1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филмови според книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 2 јули 2010.

  1. anastasija98

    anastasija98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    според мене сите книги се подобри од филмовите :D
     
    На Acka22 и LittlePinky им се допаѓа ова.
  2. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Тајна (Ронда Бирн)

    Да прашам,за книгата Тајна од Ронда Бирн, како можам да дојдам до филмот.. !? :?:
     
  3. Miss.Baller

    Miss.Baller Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    56
    Книгата секогаш ќе биде поубава затоа што ќе биде наше сценарио во главата и ликовите ќе го добијат она што го посакуваме, а филмовите доведуваат до разочарување затоа што не е тоа што сме го очекувале, или ликот е помалку доловен или пак доколку е научна фантастика, фантазијата е помалку изразена. Книга која што најмногу се совпадна со филмот е "The notebook", плачев и на книгата и на филмот, дефинитивно ми се омилени :)
     
  4. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Филмови според книги или книги според филмови не знам баш што е како е само знам дека П.С Те Сакам ја имам читано книгата и филмот го имам гледано исто така и Последната Песна,Улавите Години,Робизон Крусо,Втората смена,Хари Потер ама само 1 дел иам глеано од филмов пошто не го обожавам мн ми е фантастика, ии на др не се сеќавам :)
     
  5. rosalka

    rosalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Последно го гледав „Никаде без ќерка ми“. Сепак, не ми се допадна толку колку книгата, иако е филм, посликовито ми беше објаснето во книгата. Не може во филмот да се доловат чувствата на главниот лик како што се опишани во делото. Поинтересно е да се соживееш со јунаците и да го препуштиш другото на твојата сопствена фантазија.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Влегуваат две глувчиња во подрумот на некое старо кино и почнуваат да јадат една филмска лента.
    Jадат, јадат и прашува едното:
    - Како филмот?
    - Aбе, не е лош.. ама книгата беше поубава... :rofl:
    Секогаш е така. :)

    Јас последно Игрите на гладните го гледав, ама сепак книгата повеќе ми се допаѓа. Иако филмот е еден од подобро направените според книга.
     
    На Espadrila, do-re-mi, DzingrlakaDzikica и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Секако дека книгата ќе биде многу подобра.
    Инаку се согласувам со Rainbow дека Игрите на Гладните е еднен од подобро направените филмови според книга. Исто така ми се допаѓаат и Хари Потер сите делови.
     
  8. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Книгата Крила од Даниела Стил , разбрав дека е филмувана . Мајка ми рече дека го гледала ама не се вика крила , туку имал некое друго име . СЛучајно некој да не го гледал ? :)
     
  9. Luciano

    Luciano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    223
    Јас го гледав пред некој ден :)
     
  10. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    А како се вика ? :?:
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека има филм? Јас баш сега пребарував, ама не успеав ништо да најдам, а ги има сите нејзини филмувани книги. :wasntme:
     
  12. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Книгите се секогаш поубави од филмовите. :)
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Многу ретко гледам филм направен според книга ако претходно сум ја прочитала книгата.
    Настрана од тоа дека книгата е секогаш подобра од филмот, друга причина е поради тоа што филмот ми ја убива имагинацијата при креирање на изгледот на ликовите и сите ситуации во мојава глава. Во филмовите никогаш ништо не изгледа онака како што сум си го замислила.
    Книгите секогаш се поопширни, полни со најмали детали кои помагаат читателот да ја оформи целосната слика. Освен тоа, во филмовите некои работи се изменети и не се како во книгата, а мене тоа ужасно многу ме иритира.

    Еве помина една недела откако го симнав најновиот филм за Ана Каренина, и се уште не сум се осудила да го погледнам, особено затоа што прочитав многу критики. И не сум сигурна ни дали ќе го гледам...
    Сепак, сакам сликата за Ана и сите останати ликови, да ми остане таква каква што ја замислив.
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Кога гледам филм направен според книга која претходно сум ја прочитала потполно се разочарувам затоа што сликата која јас сум си ја направила во глава пропаѓа во вода. Како прво не можат убаво да ги доволат мислите и чувствата. Во книгите секогаш е поубаво и подетално опишано,си правиш слика како сето тоа би изгледало и кога ќе видиш на филм гледаш дека се е тотално поразлично од твојата слика.
    Последен филм кој го гледав снимен според книга е Игрите на гладните.Сепак книга си е книга,филмот е супер ама книгата е далеку поубава.
     
  15. teddi

    teddi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    книгите ми се секогаш подобри од филмовите иако има и некои добро адаптирани филмови.на пример не ми се допадна толку многу адаптацијата на светото не е фабрика за исполнување желби од џон грин едноставно не знам зошто а книгата е прекрасна.пред некое време ја прочитав триологијата од вероника рот divergent и филмот ми се допадна иако беа изоставени повеќето од карактерите.The perks of being a wallflower едноставме ме разочара :doh:
     
  16. lolo1166

    lolo1166 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    The Girl With The Dragon Tattoo, но сепак книгата е поубава :)
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Последа книга што ја прочитав според која е направен филм е No country For Old Men,иако во доста случаи сум бил разочаран овојпат ми се допадна како книгата такак и филмот.
     
  18. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Филмот "The others" (2001), со Никол Кидман, направен според романот на Хенри Џејмс "Свртување на завртката". Романот е модернистички, а филмот е хорор, мистерија и драма, ама не е некој гаден хорор, да ти се тресат коските, да не можеш да спиеш, туки баш е софт хорор, секој да може да го гледа.
     
    На Lazy Sunday му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Шметерлинг

    Шметерлинг Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Последно што гледав беше „The great Gatsby". Според мене големо промашување, филмот не успеа да ја прикаже книгата како што очекував. Гетсби во филмот ми беше прикажан како богат лигуш. Тие што ја прочитале книгата знаат дека е многу повеќе од тоа. Ама ајде некако го изгледав до крај и едвај чекав да заврши.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ја исчитав темава да видам што сум пишала. И да, уште не сум нашла англиска верзија на книгата Парфем. Пишав дека филмот ми се допадна, а книгата (поточно македонскиот превод) беше измасакриран, па читањето ми претставуваше вистинско мачење. Ја барав макар на француски да ја читам, ама не. И кренав раце. Ама се надевам дека ќе имам шанса да ја прочитам, оти филмот ми беше преубав.

    Инаку, можам тука да ги спомнам филмовите според трилогијата на Стиг Ларсон, признавам дека книгите ги немам читано, ама филмовите се добро направени, веројатно ја доловуваат приказната прикажана во книгите. Ми дојде желба да ги прочитам, само дефинитивно не на македонски. Тука не зборувам за филмот со Даниел Крег, туку за шведските филмови со Noomi Rapace и Michael Nyqvist, целата трилогија е екранизирана.
     
    На Lady Phoenix и WarriorAngel им се допаѓа ова.