1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Lana2380

    Lana2380 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може некој да ми препорача некоја добра ординација каде што фиксните протези се 200 евра.
     
  2. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Најефитините се 250 евра.
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Мене уште од 15 почнаа да ми растат 8ци, сега на 18 веќе сите ги имам и никаква промена не ми направија буквално. Ми рекоа дека си имам простор да ми пораснат на заболекар и нормално ми никнаа. А плус немам споени заби, баш така пораздвоени ми се ко на девојчето погоре само помалку од тоа, ради тоа ме интересираше и мене дали нешто ќе ми се помести, нема никаква промена.
    Чисто еве ко искуство да споделам. :)
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Кога има простори меѓу предните заби, умниците имаат место каде да ги турнат забите а да не ги искриват. Кај луѓе кои носеле протези, најчесто веќе е гужва во вилицата, нема доволно место за сите заби и често се вадат умниците превентивно зошто огромна е можноста пак да се искриват забите.
    Ама правило нема. Се зависи од индивидуалната ситуација, колку има место во вилицата, колкави се забите, како се поставени умниците, едноставно не може ниедни двајца луѓе да се споредуваат.
     
    На Annath и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  5. ItsMarth

    ItsMarth Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Многу сум анксиозна во врска со забите, не можам да си помогнам. Некое стручно лице го молам да ми одговори: дали доколку почнат да ми растат умниците откако ќе ја извадам фиксната протеза, ќе се спречи искривувањето на забите со редовно носење на мобилна протеза? Или пак МОРА да се изваде умникот штом порасне за да се спречи искривување?
     
    Последна измена: 18 јануари 2020
  6. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Во Denta lux се по 200е.Јас веќе носам неколку месеци и сум задоволна од услугата.Разгледај си на фејс или инста па можеш да ги исконтактираш за подетално.
    Се надевам помогнав:)
     
    На Lana2380 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Женски незнам дали само менее или што е работата..Ама мене многу брикетите ми се откачуваат..Бев на контрола пред 2 дена имав 4 откачени..денес ми се одлепија уште 2 јадејки пица..
    Ги пазам многу ама многу нежни ми се..
    Дали лошо влијае ко ке ми се откачи брикета?Дали не се поместуваат забите?
    И друго ми текнаа..дали може кај друг ортодонт да одам да ми ги презалепи само пошто овој мојот не ме прима така,од контрола на контрола само..
     
    На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Јас ја носам протезата 6 месеци, до сега немам брикетка откачено. Дури и бадеми јадам, мастики само еднаш, ама после едвај ги исчеткав, затоа веќе не користам. На сестра ми и се имаат откачувано брикетка од макарони.
    Ќе треба подолг временски период да ги носиш, жицата не е стегната убаво.
    Воопшто не професионално од негова страна, треба одма да те прима. Јас да бев на твое место ќе го сменев. На сестра ми кога и се откачи една брикетка, ја караше бидејќи дошла покасно два дена.
     
  9. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Мојот вика не е ништо хитно може и од контрола на контролаа...Можам кај друг да одам да ми ги презалепи само?
     
  10. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Не знам колку тоа ќе му се допадне на твојот ортодонт. Според мене, оди кај друг и побарај второ мислење. Приметуваш некоја разлика? Дали ти одат забите во правилна насока?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    @black_lover пази на жицата како е подвиткана. Убаво нека те провери дали некаде те закачува, слободно кажувај си и прашувај по неколку пати оти искрено ретко кој се замара. Јас имав случај кај што ми се закачи жицата внатрешно и си крварев иако претходно имав изреагирано дека не е убаво подвиткана. Редовни контроли обавезно, стегање исто така. Од ко ќе ја вадиш убаво би било долу да ставиш жица (воопшто нема ни да ја примеќаш дека ја имаш), а горе да си носиш мобилна.
     
    На black_lover му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.687
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    ти откако ја стави дали имаше болки? јас ја носам една недела речиси, не ме боли се уште како што кажуваат некоја претерана болка, само чувствувам како некој притисок на предните заби.
     
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    @bicycle Имав ужасни главоболки кога ја ставив горната. Долната негде за недела-две и неа не ја ни осетив. Инаку болката е индивидуална. Некои ништо не чувствуваат. Забите ако ти биле природно бели рачунај дека кога ќе ги вадиш секако ти се пожолти. Можеш да ги избелеш.
     
  14. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.687
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Па не ми беа баш бели да ти кажам, докторката ги исполира, правеше таму нешто.
    На 19 февруари имам контрола, ќе ги затегнува и веројатно тогаш ќе почнам да чувствувам болка, ми беше чудно зошто кој и да прашав секој ми зборуваше дека боли.
     
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    @bicycle После како што ќе се движат забите и ќе ја стега, така се навикнуваш и го доживуваш сосема нормално. Има такви шо преувеличуваат :)
     
    На bicycle му/ѝ се допаѓа ова.
  16. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Сеуште е рано за да приметам разлика..ја носам месец и пол само..Јас нема да му кажам дека ги презалепив..Овај мојот многу го фалат премнгу бил добар ама е многу препотентен и неможам да го поднесам..
     
  17. (:strawberry:)

    (:strawberry:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    811
    Носев протези 1 ипол година и од кога ги извадив после 6 месеци пак ми се вратија нанапред и ми се раздвоија а цело време ги носев мобилните . Совет? Имам и главоболки и ме боли вилицата , напред ми се околу 3цм
     
  18. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Оди кај Ортодонтот пак, можеби пак ќе треба да носиш фиксна протеза, најдобро он ќе ти каже.
     
    На (:strawberry:) му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Ако си ги носела мобилните цело време нема шанси да мрднале забите повеќе од милиметар, иначе мобилната немало да пасува. Значи или не се поместиле, или не си ја носела доволно, трето нема. Ако нема нешто што ги држи забите во новата положба, секогаш се враќаат назад. Ќе носиш фиксна пак, и побарај да ти стават фиксен ретејнер место мобилна протеза да носиш после тоа.
    А ако горната вилица ти е целата понапред од долната (така сфатив по опишаното) тоа значи дека иако ти се наредиле забите, не ти бил среден загризот. Заради лош загриз може да имаш болка во вилиците, а и на зглобот и на главата.
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Што е подобро да се носи после вадењето на протезите, ритејнер или мобилна, long term? Кобинација горе-доле, дали и двете се опција?

    Не сакам да ми се вратат забите во положба од порано, ниту пак да се разместат, особено после толку време носење. Знам дека нема некаква гаранција дека ќе се вратат, или дека нема, но сакам јас да се осигурам колку што можам.

    Што е подобро?

    Знам дека мобилната се носи дупло повеќе отколку што се носени фиксните, и не треба да се пропушти ниту ден, и тоа малку ме загрижува, бидејќи моето искуство со мобилни не е сјајно. Не бев редовна.
    Но ритејнерот слушам дека може да испука, а и повторно да имам жици низ уста... :| Тој колку време се носи?

    @Annath , @Spidy ако може и вие да споделите мислење, благодарам.