1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминско (филмско) фоаје - Poor Things

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Madam-A, 21 мај 2014.

?

Следен филм за гледање?

Анкетата е затворена на 14 декември 2020.
  1. Tenet (2020)

    75,0%
  2. Fatman (2020)

    8,3%
  3. The common story( 2019)

    0 глас(а)
    0,0%
  4. Oldboy (2003)

    16,7%
  1. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.308
    Пол:
    Женски
    Го гледав предлог-филмот за оваа недела, ама да не се повторувам. Нема да кажам ништо поразлично од тоа што сите сте го кажале.

    Како што некој рече - добра идеја, лоша реализација. Не може некој на 14 години да е толку ретардиран. Уствари, грешка, се работинза Американци, а кога станува збор за нив, се' ми е верно. За таквиот впечаток се погрижија искрените мислења на @Doozy во СДК. :D

    Ако има некој уште некој предлог - кажувајте, ако не, во минатонеделниот ќе го вметнеме само предлогот на @jovanovska94. :)
     
    На boomsleng, Doozy, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Јас го ѕирнав Trust,ама искрено немам некоја подетална рецензија да напишам,се согласувам со поголемиот дел.
    Пораката е важна,посебно во модерниве времиња во кои живееме каде демнењето и постоењето на манијаци е премногу олеснето.
    Сестра ми е малку постара од Ени,ама такво понашање немам забележано ниту кај неа ниту кај нејзини врсници.Мислам дека не е нормално за 14 годишно девојче да размислува за секс,иако не сум изненадена премногу.
    И наивноста ја сфаќам,додуша се нервирав низ филмот,ама лесно е за верување,бидејќи помалите,посебно девојчињата во тој период многу летаат со паметот,мислам дека се е за верување,немаат интеракција со спротивниот пол,мислам не на тој начин.
    Што знам,јас не сум толку стара,ама знам на 14 години,ми беше првиот бакнеж и после тоа цела година не бакнав никого оти глупо ми беше :D За другото да не зборам :D
    Ама залетав во темава.
    Како и да е,не ја оправдувам Ени,ама знам дека има многу девојки како неа и разбирливо ми е како западна во таква ситуација.Барем што се однесува до четот,она со мотелот беше ту мач,никој не е дотолку глупав.

    Толку од мене,да додадам дека Clive си беше феноменален,а исто и девојката не изглуми лошо.

    За предлогот јас се согласувам,The Hunt уште од првите денови на темава го предложив,ама се изгуби :D

    Едит: Zodiac гледан ни е? Јас тој го предлагам,за секој случај :D
     
    На boomsleng, Victorian, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.910
    Неколку денови веќе како идам во темава, почнувам да пишувам, бришам и си заминувам.
    Сте кажале сите отприлика исто, и моето мислење не е далеку од вашето.
    Постојат многу различни закони за секс со малолетници низ светов, која е границата, колку треба да е разликата помеѓу двајцата, а тука очигледно нема потреба од дилеми, 14 годишна со 35 годишен. Е сега нас ни е чудно оти сме растени во друго време, друг свет, и ние попрво ќотек би изеле од домашните за вакво нешто отколку да не сметаат за изманипулирани и жртви. Знаеме колку нежни, наивни, искомплексирани и тажни можат да бидат младите во тин периодот и да се залажуваат лесно, и можеле да направат добар филм со оваа тематика, вака премногу површно ми беше. Многу краток период од моментот кога дозна кој е и плачеше од страв и изненадување во трговскиот, до моментот кога доброволно оди во мотел и се облекува во долна облека. Недоволно за ние да видеме како тоа тој успеа да ја изманипулира да таа ова по своја волја го стори. Само со еден кафе муабет? Ноу, не не' убеди. Или ги рачунаат сите разговори во претходните 2 месеци? Па тие треба да се избришат во моментот кога виде кој е. Од стресoт што го доживеа во тој момент во најмала рака. Не велам дека не можеш да прелажеш дете во тие години, колку и да не изгледа како дете, колку и да е запозната со сексот, туку требало малку поопширно, подетално.
    И филмот ко да беше повеќе за таткото, односно за тоа како родителите го доживуваат ова и кои се последиците врз семејството, отколку за предаторот и младата наивна девојка.
    Некст.
     
    На boomsleng, Victorian, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Значи, имаме анкета?

    Минатата анкета пропуштив, ама и кога го видов филмот, описот на содржината некако не ме заинтересира за да го гледам па свесно го пропуштив.

    Ај ќе дадам глас за Parallels? :wasntme:
     
    На Lady Phoenix, zhap4e, jovanovska94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Може да почнеме да гледаме/коментираме?
     
    На Lady Phoenix и zhap4e им се допаѓа ова.
  6. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Има некаков застој во темава. Моментално The hunt има најмногу гласови, така?
     
