1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Не со најобична четка за заби.И конец за заби беа.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.594
    Допаѓања:
    13.619
    Пол:
    Женски
    Porcelanskata proteza moze da se stavi na dvete vilici ili samo na gornata?

    Vo denta luks kolku se naplakja za kontrola?

    A moze li koga se nosi proteza da se mijat zabite so elektricna cetka?
     
    Последна измена од модератор: 13 јануари 2018
  3. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа морам и овие интраденталниве маливе четкички да ги користам.
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @bebaa мислам дека нема некое значење од кој бренд ќе ги земеш, и така брзо се оштетуваат и треба постојано да ги менуваш. Јас користев и од дм, пакетче со 5,6 мислам дека имаше, и во зегин земав не сум сигурна ама можно е да беа на лакалут. И можеш да си земеш од средствата за плакнење уста. Треба повеќе време и повнимателно да се четкаат, да не остане некоја храна, ама од брикетите четките за брзо време се оштетуваат, па земај си некои поефтини.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sanni.5

    Sanni.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Не би ти препорачала да користиш електрична четка додека си со протезите. Ако немаш веќе купено, побарај во било која локална аптека кај тебе во близина четка наменета за протези и топ ќе си.
     
    Последна измена: 13 јануари 2018
  6. Sanni.5

    Sanni.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Додека ја носев горната само никакви проблеми немав, ни едно откачување. Откако ја ставив долната 4та веќе по ред ми е во рок од 3 месеци. Така да мој совет , што и самата јас треба да си го применам, да бидеш повнимателна затоа што на тој начин само го успоруваш процесот.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    А за чистење на забен камен матичната ке може ли тоа да ми го прави или на посебен начин се чистат?Ми рекоа чистење на забите и непцата на три месеци треба,а кај нив на приватно е 1200 па нагоре,зависи од случајот,матичната ми зема 600.Не факам јас забен камен ама како кариес факам црн пигмент од внатрешната страна на забите,а сега после протезава гледам и однадвор почнаа ситни црни точкички :( .
     
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ортодонтот мене само контрола на протезите ми правеше, менување лак, ластичиња, пратење состојба такви ствари, за чистење заби кај мојот забар. Додека ги носев само еднаш чистев забен камен, со ултразвук беше ако добро се сеќавам. Тоа од моето искуство
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    па вајда не си имала потреба ако имаш здрава коска.

    Знам оти досагам со прашањава,ама ви шеташе ли жицата?Од левата страна на долната вилица имав налку жица што ме боцкаше,дури и восок ставав,а вчера и денес гледам немам воопшто испакнато жица од таа страна,а од другава страна па е подолга од предходно и дури и ме гребе треба восок да ставам.Дали е нормално тоа?На контрола сум на 29ти.
     
    Последна измена од модератор: 14 јануари 2018
  10. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Дали може да се стави протеза на 22 год?
    Немам многу криви заби ама секогаш сум сакала да имам целосно прави заби но сум немала доволно финансии и затоа сега ми испадна таква можност но се двоумам да не е многу доцна..
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Извини што не пишав претходно, не сум видела дека си ме тагнала.
    Нема врска материјалот на фиксниот апарат, битното е техниката што се применува.

    Не е доцна, можеш да ставиш. Впрочем, некогаш е подобро подоцна, отколку во ек на пубертетот. Консултирај специјалист за случајот.
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски


    Фала ти многу, инаку да треба да носам протези,не би ги носела за мода. Секако ќе треба да време за да се навикнам, само се надевам нема да треба да ги носам повеќе 2 години. Дали прави некоја разлика тоа кај кој ортодонт си и која е цената, во врска со тоа колку долго ќе ги носиш? И дали е вистина дека порцелански подолго се носат?
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Цените варираат од 250 до 350е. од вилица, во зависност каде живееш. Во внатрешноста на Македонија, цените се за нијанса пониски, што е нормално затоа што е друг стандард во однос на Скопје. Плус има мала разлика во цените што самите ортодонти ги ставаат. Зборувам за фиксни протези со метални брикети.
    Цената не е поврзана со колку време се носи апаратот, една цена е и за некој кој ќе носи 6 месеци, и за некој кој ќе носи 2 години.
    Нема врска каква протеза ќе ставиш, се носи според аномалија на забите. И порцеланската, и самолигирачка, и таа со метални брикети имаат иста функција. Единствена разлика е материјалот и прилагоденаста во устата подоцна.
     
    На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Дали има некој од искуство да каже дали може да сменам доктор иако сум ги ставила протезите на друго место?
     
  15. Adicka

    Adicka Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Носам портеза повеќе од 4 години, забите не ми беа катасртофални , туку само 1 и 2 ката горе ми беа разделени а двојката ми беше малку крива. Друг птоблем имав со загризот . Нон стоп одев на контроли но не ги носев ластичињата и затоа толку год ја носам сега за некој ден ке ми ја вадат. Инаку обична четка за заби користејте, само на месец менете ја :) Треба многу хигиена на забите , конец не ви треба јас дури во годината еднаш до два пати си ги четкав забите со сода бикарбона .Имам природно бели заби така да сега не ми се пожолтени од портезата бидејки премногу се грижам за забите за разлика од некои мои познанички што носат портеза

    Да. Доколку не ти одговара слободно можеш да сменеш , прво да разговараш секако со тој што ти ги ставил портезите

    Др . Ксенија Јанкова е добар ортодонт кај неа сум веќе 4 год. Сега за некој ден ќе вадам портезата
     
    Последна измена од модератор: 9 февруари 2018
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Девојки секој совет би ми бил добредојден.
    Треба да ставам протези и на горната и на долната вилица.
    Кога прв пат се распрашував, ми ги препорачаа др.Смилева и др. Илиев.
    Сега разбрав дека има и протези кои што се носат од внатрешната страна, т.е. со лингвални брекети.Би сакала барем горе да ставам такви. Знае ли некој колку чини една таква, носи ли некој таква да сподели искуство?
     
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Јас на 26 години ги ставив :D
     
    На xxAngelxx, JoanaS, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што носи/носел протези на дејмон системот,да ми каже на колку време им ги менуваа лаците?Јас ставив и ми рекоа околу трипати во текот на целата терапија ке се менуваат и се плакаат 2000ден за двете.На првава контрола по два месеци одма ми сменија,ги прашав оти толку брзо,така имало потреба не работеле по книга туку според потребите(што и ги разбирам)но ако ја носам минимум годинаипол ко што рекоа,кај ке ми е крајот ако менуваат толку често.
     
  19. Pretty girl32

    Pretty girl32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2017
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    1.080
    Пол:
    Женски
    Здраво сакав да ве прашам дали откако ќе закажете за местење на фиксни протези одма на првиот преглед ги местат протезите или наредниот пат ајде некој со искуство ако сака да ми каже.
    Фала однапред
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Ако закажеш контролен преглед со ортодонтот, тогаш одиш на контрола. Ако е закажан термин за ставање фиксна, тогаш ставаш фиксна.
     
    На Goldmen му/ѝ се допаѓа ова.