1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмови базирани на вистински настан

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Shery, 25 декември 2011.

 1. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.983
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Кои се вашите омилени филмови од вистинска случка?
  Дали ги сакате или не? Зошто?

  За апсолутен хит тука на Фемина па и пошироко го прогласувам Desert flower
  Многу суров филм, а воедно и многу реален
  Кој не го гледал задолжително


  Препорачајте некој
   

  Прикачени фајлови:

  • Desert flower.jpg
   Desert flower.jpg
   Големина на фајлот:
   41,3 KB
   Прегледи:
   1.401
  На khaleesi1 и monushka им се допаѓа ова.
 2. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  Hachi
  Хачи е исто така еден од подобрите филмови базирани на вистински настан, во кој што се работи за приврзаноста помеѓу луѓето и нивните миленици . Нема шанси да не заплаче некој на филмов !
  [​IMG]
   
  На Arthur, khaleesi1, Dog-lover и 8 други им се допаѓа ова.
 3. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Титаник

  [​IMG]

  Селена, филм за животот и кариерата на прерано починатата латино-американска пеачка Селена.

  [​IMG]

  Александар Велики

  постариот филм од ‘56
  [​IMG]

  и овој од ‘04
  [​IMG]
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Desert Flower-Потресна приказна за една сомалика која побегнува од дома и се труди да преживее во една за неа непозната земја. Поради обичајот во Сомалија, жените да бидат обрежувани, таа се справува со теши физичи и психички болки, но затоа кога ќе успее таа ќе се потруди да ги смени овие обичаи и да им помогне на жените таму…..Подоцна таа станува познат топ модел и својата слава ја користи за да стане портпаролка на ОН против обрежувањето на девојчињата во Сомалија.

  [​IMG]

  The Blind Side- Приказна за Мајкал кој од бездомник ќе стане познат, успешен фудбалер, со помош ма една жена и нејзиното семјство од кое ќе биде прифатен како нивни член. Тие ќе му ја прижат сета љубов, помош и подршка. Филм кој покажува дека и не е се така црно и сиво во животот, туку постои и светла страна, постојат и добри луѓе полни со човечност и љубов.

  [​IMG]

  Soul Surfer- филм за храброста, решителноста и упорноста на една девојка и нејзиното повторното враќање на сурфањето откако ќе ја изгуби едната рака од напад на ајкула. Лекција дека никогаш не треба да се откажуваме од она што го сакаме и што не исполнува. Секој може да се крене и да успее дури и тогаш кога тоа изгледа не возможно.

  [​IMG]
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  [​IMG]
  The Pursuit of Happyness
  Да се инспирира човек, да се разнежни, срценцето да ви затрепери. Предобар филм, Вил Смит никогаш не одглумил подобро.


  [​IMG]
  Erin Brockovich
  Нема никогаш да ми здосади, колку и да го гледам. Жената е инспирација за решителност и упорност.
  И надеж како добрите може да ги победат лошите.

  [​IMG]
  21
  Предобар. Приказната е неверојатна и зашеметувачки интересна.
  Сум го изгледала без трепнување. Да посака човек да знае да брои карти на Блек Џек.

  [​IMG]
  [​IMG]
  The Duchess и The Young Victoria
  Историски филмови со прекрасна приказна и костимографија.

  [​IMG]
  Julie & Julia
  Мерил Стрип е сјајна. Приказната е топла и вкусна. Го препорачувам.
  Воедно го имам изманијачено и блогот на вистинската Џули Пауел.

  [​IMG]
  Notorious
  Автобиографски филм за еден од најдобрите рапери на сите времиња, Notorious BIG.
  Уште улогата на Пи Диди да ја играше некој посалам...
   
  На rossonerka и L-enna им се допаѓа ова.
 6. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  290
  1. 21
  Студенти познати како Блекџек тимот MIT, користат многубројни техники и одредени стратегии во броење карти при коцкање во казина.
  2. Enemy at the Gates
  Филм базиран врз животот на Василиј Зајтчев и неговата улога во II светска војна, поточно битката во Сталинград.
  3. Fifty Dead Men Walking
  Базиран врз Мартин МекГартланд и неговата шокантна животна приказна. Филмот се наоѓа помегу 1987 и 1991 година каде Мартин е таен информатор за ИРА за време на "Бељите/The Troubles" конфликт во Северна Ирска.
  4. A Beautiful Mind
  Нема потреба од објаснување. :)
  5. Catch Me If You Can
  Биографски филм за Френк Абигнеил Џуниор кој пред неговиот 19-ти роденден прави превари вредни милиони долари притоа преправајки се како пилот, доктор и др.
  6. The Devil's Double
  Филм базиран врз животот на Садам Хусеин и неговиот двојник Латиф.
  7. The King's Speech
  Историска британска драма базирана врз животот на Кралот Џорџ VI и неговиот проблем со д'ткање.
  8. The Runaways
  Филм базиран за женски рок бенд од 70-тите, фокусирајки се кон врската помеѓу Јоан Џет и Шери Кари (се надевам го погодив точно). :D
  9. Public Enemies
  ФБИ пробува да ги фати едни од нај злоогласените Американски ганстери, Џон Дилингер, Нелсон "Бебе лице" и Флојд "Убаво лице" за време на 1930-тите.
  10. Valkyrie
  Приказна за Германски војни офицери и нивниот план за убиство на Хитлер.
   
