соочеше со самиот себе, не би забегал толку далеку.
    Дури и неговиот убав гест кон жената со детето беше начин да се искупи некако, ама беше и показател дека дури и во него имаше потреба за убавина, љубов, прифаќање, колку и да се тој, односно неговото друго јас, обидувало да прикрие и негира.

    Нејсе, јас како лично да го доживеав филмот, а не е така, иако ми доаѓаше чувство на одвратност кон него како кон некого кого навистина не би сакала да имам никогаш во својата близина.

    Се согласувам околу глумата дека навистина беше одлична, ваљда затоа и толку ме допре негативно :D

    И друго се прашувам... знам дека типов беше кукавица, и искрено се понадевав дека барем некој "херојски" чин ќе направи кога ги пречека "убијците", ама зошто, зошто побогу тој ги пречека и потоа ги молеше и колнеше да го пуштат? Во тоа не наоѓам никаква логика или некое објаснување, па ми беше само потврда дека е глуп и прост.

    Филмов го гледав со мм што беше една грешка бидејќи навистина се чувствував непријатно на моменти :D
    И прво нешто што тој ми прокоментира беше околу тоа дека вакви филмови ги гледат тие што се во џанки фазон :lol: (ништо лично)
    Го гледав и јас , а и тој, Трејспотинг многу, многу години одамна и ако тогаш за тоа време ми беше занимлив, сега сигурно би го оцрнила исто вака. :D
    (Ја читав и книгата Пеколен портокал, ако некој се сеќава на таа, и таа ми беше дури интересна тогаш:lol:)
    Ми се изживеани вакви филмови некако, не знам што би можела да издвојам како квалитет во него :?:
    Вероватно тоа што и покрај се не беше досаден :D

    Едит: филмов ме многу потсеќа на повеќето наши балкански филмови, не знам зошто. Дали поради обидите за слични приказни или тој дел околу доза на одвратност, не знам.
     
    Последна измена: 24 април 2016
    На Jordanovska-K, boomsleng, Bridget и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Скај, кај можат Шкотите со нас да се мерат у одвратност? Они се прави аматери у однос на балканскиве филмови. :D
     
    На boomsleng, Marossa, Lady Phoenix и 2 други им се допаѓа ова.
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Европски филмови.. тоа е стандард за континентов,генерално. По што се разликува од Холивуд продакшн:D некомерцијала. Не за сечие око. И некои од нас, неџанаците ги љубиме ваквите гадинки.:D:rofl:
     
    На boomsleng, Marossa, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Абе има нешто што тера да ги гледаш такви одвратни филмови.
    Ете тие балканските, ем ги нејќам, ем ги гледав.
    Гени, ваљда, се во прашање :rofl:

    Едит пак: ете мојот предлог за следниот филм е The paradise suite.
    Холандски филм, со балканска позадина. Го пишав во рецензии, ми беше добар. :wasntme:
     
    На Jordanovska-K, Bender Rodriguez, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Не ми остави нешто огромен впечаток само од себе вака за да имам коментар да зборам нешо на дуго и широко. Тоа е што е.

    Потиснато срање од минатото, еруптира кад тад и психички те клапнува. :~:
    Ги разбирам и сфаќам сите неморални ситуации во кои учествуваше Брус. Не ми е толку за осудување, реален проблем е. Секоја несреќа и/или фрустрација може да има ваков исход. Филмот не ми е ни гаден ни убав. Океј филм кој убаво е да се гледа, ама еднаш доста му е.

    Опасно ми се свиѓаше паралелата на почетната сцена и со тоа кога Брус беше дамата. Убав детал, :clap: браво режијо.

    Освен психичкото растројство ми остана само на мисла уште нешто што сакам да го напишам и ќе гледам да го формулирам најневулгарно што можам . Дечкото што го унапредија.

    Го гледавме низ текот на целиот филм како се стиска од пусти комплекси од ...хм... неговата големина. И го имаш во еден момент како се пауни и си попунува празни гаќи со биро во поголема канцеларија. Од една страна, на дечкото секад ќе му биде мал и џабе му е се, ама пак нашол да се воздигне инаку па барем во канцеларија да го бива ако не во кревет. Убаво ми беше тоа пренасочување на ликот кон let's say користта на општеството, ама беше покажано како моќ прави шупак од тебе, за што не би се сложила дека е така секогаш.

