1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фејсбук групи

Дискусија во 'Слободно време' започната од RainBow, 17 јуни 2018.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала ФБ - профил и не сум дел од никакви групи. Не чувствувам дека нешто сум пропуштила или дека ми недостасува виртуелна дружба од тој тип 8)
     
    На SummerGirl, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.041
    Пол:
    Женски
    Член сум на некои групи, но ретко коментирам. Граѓанска иницијатива, Дај не фрлај, Размена на книги... Па некои верски, групи за најразлични огласи... Воглавно, сѐ е нешто корисно. Само една имам сеирџиска, ме додадоа па си реков ајде нека ми стои. На групите сепак не гледам како на катче за дружба, туку само катче од кое можат да се извлечат информации или, ако се од забавен карактер, да се насмее човек.
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Еј, супер тема!

    Воглавно членувам во странски групи, таму сум и поактивна. Луѓето се фини, љубезни и подготвени во секое време да одговорат на прашања. Благодарение на две такви групи каде што луѓето споделуваа искуства, ме упатуваа и ми кажуваа мислења од нивни доктори, си го најдов чарето. :)

    Активна сум и во странски групи каде што има луѓе што го работат истото што и јас, па споделуваме искуства, се поддржуваме, си даваме совети и слично. Член сум и на групи за кето диета, кетоза, хај фат/лоу карб дајет и слично.

    Можам да ги пофалам и српските/хрватските групи, бар оние што јас ги следам, се преполни со корисни информации за тие работи што мене ме интересираат.

    Од македонски квалитетни групи, би ги препорачала Creative Exchange и Македонски дигитален форум. Пуздерџиите и Прифатилиште за преведувачи и толкувачи ми се океј, меѓутоа, премногу се претеруваше и престанав активно да ги следам (или да учествувам во дискусии).

    Практична ми е и групата за барање станови/цимери - Цимер, дека си бе цимер и групите каде што се наоѓа превоз (за да се дели цената на превозот на некое патување).

    Хроно исхрана е исто така супер, гледам рецепти и црпам инспирација за оброци по моја мерка, само јака им душа на администраторките со тој наплив на секакви луѓе. Едно време се изгубив низ сите постови и престанав да ги читам, сега гледам дека е поокеј, можам да се снајдам. Не ми се допаѓа само кога се препаѓа и се величи хроното, ама бирам да ги игнорирам таквите постови, па пак ми е океј. :D

    Би членувала во групи за вежбање, читање и готвење здрава храна ако има во Мк, но по можност без да има постови во стилот на ЖДМ и екстреми во мислењата. :D
     
    На SummerGirl, crimson, SV1911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Членувам во многу групи на фејс, главно зошто ме додаваат постојано, а јас ептен ретко се приклучувам па известувањата од групи ги игнорирам и некогаш кога ќе се напнат известувања ги бришам. Членувам, со желба, во групи за ГоТ, Хари Потер и Доктор Ху. Сум бил активна во средно, одамна не сум и затоа само за тие три членувам, а не за многу други интереси. Неодамна за сеир се приклучив кон две групи мислам беа: женски домаќински муабети и битолчанки на кафемуабет. Ги разлистав еднаш и оставив. Некој ден ќе влезам пак и се ќе исчистам од групиве, посекако и фејс не користам активно. :D
     
    На SummerGirl, Doozy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Членувам во повеќе групи ретко коментирам претежно само следам и читам но само кога имам време. Повеќепати сум била член на страшно глупи и бесмислено групи ради што други ме додавале но веднаш сум напуштала
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Воглавно, само објави од групи ми стигаат на home page. :)

    Членувам во 10тици групи, сите се поврзани со работи кои што мене ме интересираат. Речиси сите групи кои што ги следам се глобални, луѓето горе-долу нормални, ми имаат помогнато доста пати.

    Доколку се интересирате за фотографија, ви ја препорачувам A Photographer's Community. Многу е активна групата и има доста професионалци од кои што може многу да се научи.

    Друга ептен корисна група ми е Vegan weight loss motivation and support. Исто така многу активна, преку 50 илјади членови. Луѓето пишуваат за губењето на вишок килограми преку овој начин на исхрана, лечење на дијабетис и срцеви заболувања, постираат слики од храна.. доста инспиративни приказни со слики пред и потоа.

    Plant Based Eating со 249 илјади членови ја читам редовно исто така. Слична е на предходната група, само што тука повеќе постираат за промените кои настапиле кај луѓето откако преминале на WFPB (whole food plant based).

    Други групи кои што ги следам се поврзани со графички дизајн, social media marketing, SEO и германски јазик.

    Пред некое време тука на форумов дознав за ЖДМ групата, па нормално, се зачленив да видам дали стварно луѓето се толкави дебили. Се убедив и ја напуштив групата. :D

    Активно коментирам и објавувам постови во групите во кои што членувам. Од Photographer's community дознав дека во Америка педијатрите дозволуваат јагоди и цитруси да се даваат на шест месечни бебиња. Малце се шокирав кога видов слика од 7-8 месечно бебе кое што седи во вода со цитруси и јагоди и гризе парче портокал, па после ме убедуваа во коментари дека тоа е нормално и ние во овој дел од светот грешиме што чекаме толку долго. :x

    И така, корисни работи се учат и по некој дебилен пост ќе ме насмее од срце. ^_^
     
    На Someonespecial, Elenpelen, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Немам време ни за форумов, ни за групи на фб, а приклучена сум на некои ни сама не ми текнува сега на кои.

