Филмови кои не добиле оскар, а го заслужуваат

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 8 јануари 2012.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Сите многу добро ги знаме и ги пратиме доделувањата за Оскар или The academy of motion picture arts and sciences, и филмовите кои се закитиле со него :)
  Гледајќи ги и пратејќи ги со годините, можам да кажам дека не секогаш мојот или фаворитот на публиката го добива посакуваниот оскар за најдобар филм.
  Сметам дека многу често сме кажале, леле колку прекрасен филм, штета што нема земено оскар.
  Според мене,
  I Am Sam (2001)
  [​IMG]
  Ниту еден оскар, само една номинација, најдобра машка главна улога.
  Според мене прекрасен филм кој заслужувал да добие оскар. Шон Пен беше маестрален, улога одглумена за восхит :bow:
  The Shawshank Redemption (1994)
  [​IMG]
  Брилијантен филм, со Морган Фриман во главна улога...
  7 номинации, за најдобара машка улога Фриман, за најдобар филм, музика, звук, кинематографија, сценарио, 0 оскари...
  Воедно филмов има е најдобра оцена на имдб 9.2 заедно со Кум(The Godfather)

  Сега ми текнасамо на овие, ќе се надополнам подоцна сигурно :)
  Ваши мислења??
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Филмови кои не добиле оскар, а го заслушуваат

  Само еден филм.Овој ако не заслужуваше оскар,не знам кој заслужува.

  Inglourious Basterds
  [​IMG]
   
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Филмови кои не добиле оскар, а го заслушуваат

  ^ Inglourious Bastards беше номиниран во 2010, заедно со The Hurt locker кој и го зема оскарот, Аватар, Precious, The blind side, Up, Up in the air, An education, District 9, и Serious man.
  Не сум ги гледала сите, Аватар имам и напишно дека е преценет филм, но затоа Precious ме остави без зборови. Оскаровецот во 2010 не сум го ни гледала ниту пак имам намера да го гледам, одвратни ми се филмовие за ирак, особено ако е снимен од Американски аспек.
  Во секој случај се согласувам со тебе, дека или Inglourious Bastards или Precious повеќе заслужиле оскар, а мој фаворир беше Precious!
  [​IMG]
  Добар избор!
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.203
  Допаѓања:
  41.200
  и џим кери треба оскар да си земе :D
  е тоа е... ;)
  Jас би му дала на филмов оскар само заради тоа што никогаш не може да му здосади на човек :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На elimkd, jelena.rozga и mims-89 им се допаѓа ова.
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Луди тоа е за друга тема, актери koj не земале оскар а заслужиле :rofl:
  Не ми крши сеа филм еее,ќе биде и тоа :lol:
  Али се сложувам 100 посто :)
   
 6. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.288
  Допаѓања:
  22.446
  http://www.imdb.com/media/rm1033865216/tt0114369

  Seven.
  Според мене, еден од најдобрите филмови до сега направени. Беше номиниран, но за жал не доби Оскар :worried: За актерската екипа нема потреба да коментирам, :bow: :bow: приказната ми е предобра, прикажано на многу добар начин....Језив филм, но прекрасен во секој случај.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Јас воопшто и не знам зошто победи тој The Hurt locker и не сум ни добила желба да го гледам.Up in the air и The blind side ги гледав но ми беа некако досадни и празни.Avatar е добар но многу преценет и во никој случај не заслужуваше да биде номиниран за оскар.Precious започнав да го гледам на почетокот но не го догледав и сама не знам зошто,од тоа што видов ми се допадна.
  Но сепак мислам дека Inglourious Bastards требаше да го земе оскарот,многу јак филм :) .
   
 8. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.026
  Gerard Butler - Прекрасен ум...
  Штета што не доби оскар, навистина предобра улога.
  Некаде прочитав дека се скарал со луѓето одговорни за оскарите и поради тоа не го ни добил. Кретени |(
   
 9. Sandokan123

  Sandokan123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  6
  The Wolf Of Wallstreet
   
 10. IthoughtIwasAnAllien

  IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2014
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  235
  Into the Wild...ме нервира што филмови од типот Avatar или Тwillight се толку прочуени, а за наведениот филм многу малку луѓе знаат...:(
   
  На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.