1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филателија (собирање на поштенски марки)

Дискусија во 'Слободно време' започната од danyela, 27 јули 2010.

 1. danyela

  danyela Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  SAKAM DA PRASAM DALI IMA NEKOJ NA KOJ HOBI MU E FILATELISTIKATA, T.E. SOBIRANJETO NA POSTENSKI MARKI..
  INAKU JAS TOA GO OBOZAVAM IMAM OKOLU 1500 GORE DOLU...
  PISETE AKO ZNAETE NEKOJ TAKOV ILI AKO SAMITE VIE STE ZARAZENI OD TOA
  POZDRAV :)
   
 2. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Како помалечка, собирав, и со текот на времето заборавив каде ги чував. Па така ги изгубив поштенските марки.
   
 3. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Не сум собирала, ама сеа е касно за такви егзибиции на мозокот да правам
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.365
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Немам собирано поштенски марки.
   
 5. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Jaс како мала собирав, немам нешто посебно многу марки, но имам некои интересни, стари и специфични. Ама мајка ми не знам кај го стави тој албумот за марки. :^)
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.151
  Допаѓања:
  199.803
  Пол:
  Женски
  Како мала собирав поштенски марки и си направив прилично големка колекција, од едно 500тина марки. Ама порано почесто добивав писма, пратки, разгледници и сл. од кои што можев да ги одлепувам и чувам марките. Многу ги пазев и си имав едно албумче да си ги редам. Не беше баш албум за марки, ама ми заврши работа. После некое време ми досадија, и му ги дадов на братучед ми кој исто сакаше да собира марки, ама тоа неговото остана само на желба. Така, денес немам ни м од марките. И криво ми е заради тоа, малку. Ама здравје.
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Не ми е хоби филателистиката, порано знам собирав салфетки, ама поштенски марки немам собирано.
   
 8. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Едно време почнав да собирам ама... идејата ми пропадна :D имам неколку и си ги чувам ама не планирам уште да собирам. А салфетки собирав и имам околу 600-700 и сеуште си ги чувам :)
   
 9. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум собирала... :wasntme: а ни ке собирам :wasntme:
   
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  10.093
  Допаѓања:
  167.974
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Имам албум со поштенски марки (околу 400 се)... дали знае некој како да ја проценам неговата вредност??
  Или каде да најдам некој шо се занимава со филателија и кој би можел да ми излезе во пресрет? :)
   
 11. iHeartVintage

  iHeartVintage Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  149
  ^^^
  Постои каталог, Michel се вика, ама се плаќа или членарина за онлајн да го користиш или треба да го купиш ама мислам скап е. Инаку има клуб на филателисти е сега како да го најдеш друга феминка можеби знае.
  Тие што се занимаваат подолго време со филателија ги имаат овие каталози, можат да ти помогнат. Во меѓувреме пробај на странава http://www.postbeeld.com/en/fsc/home/ има и македонски марки, се изненадив :D Вредноста на марката не зависи само од сликата и годината, туку најмногу од тоа дали при печатењето има грешка. Тие серии што имаат грешка (боја, некој ситен детал, збор) се ретки и обично ја зголемуваат цената.
   
  На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  Не,никогаш немам собирано.
   
 13. kikereska

  kikereska Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo Danyela, jas imam nekoi postenski marki od sssr, bi ti gi podarila. Javi mi ako si zainteresirana, pozdrav
   
 14. Mihaj

  Mihaj Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  S
   
 15. Mihaj

  Mihaj Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
   
 16. Mihaj

  Mihaj Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ne znam dali funkcionira sajtot. Sobiram pos.marki. Imam dosta. Imam I dosta dupli I sakam da gi zamenam so nekogo koj ima dupli. Bi preferiral sportski od bilo koja drzava.
   
 17. Mihaj

  Mihaj Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
   
 18. Alex.T

  Alex.T Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Машки
  Јас порано собирав и теоретски уште собирам ама многу ретко наоѓам нови марки :/
  Инаку, веројатноста да имаш некоја скапоцена марка е помала отколку да добиеш премија на лото :)
   
 19. Alex.T

  Alex.T Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Машки
  Летово често сум во Охрид па ако има некој/а за размена на марки нека ми пиши.
   
 20. Mihaj

  Mihaj Активен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  SE bavam so filatelia
  . Baram osoba so koja da razmenam postanski marki
  DA se bavam so filatelia
  Baram osoba so koja ke razmenam postanski marki