    Друго ви викам, немам нешо посебно да навлегувам, ќе ве испоцитирам сега и ќе ви се убацам у муабет :D


    Немам јас впечаток дека сакал он да ја контролира жена му.

    Сакаше да е поблиску до неа. Кога го прашаа дали изгубил некој, видовте каков беше попарен. Тука му беше крахот него. Он превише луѓе изгубил.

    Он не го уби сгтудентот Он беше дамата која им свирна да си отидат. Нели таа плавата го препозна (што не ми е јасно како, ем од далеку ем овој маскиран, ама ок, нека им |( ). Башка и му прокоментираа тие дечиштата дека не ги затворил да не го разберат дека се шетал како транвестит.


    СкајБатерфлај ме преасмеа, :D го утепа начисто. Шовинистичко прасе, убиец, кукавица и простак . :rofl: .

    Не знам ете, јас стојам заштитнички зад ликов. Маката ко направила да е таков каков што е. Он сакаше поперверзен секс рецимо, ама не би рекла дека го гледаше како омаловажување на партнерката. Си попунуваше празнини...
    А не ми се верува дека го убил детенцето. Сметам дека било несреќа ама домашните му ја префрлиле вината.
    Он не беше баш свесен за постапките. Не знам ни дали ги чекаше нив, туку ендоставно дојдоа и се деси шт се деси.



    А во врска со крајот. Не би било адекватно да заврши убаво, така што мене ми е прифатлив ваков крај :) .
    Само што сакав да си пишам дека јас не мислам дека беа жена му и ќерката.
    Паметот ми оди или на таа вдовицата и синчето или на халуцијација. Мислам дека беа вдовицата и синчето пошо нели таа му остави порака а и детето беше кратко шишано во одразот на сенката на вратата, ама ќе си го терам филмот дека било халуцинација за самоубиството да го препишам како на негова победа над халуцинациите и општо излез од лудилото.
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez, LivingGlam и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Мадамке, јас како што разбрав,вдовицата и синчето беа пред вратата.Само овој Брус да не си помисли дека и тие се халуцинација,па затоа сакаше да се ослободи.

    Инаку делот за контролата на жена му, јас добив таков впечаток бидејќи гледав негова желба за контрола на се,не само на семејството. Сакаше да ги држи конците во свои раце,од тука доаѓаше и разната манипулација и игрите.
    А таа реалната Керол,очигледно била преплашена од него,бидејќи манијак си е. Така тоа уште од детството,тоа е психолошка состојба,не е ни крив чоекот.Поточно, тој ја имал контролата се додека и таа не го оставила,тогаш веќе крахираше.



    А кога сме кај балкански филмови, гледани ви се
    Sisanje
    Citulja za Eskobara
    Klopka
    Mrtav 'ladan..?

    Не се толку лоши,изглеа ептен до вкус е работата :D
     
    На Madam-A, Jordanovska-K, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  14. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Filth го почнав 20 минути, па го прекинав, не дека не сакам вакви филмови, сакам чисто за разбивање на филмско - жанровска монотонија, ќе го изгледам вечер или утре но сепак не знам колку ќе ме инспирира да напишам рецензија, овој тип на филмови не се за мене нешто инспиративни за пишување критика, не допираат на тој начин како што допреле претходните филмови за кои сум пишувал, барем таков беше првичниот впечаток од 20 те минути изгледани од филмот.
    Сакам да дадам еден предлог од мене за филм за наредна недела а тоа е филмот Trust, еден од моите омилени филмови, филм кој навистина вреди и заслужува да се гледа, приказна која е моќна, тажна, потресна, поучна, влијателна, неверојатно вознемирувачка. Ме поттикнаа и ме потсетија на филмов неколку членки на фемина кои во последниве неколку дена го гледале филмот, им оставил голем впечаток и по тој повод беше отворена и тема за самиот филм.
     
    Последна измена: 24 април 2016
    На Bender Rodriguez, Sunshine.Sunshine, Lady Phoenix и 2 други им се допаѓа ова.
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Не, финалниот момент со жената и детето не беа халуцинација. Беа вистински.:D Брус, по свесен, по свеж и буден не беше во нити еден момент во филмот, онака,како што беше во тој финален момент. Нити под дејство на алхохол,нити под дејство на наркотици. :) The same rules apply и за него и за гледачите.

