1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Феминско (филмско) фоаје - Poor Things

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Madam-A, 21 мај 2014.

?

Следен филм за гледање?

Анкетата е затворена на 14 декември 2020.
  1. Tenet (2020)

    75,0%
  2. Fatman (2020)

    8,3%
  3. The common story( 2019)

    0 глас(а)
    0,0%
  4. Oldboy (2003)

    16,7%
  1. Lella

    Lella Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    28.926
    Пол:
    Женски
    Колку што знам, ќе треба нова анкета, а од другите ни трага ни глас.
    Дај ако сте го изгледале, пишете што било да не остане така. 7 души го гласавме бе, кај сте луѓе? :D
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.308
    Пол:
    Женски
    Немам инспирација во последно време, луѓе. Или не се погодува филм за кој може да се разврзе дискусија.

    Мене ми се допадна филмов, ми беше непредвидлив. Актерска екипа - ок, сум ја гледала типкава во Декстер и јас, и' стои да биде психопат. Типот што го играше режисерот исто беше погоден за улогата. Адриен Броди не сум го гледала (или сум го гледала преодамна) во Пијанист. И не знаж зошто им пречи на толку луѓе, зошто не го сакаат, добар е како глумец и му одговараше улогата.

    Приказната беше по мој вкус, трилер, мистерија. Заплеткана, па се плетка уште повеќе. Си давав некои свои претпоставки кои главно беа погрешни, што ми беше особено мило. Ама имав претчувство дека типкава некако ќе го заебе новинарот.

    Можеби се насетуваше дека ќе го одвлечка во кревет, впрочем цел живот на тој начин ги добивала работите што ги сакала. Таков и' беше стилот. Ама очекував овој да и' одолее или да се случи само еднаш, за да не си ја растура фамилијата. Ама не.

    Не знам што ми е, ама од неверство дури и на маливе екрани, ми се крева коса. Ама тоа е човекова природа, да се биде љубопитен, лаком, промискуитетен. Да се комплицира и без тоа комплицираниот живот.

    Се' на се', добра идеја, добра реализација, со критика за крајот. Се сложувам со претходно кажаното за мотивот на типкава.

    Предлог немам за следен филм, може нешто и да се рециклира.
     
    На boomsleng, Marossa, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Колку да не минам без коментар..пошто, го гледав, мада не го гласав - интересно филмче. Дефинитивно поинтересно од редица монотони и млитави филмови што ги изгледав годинава, а заради кои и се презаситив па, не можев нешто особено да му се посветам на филмов.:D Ми треба пауза од филмови..нешто како летен распуст:wasntme::D

    Мене филмов пак, ме наврати на некои од сличните, со слична тематика во кои главна улога бил да речеме Мајкл Даглас (you can't beat that) :) па дури и некои од оние со Брус Вилис (по може да се вклопи..да легне таму, меѓу тие):D. И баш заради оние со Мајкл Даглас..филмов, не толку ме фасцинираше пошто, очекувањата од приказната и актерите ми беа превисоки од сам старт, изгледа. Сепак, крајниот впечаток е дека.. беше добро изведено, пак и приказната беше интересна, мада дупките ми пречеа малкуцка. На моменти, малку повеќе. Пример, запознавањето на мистериозниот црвенушав лик со фаца фрик, кој не ми изгледаше ко она, мистериозен и згоден момак каков од прва му велиш "I do", побогу:^) а, изгледаше болежливо;( не само ко умот да му страда, ами и телото. Ме разбирате, :wasntme: се надевам. Оној дел со видеото каде ја побара за жена... кое го гледаа заедно, не ми предизвика пеперутки во стомакот, не ми се чинеше како нешто на кое паѓаш, не беше финтаџиско, магично да речеш, пак ја ќарил на тоа..колку и да е она фУкд ап девојка..беше класа мома која изгледаше ко да не и требаат баш пари, да речеме. Можеби excitement да, ама... изгледаше ко тип на мома која би била пребирлива дури и за тоа. Итн. Да не претерувам.

