1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмови според книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 2 јули 2010.

  1. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    The notebook- Странци на нашата љубов,мислам дека беше книгата, но и филмот го гледав 3 пати и секогаш плачам
     
  2. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Филмот ПOРАКА ВО ШИШЕ е според истоимената книга,филмот е супер но сепак мене поголем впечаток ми остави книгата. :inlove:
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Има филм според Американска трагедија?
    Хммм мислам дека сепак не би го гледала. Книгата ми е преубава и мислат дека психичката борба на главниот актер не би можела така живописно да биде претставена на филм :)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Колекционер на Џон Фаулс, книгата е магична.
    Фасцинира стилот и приказната, просто да се наежиш, многу солидно книжевно парче.
    Со судни маки и 1 сидер го симнав филмот од 1965.
    Главниот лик треба да е нежна, русокоса девојка, а во филмот ви се појавува едно црвенокосо крекало. :^)
    Изгубив ентузијазам, не го ни догледав |(
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. EffyPink

    EffyPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Шангај бејби.. прво ја прочитав книгата и премногу ми се допадна... подоцна дознав дека има филм, а подобро да не дознаев затоа што се разочарав многу. Тотално различна слика имав за ликовите и сите ситуации ги замислував поинаку.
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.872
    Пол:
    Женски
    Има и филм :?: Еве и јас не знаев и сега барам торент ама нема,ај ако сакаш прати ми некој :)
     
  7. She

    She Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    54
    Perfume: The Story of a Murderer книгата е преубава, ја обожавам. Откако ја прочитав реков да го гледам и филмот, ама некако не ми се допадна. Доколку ја немаш книгата прочитано, не можеш да сфатиш што се случува во филмот.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    "Water for elephants" е според книгата?
    Книгата многу ми се свиѓаше, имаше некаква едноставна убавина во неа...
    Би сакала да го погледнам филмот, мислам дека нема да ме разочара :)
    Eдит: Да, според книгата е :) Леле филмов морам да го гледам. Роберт баш одговара за улогата. Го гледав трејлерот и мислам дека успеале да ја доловат магијата.
     
    На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. caki.83

    caki.83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    34
    Затоа прави како мене. Прво гледај ги филмовите, па читај ги книгите :) А дали ги прочитавте сите делови од twilight сагата? Ако не, мислам дека треба, не се толку лоши. :)
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Немам прочитано ништо од Danielle Steel, но видов дека неколку книги и се екранизирани, па би сакала да погледнам и да прочитам нешто.
    Предлози се добредојдени, сакам да правам паралела помеѓу литература и филмска уметност . :)
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Лимонатки се Трендафилке, баш љубовни романи. Мене „Прстен“ ми се допадна, ама искрено, нејзините книги се како оние на Николас Спаркс (барем мене ми се слични), само што се сите (барем сите што ги имам прочитано) со среќен крај. Буквално како љубовните романчиња што излегуваа за викенд.
     
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Се согласувам со Анат, отприлика како што создадов мислење за тебе Трендафилке, не ќе да си од тие кои би уживале во книгите на Даниел Стил ;)
    Сепак прочитај нешто ете за да си создадеш свое мислење. Иако сигурна сум дека ќе пцуеш зошто си потрошила време на такво нешто.

    Ама добра е за бабички, што би рекла мајка ми. Чисто за релакс и за да си ги премиеш очите со солзи. Ефект - индиски филм :)
     
  13. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    :x Нејќум.
    Не, јас знаев од прилика дека е таква плачи-пи*карска авторка, лимонатка за одмарање мозок, ама ете, мислев дека има некое добро парче.
    Ќе погледнам чисто од љубопитство, не очекувам уметност од која ќе треснам на земја.
    Шопингохоличарка - во ретро верзија претпоставувам дека ќе биде ефектот.
    :D
    Како и да е, на мозокот му треба и тоа од време, на време. ;)
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Обично секогаш ваквите дела ми изгледаат како тотална утка, од причина што кога ја читам книгата сама си го создавам визуелно дејството во неа, го замислувам изгледот на ликовите, на позадината во која се наоѓаат, едноставно замислувам се, и кога ќе го видам тоа на платно ми се урива целата замисла.
    Добра или лоша замисла несакам да си ја споредувам со замислата на режисерот, сепак избегнувам да ги гледам филмовите кои се направени според книги ако претходно ја имам прочитано книгата.
    Ако ја нема претходно прочитана книгата може, ама пак после тоа не ми е интересна книгата :)
     
  15. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам, дали филмот ,,Вероника реши да умре,, е по истоименото дело на Пауло Коелјо? :?:
     
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Да да и многу ми се допадна лично (иако некои работи од книгата ги нема во филмот) ти препорачувам да го гледаш
     
  17. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Почнав да го гледам филмот (стигнав до половина), дека го гледав на онлајн и ми закочи на половина.
    До таму каде што го изгледав ептен ми се допадна филмот. А и Sarah Michelle Gellar добро знае да се води со улогата.
    Морам да го догледам.
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Да да за истот филм збориме. Догледај го, нема да зажалиш :)
     
  19. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    ХАРИ ПОТЕР! MASTERPIECE***

    И сите од Николас Спаркс секако. Алал да му е на чоекот ;)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Ја имам книгата П.С. Те сакам ја прочитав но се уште не стигнав филмот да го гледам :worried: а го имав :!: ....
    А ја имам и книгата Низ страниците на нашата љубов и исто го гледав филмот.. Ама сепак книгата ме воодушеви повеќе :)