    Цитат: “ [..] we were toying with the audience a little bit in how often they would have to step away; whether they could hang about for it all and then if we do make them like him… I mean his final line “The same rules apply” actually applies to the fact that he’s wagging his finger at the audience. “You can’t fucking like me and shame on you for doing so.” Bruce is definitely the kind of person that would say, “I feel sorry for the criminal but you’ve still got to do the time.” There’s no sort of get out clause, even if you are a nice criminal. You’ve done it and you’re going down. I think that is why he’s damned from the beginning because he judges himself and he hates himself, and he said that in the end.”
    :wasntme:

    Патем,људи..нели го знаете она, love the sinner hate the sin? :rofl::rofl:
     
    На Bender Rodriguez, boomsleng, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
  16. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.046
    Допаѓања:
    34.273
    Пол:
    Женски
    Во теков на целиов филм, се осеќам ко под дрога.
    Од една сцена на друга, ту мач зашеметена бев. :drunk:
    Имаше доста смешни, но и грозни сцени у филмов. Ама углавном...не ми се бендиса многу, па затоа му давам скромна 5.5/10.
    Ми падна многу жал кога го тепаше тоа детиште-плавушата, како го кршеше од ќутек...:tmi:, на момент помислев дека Брус умре.
    Цело време мислев дека жена му го оставила, и го уценувала дека ќе се врати само доколку дојде го унапредат, но тоа било само во неговата глава, со цел да си ја врати ќерката и жената, еден вид покајување демек.
    Настрана биполарноста, ама премногу тага имаше собрано во неговата подла душа.....
    На моменти ми падна жал за него, ама на моменти толку ми беше гнасен, одвратен...
    Како и да е, ич не ме бендиса оној момент кога тој гледаше видео снимка од неговата жена и ќерка кај што готват во кујната, и во тој момент почнува да плаче, се јавува на жената од најдобриот пријател и почнува да го д*ка.
    Најсмешно може да кажем ми беше кога си ги копираа и избираа чиј е подолг, овој Брус испадна опасен мангуп, па дури и која фаца напраи таа женската кога овој и го тури...]:):rofl::rofl::rofl:

    Ај, да не го должам многу ме мрзи, сума сумарум, филмов таке-таке ми беше :emo:

    п.с свињата кога ќе се појавеше, скокав од страв, па и тоа циничко смешкање на свињето....:worried:
     
    На Bender Rodriguez, boomsleng, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Шо праиме со новата анкета? Утре треба да се постави, така?

    Јас овој го симнав и го планирам за деновиве : Паралелс , па нека иде како мој предлог
     
    На Bender Rodriguez, zhap4e, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Filth е сеуште актуелен, па ајде да го прокоментирам. :)

    Не можам да кажам дека е добар филмов, ама па не можам ниту да кажам дека е лош.

    Ми се доапаѓа тоа што на одредени моменти имаше простор да претпоставам што се случува уствари, ама сепак не можев да кажам со сигурност - Да, ова е тоа !
    Очекував дека филмот ќе има ваков крај, толку мрачен филм би било скроз настрано да заврши на било кој друг начин.


    Некако не можев најдобро да разберам како типов воопшто успеваше да отиде на работа, а уште помалку дека оди на време и тоа редовно. Ептен беше побркан, сите тие пороци и болести, а сепак имаше шанси да биде унапреден?!

    Друга работа што ми пречеше се кретенските колеги. Луѓето не беа глупави, ами тотални идиоти, а не беа обични полицајци, сепак инспектори, убиства истражуваат.


    Главниот лик, што вели Бриџит, или е ептен добар глумец, ма професионалец, фантастичен, или по природа си е таков. Совршено му лежи оваа улога. Е добро, како и зошто косата му е црна а брадата портокалова, не е тема на дискусија.
     
    На Sky-butterfly, zhap4e и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  19. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    @RainBow, може ли една анкета за нас што не идеме нигде викендов, да имаме занимација плус? :D
     
    На Sky-butterfly, Sunshine.Sunshine, BoneMachine и 3 други им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    До кога ни трае анкетава,патем?:tmi: :D Демек, ќе имам ли филм за гледање... да го гледам вечер победникот или?:$:D
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.