    Пијанистот, т.е новинарот во ситуацијава:D беше ок. Интересен лик е, фацка, ко што спомена Lella, ама, баш ради таа негова специфична фаца... кога доаѓаше во кадар одблизу со нечија туѓа фаца/глава... пример, од жена му во филмов (една јконкретна сцена ми се врти во моментов - небитно). јас би избегнала такви кадри:D за да ни едниот, ни другиот изгледа грдо или ко некој пар-распар да се.
    Ама ок. Сцената кога ја ѕвереше „клиентката“ дур она... под тушот:D веќе ми наговести за „совршениот“ брак и семејство..за тоа, во која насока ќе се движи он и бракот од таму,ама, уствари, самото тоа дека имаше деца и жена ми беше некако:^) чудно, не знам оти. Ми беше ко да не требаше да ги има, воопшто. Скроз се зачудив на таа сцена по „пијанството“ од една чашка, вечерта, на почетокот на филмот, откако го читаше полицискиот извештај дека влезе во некоја онаква куќа во која тој има семејство:^) жена и две поубави од нив двајца, деца:P:D Ама, ете, некој сакал to piss on бракот пост-раѓањето на децата и шта ти ја знам причи |( :D да вметне. Да се дешава нешто:D освен голо газе и мистеријата зад него:D
    И... приказната со коњот, која не сакаше да ја раскаже;( или јас имам чуено и посведочено на, превише за свое добро.... грди и одвратни животни приказни па, оваа во која очекувано беше дека ќе е нешто со силување на дете од очувот ама, бидејќи им требало плус нешто да дополнат..за да ја направат толку битна за да толку работи во целиов филм се вртат ради неа, толкава сочувствителност да предизвика..очекував многу погрдо нешто. Неќу причат што се ми се измота у глава:tmi:

    Фино филмче, сепак. И јас ко Lella да напоменам.. интересен е и покрај негативните забелешки од погоре.:D Крај краева, со овој памет да ги изгледам уште еднаш сите со Мајкл Даглас и сличните, кујзнае дали ќе сум исто фасцинирана од нив.. ко у младоста што бев. (Ваљда, да не се лажеме:P:D)

    Предлог за гледање немам, оти.. не знам дал ќе успеам да се наканам да го изгледам и коментирам, се надевам ќе. Да потсетам, предлогот на decmk да влезе овој пат во листата:

    The Equalizer
     
    Последна измена: 18 јуни 2016
    На 1209, Madam-A, boomsleng и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.910
    Само да кажам дека го почнав филмот, скоро пола го изгледав и ми се виде -со сила убав се праиш или во превод неоригинален, па го оставив. Сакале Шерон Стоун да ја "оживеат" преку улогата на плавушава, и некој од старата фела добри актери преку ликот на Броди па затоа изгледа оној олд фешн лик во новото време. После 2 дена 20тина минути на крај изгледав, и мене ми се виде приказната со коњот лејм, во последно време ме нервираат филмови кои те држат во неизвесност цел филм за да на крај измислат некоја приказна која во никој друг филм ја нема, демек многу ќе не шокираат. Немам право да зборам оти не го изгледав цел филм, па така игнорирајте ме, исто ко ништо да не сум пишала.
     
    На boomsleng, Lella, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Баш и јас тоа го помислив, за Шерон Стоун:D Превртев само очи.. ама ок. :D Убава, секси мома, секси газе..вреди да се види.:D
     
    На boomsleng, Bridget, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. decmk

    decmk Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Машки
    Еве и еден мал коментар од мене.
    Филмот ептен ми се допадна, можеби затоа што не сум гледал скоро друг кој што ќе ме држи така фокусиран цело време. Интересна приказна, пијанистот не го личи, секогаш ќе остане пијанист, исто како Фродо претходно, глумицата убава, малку чудна улога, се сложи да се мажи со фрик кој што не го познава. Не се замарав многу со глупавите сцени, среќа беа кратки, на крајот сите испаднаа лузери. Сепак нај глупава беше приказната со коњот која го расипа совршенството од филм :P. Чао одам да гледам филм :D.
     
