1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Носев фиксни протези 2 и пол години, а ги извадив пред 2 години. Досега немаше никакво изместување, но деновиве забележувам дека едната горна двојка ми се изместува со долниот дел према напред а единицата оди навнатре. Ми е страв да не се изместат скроз па што ми препорачувате да земам мобилни (не ги носев редовно претходните) или некоја друга алтернатива?
     
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Требаше да бидеш поупорна со мобилната, барем само за спиење, друга алтернатива не би знаела освен повторно со време да појдеш
     
  3. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Друга алтернатива (лаички) е да ставиш ритејнер- жичка која се носи од внатрешната страна на забите од 3ка до 3ка, но во секој случај мора да одиш на ортодонт па ќе ти препорачаат што е најпогодно :)
     
  4. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми ординација која добро работи со мобилни протези, носев фиксна и забите ми се прави но не идеално како што сакам, па мислам дека мобилна би ми помогнала за брзо време.
     
  5. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.594
    Допаѓања:
    13.619
    Пол:
    Женски
    Dental art doktor Sonja Risteska najdobar ortodont!
     
    На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
  6. МеИмтересира

    МеИмтересира Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме иМтересира дали некоја е запознаена дали на средношколците им следат бесплатни мобилни протези?
    Брат ми (16год) сака да се 'отараси' од расцепот меѓу двата предни заба и наслушнал дека истото може да се заврши бесплатно..
     
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Да, мобилни се бесплатни до 18 години.
     
    На МеИмтересира му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Здраво дали мобилните протези се бесплатни за дете од 8 год. и на колку време се оди на контрола еднаш месечно или...прегледот при секоја контрола се наплаќа ли?
     
  9. МеИмтересира

    МеИмтересира Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Му мења нешто во која ординација ќе се обрати? И плус, ќе му треба нешто потврда од средно да достави или нема врска?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Упат од матичен стоматолог до специјалист по ортодонција. Толку и ништо повеќе.
     
    На МеИмтересира му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Доколку се повеќе раздвоени забите, фиксна протеза според мене ќе биде најдобро да си стави. Баш и годините му одговараат. Јас многу се каам зошто толку време изгубив со мобилни протези, дури 4 сменив па на крај ништо не испадна, забите пак криви. Потоа си ставив фиксна дека од мобилните преку глава ми имаше дојдено. Уште малку и ќе ги извадам ама забите како што фиксната ми ги направи толку прави и убави, со мобилната немаше шанси да го постигнам истиот ефект.
    Инаку конкретно за твоето прашање мислам дека се бесплатни до 18год.
     
  12. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали на 24 годишна возраст може да се стави фиксма протеза на горната вилица? Имам огромен проблем со забите на горната вилица само кецот и двојката ми се во ред другите сите ми се крш. Секој од различно место расте, одозгора, пола заби на горната вилица ми се како камчиња, некоја чудна форма, криви. Дури имам и како отоци на непцата на горната вилица од забите што ми се катастрофа и крш. Само набрзинка читнав у темава има некои фиксни протези што не се гледаат? И дали се плаќа наеднаш или има можност и на рати , така имам слушнато? За горна вилица ми треба, итно е… И колку време отприлика се носи?
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Ако прашуваш за возраста годините не прават проблем, можеш и на рати се е во договор со докторот, за тип на протеза ќе ти ги кажат сите опции, има и такви кои не се гледаат
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Можеш да ставиш, никогаш не е касно.
    Ако мислиш на оние што се ставаат од внатрешната страна, тие мислам ептен ретко ги ставаат кога имаш мал проблем за решавање. А има и порцелански, Damon протези што помалку се приметуваат само се поскапи.
    Најдобро е да закажеш консултација и ќе ти кажат што е најдобро во твојот случај.
    На рати може секаде ама малку поскапо ќе ти дојде, даваат попусти за плаќање во готово.
    А за тоа колку време ќе ги носиш зависи од проблемот што го имаш, мене ми рекоа минимум година ипол.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Ќе се консултираш со специјалист, ама најверојатно ќе мора на двете вилици да носиш. Ако во едната има проблеми со забите, тешко во другата да нема, секако и загризот е проблематичен ако забите не се убаво наредени.
    На 24 години не е доцна, ама може ќе треба повеќе време. Каков тип на фиксен апарат ќе се стави ќе си реши специјалистот, зависно од ситуацијата, а за плаќање ќе се договорите.
     
    На Jana06 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  16. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Да имам проблем и со џвакањето, болки у непцата а за естетски изглед па ич не разговарам. Треба и со стоматологот да се консултирам така, па тој да ме препрати?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Може матичен да ти препорача добар ортодонт, ама ова секако иде приватно без упат.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Офф одсекогаш не сум сакала од тие што се гледааат затоа и не носев :(
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако се толку искривени, подобро е со класичен фиксен апарат. Е сега што не сакаш да се гледаат е друг проблем. Пробај, можеби може со тие "невидливите" (ако мислиш на invisalign), ама тие се за помали корекции, не за изразени аномалии.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Зошто, срам ти е? Нема ништо срамно во тоа, знаеш колку поубаво ќе се осеќаш кога ќе ги видиш првите промени? Издржи некоја година и ќе заборавиш и дека си ги носела.
    И јас го имав тој проблем ама сега кога ги носам почнав да забележувам дека секој втор човек носи.

    Туку јас да прашам кога сум веќе тука, ми ставија подизачи на горните кецови, веќе се навикнав дека не можам да гризам убаво ама и ластиците сега што ги носам се многу цврсти и многу ме боли. Моментално ми се шири вилицата и приметив дека ноќта ми течело крв од двојката веројатно зашто се повлекува накај тројката. Кога прекинува оваа болка, веќе една недела помина?
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.