1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Јас немам толкави проблеми мила, само кога џвакам и тек тук повремено со непцата. Не би знаела да ти кажам, со помин.
     
  2. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Јана, и ти носиш?
    Во бременост не пречат фиксните, нели?
    И јас носам веќе година и некој месец. Имам мака со тројката заглавена во непце.
    Кај тебе што е маката?

    @Annath за тројка заглавена значи незлезена, колку време се решава да се донесе на местото?
    Скоро година и пол ја носам и сега сме на фаза поместување четворка на страна, бидејќи ми е до двојката. Еве година и пол скоро докторов ширеше место, прво ми го изваде умникот, па ги двоеше четворката и петката и сега четворката ја турка.
    @Kjara15 девојко ич да не ти е срам. Ќе се навикнеш за брзо. И ќе си го средиш проблемот, ќе бидеш позадоволна.
    Јас кога бев да ми стават, се мислев како ќе носам на 30 години, му велам докторе, јас ко во втор пубертет се осеќам :D а тој ја трга маската и ми се кези со протези на забите ко го гледам (а има преку 40) затоа не мисли се ставај. :D
     
    На Kjara15 и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се направи местото за забот, се прави зафат наречен кортикотомија за да се ослободи забот од коската и после ќе се влече на местото што е направено меѓу 2 и 4. Колку ќе трае не можам да ти кажам, зависи и забот како е поставен.
    Кај мене лично, една година требаше да дојде забот на место, со тоа што јас не носев фиксен апарат, го влечев со мобилна протеза и помошен брекет на забот, со еластични конци и ластици. Тогаш имав 18 години, имав место за новиот заб, пошто уште ми стоеше млечниот. Ми го извадија млечниот, направив кортикотомија, ми залепија брекет и почнав со влечење. За матура веќе имав заб на место :D
     
    На Jana06 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Носам :) Година веќе, ми рекоа уште 6 до 8 месеци.
    Јас отидов заради некои ситни корекции на горната вилица ама уствари искочи поголема работата. Долната вилица ми беше изваден едниот зглоб од местото (а знаеше повремено да ми се 'откачи'), исто имав извадено заб доле заради тесна вилица и докторката беше запрепастена, фактички сите заби ми се повлекле на таа страна и беа доста асиметрични, неправилен загриз, неправилно дишење... Не знаев кај се наоѓам, а мислев само на горна ќе носам.
    Сега ми прават простор доле за нов заб на местото на тој што е изваден, а горе не знам баш што се случува, вака прави се според мене ама на докторката нешто кецот не и се свиѓа како бил наместен, изгледа си имаат други критериуми за убави заби :D
    Не прашувам многу, им верувам и стварно гледам огромни промени, ликот ми се смени. Јаболчниците ми се испакнаа, лицето некако послабо ми изгледа, си се свиѓам :D
    Не ми засметала во бременоста освен сега што имам многу болки и би се напила нешто појако ама тоа е, ќе издржам уште малку.

    Ти уште колку ќе ја носиш?
     
    На elenaklasik и Annath им се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски
    Па затоа секогаш треба специјалистот да процени, оти тој ја гледа целата слика, поставеноста на забите, соодносот на вилиците, висината на загризот, и затоа прво се земаат мерки за студио модели за да се направи план на терапија.
    Не е баш едноставно, а има многу ортодонти што ставаат онака, сите случаи исто ги решаваат, а секој е приказна за себе.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Тој рече ќе ми поставувал имплант и така ќе го влече. Во ред е така? Знам дека не можеш на невидено да кажеш, ама ептен се премачив со протези. Носев и порано за време на факс, поентата беше за тројката ваљда, тогаш уште не ги анализирав забиве, ич не ги сакав. И истиов ме праша се сеќавам, поминаа 10 години, овде ќе направиме дупка, ќе го влечеме блабла, сакаш? Замисли доктор ме прашува дали сакам. И јас си направив сценарио, каква ќе шетам со дупка, ќе одам на факс, сега имам дечко, срам ми е, и се одлучив да не ми го влече, туку да остави така заглавен. И тој прифати. Не знам кој е позелен дали тој или јас. И што правеше? Ја направи четворката да глуми дека е тројка, па носев носев 4 години протези и кога ги извадив почнав да се анализирам, не ми се свиѓаа. Забот некогаш ми реагираше, туркаше, непцето како на храна да ми запнуваше. Помина некоја година и пак му се појавив. И ми рече те чекав кога ќе дојдеш.
    И така самата си сфатив колку се битни тројките. А зошто на многу луѓе им се вака неизлезени?
     