    На Lady Phoenix и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  7. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Ако нема дргуи гласови, а гледам веќе неколку дена состојбата е иста, може да го одбереме The Hunt и да почнеме со коментирање. @RainBow, моит? :?:
     
    На Lella, jovanovska94, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    - Моит. :)

    Луѓе, многу затеравте со филмови за педофилија, should I be worried? :D

    За The Hunt имав големи очекувања кои, за жал, не ми се исполнија. Доста работи во филмов не ми штимаа – не знам од што прво да почнам. Да речеме, од глумата – толку здрвени и укочени перформанси одамна не сум видел у филм. Второ, дијалозите – не знам дали беше у прашање лош превод (иако, мислам дека не), ама дијалозите у филмов беа благи ужас – изгледаа како на сценаристов да не му платиле доволно (или ич), па човеков рекол „Fuck it!“ и оставил на глумциве да импровизираат во секоја сцена. И не го викам ова затоа што филмов е дански – сум гледал одлични дански филмови, ама ова беше еден од најлошите, убедливо.

    Во однос на приказнаtа – океј беше, иако имаше премногу нелогичности за мој вкус.

    Прво, да почнеме со воспитувачката Грета – што, по ѓаволите, беше нејзиниот проблем? „Клара има многу бујна фантазија (што инаку е фин израз за детско лажење) и вели дека го видела тврдото куре на Лукас. Хммм... Како да постапам сега? А, да, знам – ќе им раскажам на сите луѓе кои ги познавам!“ Really? Озбилно?Океј, не помогна и тоа што Лукас има creepy фаца на Ханибал Лектор, ама пак.

    Презумпцијата на невиност е очигледно непознат концепт за Грета, а се чини и за сите останати жители на Данска. Стварно не знам зошто имаше потреба да им соопшти на сите родители пред истрагата воопшто и да почне (а камоли да почека да заврши), па дури и се јави на бившата жена на Лукас. Мислам, како намерно да сакаше да му го уништи животот на човеков. (facepalm)

    Второ, „симптомите“ на злоставување кои родителите ги бараа кај другите деца – кошмари, мочање у кревет... Пак ќе прашам – озбилно? Врз основа на тоа што 4-годишно дете се умочало у кревет или сонувало нешто лошо одлучија дека Лукас ги злоставувал сите деца? Какви посрани методи се тоа?

    Океј, тука беа и сведоштвата на децата, кои се потпираа на теоријата дека децата не лажат. Чија брилијантна идеја е ова? Мислам дека секој човек кој дошол во контакт со мало дете, а да не зборуваме за родител, знае дека децата лажат, и тоа лажат како Турци (да го цитирам Латас). Децата знаат да бидат тешки идиоти – како што можевме да видиме од сцената у која брат и на Клара и покажува порнич и со другарот викаат „Кур, кур, надрвен кур!“ низ куќата како недоветни.

    Ама, овој пат дури не ни бев лут на децата и на Клара – девојчево се обиде 100 пати да им каже дека лажело, ама не – тоа е уствари само нејзин начин за да се справи со траумата, како што рече мајка и. У случајов, возрасните се однесуваа како поголеми идиоти од сите деца у филмов – на чело со тета Грета.

    Еден од ретките моменти у филмов кои ми беа интересни беа заебанциите на кумот на Лукас – кога го гушкаше син му и кога рече, „Брзо, земајте лопати да ископаме подрум!“ :D Дански црн хумор, нема што.

    Сега, малце за реакциите на Лукас во целава ситуација – особено откако го ослободија од обвиненијата.

    Прво, зошто Лукас не кажа на никој дека Клара очигледно беше заљубена во него? Зошто не кажа за срцето кое му го поклони и за бакнежот во уста? Мислам, ако го кажеше ова, барем на некој, многу полесно ќе можеа да сфатат дека девојчево лаже затоа што очигледно чувствата и биле повредени од „одбивањето“ на Лукас. Вака, без оваа информација, изгледаше дека девојчево ја измислило приказнава без никаква причина и мотив, што навистина е тешко за верување. Додуша, кога ќе размислам, ако раскажеше за ова, а особено за бакнежот (па уште и на татко и), можеби и ќе си поминеше уште полошо во целава ситуација.

    Второ, зошто кога му го убија кучето и му го скршија прозорот не викна полиција? Сигурен сум дека убиството на миленик и вандализмот во Данска се сфаќаат многу посериозно неголи на пример, кај нас.

    Трето, зошто откако го истепаа како магаре во супермаркетот не викна полиција барем тогаш? Мислам, му удрија крвнички ќотек, а он само стана и си замина. What the fuck is wrong with Danish people?

