Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

 1. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Аир да не види сељачицата што ми ги правеше протезите, нека цркне проклета. Двата предни заби ми беа раздвоени и три години години носев протези, ги извадив пред 6 години и од пред една недела приметив дека прво ми одат напред и второ денес гледам дека пак ми се отвора празнина. Се правев како што треба бев дисциплинирана па не е фер, таа гледала само да ги земе ратите и да ме откачи. Џабе и давав пари, сега пак ли да носам протези пак да трпам железо и болки. Совет девојки кое е алтернативно решение брзо да ја санирам штетата да не се протези? ;( Каков баксуз сум леле ќе се убијам ако забите ми се вратат на старо.

  Znam deka ne e vred da kolnam ama se nerviram mnogu, koga da otidev kaj nea ogovarashe pacienti namesto da se grizi za niv i ete sto se sluci so mene kako primer.
  Dali nekoj nosel silikonski protezi da mi kaze iskustvo,kakvi se tie dali mozes neprimetno da gi nosis sekoj den ili se dosadni kako zeleznite mobilni?
  Dali so laminati ke moze da go resam problemot so moite zabi?
  Mrazam prolet, sekoja prolet mi se slucuva nesto loso. I lani imav zdravstven problem so zabite vo prolet.

  Sto napravi tvojot bratuced?
   
  Последна измена од модератор: 20 март 2019
 2. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Пиши за која се работи да не се изгорат и други.
   
 3. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  А носеше мобилна или ретејнер после вадење на фиксна ?
   
 4. BE YOU

  BE YOU Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2015
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Posle vadenjeto na protezite, prvo retejnerite , posle mobilnata se nosat maltene cel zivot!
  Znaci ne godina, dve, tri....
  Ne znam dali si praktikuvala i posle 6 godini da nosis retencionen aparat ili si se otkazala...
  Najbrzo resenie porcelan, faseti...
   
 5. Baby-Blue

  Baby-Blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  76
  Носам фиксни протези скоро 2 години и забите ми се исправија ама горните четворки и петки ми одат надолу а не нагоре и не ми се гледаат целосно бидејќи непцето над нив ми е отечено. Ортодонтот ми речe дека по вадењето отокот ќе се тргнел ама забите требало да си останат надолу. Дали може да се поправи тоа бидејќи кога ќе се насмеам има голем простор помеѓу четворките и петките и усната, ептен ми се гледа непцето а гледам дека кај други коишто носеле протези не им се познава така.
  @Annath гледам дека ти си стоматолог, па би те замолила да ми дадеш мислење.
   
 6. Elenpelen

  Elenpelen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Најбрз начин пак да ти бидат споени е со додавање дел на твоите заби (дел на едниот, дел на другиот кец), без стругање и сл., најбезбедно. Ама, џабе колнеш, кај некои луѓе едноставно постои тенденција на раздвојување, постручно нека ти објасни добар забар. Знам личност на која и покрај спојката, по извесен период пак и се двоеа, па пак корекции и така, без нервози.
   
 7. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Ме интересира тие што носеле ластичиња за загризот да ми објаснат дали се изместува вилицата или само забите а однадвор се си изгледа исто ?
   
 8. Tw<3

  Tw<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, носам протези 6 месеци и забите ми се прави и точно распоредени, но вилицата ми е помала и изгледаат како да се навнатре. Дали ова ќе се реши само со протезите или е потребно и нешто друго? Позз
   
 9. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Девојки, лекарот ми кажа дека сигурно се расипувале забите со носење фиксна протеза.. ве молам од ваше искуство кажете ми дали е ова точно? ;(;(
   
 10. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  6.195
  Глупости, ако редовно ги миеш, после секој оброк, користиш течност за испирање нема зошто да се расипат.
   
 11. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Јас дури и се мислам поради тоа дали да ставам.. зашто сите заби ми се здрави и сега докторот ми вика ако ставам протези ќе се расипеле, ќе сум имала проблем...
   
 12. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  6.195
  Не знам од каде ти е докторот ама нека ја врати дипломата.
  Забите стануваат почувствителни, со самото нивно поместување, ама дека се расипуваат ради протезата не е точно.
  Бараат повеќе внимание зошто храна се заглавува меѓу брикетите, ама ако ги четкаш убаво и детално со посебна четка, нема да имаш проблем.
   
  На dayla, sunshine96 и BonBonche123 им се допаѓа ова.
 13. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  13.911
  Пол:
  Женски
  Може да се случи да се расипе некој заб, но не значи дека тоа се случува секогаш и дека се расипуваат сите заби. И ако се расипе, се прави.

  Не знам како ги сфаќате работите навистина. Или сфаќате здраво за готово одејќи во крајности или си правите некои филмови.
  Протези се во прашање.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  18.565
  Пол:
  Женски
  Носев фиксни протези и горе и доле.

  После година- две ми се искривија е истите туку други заби ама исто како да не сум носела фиксни протези. Џабе пари и време.

  Дали да носам пак? Дали пак ќе ми се искриват забите? Друга алтернатива? Не ми е јасно зошто ми се искривија и тоа други заби.
   
 15. rrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  87
  Дали после вадењето на протезите носеше мобилна протеза, ретејнер или опозиционер и доколу носеше колку време?
  Јас исто така носев фиксна протеза една година, но само што ја извадов забите повторно за неколку месеци ми се вратија во првобитна положба. Но јас носев мобилна протеза која не ми помогна.

  Е сега повторна наместив фиксна протеза ја носам неколку месеци, со тоа што после протезата ќе ми стават ретејнери кои ќе ги носам дооолг период а исто така ќе носам и опозиционери кои ќе ги носам за спиење.

  Се надевам дека ќе се исплати овој пат. Размисли и ти. Мислам дека вреди.
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Thana

  Thana Нов член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае која е цената на лингвални протези кај др. Маргита Смилева ?
   
 17. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Мислење за доктор Марина Кацарска во државна за вадење заб?
   
 18. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  3.557
  Пол:
  Женски
  Segde idi samo vo drzavna ne moj
   
 19. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Ми кажаа дека била многу добра затоа..:?::?:
   
 20. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  3.557
  Пол:
  Женски
  Site doktori sto bea dobri otvorija svoi ordinacii na privatno, vo drzavna ostana samo propalici