1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.947
    Допаѓања:
    153.572
    Каква е таа Дамон протеза?!
    Носел ли некој протези над 30та година?
     
  2. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Нема гумички кои ја држат жицата за секој брикет и следствено не се затегаат, па “силите” се као поприродни и не е толку болно. Следствено и контролите не се толку чести, на 2-3 месеци може да бидат.
    Инаку да, јас сум над 30 и носам, здравје за 3 месеци од прилика треба да ја вадам.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.202
    Допаѓања:
    18.933
    Колку време ја носиш, каде ја стави и колку те чинеше ако не е проблем да споделиш? :)
     
  4. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Ја носам година и 5 месеци, ја ставив во Дентал Арт и ја платив 750 евра (само на горна вилица) :)
     
  5. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    И јас носев над 30год сум во Дентаест кај др Елена местев и сум презадоволна. Околу 1500евра мислам платив за двете вилици и ја носев 3 години мислам. Само плаќав и секое менување на жица по 1000ден, но тоа не е на секоја контрола. Така беше тогаш пред две години, сега незнам како е, но луѓето се професионалци. Се зависи од случајот на деформитет,за тоа колку долго ќе се носи.
     
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.047
    Пол:
    Женски
    Јао, а што спаѓало во тие 1500 евра ако не и жици, па си ги дополнително плаќала??? Тоа е нормален дел од третман кој не се наплаќа. :^) Јас дури кршев жица милион пати, па не ми наплатија. Срамота така да прават искрено.
     
  7. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Дајмон протеза носеше? Не мислам дека ми наплатиле нешто повеќе, за се беа коректни дури и за некои работи попусти ми даваше докторката бидејќи правев се кај нив останато надвор од протезата,( пломбирање, чистење на забен камен, сопругот правеше заби...) Имав комплициран случај јас, горна петка немав и имплант ставав и за тоа попуст имав. Сите ме плашеа дека додека зарасне маки виделе со имплантот јас не сетив дека имам уште од старт немав никаква болка штрафот кога го наместија. Исто и со протезата немав неподносливи болки кога ќе сменев жица. Бидејќи нели наместо ластици на брикетите дајмон протезите ги движат забите со посебен систем некој. Дури при крај ми ставија плус и ластик за да ги спојат забите. Мене ми ја исправаа вилицата, ја извлекуваа нанапред, ја ширеа горната вилица бидејќи беше потесна, и плус исправаа заби. Пак ќе кажам, можеби се поскапи но се професионални и работат со најквалитетен материјал. Докторката знам одеше во Америка на семинари да држи предавања таму.
     
    Последна измена: 14 септември 2023
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.047
    Пол:
    Женски
    Да, уште носам Дамон. Јас плаќам фиксна рата од 2000 денари секој преглед. Не сум во Скопје затоа е малку поефтино (околу 1200е вкупно за 2 год) и ти верувам дека се професионалци, но менување на жица требало да е покриено со тие рати што ги плаќаш за самата протеза. Не оди третман со протеза без менување жици или носење ластици за спојување празнини меѓу заби (моментално носам), тоа е стандардна процедура, не смислила жената ништо ново. Затоа кажувам, плаќање за менување жици ми е скроз подло земање пари. Мене многу често ми менува жица, кога кршев брикети на почетокот и ми ставаше нови, ќе полудев ако ми бараше пари за нешто што е нормално за време на процесот.

    Мислам тебе сега веќе било и поминало, само лош впечаток ми остави за нив тоа ти што го пиша, иако ми е мило што си задоволна со резултатите.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.693
    Допаѓања:
    11.874
    Пол:
    Женски
    Наплаќаат убаво Дента ес. И мене жиците ми ги наплаќаа ама не се мењаа често, не беа некој трошок. Поентата е дека ти кажуваат на првата консултација, па очеш нечеш. И мене ме нервираше истото, боље наплати ми ги на старт во вкупната сума и не ме замарај на секоја контрола.
    А искрено и јас добивав големи попусти, маж ми исто, детето бесплатно ми го прегледуваат, задоволна сум засега.
     
    На Srckata28 и bebaa им се допаѓа ова.
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Сега гледам не сум платила 1500 евра ами 80000ден тоа е 1300 евра, а жиците си ги плаќав да. Сум платила 15000 прво еден третман за вилицата што носев прво помагало, и вежби ми кажуваа правев некои пред да носам протеза. Затоа ми се помешало со ценава
    @Skyler Не ги ставаат во првобитната цена затоа што не знаат колку ќе ти треба. И јас тоа се прашував.
     
    Последна измена: 14 септември 2023
    На Srckata28 и Skyler им се допаѓа ова.
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.693
    Допаѓања:
    11.874
    Пол:
    Женски
    Мене ми побараа 1600 евра за од тројка до тројка проѕирни мислам така беше, знам дека најскапата опција ја избрав и ми дадоа 10% попуст за плаќање во готово, 89.000ден ми искочи. Жица мислам еднаш сменив кога дојдов до втора фаза, кога се менува начинот на исправањето.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Ааа јас неколку пати менував. Комплицирана бев...
     
  13. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.790
    Допаѓања:
    66.970
    Пол:
    Женски
    На татко ми најстарата пациентка му беше 53 години.
     
  14. Mekonia

    Mekonia Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Dobro vecer.Dali ima nekoj iskustvo so vadenje na zdravi zabi sedmici za proteza?
     
  15. Mekonia

    Mekonia Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Dali boli vadenjeto?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Зошто седмици да се вадат ако се здрави?
     
  17. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    @Annath не знам каде па тука ќе те прашам.
    Колку од прилика чини да се корегира gummy smile?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Поим немам, не го работам тоа. Секоја ординација има своја политика и цени, оти иде приватно, не под фонд.
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mekonia

    Mekonia Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Nemalo dovolno prostor i moralo
     
  20. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Ми се одлепи жицата на долните забите, таа што ја ставаат од задната страна. Протезите ми беа во ДентаЛукс треба таму да одам за нова жица или може и кај друг ортодонт? Знаете која е цената за нова?