 7. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Кучињата од Сверниот Пол е филм базиран на вистина,дека хаските можат да издржат мнгу долго време на снег.
  Селена истотака филм базиран на вистина за животот на Селена
  Титаник и многу други.
   
  На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ale.Ambrosio4

  Ale.Ambrosio4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  48
  The Last King of Scotland 2006.
  Филм за диктаторот Иди Амин.
   
 9. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300

  ПРЕУБАВ
  Intouchables 2011
  9 weeks after its release, it became the second most successful French film.
  http://www.imdb.com/title/tt1675434/
  http://www.youtube.com/watch?v=34WIbmXkewU
   
 10. monni.t

  monni.t Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  207
  Се согласувам. Иако јас не плачам на филмови, на овој не можев да се воздржам. Филмот е одличен. :clap:
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  What's Love Got to Do with It (1993)
  [​IMG]

  Приказна за животот на Тина Тарнер, патот до славата и мажот кој ќе и' помогне да ги достигне ѕвездите и воедно ќе биде главен виновник за нејзиното физичко и психичко малтретирање. Прекрасен филм и многу добра глума од страна на Анџела Басет.

  Conviction (2010)
  [​IMG]
  Откако нејзиниот брат ќе биде неправедно обвинет за убиство, неговата сестра соочена со очај и немоќ ќе го направи невозможното да го извади од затвор . . .

  127 Hours (2010)
  [​IMG]
  Базиран врз вистинска приказна за момче кое ќе остане заглавено меѓу карпи цели 127 часа.
   
  На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  [​IMG]
  Awakenings
  Потресна драма која се одвива во болница и каде се воведува нов лек за болните :clap:

  [​IMG]
  Goodfellas
  Прикажан е животот на група криминалци со текот на годините.

  [​IMG]
  Gia
  Џабе да пишувам, сите знаеме :D

  [​IMG]
  The Zodiac
  Филм за серискиот убиец Зодијак, гарантирана неизвесност во текот на целиот филм :)
   
 13. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.983
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Нешто поново

  The Vow  Приказна за Пејџ и Лео, млад брачен пар кој по една сообраќајна несреќа девојката го губи памтењето и не се сеќава на својот сопруг. Па затоа тој упорен и со многу гестови пробува да ја потсети на тоа колку биле среќни заедно.

  И многу ми беше мило кога на крајот го покажаа вистинскиот пар по кој е снимена оваа приказна
   

  Прикачени фајлови:

  • The Vow.jpg
   The Vow.jpg
   Големина на фајлот:
   119,9 KB
   Прегледи:
   437
  На SimonaTino и lokumche им се допаѓа ова.
 14. Kalia

  Kalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  ^ пред некој ден го гледав филмов. ме разнежни ;(
   
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.096
  Допаѓања:
  56.325
  Пол:
  Женски
  1.The Last Emperor
  [​IMG]

  Бернардо Бертолучи во своето најдобро издание. :bow:
  Сценариото е напишано врз основа на автобиографијата на последниот кинески император.

  2.The Elephant Man
  [​IMG]

  Го гледав неодамна и бев навистина импресионирана од филмот.
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  The pianist
  [​IMG]

  Soul surfer
  Еден од поубавите кои ги имам гледано.
  [​IMG]
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  од темата film-i-tv/ne-amerikanski-filmovi-t5130/
   
 18. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Lorenzo's Oil
  [​IMG]
  една вистините приказна која остава без текст ... Стар но одличен филм
  ТОПЛА ПРЕПОРАКА за оние кои сакаат да видат на што се се спремни родителите за своите деца
  100/10 е моја оценка
  Lorenzo's Oil is a 1992 drama film directed by George Miller. It is based on the true story of Augusto and Michaela Odone, two parents in a relentless search for a cure for their son Lorenzo's adrenoleukodystrophy
   
 19. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.504
  Допаѓања:
  7.489
  Nicholas' Gifthttp://www.imdb.com/title/tt0143767/ филмот ме расплака.
  Се работи
  За семејство одат во Италија и во престрелка го погодуваат детето во глава и докторите кажуваат мозочна смрт и пред да го исклучат од апарат ги донираат неговите органи за други болни деца
  .
  Гледајте го моја оцена 10/10
   
 20. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Титаник со сигурност нај-нај! ;)
  [​IMG]