1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксатор за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од tulip, 9 мај 2010.

  1. acvamarin

    acvamarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    25
    и јас го имам на elite и немем посебно некој пофалби јас барам сега фиксатор за сенка и искрено се што имам прашено до сега се е прескапо ај пишете ако имате некое искуство
    незнам дали знаевте за ово но сепак да ви кажам лакот за коса можете да го користите како фиксатор спреј за цело лице
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.108
    Допаѓања:
    100.208
    Пол:
    Женски
    Само Artdeco !!! Најдобри фиксатори за шминки имаат. Од фиксатор за лице до фиксатор за сенка и за кармин!! Презадоволна сум!!

    Исто се убави и MAC ама кај нас ги нема. Мене ми ги носат од Америка :wasntme:
     
    На tessie и xxAngelxx им се допаѓа ова.
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Шминката од Сефора ја нема во Македонија, кажувам по стоти пат. MAKEUP FOREVER е равно на Dior, која од вас би дала толку пари на фиксатор?!


    Не е штетно за лицето?
     
  4. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Па искрено не знам,јас го користам само во исклучиви ситуации како свадби,матура,така нешто и никако не легнувам да спијам со шминката така да се надевам не е штетно,е сега ако се претера не знам,сепак не му е тоа намената
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас во Јуник видов фикатор, околу 400-500 денари мислам беше.
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Го видов тоа од Гош,ама не е фиксатор туку подлога за пополнување брчки и пори :(

    Сакам да си купам некој квалитетен, тој од Елит не ми се допаѓа баш
    Колку се фиксаторите од Артдеко? :wasntme:
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    мислам дека некој погоре кажа дека се околу 270, а каква е таа подлога за пополнување на пори....???
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    270 e Елит, Артдеко нема шанси да е толку ;)
     
  9. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Баш ќе побарам,фала ти :)
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    И овде да ви кажам, не знаев дека има посебна тема.
    Артдеко не е фиксатор, туку освежувачки спреј. Го купив вчера - 470 денари е, 410 некаде ме фати со картичка за попуст.
    На декларацијата на мк пишува дека е фиксатор, но всушност е минерална вода за освежување, што може да се користи и над шминка, но не ја фиксира.

    [​IMG]

    Nourishing, hydrating refreshing spray for the face

    Refreshing Spray Cool & Fresh is a nourishing, hydrating facial spray for improving the skins' functions. The contained mineral complex is stimulating. Your skin is revived and refreshed in no time at all thanks to the light mist!

    The spray has a pleasant, fresh and fruity smell and can be used after cleansing or even over make up. Quick and easy in the application.
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Денес видов Кетрин Арли фиксатор, беше 250 денари. Арно ама дури ни продавачката не знаеше да ми каже дали чини, немала досега такви, сега брзо ги донесле :?: Има некој користено можда?
     
  12. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Па со оглед на тоа дека остаоткот од производите од таа фирма се на раб на катастрофа ,ваљда истото би важело и за фиксаторот .
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    другарка ми го препорача,отидов во парфиметија во бисер,прашав имате ли фиксатори, еден од пунудените беше и artdeco 490ден.
    го имам користено,мирисот не ми се допаѓа баш, а шминката ми стоела.
    скоро да е потрошен,така да кај и да е ќе треба нов да купам, па дајте некоја препорака од ваше искуство.
     
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Си го купив ова пред некој месец, и го обожавам :)
    Си стои пудрата цел ден со него, не се поместува.
    [​IMG]
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    ^ Ова е фиксаторот на Артдеко? Читам fixing powder, затоа да си прашам, сумливо ми е малце. :?: :D
    Може некоја информација колку пари е, го има ли во Космо, ова-она. :D
    Дефинитивно ја купувам подлогата за очи од истата линија. Ми требаат, а верувам и дека ќе ми се најдат за понатака.
    Инаку, да препорачате некој друг фиксатор, или слабо кај нас ? Шубе ми е со лак за коса да се прснам. Уствари не толку шубе, колку што ми фуфка дека сепак шминката нема да ми стои цела вечер - сум пробала и тапа е. Барем кај мене. :$
     
  16. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Фиксаторов на артдеко,го има во помала и поголема варијанта.
    Нормално едната поефтина другата поскапа.
    Помалата е оваа :
    [​IMG]
    Го пробав на тестер уште одамна,пудра како пудра во прав ништо неможе да се кажа додека не се стави на лице. Ете и кримсон вели дека е ефикасна ^_^
    Продавачката ми кажа дека шминката стоела цел ден без да се помрдне,и дека се нанесува на цело лице,вооедно и на капаците :)
    Ова ако добро памтам беше околу 470 ден.
    Додека пак поголемата варијанта е оваа :
    [​IMG]
    Според мене ова мноогу повеќе се исплати иако е поскапо,ама затоа има доста повеќе за разлика од она минијатурното.
    Еве убава слика каде што се гледа колку е мини :D
    [​IMG]
    Тоа малото углавно го земаат шминкери за во ташна да си го имаат за да не го влечат со себе големово,али добро ако некој не сака голема количина тогаш ова е добра идеја.
    А,и цената на второто е 670ден. ( ќе напоменам пак ако добро памтам.. ама знам вака нешто беа цените ).
    Сепак квалитетот си одговара до некаде со цената,со оглед на 2 стотки можеби плус..
    Мене ми е уште пред месец дена во план ова,па ќе видам може ќе земам периодов, дај боже :$
     
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Јас моето веќе со месеци го користам, многу споро се троши, зашто многу малку ти треба :)
     
  18. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Немам користено до сега , но сакам да пробам дали ќе ми делува , навистина се мачам со шминката , постојано во WC :D
     
  19. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Женски не сте заприметиле дали има на дебора фикстаор во спреј кај нас низ парфимерииве?
    За матура кога ме шминкаа, користеа таков фиксатор, уште го памтам шишенцето, барав низ нет ама некако слабо, не можам да го најдам.

    Јас како што имам мрсна кожа, плус таа вечер скокање играње можете за замислите шминката без фиксатор каква би ми била, а со ова абе не мрдна, бев шминкана околу 4, 5 саат навечер, а шминката ми траеше до утрето тоа време, кога јас си ја измив, плус мислам дека би бил поефтин од овој на артдеко.
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Значи ова на Артдеко е нешто како
    [​IMG]
    Интересно. :)

    Јас инаку користам фиксатор на Сефора. 3 пати до сега го имам купено мислам дека и готово, потрошено е и последното шише. Сега сум во потрага да испробам нешто ново.
    [​IMG]

    Со оглед на тоа дека немам многу избор, моментално го користам овој како резерва додека најдам некој што ми одговара супер.
    [​IMG]