1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Blagodaram za odgovorot,jas nosev fiksni pred 17-18 godini i malku mi se izmestija posle vadenjeto i taka si stojat,ne e golemo iskrivuvanjeto ama ete bi sakala da se pravi. Eden stomatolog mi kaza dekq ne e preporaclivo povtorno stavanje na fiksna za da ne oslabne korenot na zabite,dali e ova tocno ?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Можно е, ама тоа е сериозен проблем ако имаш пародонтопатија. Ако имаш здрави заби и вилична коска, ретко има такви компликации. Јас лично имам носено фиксна 2 пати.
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. тинамитревска

    тинамитревска Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali ima nekoj iskustvo so ordotont Igor Kirovski za fiksni protezi vo ordinacijata Eterna Dent?
     
  4. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас денес ставив протези на горната вилица..Сафирски ставив..Малкуми сметаат ама се надевам дека ќе се навикнам..600е беа..
    Имам мал простор меѓу предните заби околу 5мм..Заколку време отприлика ќе ми се спојат..
     
  5. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам дали е можно носот да добие деформација поради носење на ластици за местење на загризот на фиксна протеза.Јас имав мала грпка на носот но по некое време со протезава приметив и на слики и на видеа дека носот се згрбавува и оди надоле ? Ако може да ми одговори и некој стоматолог.
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Сите што носат протези, без разлика што корегираат, треба да носат барем година ипол. Може да е повеќе ако е потежок случајот, ама барем толку сигурно.

    Колку години имаш? Ластиците генерално ја местат само долната вилица бидејки горната е фиксирана во главата, и ги придвижуваат забите за да остварат добар контакт. На носот може да има некаков ефект само ако имаш помалку од 15 години и уште не ти е започнато окоскувањето на рскавиците, и тоа е некој минимален ефект. После пубертет, ластиците нема шанси да делуваат на надворешниот изглед дури и да сакаме тоа да го постигнеме, треба огромно искривување на долната вилица да имаш за да се познае некаква разлика, а во такви случаеви тоа се решава хируршки, што не верувам дека е така во твојот случај бидејки тоа е многу ретко.
     
  7. ItsMarth

    ItsMarth Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас за 1 месец полнам 17 години, а денес ставив протези. Сакам да прашам дали е во ред? Дали има шанси да ми се искриват т.е. вратат забите на истата положба откако ќе ги извадам протезите?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Секогаш таа шанса постои. Ќе ти стават ретејнери кога ќе ја извадиш, ќе си носиш мобилна на спиење и нема гајле.
     
    На ItsMarth му/ѝ се допаѓа ова.
  9. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Дали носење фиксна протеза во доцните 20-ти би имало ефект?

    Носев како средношколка, делумно ми се исправија забите, но се' уште не сум задоволна.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    На секоја возраст има ефект. Може подолго да носиш и фиксна, и мобилни после тоа, зошто си возрасна сепак коската е поцврста, ама за ефект ќе има сигурно.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.293
    Допаѓања:
    26.115
    Сестра ми е 24 години, стави протеза пред 6 месеци, докторката не кажа дека ќе има проблеми. И за кратко време и се исправија забите.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolatequeen

    chocolatequeen Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kако се движат цените од прилика на фиксните протези прозирните тие керамички или сафирни беа? и дали има искуство некој со алајнери и колку време се носат?
     
    На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ItsMarth

    ItsMarth Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А дали кога ќе пораснат умниците можат да ги искриват забите? Мене сигурно ќе ми пораснат откако ќе ја извадам фиксната протеза и ќе носам мобилна. Дали може да се спречи искривувањето на забите со мобилна? Мене ништо не ми кажаа кога ми ги ставија.
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Може, ама не мора да значи, може да никнат и без проблеми. Зависи како се поставени умниците и дали има доволно место за нив во вилицата. Мобилна секако се дава по вадењето на фиксната, и ако редовно си ја носиш нема да се поместат забите.
    Колку години имаш? Можеби сеуште е рано за умници, понатаму ќе види докторот дали треба да ги извадиш.
     
    На ItsMarth му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ItsMarth

    ItsMarth Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За 1 месец 17
     
  16. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.293
    Допаѓања:
    26.115
    Кај секој ортодонтист е различна цената. Јас ставив протеза во Штип (метална), цената на керамичките беа 800 евра (400 евра за една вилица).
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Рано е, тек сега се создаваат умниците. Ќе си направиш панорама после 18 години и тогаш ќе се одлучи.
     
    На ItsMarth му/ѝ се допаѓа ова.
  18. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Jac пак во битола ставив сафирни за 600е
     
  19. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Девојки..Моја другарка ме натера да прашам..
    Таа носи фиксни протези сафирни..
    Е сега има 2 прашања..
    Дали е нормално онака брикетите на кецовите да се погоре?
    И дали мене ми се гледа жолто или такви се брикетите? Иначе да не се разбереме погрешно ги мие по 3..4 пати на ден.
    Контрола има дури на 29ти.
    IMG_20200113_010422_107.jpg
     
  20. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Брикетите се погоре затоа што треба да се извлече заб што е во непцата, за некое време ќе примети дека има дел од заб и над брикетите.
    Ластичињата проѕирни за брзо време пожолтуваат, без разлика колку често се мијат забите, и тие се менуваат еднаш месечно.
     
    На black_lover му/ѝ се допаѓа ова.