    На Annath и Jana06 им се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ич не било едноставно како што мислев :)
    Сега сфаќам колку е битно да се избере добар доктор, ужасни грешки ми имаат направено како помала, носев и мобилни протези, цела мака за ништо.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Ах јас сигурно ќе терам уште година ко ништо. Веќе навикната сум. Кога ми коригира во брикетите жицата, ме прашуваат те стега? Не осеќам велам, препарирани ми се забите веќе, и навистина ништо не осеќам, ни притисок.
    Мора да се средуваме, забите се многу битни. И секој еден има удел во изгледот во насмевката. Јас кога ги коригирав со минатата протеза (бидејќи еднаш веќе имам носено) горната усна ми се појави инаку ми беше ко собрана, сега имам усни :makeup:
     
    На Annath и Jana06 им се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Мене многу ме стега. Кога ми мењаат жица, првите 3 дена не ги осеќам забите, како здрвени ми се. Ама и еден месец забушавав со ластиците може и тоа ми го пролонгира малку вадењето на протезата :$
     
    На elenaklasik и Annath им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски
    Сега користат и мини импланти за влечење, во ред е, не знам зошто не би било, дури и можеби побрзо би дошол на место. Ќе видите како ќе биде.
    А зошто остануваат заглавени заби, хм, па најчесто или немале место за растење, или не добиле стимулација или имаат погрешен правец. Генетски е тоа, големи се шансите ако родител има импактиран (заглавен) заб, и детето да го има тоа. Ете, татко ми имал, додуша кај него уште стои млечниот (76 години има) оти трајниот одозгора му излегол и му го извадиле. И јас како него, само од другата страна, а да ми кажеа порано дека имам заб во коска можеби и порано ќе го средев, не на 18. Ама на контроли само ми велеа дека ми се здрави и убави забите и толку беше.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Monikang

    Monikang Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.Preporaka za dobar doktor vo Stip za fiksni protezi ve molam ako imate iskustva.(osven dr.Tanja)
    Kolku se dvizat cenite na protezite i kontrolite dali se naplakaat.
     
  12. Mr. Scratch

    Mr. Scratch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    3.860
    Која цена е метален фиксен апарат на две вилици во Дента Ес?
     
  13. deteriora

    deteriora Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Za dvete vilici za najbasic metalnite.
     
  14. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Во јануари извадив протези, ми дадоа пластични проѕирни ритејнери кои по втор пат ми се кршат, овојпат се скрши горниот дел.

    Не знам колку ќе бидам во можност да се одам за брзо на преглед кај докторот кај којшто ставив протези и добив ритејнери (во друг град е), па прашањето ми е: колку долго може да се издржи во ваква ситуација без ритејнери или евентуално носеше буквално на два дела? Или да ми предложите некој добар доктор за да ставам жица од внатрешната страна евентуално?

    Знам дека не смее долго да се избегава да се носат, ама дека релативно брзо ги извадив протезите, ме фаќа страв да не ми се искриват забите пак.
     
  15. deteriora

    deteriora Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dali e normalno da ne se zema mera za protezive metalni? Xray na zabite da, ama ona prvovo ko vo sluchajov na metalnive shto beshe kako guma za otisok, za fiksni ne se zema?

    Prochitav niz forumov deka nekoi chlenki se chudat zoshto se zemale merki za fiksna pa ne mi beshe jasno zashto na nekoi zemaat na nekoi ne.
     
    Последна измена од модератор: 30 јуни 2022
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски
    Се зема отпечаток за да се направи план на терапија со фиксниот апарат. Не е дека само се поставува и терај. Ама сите не го прават тоа, за жал.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Можеш да ја носиш и во два дела, ама сепак што поскоро да се направи нова. Можеби би можеле подебели да ти изработат, или едната да се замени со гумена, обично така брзо кога се кршат е зошто стискаш со забите во сон (бруксизам) и за тоа се прави гумена фолија.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Да се замешам и јас во муабетов. И мене ме зачуди тоа во врска со земањето отпечаток. Кога се договорив да одам првиот пат мислев ќе ми земе отпечаток, снимка на сите заби или нешто слично ама таа само ме седна на стол и почна да ја мести.
    Знам дека си стоматолог па ме интересира колку има врска тоа што не ми земала отпечаток? Плус мене не ми се проблем само кривите заби туку длабок загриз имам..
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски
    Па без отпечаток не може да се направи добар план на терапија. За да се коригираат забите и загризот не треба само да се стави апаратот. Треба убаво да се анализира каде ќе се постават брекетите, каде ќе се делува, во кој правец, каде ќе има влечење, каде притисок... Не сум специјалист, ама знам дека секој случај е приказна за себе и не може сите на ист начин да се третираат. А тоа е она што го забележувам кај доста од колегите специјалисти.
     
    На NarCis@, Spidy и Nane2356 им се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Мене ми зедоа отпечаток ама баш не ми е јасно како иде тоа планирање пошто мене првпат кога ми ја ставија ми стави погрешна протеза (ми стави традиционална, а јас платив дамон). :D

    И плејсментот на брикетите ми е многу сумљив пошто јас се приметувам, дека не се во средина, дека ми се искривија заби кои не ми беа криви ама прашав и ми рече дека се оди океј и така треба, па со господ напред ваљда ќе имам прави заби еден ден. :D