    Ама една група е врв, ама не врв на квалитет, туку на глупоќа. Се вика нешто како BALKANKI со некои срциња пред и после името. Леле не сум верувала дека постои толку неписмено прост народ еј, се запрепастив. Понекогаш ми е жал да коментирам под нечиј пост, жал ми е што се толку неписмени, неинформирани. Па добро бе, зашто се брукаат така јавно, девојки млади, постари, стари...:x
    Не сум член на групата, некој ме предложи и јас пишав нешто за сеир и ми го преплавуваа фб со нови објави па го откачив. А и има некоја искомплексираност во смисла кој е поголем админ.
    Пишуваа некои глупости како ајде да видиме селфи ваше во коментар на постов, ајде балканки да видиме ваши слики без шминка, ајде коментирајте какви ми се ноктите, ајде предложете какви нокти, фризура да си направам, ајде во коментар кој кај работите, ме чеша раката (обавезно слико со црвенило од чешање) што да правам, мачкам и сл., па следат одговори она ти е ова ти е,оди кај Столе праи маст за тоа, оди кај Трајко чај продава, онаа бае ќе ти помине, ми прават магии кажете искуство кај кој да се обратам (па фрчат имиња, броеви од дипломирани гатачи експерти во струката) и слични гомненици...
    А и ЖДМ е слична таква.
    Памтам на некоја таква група може и жмд била, почнав да ги заебавам женскиве, сеир ова она и ме избришаа за жал :D
    Тоа семе синапово не можам да го поднесам го избришав одамна.
     
    На Sesil, Luminary, Belgin1 и 7 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Една работа ме нервира кај групите на фб. Кога некоја членка ќе напише дека има проблем, други членки ја исмејуваат. Не сфаќам зошто. Треба да се ситиш на нечија мака? :x
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Абееее...зависи од проблемот и неговата (не)сериозност :D
     
    На Someonespecial, crimson, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Ако се работи за здравствен проблем? Има луѓе кои не се доволно запознаени со болестите, па треба за тоа да им се смее некој? Излегува дека овие другите се научници. :lol:

    Друго што ме нервира. Всушност, повеќе се чудам. На што личи да ставаш слика од покаканата пелена од твоето дете? (facepalm)
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    Да ми простиш, слика со посрана пелена, бубулица на чело и прашање од типот “фатив лилјак, дајте домашен рецепт за него“ - не се нешто на што треба да не се исмеваме.
    Идиоти.

    Здравствен проблем се решава на лекар, а не бабини рецепти од некоја си таму Трајана за паѓање на температура природно.
     
    На simonka93, Lella, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175

    Каков рецепт со лилјак ??? :rofl:
    За маџик поушн некој?
     
    На theowndemon, Someonespecial, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Имаше некоја што го чувала лилјакот во тегла или така нешто, го фатиле со синот. Беше актуелно пред некое време.

    Јас сум членка на балканки уште од времето кога беа балкански лепотици. Си прават лајв видеа цело време, една почна и јутјуб кариера така. Не ми е јасно зошто не се вика Македонки, кога сите зборат македонски, ама нема да го почнувам проблемот со името :D

    Инаку @Doozy има една добра група за дигитален маркетинг BAMF badass marketers and founders.
     
    На Sesil, theowndemon, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    Ниси видела? Јел то могуЌе?!
    [​IMG]
     
    На theowndemon, Abeja, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Неверојатна работа! :o
    Лилјаците се едни од најголемите преносници на опасни зарази!
    Како не им е страв бе?
     
    На HaleemO, theowndemon, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    Греота лилјакот.
    За овие немам коментар.
     
    На WildMk, theowndemon, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    Затоа што има и немакедонки кои потекнуваат од Македонија, а не живеат тука.
    Се мажеле за Белгија де :D
     
    На Someonespecial и SummerGirl им се допаѓа ова.
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Не ми ја дава, ако можеш, стави ме. (poolparty)

    ЖДМ и другите групички од сличен карактер ми се само да си самопотврдам дека сум океј, на прав пат сум во животот. :D На моменти само се прашувам дали сум типично женско или не, ама океј ми е и вака.

    Тоа е цела таргет-група собрана на едно место, машала како некои прават цел бизнис со објави во групата... и овие се палат на такви тракатанци и така. Нешто како некна што зборував за Драган Вучиќ и неговите контакт-емисии. :D
     
    На WildMk, simonka93, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    176933-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176942-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176944-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176952-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176957-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176975-ina-mnogufina-i-zhenskite-prashanja.jpg 176947-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176950-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176955-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg 176929-ina-mnogufina-i-majchinskite-prashanja.jpg Еве ви уште нешто од рубриката идиоти во фејс групи.
     
    На TooSexy, sweet-cherry, WildMk и 14 други им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.771
    Допаѓања:
    259.749
    176970-ina-mnogufina-i-zhenskite-prashanja.jpg
     
    На TooSexy, WildMk, ALISA0000 и 11 други им се допаѓа ова.