1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Kerka mi treba da nosi fiksni protezi. Doktorkata go preporaca dejmon sistem no mi se vide skapo od 1300 do 1600 evra ama bile najdobri. Dali nekoja od vas nosela vakvi protezi ? Moze da mi dadete i preporaka za ortodont. Pozdrav
     
  2. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    79
    Јас носам бели порцелански и скоро ич не се приметува дека ги носам, скоро невидливи се. За ефект имаат ефект и овие. Мислам дека разлика меѓу моите и дајмон е што со дајмон одиш на 2 ѓесеци на комтрола а со моите на еден месец. Јас не би дала за дајмон толку пари, скоро дупло повеќе од моите.
    Поздрав.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    @Annath , moze li da dadete vie vase mislenje kako stomatolog?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Искрено, немам искуство со методите за исправање на забите во ортодонција, бидејќи не го работам тоа. Ама знам дека Дејмон е прилично користена и доста ефикасна техника, дава подобри резултати. Знам дека има побрз ефект, и мислам дека не е со ластици и жици како класичната метода, а нема ни вадење на заби што многу често се применуваше порано. Ортодонтот треба да процени што е најдобро за конкретната ситуација.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво , сакам да прашам дали од кога ке се извадат фиксните протези мора да се носи мобилна протеза, или може наместо мобилна да се носи само тоа жичката од внатрешна страна ( ретеинер) ли како се вика незнам :)
     
  6. wintergirl3

    wintergirl3 Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Твој е изборот дали ќе носиш мобилна или ќе се одлучиш за варијацијата жичка од внатрешната страна, јас носам жичка и да ти кажам воопшто ни не чувствувам дека имам нешто на забите можеби бидејќи се навикнав, не знам.
     
  7. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ooo dobro e stom mozam da biram :) , pa normalno deka zica ke recam da mi stavat odkolku mobilna proteza pak da nosam , ako bese za mobilna uste na start mobilna ke stavev nemaas fiksna da nosam ☺ a kolku pari e taa zica ?
     
    Последна измена од модератор: 24 октомври 2018
    На wintergirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wintergirl3

    wintergirl3 Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека оди преку фонд мислам дека кај секој доктор е иста сумата, така да 50 евра исто колку и мобилната поздравче
     
    На Викичка123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас носев две фиксни протези по година ипол :lol:, имам бааги искуство хаха. Првата ми беше фиксна со метал брикетки а втората на 22 години ја ставив со порцелански брикетки и воопшто не се приметуваа, само жичката нормално. После втората фиксна докторката Маргита на Водно и е ординацијата и е нааајдобрата за протези, ми кажа дека морам да носам одвнатре само на 4те заби горе и доле жичка да ми ги држи забите извесно време да не се разместат. Требаше 3-4 год да ги носам а јас накај 7 год веќе си ги носам и не се примтуваат, не ги осеќам ништо, дури ми ги штитат забите од забен камен порано ми се собираше одвнатре сега не.
     
    На wintergirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Kako se dvizat cenite na kontrolite kaj Margita na Vodno, jas odam drzavna bolnica i na sekoe odenje mi zimaat po 500 ili 1000 den, sega mi rece deka nareden pat ke mi menjava zica i mi rece da si nosam povejke pari pa ne ja prasav kolku e toa povekje
     
  11. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се 600 денари ама не ти препорачувам да одиш таму.
     
    На wintergirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Прашај си јави се ќе ти кажат, или на фб им пиши. Јас не се сеќавам одамна беше, секако може сега и друѓи цени се.
     
  13. A11

    A11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ме интересира што е поефикасно по вадење на фиксна протеза, мобилна протеза или тенката жица што се носи од внатрешната страна на забите ? Слушнав дека оние што носеле мобилна им се враќале забите :sweat:
     
  14. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Дали некој има искуство со фиксни протези кај Ксенија Јанкова во Дента Лукс во Скопје?

    Сакам да наместам фиксна протеза, имам препорака за кај Ксенија но сакам да слушнам и други мислење и искуства со д-р Ксенинја или некој друга препорака за добар ортодонт.

    Многу ви благодарам
     
  15. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се најдобар тим во Скопје,си ја знаат работата,многу се љубезни и цените им се нормални како и сегде.Јас сум многу задоволна од нив и ти ги препорачувам.
     
    На rrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  16. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Јас па така имам слушано за жицата. Ако ја носиш редовнп мобилната нема да ти се вратат. Не можеш да очекуваш да ти останат скроз исти, сосема нормално е малку да се изместат затоа што не им е тоа природниот раст.
     
  17. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Јас имам негативно искуство, не ти ги препорачувам. Можеш да прашаш на пример во Ортовизија или на некое друго место.
     
    На rrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Моја препорака Др.Маргита Смилева.
    4 години како ги извадив фиксните и носам жица, еден заб ми нема мрднато.Алал да им е.Се што требаше и што беше до нив поправија.
     
    На rrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Аааа таму никако, само ако имаш пари за расфрлање и да дозволиш млади што вчера земале диплома да се праксираат на тебе, Маргита и другата ортодонка се ок , ама не се замараат многу и го премногу го форсираат син и, косовари врие и прескапи се.
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Јас сум презадоволна од сите.Маргита ми ги ставаше протезите, кога одев на контрола некогаш она беше некогаш некоја друга ортодонтка.
    Две години носев фиксна.Забите ми се исправија сите до еден, долната вилица ми дојде понапред.
    Да ја носев и мобилната после тоа и ластици почесто уште подобро ќе беше.
    Ептен сум задоволна од нив.Со љубов одев таму, си читав списанија дур чекав, си гледав ТВ.Сите беа коректни према мене, кога и да ми паднеше брикета одма ме примаа.
    Да треба пак да ставам протези (не дај боже) пак би отишла таму без размислување.
    А цената искрено не знам колку е.Мала бев тогаш а и не ни памтам.
    Плус никогаш не работеа на мене млади практиканти.Секогаш беа повозрасни.
    На пример на клиника кога ставав мобилни за џабе потрошив пари и време.Нон стоп ги носев а резултат нула.И груби беа и незаинтересирани.
    И гнасно беше секаде.
    Кај Маргита сјаеше се буквално.И кога ме снимаа внимаваа на се, и додека ме прегледуваа внимаваа на хигиената.Само пофални зборови
     
    На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.