    На Lella, zhap4e и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  7. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Предлог од мене за наредната анкета (кога и да ќе биде :D):

    [​IMG]

    Двојката е сеа у кино, викам ај да го прегледам првиов дел, пошто на ништо не се сеќавам, само знам дека на снимката која ја гледав пред 3 години фалеа едно 5-10 минути од крајот од филмот (што у моментот кога го гледав не го знаев, па мислев дека филмов е глуп и нелогичен). (facepalm)

    Нејсе, го гледав сеа пак и пријатно се изненадив - понекогаш и сенилноста има свои предности. :D Башка сеа сосе целата минутажа, морам да признаам дека ми правеше поише логика.
     
    На Acka22, Jordanovska-K, do-re-mi и 7 други им се допаѓа ова.
  8. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Мој предлог за претходната недела беше филмот An Education (2009) но и покрај моето напоменување, потсетување не беше ставен на листата за гласање - зошто? потсетувам повторно дека предлогот треба да се стави на тековнава листа за гласање, на тоа укажав и претходниот пат, укажувам и сега.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lella

    Lella Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.317
    Допаѓања:
    28.926
    Пол:
    Женски
    Now you see me баш сакав да го гледам, ама за жал следниве две недели нема да бидам во можност да учествувам. Пу јазк. ;( Ај кога ќе се вратам ќе го гледам, па ќе ве читам. Секако, ако го изгласате. :)
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Да го прогласиме победников и да го гледаме?:wasntme:
     
    На Madam-A и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  11. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.308
    Пол:
    Женски
    Па со оглед на тоа што анкетата е затворена уште во средата, победникот е прогласен. Може да се гледа. :)
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Не сум ни приметила(facepalm)
     
    На boomsleng и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    "Now you see me" го имам гледано пред 2 години можеби, ако не и повеќе и навистина не се сеќавам на детали за да можам сега да го анализирам. А немам време да го гледам повторно.

    Знам само дека ми беше предобар филм, еден од омилените, од глумата, ефекти, приказната.
    На толку се сеќавам :)
     
    На boomsleng, Bender Rodriguez, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    [​IMG]

    Убаво филмче е овој што ни е изгласан сега. Го имам неколку пати гледано, ама на жалост не ми е тазе и таквите импресии никако не може да бидат на исто рамниште како оние кога ги пишуваш по штотуку изгасен плејер. Затоа нема нешто посебно да се продлабочувам, чисто да оставам трага, да знаете дека сум жива :D .

    Неочекувана и прекрасна ми беше заврзламата на крај. Знам дека до тогаш си мислев дека гледам тралалајка акционен филм, ама на плот твистот ме ќари изузетно.
    Со своето шаренило и ефекти кои мамат очи, вришти од високобуџетност и тоа ми се свиѓа. И кога накрај испаѓа дека сета таа навидум површна живост, не била толку површна, знаеш дека не ти биле залодно потрошени тие 2 часа.

    Во однос на кастингот, никој од актерите, освен Марк, не љубам. Он ми е шампион, а овие другиве, страшно антипатични, не дека не ги бива ама едноставно не ги сакам и тотално не би ги имало во филмов да бев јас таа што ги бира глумците 8) .

    :beer:
     
    На zhap4e, Bender Rodriguez, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Го изгледав пред некој ден филмов и еве ме сега да пишам и јас некој збор за него. Секогаш се радувам на вакви филмови, буквално како дете сум. Но не знам, можеби затоа што премогу вакви филмови имам изгледано, па очекувањата за дека секогаш има нешто позади тоа што се прикажува и дека на крајот ќе се види ми е некако мхм. На секој ваков филм ми останува да видам уствари што ќе се случи на крајот. Баш ми се добадна филмов и исто како и на @Madam-A кастингот не ми беше нешто посебно. Само што јас би го оставила и Морган Фримин и би му дала некој поизразит карактер. Од мене филмов добива 7, а сега со душа си ја чекам и двојката, за да видам што како ќе биде. Многу ми се допаѓаше сета таа мистерија околу окото. Се надевам дека во вториот дел се ќе се разреши.
     
