Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

 1. sanja.16616

  sanja.16616 Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2017
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Дали некој може да сподели мислење кои се подобри протези: сафирните или порцеланските? Бев на консултации кај д-р Ксенија во Дента Лукс и ми покажа порцелански на Forestadent - модел Glam. Цената е 600 (за двете вилици) евра за најнов модел , со што доколку платиш во готово , имаш 100 евра опуст. Дали некој ги има ставено овие протези и може да сподели искуство? Докторката исто така ми кажа дека сафирните не ги правеле повеќе зошто не биле добри (крилцата им испаѓале) но мене естетски ми се допаѓаат повеќе. Ве молам за мислење.

  Поздрав

  Kaj gi stavase, vo koja ordinacija? :)
   
  Последна измена од модератор: 8 јули 2019
 2. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.189
  Пол:
  Женски
  Искуство некој во Дентал клиник - Маргита Смилева?
   
 3. Кристијан1

  Кристијан1 Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Вака сега имам го сличнио проблем како на сликата првите 5 6 напред заби ми се дбори ама и од двете страни останатите заби се паднати надолу и се навнатре, и кога се смеам глупо изгледа и од двете страни имам како празнина бидејќи забите се малку навнатре не се гледат убаво. Дали треба портеза за оваа? и колку време ќе треба да ја носам

  [​IMG]
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.446
  Допаѓања:
  129.462
  Пол:
  Женски
  Не се паднати забите, таква е линијата на загризот. Плус забите не се сите еднакви по големина и во должина. Нормално е така да биде, не може забите да бидат во рамна линија, со фиксната протеза не може да го промениш тоа. Ова на втората слика е постигнато со фасетки.
   
  На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  10.572
  Пол:
  Женски
  Кои се опциите по вадење на фиксната за да не се вратат на старото место забите?
   
 6. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  Јас носам уште. Ама како што ми има кажано ретејнер и/или мобилна сигурно уште година дена.
   
 7. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  10.572
  Пол:
  Женски
  А подобро е ретејнер или мобилна?
   
 8. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  14
  Мислам дека мора и тоа и тоа. Ретејнерот нон стоп се носи, а мобилната само навечер. Ама јас имам уште неколку месеци до вадење :)))
   
 9. (:strawberry:)

  (:strawberry:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  804
  Носев фиксна 1 ипол год , и по 1 месец ми се направи простор меќу забите иако постојано носев мобилна протеза. Дали знаете начин како да се затвори тој простор?
   
 10. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Неее
   
 11. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.189
  Пол:
  Женски
  Немаш искуство или не си задоволна?
   
 12. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Незадоволна.
   
 13. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.189
  Пол:
  Женски
  Па објасни зошто:^)
   
 14. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Премногу фрлени пари на нестручност. Се надевам за истите пари има подобри ординации.
  Едно што забележав овде е дека вработени и познаници на приватни ординации прават профили на фемина демек бараат мислење и на тој начин се рекламираат самите. Така да неможеш од секого да слушнеш мислење и да се ослонуваш на истото.

  И на крај секој со своето искуство, незначи ако јас сум била незадоволна дека може некој друг е задоволен. Тоа е според мене. Нафукани цени а професионалност нула. Така е во фамилијарни бизниси. Секоја чест на исклучоци.
  Се што е претерано ракламирано по портали и страници и на други места од лично искуство а и од споделени искуства на други НЕЧИНЕЛО. Затоа побарајте совет од познаници на места што навистина вредат и се покажале на најдобар начин. Од човек до нечовек има разлика, така и од доктор до доктор.
   
  Последна измена од модератор: 8 август 2019
  На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  826
  што ќе кажете за овие? Невидливи протези се и се вадат 20190825_180451.jpg
   
 16. Eveline

  Eveline Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2015
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Не најдов тема за мобилни протези па да прашам овде. Имам 24 год, може да ми дадат таква или мора фиксна? Немам голем проблем, само еден заб ми е понапред. :)
   
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.080
  Допаѓања:
  17.144
  Пол:
  Женски
  Јас.Презадоволна сум, ја добив совршената насмевка благодарение на нив.

  @Amelia овие се ставаат доколку има помало искривување на забите.@Eveline зависи колку ти се искривени забите.Јас уште од мала носев мобилни и немаше ни 1% подобрување.На крај ставив фиксни, еве 5та година како ми се извадени.
   
 18. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  Некој да ми каже за проѕирните протези мислење и искуства?Зошто 80% од луѓето што ги знам носат стандардни метални,затоа сакам да знам другите дали се добри?
   
 19. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  4.161
  Пол:
  Женски
  Добри се, само што се поскапи од металните :D
  Ефектот е ист, со тоа што порцеланските убаво лежат во уста и не ми прават ранички.
   
  На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. minimause0807

  minimause0807 Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, се размислувам да ставам фиксни протези, дали некој има искуство со Invisalign алајнерите? Која им е цената и дали се добри како стандардните метални?