1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Физички напад

Дискусија во 'Правни совети' започната од manuela2400, 10 март 2011.

 1. manuela2400

  manuela2400 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  mi treba sovet...
  pred otprilika nedela dena bevme so drustvo izlezeni vo eden bilijard klub.
  kakao sto si igravme bilijard dojde sefot na objektot koj istovremeno e i direktor na firmata(ne sopstvenik),i imavme kratke verbalna raspravija po sto toj me udri samar od koj za malku sto ne padnav na zemja...osven moeto drustvo imase i drugi svedoci na slucajot a seto toa bilo snimeno i na bezbednosnite kameri na objektot.sega sakam da podnesam tuzba i me interesira kako da go storam toa i
  1.Dali imam realni sansi da dobijam ako baram odsteta?
  2.za sto mozam da podnesam tuzba?
  3.kolkava odsteta mozam da dobijam?
   
 2. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  fizicki napad

  Не сум правник, но сепак мислам дека може да поднесеш тужба за физички напад :^)
  Како и да е жива срамота за господинот ццццц
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Боже Господе Семокен што ти нема по светот :^) ;(
  ти се чудам како до сега си можела да издржиш да не го пријавиш во полиција, или да поднесеш кривична пријава против типот :!:
   
 4. ma4o4female

  ma4o4female Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  352
  Ти треба прво лекарско уверение, ама тоа се вади веднаш штом си била нападната. Потоа, одиш пријавуваш в полиција за делото, даваш изјава, повикуваш сведоци и си наоѓаш адвокат. Е сега не знам кога се тоа случило за да извадиш лекарско, но има доволно сведоци и безбедносни камери. Можеш да го тужиш и за вербален напад. Мислам дека ти помогнав!
   
 5. manuela2400

  manuela2400 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  blagodaram za sovetite...
  no ona sto mene me interesira e dali voopsto mi se isplaka da tuzam i dali imam realni sansi da go dobijam deloto...isto taka i kolkava odsteta mozam da dobijam??/
  [mod-kirilica:2sei7qkz][/mod-kirilica:2sei7qkz]
   
 6. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  во секоја нормална држава да типот би требало да одговара за физички напад ама за кајјјјј нас ти требаат јаки живци а ако си најдеш добар адвокат моше да му накалеми уште некое дело мн срека
   
 7. ilija.b

  ilija.b Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  fizicki napad

  pred okolu 2 nedeli,vrajkajki se od rabota bev verbalno napadnat i obvinuvan od lugje sto prodavaat bostan kaj mene pozadi zgrada,veleejki deka sum im kradel gajbi(podocna izleze deka se prepoznale ama bese docna)...se obiduvav da si zaminam pred da dojde do pogolem incindent no tie ne dozvoluvaa,pocnaa so zakani,jas go povikav sin mi da proba da se razbere covecki,no eden od bostandziite trgna so metalna sipka da go udri,jas uspeav da go odbranam od udarot pri sto se povrediv na rakata...potoa od kamionite izripaa uste 10-15 lugje megju koi i zeno site so stapovi i sipki i pocnaa da ne udiraat kade stignat.me udiraa po glava,po telo,samo se branev nikako ne mozev nekogo da udram,edvaj nekako se izvlekov otkako vidoa deka glavata mi e cela vo krv...pobarav pomos od bliskata ambulanta da mi go zaprat krvarenjeto,a koga se vrativ na mestoto na nastanot imase policija,viknaa brza pomos za mene i sinot koj bese otecen od udari i ponatamu ne znam sto se slucuvalo tamu.denes bev vo bliskata policiska stanici da se rasprasam sto se slucuvalo i vo zapisnikot stoi sosema druga rabota...deka sme se karale za cenite na bostanot i taka sme se stepale,deka i jas sum udril nekogo sto nema vrska nikakva i samo tri lica stojat kako ucesnici vo tepacka od vkupno 10-15?dali moze da se napravi zapisnik samo vo prisustvo na ednata strana,dali nekoi od moite prava se povredeni,zasto nikoj ne e priveden na soslusuvanje barem..ve molam odgovorete mi sto da pravam,osven toa sto ke podnesam tuzba na sud protiv napagjacite,dali da se zalam nekade va "vrsenjeto"na sluzbenata dolznost na policaecot sto go pravel zapisnikot...
  odnapred vi blagodaram i cekam vas odgovor
   
 8. capricorn.m.gi

  capricorn.m.gi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  7
  Пред неколку денови керката на мојата сестра која е 12 години,бесе на роденденска забава на еден свој другар.Поцнал некој филм и сите се ставиле да го гледаат.Но едно дете поцнало да пее,и да врека гласно.На поцетокот неколку девојцинја му велеле да престане,да заврси филмот и после нека пее колку сака.И керката на сестрами му велела:ма кај се наогјас?Не си во твојот дом да прависх сто сакас.итн.И тој се налутува и и удира една клоца в нога.Таа се налутила и го стипнала за раката.И тој поцнал да ја нарекува КУ*ВА.Таа се свртела и му плеснала една слаканица со сета сила..Тој поцнал да плаце,му се одстампала рака,и само сто стигна дома внука ми,ене ја мајка му доагја.И целата лута,поцнува да си го брани синот:Ти си требала да дојдес да ми казес а не вака да реагирас,да го видис сега со ракава на образ.итн итн..Но тоа не е се.Таму била и другарката на внука ми (плацејки)која е братуцедка на повредениот,која сака да се зблизи со својот братуцед но тој секогас ја одфрла.И кога внука ми казала дека тој и удрил една клоца,таа рекла дека не видела нисто,Но внука ми продолзува да потврдува дека таа бесе таму и виде се,бидејки кога тој ја клоцна таа му реце да се смири..Сто ке казете вие?-Кај кого е греската..?
   