    Крајот исто така ми беше малце нереален – после све што се случи, за нецела година, сите се вратија во нормала, како ништо да не се случило. Океј, освен типот што се обиде да го убие или заплаши Лукас додека ловеа на крај. Тој очигледно сеуште бил убеден дека неговото срценце од дете не лажело дека Лукас го злоставувал во својот подрум. Макар што човекот немаше подрум. Ама, децата не лажат, нели.

    Ја да бев на местото на Лукас, ќе најдев добар адвокат и ќе тужев све и сите у градов. Почнувајќи од гомнарката Грета, за клевета и нарушен углед, после целата градинка, па Клара и нејзиното семејство, па семејствата на сите деца кои рекле дека сум ги злоставувал, па луѓето од продавницата... А бе, мамичето ќе им го расплачев. Ќе ги банротирав сите семејства и државни институциии у градов. Како воспитувач, ќе ги научев дечињата на многу важна животна лекција – „Еве што се случува кога лажете дека некој ве силувал – тој некој ќе ве тужи и родителите ќе ви останат без пари, па затоа сега живеете на улица!“ Така е деца – лажењето не чини. Смирување со луѓето и повторно градење на доверба и поправање на нарушените односи? – fuck that shit! Revenge is the way to go!

    Воглавно, тоа би било. Која е пораката на филмов? Децата лажат, а возрасните се идиоти. А да, и – ако сте машко, избегнувајте професии во кои се работи со деца – за секој случај. :D
     
    На jovanovska94, promeneta, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    И мене ме загрижува тоа што, втор филм -едно по друго- со слична тематика гледаме. :D Фали сега уште The Lovely Bones да го предложам и да го изгласаме за следна недела.:D Се шалам. Ич не ги сакам ваквите филмови и теми, ама ич.

    Си велам, ајде.. бар подобра глумата беше и бар подобра (малкуцка) беше и приказната од претходниот филм иако, премногу нелогичности... што во реакциите,што во тоа апсолутно никакво инволвирање на полиција во сé што се случуваше. Па, си велам... можеби не сакале да тоа им е фокусот во филмов (иако, зошто да нема бар малкуцка):wasntme: можда сакале да ми кажат, еве што се случува во едно мало гратче во кое, сите се знаат меѓу себе, во кое... сé тече по правила и прописи, каде ти викаат „добро утро“ и „благодарам“ штом излезеш од дома, каде.. стапката на криминал е мала, толку е мирно, дури е досадно :D:D нешто ко, фино..фино, чак муталаво. :D Од она со градинката, директорката и вработените, пак потоа и родителите... изгледаше ко, со душа некој да чекаше нешто да се случи за да се развие фантазијата на луѓето, како кога цел живот некој се труди да неговото гратче биде на мапата на државата, да биде на вестите на еди-која-си телевизија...макар и по лошо (абе да ги има:rofl:).... да некој им обрне внимание, пак, да се гушкаат и сакаат, зближат повеќе, молат заедно за подобро утре, тажат заедно, паничат и згрозуваат заеднички...се против општиот враг - локалниот педофил.:D
    Наивните постапки на директорката и останатите ми беа во стилот на... луѓе кои,ама баш и немаат искуство со вакви случаи, кои, само на тв гледале за таквите случувања во светот. Пак и реакциите на Лукас, :D кога го потепаа во супермаркетот, кога му се сврте на касапот да му каже: „вака ли се прави,вака ли се удира човек“. И тоа, толку смирено некако, културно... стварно се запрашав, дали е ова како Данци, реагираат?! :D Претстава си немам. Знам од некои муабети за некои од скандинавскиве земји, кога им било соопштувано за камповите за бегалци кои ќе се отвараат во близина на нивните малечки селца:D како биле стишувани и како од страв да никој не ги помисли за расисти, луѓето си траеле генерално или само по дома си дискутирале тивкичко:rofl: ова ми е раскажано од засегнати луѓе:D па... кујзнае. Финалната сцена, со ... година дена потоа, каде пукаа во Лукас,баш ми беше фин крај на еден досаден, по ничему битен филм..со порака, еднаш педофил, секогаш педофил..секогаш ќе се најде некој кој нема да верува 100% во твојата невиност, дури и кога доказите ќе кажуваат спротивно. Дури и кога ќе бидеш ослободен. Штом ти се извалка името и ти се залепи некоја етикета8-| секогаш ќе ти се влече ко опашка..:) и други работи можда имав за кажување,ама.. овој тип на филмови и не ми се нешто инспиративни, што да филозофира човек.
    Дајте некои филозофски филмови:D
     
    На Marossa, boomsleng, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    The Oxford Murders - математичко-филозофски murder mystery. :party:

    [​IMG]
     
    На 1209, LivingGlam, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Јас... предлагам, High-Rise.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Оти, поима немам што да ви предложам.. а да е по мој вкус,ем..вас да ви е ок:drunk:
     
    На Lady Phoenix, LivingGlam, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Lella