    На Lady Phoenix, zhap4e, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Ми се свиѓа што уште како тема стои Manhattan Nights. :D

    Сакам филмови за магионичари и се прашувам, зошто не се снимаат поише филмови за нив? Како и да е, освен The Prestige и The Illusionist, друг пристоен филм со магионичари немам гледано у последно време. Секако, се додека не го изгледав Now You See Me.

    Добар, интересен и (моето омилено) непредвидлив филм. Со одлична кинематографија. Дури ни кастингот на делумно ужасни глумци не успеа да ми го расипе впечатокот. За Марк еднаш реков дека ми е мутав и дека збори као да има пуцвал у устата и уште си стојам на тоа. Од Џеси Ајзенберг ми се врзуваат цревата у чвор, ама у Batman v. Supermаn, а и овде, ми беше поднослив. Изгледа како у секој филм да ја глуми истата улога – nerd кој збори премногу кога се осеќа непријатно. А се осеќа непријатно цело време. Женската не ми е позната, а гледајќи ја у филмов сфаќам зошто е тоа така – тотално бледа, бљутава и невпечатлива беше. А да, да не го заборавам и (по)ретардираниот брат на Џејмс Франко, кој е жив доказ дека да делиш гени со познат глумец не значи дека и ти си добар глумец.

    Као противтежа на страотниот дел од екипава се Морган Фримен, Мајкл Кејн, Вуди Харелдсон и француското девојче од Inglorious Basterds. Така да, кога све ќе се одземе и собере, се добива (за чудо) добитна комбинација на глумци.

    Приказната беше интересна. Не можев да претпоставам што ќе се случи следно, а уште помалце која им беше целта на The Four Horsemen. Сакам кога филм ми ја одржува неизвесноста и ме тера да нагаѓам што ќе се случи следно.

    Ми се свиѓаше како наизглед неповрзани личности и настани – магионичари, нивниот богат спонзор, ФБИ агент, бивши магионичар кој ги разоткрива магичните измами, агентка од Интерпол, стар магионичар кој умрел пред пола век у сеф, грабеж на банка, древно друштво на магионичари, итн. итн. на крај се спојуваат во една убаво уклопена приказна. Nice.

    Ми се допадна и тоа што, за разлика од гореспоменатите The Prestige и The Illusionist, овде триковите беа фино осмислени, но сепак со реални, не-натприродни објаснувања. Немаше потреба од Тесла Боуви кој измислил машина за клонирање, или па од воопшто необјаснетите трикови на Едвард Нортон. Све си беше таман.

    Особено ми се допадна идејата за трикот со картата во стаклено шише заробена во дрвото. Оригинална идеја, нема што.

    Е сега...

    У однос на крајот, многу повеќе ќе ми се допаднеше The Eye уствари да беше само измислица на Марк Рафало, за да ги привлече магионичариве за да го остварат неговиот master plan. Смотаниот и мутав ФБИ агент успева да ги измами сите – и своите претпоставени, и Фримен, кој разоткрива имамници, побогу, и Кејн, и четворицата јавачи, значи сите –само за да ја одмазди смртта на татко си. Epic.

    Мислам, и ќе беше пореално The Eye да не постои, пошто и стварно – зашто би постоело? И нели ги примаа само врвните магионичари во тоа друштво? Како Марк успеал да влезе, кога воопшто и не е магионичар? Со врски, ради татко му?

    Филмов до самиот крај се труди да изгради приказна заснована на реализам, со супер објаснувања за сите трикови, за на крај да си го избрише газот со реализмот и да ни каже, „Да, The Eye стварно постои (и е еквивалент на The Avengers, само за магионичари)“ и тоа да го објави со летечка, светлечка тарот карта која се лепи на гореспоменатото дрво. Стварно? Тоа ви е крајот на суперреалистичниот филм за магионичари кој го гледавме последниве 2 саати?

    ...

    Океј.

    Друга работа која беше смотано објаснета беше смртта на татко му на Рафало. Се закључил у сеф, го фрлиле у река и од „притисокот“ сефот се деформирал и овој не можел да искочи. Абе ајде. Прво, притисокот у вода се зголемува за 1 атмосфера на секои 10 метри. Што значи, на длабочина од 20 метри (еве, нека се и 30, колку може да е длабока реката?), притисокот на сефот е 2-3 атмосфери, што е смешно малку за да деформира и тенок челичен лим, а камоли сеф со ѕидови дебели десетици сантиметри. Многу подобро објаснување ќе беше дека, на пример, бравата на сефот се расипала, или нешто слично.

