Фејк козметика - совети и искуства за полесно препознавање

Дискусија во 'Лице' започната од LadyInTheDark, 2 август 2017.

 1. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  512

  Но сефора не доставува до МК .. ама може они имаат некој попуст дека купуваат често што знам.. Важно си ја имам :inlove:

  Еве ја страницата
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена од модератор: 5 јануари 2018
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.798
  Допаѓања:
  90.324
  Пол:
  Женски
  Со здравје да си ја користиш.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  1.813
  Допаѓања:
  47.268
  Пол:
  Женски
  Девојче, не би да те разочарувам ама големи се шансите да си платила фејк. Јас не би дала вака пари, зошто кај нас знаеме дека се нарачува од ebay и го продаваат како "oргинал".
   
  На koritsaki, buba4e89, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  512
  Фалаа поубава да си купиш.

  Знам но ја споредив и со една мој фејк за која бев зезната и разликата е видлива ем и потешка е оваа а и боите на фејкот се различни , и плус спомнав гледав слики и видеа за да се уверам , и се е океј :)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.798
  Допаѓања:
  90.324
  Пол:
  Женски
  ^Јас знам дека се гледаше по жигот позади.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  512
  И по тоа и по тежина , боите и прајмеровите кои доаѓаат со самата палета
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.937
  Допаѓања:
  67.906
  Пол:
  Женски
  @ludamaja10 да знаеш само дека оригиналните производи ко Naked, Too faced, Benefit , Huda итн се продаваат само во Sephora продавниците. MAC оригинал имаш само во Мак продавниците

  Ако влезеш на оригиналните страни на интернет имаш опција да пријавиш за фејк производи е понатаму незнам што може да направат. :) Sephora продавници имаш најблизу во Грција и Бугарија, таму можеш да ги најдеш палетите со попуст (околу 35-40 евра) ама барем си сигурна дека не ставаш (непроверени) токсични хемикалии на себе.
   
  На buba4e89 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 8. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  512

  Точно така, знам се ова , но јас преретко патувам надвор за да воопшто најдам време да купам се тоа и фа шетам, секое патување ми траело највеќе 3 дена , но за оваа страница се распрашав не сум ни јас будала за да фрлам пари на се и сешто( да ,бев но дознав дека МК скоро НИШТО нема оригинал) но се е проверено, дури и мејлот за порачка на палетата ми го пратија , тоа неможе да е фејк. Не сум од вчера за да и јас не знам да разликувам фејк од оригинал, а и да не знам сепак постои Интернет за да се тоа се провери. Фала за вашата загриженост , позз
   
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.798
  Допаѓања:
  90.324
  Пол:
  Женски
  Од која страна порачуваат? И дали 750 денари ти наплатија за достава?
   
 10. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  512
  Не знам искрено кажав колку платив се плус достава до дома, но кажаа дека набрзо ќе одат странство и ќе има можност од Сефора да купат се што ни треба и во тие кеси и ќе ни давале порачките за да сите се уверат дека се е во ред .. Мене ми стигна запакувано у се и сешто чинеш дрога е :x:lol:
  Сега , да бев и јас во Сефора сама че си купев дека сепак вака и мене ми е поскапо ама бажно ми е оргинал а за жал повеќе сум дала на копии пари него на еден оргинал..:(
   
 11. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  2.645
  Пол:
  Женски
  Девојки приметив кај нас козметика од бренд DoDo Girl но незнам каква е и дали постојат од нејзе фејкови.Ако знае некој нека каже :)
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. teressa

  teressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  330
  Пол:
  Женски
  За Шатце знаеме веќе дека фејк продаваат, ама не интересира дали во Еликсир исто фејк има или нема?
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.798
  Допаѓања:
  90.324
  Пол:
  Женски
  Приметив на фб дека има нова козметика Astor. Знае некој нешто за тоа?
   
 14. Hannah$$$

  Hannah$$$ Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Сефора нема достава до МК. Ама Анастасија Беверли Хилс има се доплака 17 и нешто долари. Ако сакате брендирана козметика одете на www.feelunigue.com . Малце се поскапи да речеме naked се 54 $ во сефора, а тука 54 фунти, ама имаат попусти. А инаку црева ми се превртуваат кога ќе видам на фб демек оригинал палети huda, naked и мн други. Најјаки ми се со naked 4,5 и остали. Не порачувајте од ибеј може да добите копија. Mac се оригинал им имам пишано мејл дали имаат продавница во Мк. Треба да ми стасаат naked 3 i naked heat ќе ви сликам има многу разлика. Еве на пример ја имам huda beauty remastered таа си ја имам купено од сефора 65 евра и луѓе нема споредба како да ви кажам :).
   
 15. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.795
  Допаѓања:
  22.966
  Пол:
  Женски
  20190128_012415.jpg кој ќе докаже дека купуваме оригинал или копија :shake:
   
  На TutiFuti и Crnookata им се допаѓа ова.
 16. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  26.880
  Пол:
  Женски
  Мене ми се сумливи сите локални дуќанчиња што продаваат ,,оргинал" шминка.
   
 17. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.165
  Допаѓања:
  4.984
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден другарка ми кажа дека купила есенс маскара од локална парфимерија. И кога ја отворила маскарата четкичката не била иста каква што би требало да биде, бидејќи ја има користено. Вика сосем друга четкичка имаше.
   
  На Belabelinakinder и TutiFuti им се допаѓа ова.
 18. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  26.880
  Пол:
  Женски
  Абе секаде каде се продаваат оргинали може да се најде некое шкарт и обратно.
   
  На ludamaja10 и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
 19. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  8.552
  Пол:
  Женски
  Што е со странава? Screenshot_20190201-133211.jpg
   
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.798
  Допаѓања:
  90.324
  Пол:
  Женски
  Не ни даваш конкретна информација Глоси.
  Но ако ги сретнеш Naked, Huda Beauty со помала цена знај фејк се.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.