1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмови според книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 2 јули 2010.

  1. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Crazy rich Asians филмот во споредба со книгата.
    Книгата е првиот дел од трилогија. Нормално, како и во други ситуации, во книгата има многу повеќе информации отколку во филмот. Повеќе е објаснето потеклото на ликовите, на нивните семејства, со што се создава подобра претстава за моменталната ситуација во која е ликот, контекстот е побогат од една страна а од друга страна ти помага да разбереш како во последниот век се случил навистина интензивен економски, финансиски и технолошки бум во Азија и како се менувал со тоа и нивниот менталитет.
    Описот на местата е подетален и кореспондира со денешниот изглед на тие места, затоа што дејството на книгата е во сегашноста. Значи можеш буквално да изгуглаш некоја од локациите и да го видиш она што го читаш во книгата, што ти дава јасна слика како изгледаат местата. Истото важи и за описите на храната, намештајот, уметничките дела, облеката и модните креации. Бидејќи книгата се фокусира на елитата, најбогатите од богатите (значи само мал дел од народот во Азија), со ваквите детали те внесува во тој свет, како паралелен универзум, кој поголемиот дел од луѓето во Азија (и светот воопшто) не го виделе. Свет кој е истовремено и целосно различен и целосно ист од оној на просечниот човек. Филмот се труди сето ова да го прикаже, во тоа ограничено време колку што трае, а при тоа да биде забавен и да го задржи вниманието на публиката. Почетокот на филмот, ја следи книгата, тука се совпаѓаат содржински. Некои делови од книгата понатака во филмот се скокнати (дури има на јутуб можност да се видат некои од нив, како избришани сцени кои се снимени, ама не се додадени во филмот), а мислам дека се битни. Крајот на филмот е различен од книгата, дури и избрзан и премногу упростен личи во однос на книгата. За оние што ја прочитале можеби и разочарувачки. Би рекла дека е типично холивудски крај на една романтична комедија. А книгата не е романтична комедија.
    Она што мене ми се допаѓа во филмот се глумците кои се избрани за ликовите. Мислам дека тука направиле добра работа. Таман спој ми беше главниот пар глумицата Constance Wu -како Rachel Chu и преслаткиот Henry Golding - како Nicholas Young, имаа добра хемија. Ама најдобри ми беа споредните глумци: Michelle Yeoh која го глуми ликот на свекрвата, мајката на Ник, ми е една од омилените глумици. Мислам дека е недоволно призната кај нас како глумица. Глумеше во Клекнат змеј, скриен тигар и во Star Trek: Discovery. Awkwafina го додава хумористичниот елемент во филмот, дури и подобро од книгата. Gemma Chan е таман избрана за ликот на Астрид. Се гледа дека кастингот е добро сработен.
    Оние кои се љубители на книгата и филмот се во исчекување на продолжение на филмот (поточно на две продолженија), зошто има уште многу материјал во трилогијата за добар втор и трет дел. Има уште многу нешта што се останати нераскажани во филмот. Иако првично така бил планот, писателката на сценарито ја напуштила продукцијата заради несогласување околку плаќањето и тука застана целата работа.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Излезе Persuasion со Дакота Џонсон. Не се научи и не се научи да глуми оваа актерка, не знам што толку ја форсираат.


    Книгата е фантастична, не ни може да биде нешто друго штом Џејн Остин стои зад неа. Филмов за жал, е уште една Бриџертонизирана адаптација со нула оригиналност.

    Автентичност и нема баш некоја, начинот на кој зборуваат, изразите, речениците...сето тоа е баш ко некоја модернизирана верзија. Да не е (до некаде) ентериерот и костимографијата, нема да има некоја голема разлика меѓу тоа сега и тоа тогаш.

    Не дека очекував којзнае што па сега разочарана - си знаев дека ќе биде вака, но сепак сакав да го гледам, чисто онака.
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Од она што сум гледала од филмови според книга, врска си нема. Книгата ептен ја доживувам, ова филмот не можам ни до пола да изгледам, не ми е тоа, тоа.
    Во книгата се внесувам, со филмот некако ниту емоции доловам, не знам барем до сега тие 3,4 филма според книга не ми биле ништо посебно, секогаш прво книгата ја читам па велам ај да погледнам филмот и потоа премотувам сцени да фатам нешто интересно.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Исто. Откако ќе ја прочитам книгата, филмот по книга ретко да ми бил толку добар после тоа. :?:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    The Hunger Games филмовите ми се многу допаѓаат и мислам дека им носат правда на книгите.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.804
    Допаѓања:
    65.521
    Пол:
    Женски
    Where the crawdads sing...
    Предобар филмот, пре, се изнаплакав пак, исто како и на книгата.
    Топла препорака и за книгата и за филмот.
    Актерката што ја одбрале е прекрасна и совршено се вклопува во приказната.
     
  7. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    1.968
    Допаѓања:
    9.876
    Пол:
    Женски
    The Adventures of Huckleberry Finn од 1993 со Elijah Wood. :inlove:

    Авантурите на Хаклбери Фин на Марк Твен во филмско издание за коешто случајно дознав листајќи на Дизни.
    Elijah е извонреден глумец и како дете.
    Ме чуди рејтингот на imdb, од мене има најмалку 8/10.
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.