    Дури и да е така, како е побогу крив производителот на сефови што татко ти решил дека е добра идеја да се затвори у еден од нив и да го фрлат у река? Мислам, сефовите не се ни предвидени да функционираат под вода - нивната намена се знае. Можда, само можда, вината е уствари кај татко ти, кој донел глупа одлука и загинал како идиот? Не, крив е производителот и готово! И сеа ќе го посветам целиот живот да му се одмаздам, ќе се запишам на ФБИ академијата и ќе станам агент, ќе најдам 4 магионичари, ќе ги спремам цела година, ќе изведуваат разно-разни трикови, за конечно да ја вкусам слатката одмазда. Браво, Марк! Life well spent. Има и поедноставни начини за одмазда, ама ајде. А ако мајка му го однела на психолог после смртта на татко му, можеби и ќе имал среќен и продуктивен живот, наместо единствената цел да му биде одмаздата на имагинарниот кривец за ретардираната смрт на татко му. Нејсе.

    Мислам, малце е антиклимактично кога сфаќаш дека целиот филм за кој си мислел дека е за магионичари е уствари за unresolved daddy issues.Да беше жена, едноставно ќе станеше стриптизета (stereotype alert!).

    Во секој случај, на страна од моето мрчење, филмов ми се допадна, иако поише ќе ми се допаднеше со мојот крај и со моето објаснување за смртта на магичниот тате. Сеа само чекам да видам дали (т.е., подобро речено колку) го укакале вториот дел.
     
    На Bridget, Lady Phoenix, RainBow и 3 други им се допаѓа ова.
  17. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.087
    Допаѓања:
    6.115
    Пол:
    Женски
    Темава некако ни замре. Уште некој што го изгледал филмов да прокоментира. Енионе? Или да даваме веќе предлози? Па може и некој од анкетава што се веќе ставени да избереме да гледаме.
     
    На Lady Phoenix, zhap4e и boomsleng им се допаѓа ова.
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.125
    Пол:
    Женски
    Овој пат вистина кратко.. оти, секој пат викам „кратко“ и на крај испишам реферат.(facepalm) Кујзнае што ќе испадне ако тргнам да пишувам на долго и широко:clap:
    Интересно филмче. Ми се допадна особено од почетокот па се до оној момент кога се откри кој стои зад сите далавери. Не дека не ми се допадна разврската.. демек, главниов кој ја води истрагата е и главниот зад далаверата, туку... како беше изведено сето тоа... магионичарскиот трик, час сум зад решетките со тебе, час сум надвор... и мене објаснувањата не ми беа доволни и ме разочара баш тоа што, падна во вода сето она логично објаснување зад триковите кое го имаше низ филмот.. да не се повторувам со Бендер, бидејќи, горе-долу кажал што и мене лично не ми се допадна во филмов. Но, сепак.. фино филмче... дури и оние каскадерски:D елементи ми се свиѓаа.. екипата:clap: но комент (со исклучок на четворкава која ми беше :^) ???)... тоа што го видов Даг(лас):rofl: (Michel Kelly) ептем ме изкејфи...:D :D и така.
    Не сум многу сигурна дека ми се гледа вториов дел у кино.:wasntme:
    И... немам предлог за следна недела:whew: :D
    Оставам на Бендер..арни ми беа триве последователни. Ќе си чекам па на готово, предлог :P :rofl:
     
    На Bridget, boomsleng, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. decmk

    decmk Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Машки
    Одлично филмче, полнно со трикови ☺️
    Крајот не баш ок, ама добро, неможе се да биде идеално ☺️
    8/10
    И.... Сакам да го гледам новиот дел :dance:
     
    На boomsleng и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  20. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    Ако нема други предлози, може и истата анкета, само без Cloverfield Lane, пошто го гледав у меѓувреме и е horriburu.
     
    На Jordanovska-K, boomsleng и zhap4e им се допаѓа ова.