1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмови според книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 2 јули 2010.

  1. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Па најдобри филмови според книги според мене се сите од Николас Спаркс,особено Notebook-најомилен ми е :)
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Читај ги англиските верзии ако не ти е проблем. Оригинал си е оригинал ;)
    Ги има во книжарница Три и оригинали и мак верзија
     
  3. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Најголем избор има во Англиски Центар кај Беко... Јас од таму купувам веќе7/8 год и многу сум задоволна...Имаат најнови изданија секогаш
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со веќе погоре напишаното!
    Книгите секогаш ми се подобри од филмовите. Филмот ми ја руши претставата во главата што сама сум ја создала со читање на книгата.
    И да, дефинитвно оригиналите на англиски. Сепак, доколку се може.
     
  5. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Секогаш книгите се подобри од филмовите многу сум разочарана од Мемоарите на една гејша прво ја имав читано книгата прекрасна е а потоа го гледав филмот и не е така како што си замислував а исто така можам да кажам за мене филм според книга е Notebook (страници за нашата љубов ) од Николас Спарк дефинитивно :inlove:
     
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    Книгата е многу подобра секогаш од филмот. Мемоарите на една гејша не ми беше лош филм иако очекував подобро. А Notebook и Порака во шише ми беа одлични.
     
  7. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Преферирам прво да ја прочитам книгата, па после филмот. Во книгите се е детално опишано и имам мошност за имагинација на случувањата, изгледот на луѓето, пејсажите... А филмот како филм не може се да опфати :)
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Мемоарите на една гејша и за мене ен беше некое филмско остварување. МНогу од емоциите на Сајури не можат да бидат доловени на платно, и очекувано-не беа. ИСто така и многу убави детали имаа скокнато во сценариото, како и некои нејзини стршно убави монолози. Ама секако, тоа и се очекуваше.
    Мене ми се уништи комплетно сликата во глава што ја имав за неа и незјиниот свет.
     
  9. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Пред некое време ја читав Чудниот случај на Бенџамин Батон. Мислам беше само еден од низата раскази во книгата а не цела книга. А го имам гледано и филмот и морам да кажам филмот врска нема со тоа во книгата што се случува. И се согласувам секогаш ја преферирам книгата пред филмот... :)
     
  10. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Сега за сега сум имала само една можност да споредам книга и филм.Порано ( ко помала ) :lol: кога ќе слушнев некој демек : абе книгата 100 пати е поубава од филмот!-си викав абе кај жити се може книга да биде поинтересна него филм-нема шанси ! :)
    Ја читав Ангели и Демони,многу ми се свиѓаше книгата и после бев во кино да го гледам филмот.Стварно си немаше везе.Се онака беше претставено површно,книгата беше со многу убави опишувања и уствари работата е што ти во глава си правиш некој твој филм и претстава која е подобра и поинтересна од него тоа што ќе го видиш на филмот.
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не може филмот и книгата да ја прикажат приказната исто, бидејки авторот си имал една замисла додека ја пишувал, режисерот сосема свое видување. Јас бидејки ја имам прочитано Илијада од Хомер, се разочарав кога го гледав Троја, бидејки , ама ни малку не им дале значење на боговите, како што е тоа опишано во книгата. Добро не е тотална утка, заради Бред Пит , ако ништо друго :lol: Исто ја читав Ангели и демони , во кино го гледав филмот, ама разликата е огромна, сепак си имав јас веќе направен свој филм во глава. Кодот на Да Винчи ми одзема многу време да ја прочитам и разберам, а филмот беше само предјадење на книгата.
     
  12. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Мене лично никогаш не ми се десило филмот повеќе да ми се допадне од книгата, дури ни на исто ниво не ми биле, секогаш ке се полетам да гледам некој филм знаејќи дека книгата е топ и нормално ке се разочарам. Има филмови ремек дело, али кога се прераскажува книга тоа е малце индивидуална работа. Книгата може да се чита на повеќе начини, па ради тоа и често се разочаруваме кога ке видиме проекција од таа книга.
     
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Другарка ми ја читала Хари Потер а ја не, ги глеав филмовите мене многу ми се интересни, сигурно во книгата е многу поразлично. но сепак во книгата не е толку интересно одколку коа го гледаш тоа ама што знам можеби кога читаш е подобро зашто со својата фантазија си создаваш како и шо се десило, сеа во книгата ќе пишува замавна со стапчето тоа во филм поинтересно е да го гледаш :) а исто во филмовите додаваат МНОГУ работи измислени а одзимаат многу од книгата што пишува, така да ќе се изгубиш уше малце ќе мислиш не е работен филмот по таа книга.
     
  14. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Се разочарувам многу кога ќе ги гледам филмовите откако ќе ја прочитам книгата...Филмовите се една голема нула во споредба со книгата...Се разочарав посебно со П.С.Те сакам,какви битни случки и детали беа изоставени во филмот,тоа е ужасно.
    Сега сакам да ја читам Порака во шише,филмот го гледав и многу ме погоди,но знам дека откако ќе ја прочитам книгата филмот нема да го гледам со исти очи.
    Но тоа е така,во книгата писателот може да се ''расплини'',да навлезе до најситни детали,токму заради тоа пишаниот збор ни се допаѓа повеќе.
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Го гледав Eat, Pray, Love и не знам каква е книгата, ама филмот е близу катастрофален.
    Многу досадно, требаше тоа демек да ме инспирира на некој начин? |(
    Ги молам да дадат коментар тие кои ја прочитале книгата, па да направиме паралела со филмот.
     
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да ја земам книгата, ама сега кога го гледав филмот, не очекувам ништо посебно. Слушнав и прочитав многу добри критики за филмот и книгата, ама ете мене не ми остави филмот некој посебен впечаток.
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Книгата е типична лесна литература без никаква вредност. Обична приказна, многу модерна во последно време, стилот на пишување по ништо не е посебен. Не вреди да се поминува време на ваква книга - тоа е моето мислење, јас ја оставив после 80тина страници.
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    angles and demons јас само филмот го имам гледано, премногу ми се допадна, другарка ми вика книгата уште поубава била... ама не знам ја немам читано! инаку филмов, ептен ми се допадна! :)
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Еве еден одличен филм снимен според книга - Sophie's Choice (1982):
    [​IMG]
    Глумата на Стрип е она што го прави посебен - кој не го гледал, под итно да одвои време за него!

    Уште еден:
    [​IMG]
    The Unbearable Lightness of Being (1988) - Неподносливата леснотија на постоењето, снимен според истоимената книга на Милан Кундера. Фантастична глума. Сепак, не можам да речам дека е доловена суштината на книгата, најважното е испуштено, но Кундера и не би можел да се пренесе на филм онака како што го доживува читателот. Гледајќи го засебно, филмот е добар.

    Парфем ми беше одличен филм се’ додека не ја прочитав книгата... Книгата е мастерпис, десет пати повредна од филмот, просто ги чувствував мирисите читајќи ја.
    Свила не сум го гледала, но книгата ми беше прекрасна. Очекувам многу од филмот, ќе го гледам наскоро кога ќе најдам време.
     
    На Annath и Phyramide им се допаѓа ова.
  20. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Американска трагедија е исто фим според книга,првин ја читав книгата па после го гледав филмот,се разбира имаат утка малку ама сепак сметам дека не може се да се пренесе баш од книгата.Ви ја препорачувам книгата девојки многу убава содржина.