 9. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Здраво. Нов сум на форумот, незнам можеби не треба овде да го поставам прашањето, ако треба преместете го. Локален насилник истепа мој пријател во една обложувалница, без апсолутно никаква причина. Тој пријави во полиција, извади лекарско дека е тепан. Исто така нападот може да се види од безбедносните камери (во полиција кажаа дека ќе бараат да се врати снимката од тој ден. Ако знае некој да ми објасни каква е процедурата понатаму.Бидејќи на лето некој ми кажа дека не работел судот (само во итни случаи). И каква е процедурата сега ако знае некој да објасни? Ништо уште му немало стигнато од суд, ниту од полиција му се јавиле на натепаниот другар. И со приватна тужба колку може да биде обештетен?
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.536
  Допаѓања:
  31.539
  Пол:
  Женски
  Најдобро е твојот пријател да најде адвокат. Нека покрене приватна тужба. Насилникот ќе мора да му плати отштета. Нека бара и забрана за приближување.
   
  На Sweet Justice му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  A, вистина е дека судовите летото не работат?
  И што треба да се направи за да се покрене приватна тужба. Од полиција кажаа дека прво требало да ги вратат камерите во обложувалницат назад (од денот на инцидентот). Не кажале дека сега негова задача е да поднесе приватна тужба. Наводно, прво требало да се врати снимката од камерата.
   
 12. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.170
  Прво...какви повреди со лекарското се констатирани?
  Тешки телесни повреди или само телесни повреди?
  второ....дали на тепачот на лице место му е изречена мандатна казна за извршен физички напад?
  трето...дали е поднесена кривична или прекршочна пријава?
   
 13. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
   
 14. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Благо поцрвенување на лицето, вознемиреност, и сл. (значи нема тешкателесна повреда).
  Второ, на тепачот незнам дали му е изречена мандатна казна (веднаш по настанот тој го напуштил местото на настанот). Во полиција на другарот му рекле кога му го однесол лекарското (Лицето XX не го најдовме на местото, веднаш по настанот заминал, сега твоето си го стори, сега треба од ко ќе се прегледа снимката да ти дојди писмено известување за да се оди на суд). Трето, кривична пријава не се поднесува за тие дела, тие дела се гонат со приватна тужба.
  А, сведоци биле жената која работи таму која во полиција рекла дека "јас во тој момент бев зафатена, не видов" (toa го кажала бидејќи се плаши од насилникот) и едно младо момче кој се обидувал насилникот да го спречи тепачот, (тоа би се видело и на снимката), а него не го испитале во полиција бидејќи кога влегла полицијата тој заминал. "Причината" на тепачот била дека другарот на 21 година е млад за да седне во кладилница. (односно така му рекол пред да го тепа).
  Е сега, ако знае некој да ми каже кога би требало тие да ја прегледаат снимката и кога ќе стигне тоа писмено што требало да стигне дома од суд за другарот?
   
 15. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.170
  Нема да ја гледаат снимката, односно ќе фрлат поглед на лице место и нема да земат копија. Исто така ни на пријателот нема да му дадат копија, па нема ни да има можност за приватна тужба и оштета.
  Отсуството на видливи сериозни повреди како и немањето или несоработката на сведоците си го прави своето
   
 16. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  За ова сигурен си (мислам си слушнал за сличен случај) или твој близок работи во суд, МВР
  Или претпоставуваш?
   
 17. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.170
  Нема законска основа да се побара снимка од касиното доколку не постои казниво дело.
  Затоа мора или сведок или лекарска потврда...или признание од тепачот
   
 18. darker82

  darker82 Нов член

  Се зачлени на:
  12 април 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Кај мене се случува една интересна ситуација во која сум тужен за нанесување на телесна повреда, каде тужителот извадил лекарска повреда следниот ден за наводни крвни подливи (модрици) на лицето, но за моја среќа полицијата во службена белешка констатирала дека на лицето на тужителот не се констатирани никакви видливи повреди. Во случајот јас и мојот имот бевме предмет на каменување, на што јас реагирав на обидот на тужителот да навлезе подлабоко во мојот имот со кофа камења, го избуткав назад, но во никој случај не сум му нанел некакви повреди на лицето. Од МВР извадив и потврда за мое оштетено возило од каменувањето (возилото беше паркирано во мојот двор), а имам и потврда дека од МВР не констатирале никаква повреда при нивната интервенција кај тужителот, а и имам потврда од внатрешна контрола дека тие полициски службеници не постапиле професионално и законски, односно не констатирале прекршочни дејствија кај тужителот (настапувале едно страно). Е сега е интересна ситуацијата, тужителот извадил лекарска потврда за здобиени модрици следниот ден (значи се јавил на лекар следниот ден да изврши преглед), а јас и он поседуваме потврда дека МВР кога интервенирала и пристигнала 1-2 часа по завршувањето на настанот констатирала дека тужителот нема видливи повреди. И мојот адвокат ми кажа дека лекарска потврда се вади веднаш истиот ден кога физичкиот напад се случил, па ме интересира што судот повеќе цени, лекарска потврда од следен ден или констатација на полиција за видливи повреди ?
   
 19. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Машки