1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Ве молам тие што сте стоматолози да ми дадете ваше мислење.
    Досега имам носено 2 пати фиксна протеза и еве носам мобилна 8 години, но не сум задоволна бидејќи не ми се совршено наредени како после фиксната.
    Е сега кој е вашиот совет, да ставам трет пат фиксна или да барам друго решение? Или да се помирам дека никогаш нема да се совршено прави.
     
  2. tempname18

    tempname18 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    не се глупирај со помирувањето за никогаш совршено прави, забите го прават целиот лик и ми се допаѓа тоа што се стремиш да ги средиш, мој совет би ти било да си ставиш пак фиксна, и после фиксната ретејнер обавезно! незнам зашто не си носела ретејнер откога си ги извадила фиксните.
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
  4. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Не можев да носам ретејнер постојано се одлепуваше, буквално секој ден се будев без него. А другото решение беше мобилна и затоа ја носам толку долго. Ама мислев да не има некакви последици дека трет пат ќе ги изместувам забите.
     
  5. Okuka@

    Okuka@ Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki,

    Bi ve zamolila tie sto ste stomatolozi ili sto imate iskustvo so fiksni protezi da mi dadete mislenje za slednava rabota. Imeno, denes bev na konsultacija, kade sto stomatologot mi napravi panoramska slika i pregled. Po istiot mi zakaza za narednata nedela(sreda) koga kje mi zeme otisok i kje mi gji stavi protezite i na dvete vilici. Prasanjeto mi dali e ova praksa da se zeme otisok i instalacija na protezi vo ist den? Mene pologicno mi e prvo da se zeme otisok, da se izraboti model pa posle toa da bide postavuvanjeto, ova nekako izbrzano mi deluva.

    Vi blagodaram
     
  6. tempname18

    tempname18 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    нема врска, мене ми земаа отисок и ги ставија и горе и доле на првиот преглед.
     
  7. Ladygugche

    Ladygugche Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали има овде некој ортодонт, сакам да ми каже мислење за нешто.
     
  8. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Тие што имате искуство со фиксни протези, дали вадењето на осмици е морално? Затоа што ми рекоа не треба да ги вадам и чудно ми е,нели обично се вадат..
    Фала:)
     
  9. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Немам извадено ниту еден заб јас, мислам дека зависи од тоа и дали има доволно простор, ако нема, тогаш вадат, барем кај другарка така беше случајот.
     
    На mimi333 и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  10. Blackandwhite123

    Blackandwhite123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Исто и јас сакам да прашам нешто доколку има некој ортодонт овде.
     
  11. sanja.16616

    sanja.16616 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Баш истражував интензивно периодов за Invisalign и најдов неколку ординации во Скопје и неколку во Охрид и Тетово кои тврдат дека ги изработуваат. Цената како што ме информираа во дел од ординациите почнува од 1500 евра па нагоре. Јас имам ептен лесен случај, како што ми кажа ортодонткара, дијастема од 2 мм и размислувам дали е исплатливо да платам толкава сума или сепак да носам фиксни. Имам осетливи непца па ми е страв дека со фиксна ќе имам доста проблеми. Има некој искуство со Invisalign?
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Јас лично ги контактирав Invisalign и не се носат во Македонија, ниту има техника овде која е сертифицирана да ги изработува. Тоа можеш и сама да го видиш на нивната листа на дистрибутери.
    Ако немаш друг проблем освен тој простор, тоа е навистина добар и лесен случај за алајнери и не би требало долго време за да се корегира. Секако ако нема проблеми со загризот или други неправилности на забите.

    Едит: најдов некој сајт на кој се наведени три клиники кои наводно работат со Invisalign кај нас, ама на официјалниот сајт на брендот при пребарување на локални дистрибутери сепак ја нема Македонија. Искрено не знам колку е веродостојно дека баш тој бренд го имаат, или се работи за друга фирма алајнери кои само ги нарекуваат со тоа име, а всушност се некоја друга. Јас добив повратен одговор на мејл баш од Invisalign пред нешто повеќе од година дена дека немаат дистрибутери тука и не се заинтересирани да дојдат во Македонија. Дали тоа се сменило во меѓувреме, не знам да кажам сигурно.
     
    Последна измена: 5 јули 2020
  13. sanja.16616

    sanja.16616 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас добив информација од една ординација од Битола (кои воедно имаат ординација и во Скопје) дека изработуваат Invisalign и кога ги прашав дали се изработуваат овде, ми кажаа дека ги изработуваат во Америка и им ги праќаат после тука. Ми кажаа и дека ако сум заинтересирана, ќе ми покажат да се уверам. Цената 1700 евра и би ги носела минимум година ипол. Ова ми е сомнително зошто случајот ми е лесен и бидејќи цената зависи и од колку сетови ќе се изработат, првата помисла ми беше дека ова е за да ми земат повеќе пари.

    Од друга страна, една другарка од Охрид ми кажа дека носела исто вакви невидливи (кои ги нарекувале во оргинацијата Invisalign) но ги изработуваат со сопствена опрема тука и цената била многу пониска (400-500 евра), а ги носела 6 месеци...

    Најдов уште една ординација во Скопје која исто така рекламира вакви протези и ги нарекуваат BeInvisible, не прашав за цената ама претпоставувам дека се исто скапи затоа што ги рекламираат познати лица од Македонија (Викторија Лоба, Тијана и Тамара итн.). Планирам да одам на бесплатна консултација па ако некого го интересира, можам да споделам.
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Во Охрид има техника која изработува алајнери, и таа ординација сигурно со нив соработува. Овие од Битола логично ми е да се толку скапи ако треба да праќаат модели во Америка и за да имаат лиценца баш од Invisalign. А за BeInvisible не сум слушнала, ама постојат многу брендови на алајнери.
    Најдобро ти е да се консултираш со сите и после ќе си одлучиш за некој од нив.
     
  15. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Сум имала уште млечни заби на 20+ год. :drunk:
    Правев ренген, па утре ќе одам кај матичната.
    Ќе мора ли сите да ги извадам :whew::worried:

    Инаку планирав да ставам протези.
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Ако воопшто немаш трајни заби, млечните не се вадат. Ако имаш трајни заби, а не ти никнале, најчесто може да се наредат со протеза, и во тој случај ќе ги извадиш млечните.
     
    На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
  17. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Неколку млечни ми имаат останато. На сликата се гледа дека има трајни кои веројатно не можеле да никнат.
    Па ми е страв дали ако ги извадам млечниве, сигурно ќе ми никнат трајни:wasntme:
    Да не останам после без заби:|
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Сами нема да никнат, да било така одамна ќе излезеле. Ама најчесто може да се повлечат на правото место со протеза. Ќе си прашаш ортодонт дали може тоа да се направи кај тебе.
     
    На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Предложете ми каде да ставам фиксна протеза и на горна и долна вилица? Значи немам некој голем буџет, а и не сакам да плаќам име. Некој што работи добро и со нормална цена. Ви благодарам.
     
  20. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.133
    Кај сите Ортодонти цената е 250 евра за една вилица. Кај некои е и 300, зависи.
     
    На poi и Jana06 им се допаѓа ова.