1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за оние протези кои не се гледаат не знам точно како се викаат:lol: знам има сафирни ама не знам дали се тие. Или некоја друга опција но да се ефикасни. Ме интересира така до која цена се и колку време одприлика се носат конкрерно за длабок загриз:)
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Супер тогаш зашто сум зборела со неколку луѓе и ми кажувале дека вкупно платиле 1300-1500 евра. Тоа според мене е премногу.

    Те молам предложи ми ортодонт доколку си задоволна од некој.
     
  3. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.134
    Damon протезите се околу 1300-1500, бидејќи бргу ги исправуваат забите. Обичните метални се 500.

    Јас ги ставав во Штип, ако ти е блиску, ќе ти пишам порака.:)
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Сафирните протези се исти како обичните, само место од метал се изработени од бел материјал и се користат бели жици за да помалку се приметуваат. Функцијата им е иста како обичните, поскапи се само заради бојата. Длабок загриз секако е поспецифична аномалија за решавање, но се решава на ист начин без разлика дали имаш метална или сафирна протеза.
     
  5. M Bison

    M Bison Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој дали работи Ортодонција М и ако не, има ли некој предлог за добар (ама стварно добар) ортодонт во околината на Аеродром?
     
  6. highpriestess

    highpriestess Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имате ли искуство со исправање згужвани заби и добивање полна насмевка БЕЗ вадење на заби? Од тоа што имам читано, Damon протезите овозмозможуваат таков третман, или алтернативно може да се потсигне со апарати за експанзија на вилици (оние palatal expanders).
    Знам дека е можно да се постигне прекрасен ефект без екстракции, гледам по интернет дека ортодонти ширум светот го прават тоа. За охрабрување би сакала да прочитам за искуство кај нашиве ортодонти - кому би можела да му верувам професионално да изведе такво нешто и искуство ако има некој со ова :)
    Ако знаете ортодонт/третман, препорачајте (пишете и цена ако знаете - нека биде поскапо, само нека биде квалитетно). Благодарам.
     
  7. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Kade imate staveno proteza vo koja ordinacija
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Дамон не е за секого. Да, дава широка насмевка, ама ако имаш поголеми заби а помала вилица, и реално треба да вадиш заби, ако не ги извадиш на крај на терапија ќе ти бидат истурени забите нанапред како на коњ. Дамон помага ако си граничен случај. Битното е да ти дадат прво точна дијагноза, зошто тука се прават грешките. Ако правилно се процени дачи треба или не треба да се вадат заби, убав резултат може да имаш и со обична протеза.
    А палатиналните експандери се користат при тесна вилица, најдобро во период на раст. Кај возрасни имаат релативно слаб ефект и со нивна употреба не гарантира дека нема пак да треба да се вадат заби.
    Моја препорака ти е да одиш на консултација на повеќе места. Сама ќе видиш прво како ќе те дијагностицираат. Си има снимки и анализи кои се прават за да се добие точна дијагноза, а не само на памет или само со гледање во уста да ти кажат дека треба Дамон да носиш, само затоа што е дупло поскап од обичната протеза.
     
    На highpriestess му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Во Дента Лукс.
    Пиши ми ако ти требаат подетални информации.
     
  10. M Bison

    M Bison Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Знам луѓе што ставиле фиксни во Дента лукс и се покајале.
     
  11. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Здраво. Можеби глупаво е прашањевоо , прв пат ставив протези пред 3-4 дена и сакав да прашам дали може сама да си ја изместиш жицата несакајќи? Дека мн ме гребе позади и си ставам восок и бидејќи притискам позади додека го ставам дали можее да ја извиткам на тоа место?
     
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Препорачливо е да ја свиткаш ако крајче стрчи, во спротивно ќе ти направи рана, восокот на страна. Пробај со прсти, ако нема ефект пробај со чупалица да фатиш и да свиткаш, ама внимателно.
    И тоа не е изместување, свиткувањето мислам, ама можеш да ја вратиш жицата напред ако ја придвижиш во погрешна насока при тегнењето, а тоа не е препорачливо. Нема да биде голем проблем, кога ќе идеш на контрола ортодонтот ќе го стегне лакот, ама сепак внимавај на тоа.
     
    На mimi333 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Причина?
    Ме интересира бидејќи и јас носам моментално од кај нив.
     
  14. Zamislenata

    Zamislenata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакав да прашам дали оние малите четчиња за чистење на протезите за под жицата, треба после една употреба да се менуваат или може подолго време да се користат?
     
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.986
    Допаѓања:
    8.754
    Пол:
    Женски
    @mimi333 без разлика како се изместила гледај да ти ја свиткаат. Имав многу неубаво искуство со рана во уста, ептен искрварив и плус не бев во Македонија. Среќа имав луѓе до мене и не бев сама.

    @Zamislenata мислиш на четките со вдлабнатина, дури ги миеш забите?
     
  16. Zamislenata

    Zamislenata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Вакви. Малку не се гледа ама не можев да најдам друга слика
     
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.986
    Допаѓања:
    8.754
    Пол:
    Женски
  18. Zamislenata

    Zamislenata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
  19. M Bison

    M Bison Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Залетани по пари, непрофесионалност, не обрнувале доволно внимание...
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не, нема зошто да ги фрлаш после едно миење интерденталните. Ги фрлаш исто како нормална четка, кога ќе се појават проблеми со влакната.