    Lella Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    28.926
    Пол:
    Женски
    Јас како и секогаш доцнам, овојпат бидејќи не ми се пишуваше, но кога веќе го изгледав филмов, дај да пишам и јас.
    Јас се залетав да го гледам бидејќи го пофаливте тука па си реков мора да е некое ремек-дело.
    Ама навистина не ми се допадна. Прво, ми беше многу досаден. Ниту глумата не ми се допадна. Во поглед на реализацијата на идејата, не ми се допадна, а и приказната не ми остави некаков впечаток.
    Секако, имаше многу нелогичности во филмов што дури на крај памет не би можело да ми текне дека на таа страна ќе се одвива филмот.
    Што знам, само се вртеа во место, де го напаѓаат, де синот нешто испади прави, де девојчето... И сè така скоро два часа. Ама и тој сè си преќути, не знам од која причина, ама битно ништо не презема да го запре тоа што се случува.
    Океј, бидна што бидна, што е идејата на филмот? Пазете се од деца. Можат да бидат прави ѓаволи. Можат, видовме. Само што повеќе филмов е како „Ако се најдете во ваква ситуација, не дремете во место како Mr. What's-his-name.“ Или технички, скоро истата поука како и претходниот филм, ама овојпат од страна на наклеветениот силувач. Хм, интересно. :D
    И зошто, еве, генерално, ликовите се однесуваат толку нелогично во филмовите и носат катастрофално глупави одлуки? Ич не сакам такви филмови. Од сите филмови си извлекувам вакви поуки: не биди како овој лик. :D
    Не знам, можеби и филмов не успеав да го сварам бидејќи беше на странски јазик, некако ми беше далечен... Затоа и не преферирам филмови на јазици различни од англиски, сакам да знам што зборуваат бе, не сакам да се потпирам на превод. :emo:
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez, Marossa и 3 други им се допаѓа ова.
  13. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Почнав да го гледам филмов, но го преќинав после 10 тешки, мачни и исцрпувачки минути. Не можам, ме измори филмов, ама буквално ме измори. Дали дека зборуваа на дански, па ме дотепа уште толку после денов каков што ми беше. Ама како и да е овој филм ќе го прескокнам за коментирање, ќе се приклучам на следниот кој се надевам дека нема да биде со иста тематика. Мој предлог за следен филм Gods of Egypt.
     
    На boomsleng, zhap4e и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Анкета, ова-она.. да не ни умре темава, :$ а?
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Јас веќе не ви ги читам коментарите пред да го изгледам филмот дефинитивно.

    Оти, нели, кој ќе има волја и желба да го избере овој за гледање после вакви мислења?

    Ајд следниот :D
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  16. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Здраво:hai:
    Најпрво морам да се извинам и да дадам објаснување за моето неучество во дебатата на филмот Trust кој беше мој предлог. Најчесто филмовите ги гледам онлајн на српските страни за гледање онлајн со превод, последниов период страните не функционираат а и скоро сите филмови не можат да се гледаат. Потоа го симнав филмот па немаше соодветен превод, додека пронајдов превод интернетот рикна, наредната недела не бев во можност да го гледам. Темава малку замрела но нема да дозволиме целосно да се пасивизира, ќе го изгледам деновиве филмот и ќе напишам рецензија во темата последно гледан филм, доколку сум во можност и доколку го пронајдам филмот Тhe Hunt ќе го изгледам и ќе дадам критика, сеуште е активна темата
    За нареднава недела мој предлог за гледање е филмот An Education (2009)
    Поздрав до сите филмомани, љубители на добар филм:hai:
     
    На Lella, zhap4e, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.308
    Пол:
    Женски
    @RainBow дали ќе бидеш љубезна да ставиш нова анкета? :$

    Нека има нешто од старата и додај ги The Oxford Murders + High-Rise + Gods Of Egypt.

    Јас го изгледав The Hunt, ама толку беше тапа, што немав мотивација да искоментирам. Со се' погоре кажано се сложувам. Нема простор за спротиставени ставови.
     
    На zhap4e, Marossa, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  18. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Ве повикувам сите на гласање (вклучувајќи ги и гласачите од Пустец да гласаат) за да можеме да го коментираме следниот филм, кој и да биде за да не ни замре темата. Толку од мојата предизборна кампања.
    За секој изгледан филм, добивате по едно чоколатце.
    Се шалам. :lol:
     
    На boomsleng, Sky-butterfly, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Дај луѓе само не гласајте за Gods of Egypt.
    Ич ме ми се гледа овој филм.
    Баш рецензиите што ги читам се такви каков го замислувам и јас, без да го гледам :lol:
     
    На Bender Rodriguez, Lady Phoenix и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Кога ја затвараме анкетава, лујге? :wasntme: :tmi:
     
    На Lady Phoenix и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.