1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Физика

Дискусија во 'Образование' започната од Lordi, 1 декември 2011.

 1. Lordi

  Lordi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  7
  Не видов оваква тема,ако сум грешка поправете ме. ;)

  Ми требат некои примери за акција и реакција.
  Ве молам :D
   
 2. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  856

  Хмм..кога човек излегува од чамец.Тој излегува од чамецот,а во исто време чамецот малку се враќа назад.
  Или кога жаба се наоѓа на некој лист и скока во една насока,а листот се враќа назад т.е. во спротивна насока.
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Физика фала богу немав во средно, а во основно секогаш се вадев дека сум го заборавала калкулаторот дома, го вадев мобилниот и во него во нотесот сите формули ми беа испонапишани :lol:
   
 4. trendafil1

  trendafil1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  20
  Us=24V Up=220V Is=2A Ps=48
  колкава е влезната моќност на трансформаторот? колкава е влезната јачина на струјата?
  Ве молам за помош
   
 5. PinkpankaceM

  PinkpankaceM Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Pp = 4.5W мислам , a da ve prasam ако има некој кој оди на физика регионален натпревар за основно од кај вежба?
   
 6. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Физика ми е најлесен предмет и секогаш имам 5.
   
 7. lastovichka

  lastovichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  ФИЗИКА

  Ми треба помош . Може ли да ми помогнете да ги одговорам овие логички прашања од физиката?!

  1. Секој од нас ја почуствувал удобоноста кога лежиме на мека подлога.Вие имате доволно знаења од физика за да објаснете зошто се чуствувате поудобно кога лежите на мека подлога,отколку на тврда подлога. Објаснувањето поткрепете го со поими од физиката,физички величини и формули.

  2.Миењето заби за децата претставува обврска ,но подоцна тоа преминува во навика. И се разбира,прво треба,со притискање на тубичката да нанесте паста на четката. Оваа постапка додека притиската на тубичката за пастата да тече е вообичаена и секојдневна.
  Но дали тоа е само навика и наше секоедневие? Дали овде користеме некој физички закон? Кое е вашето мислење?

  3.Пиењето сок од шише со помош на сламка или цевче е вообичаена постапка. Објаснете го физичкиот ппинцип на пиење сок со сламка или цевче.Сега,ако шишето е добро затворено со гумена тапа низ која е пропната цевката ,дали во тој случај ќе може да пиеме од течноста? Објацнете! Користејте поими од физика и физички величини.

  4.Во записот на сообраќајната полиција пишува: Материјалните докази покажуваат дека автомобилот и камионот пред да се случи несреќата не биле во физички контакт. Утврдено е дека при размимнувањето тие се движеле со големи брзини. Возачот на автомобилот во својот исказ тврди дека во моментот кога се разминувал со камионот почуствувал нешто невообичаено . Користејки го вашето знаење од физика ,разјаснете ги причините за сообраќајната несреќа. Што е тоа невообичаено што го почуствувал возачот на автомобилот? Дали тоа било само привидение,резултат на (божја) виша сила или илузија во момент на психичка состојба исполнета со страв и стрес? Во образложението користете поими од физика,физички величини,и физички закони.
   
 8. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој одговор на ова прашање ?

  Што е леќа?
   
 9. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  мислам дека е оптички апарат
  онакви стакленца што ги има на наочари или на лупа
  не знам дали е баш вака, во 8мо го "учев" ова :)
   
 10. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Секое геометриско прозирно тело ограничено со две закривени површини кои се делови од некоја сфера се вика леќа.
  Како сум набубала утре за тест еј. 8)
   
 11. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој одговор на овие прашања?

  Кое движење е праволиниско а кое криволиниско?
  Што значи дадено тело да се движи со константна брзина?

  На што се должат природните појави?

  Што значи дадено тело да се движи со константна брзина?

  Одговорите на прашањава ми требаат за утре.
   
 12. anchii123

  anchii123 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  Ај ако може одговор на прашањава ве молам хитно ми е за утре неможам да најдам учебник за 7мо и 8мо,а на интернет нема.
  1.Дефинирај изминат пат и поместување,направи споредба при движење на тело по права патека и по крива патека. (само ова затемнетото имам напишано дефиниции за изминат пат и поместување)
  2.Како се определува периметар на круг?
  3.Кои вектори се колинеарни и како може да се разложи еден вектор на компонент?
  4.Како се определува положбата на материјалната точка во просторот?
  5.Кое движење праволиниско,а кое криволиниско?
  6.Што значи телото да се движи со константна брзина?
  7.Што претставува поимот моментна брзина?
   
 13. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  ^^ на двете ќе ви одговорам дел од прашањата...

  праволиниско движење е кога телото се движи по права патека, значи нема никакви кривини и вртење, само право...а криволиниско е кога има вртење во кривини....праволиниски се движи на пр. по отсечка, а криволиниски по кружница...

  телото да се движи со константа брзина значи да се движи постојано со иста брзина, да не ја менува...на пр. со брзина од 60 км/ч ...

  периметар на круг се определува со формулата L= 2 * r * pi ,кадешто L е периметарот, r е радиусот на кругот, а pi е 3,14...или може само како пи да остане...

  за моментна брзина не сум баш сигурна, ама мислам дека е брзината со која се движи телото во одреден момент...

  малку закаснив со одговоров, ама ај :!: ;) :wasntme:
   
 14. anchii123

  anchii123 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5

  фала многу :**
   
 15. Abby

  Abby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  92
  Дали може некој да ми ја дефинира брзината при рамномерно праволиниско движење?
  Утре правам тест а незнам како да го дефинирам :?:
   
 16. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Па, при рамномерно праволиниско движење брзината е константна т.е. не се менува.
   
  На Abby му/ѝ се допаѓа ова.
 17. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Што се директни, а што индиректни мерења? :^)
   
 18. renne

  renne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  19
  Помошш!!! :sweat: Утре правам тест а не ми се јасни тие задачи:
  -на пример:
  12l=_____cm3 (12литри=_____центиметри кубни) :envy:
  и нешто ако може со слика барем да е појасно изразено, :envy: бидејќи ќе извадам 1 ;( ;(
   
 19. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  Еден литар е еден дециметар кубен. 12 литри се 12 дециметри кубни. 12 dm кубни ги множиш со 1000 и добиваш 12 000 cm кубни.
   
 20. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  лелелеллее ова претварењето кој го измислил....али наставничката е добра па ни дава на калкулатор...