1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филозофски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од kawasaki-girl, 16 октомври 2010.

  1. ClockWorkOrange

    ClockWorkOrange Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Се согласувам со погоре напишаното :) јас на археологија студирав, ја фатив програмата каде стар век 1 и 2 беше задолжителен (а не изборен како сега, блазе на новите генерации :) ).
    Јас положив на колоквиуми кај Проева, квалитетно учев со месеци, лошотилук невиден е женава цело зло на планетата е собрано во нејзе и знае многу ама не знае да пренесе знаење на други. Ако не и е асистентот, тешко на сите со нејзините предмети. Иначе ако стварно добро научиш нема да имаш проблем кај нејзе, али плус треба да внимаваш ептен навремено пријавите да и ги носиш и ептен уредно. јас сакам да прашам друга работа, можда не е за тука прашањево, али гледам темата дипломска ич не е посетувана.. :/
    ме мачи нешто :) бранам дипломска нареднава недела, се мислам во врска со поклоните за комисијата и менторот, сакам да им купам по едно вино, некое во паковка, максимум 1000 денари за тројцата да потрошам, ама не знам дали се дава вино :/ црно е поелегантно, али времево некако не ми е за црно, ај упомоч малку кој види? :) Сполај ви! :)
     
  2. Devil99

    Devil99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што е на смер педагогија за да ми каже нешо за овој смер ? и некој сто се запиша оваа година на овој смер?
     
  3. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Некакви сознанија за социјална политика? Какви професори предаваат, каде е седиштето точно (затоа што имам некои информации дека не е кај што е сместен Филозофски туку малку подалеку), лесно/тешко, на што треба повеќе да се обрне внимание и сл. Секаков податок би ми бил од гооолемо значење. :D
    Мерси.
     
  4. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    уште еден рок за уписи ли остана ? и кое дато се ве молам одговор ?
     
  5. Diora

    Diora Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    5
    Девојки можно е да се запишам на Филозофски факултет, смер - Филозофија.
    Може ли некоја да ми каже реално дали е тешко? Кои предмети и професори да ги одберам, (ако воопшто се бираат) и кои професори се лоши а кои не?
    Чисто информативно прашувам за да не заглавам! Ве молам помош, секоја информација е добредојдена.
     
  6. Diora

    Diora Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    5
    Ама баш никој од вас нема што на филозофски има завршено? :|
     
  7. Diora

    Diora Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    5
    Интимни прашања, проблеми и совети

    Не успеав да се запишам на смерот кој сакав. Успеав на друг и тоа со 80 и нешто бодови во приватна квота, со тоа што рекоа дека на државна нема слободни места во II круг, а направија 6 од кои јас не сум вбројана. :@
    Јас сум на приватна квота, со најмногу бодови од тие од мојата група. :fubar: Само јас имам 80, другите од 79 па до 50. :| НЕ Е ФЕР!
    Сакам да се жалам! Не сакам да плаќам 400 евра за факултет во кој не ни сакам да одам.
    Моја грешка е што ставив кофинансирање. :|
    Татко ми не ни сака да чуе за оваа неправда, а не ни разбира како се чувствувам. Ме навредува, дури стана и да ме тепа кога почнавме да се караме.
    Башка врските не ми се стабилни на овој факултет, и искрено со филозофски нема никаква перспектива. Освен професор мислам дека нема да можам ништо друго да работам во иднина.
    Мислам која е целта да вложуваш напор во нешто кое не го сакаш?

    Прашање плус ми е дали може да се префрлам на психологија во друг факултет ако има во Скопје? И каде? Навистина ми е потребно помош, ве молам за совети! ;(
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Да прашам за една другарка.. На филозофски има објавено распоред за предавања? На страната немало..
     
  9. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804

    Најдобро да одиш во студентски на псохологија, ама освен на електро, на ниту еден друг факултет мислам дека нема слободни места во државна квота... И нема везе ако ти имаш 80, ако не си отишла во прв рок, и некој со 79 ќе биде во државна кој отишол во прв рок...
    Инаку каде најде сега да прашаш, од понеделник почнува семестарот...
     
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.753
    Пол:
    Женски
    Ве молам мејл или некој друг контакт од проф. Зорица Салтировска по Дефендологија?
     
  11. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Матурантка сум оваа година, и многу почнав да размислувам за факултет. Највеќе од се, ме привлече Психологија, на Филозофски. Е сега ако има некоја девојка што би можела да ми даде било каква информација во врска со тоа, би и била премногу благодарна. Пр.што предмети се учат, лесно/тешко, професори, што би можела да работам во иднина, дали е барана психологијата во нашава држава и сл. Ве молам нека ме упати некој. :)
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.691
    Пол:
    Женски
    Јас студирам психологија и ке се обидам да ти помогнам.
    На овој институт нема вонредно, само редовно студирање.
    Колку е барана психологијата- искрено слабо е барана, но секој со своја среќа.
    Ако го сакаш ова да се запишеш.
    Да е лесно ич не е лесно.
    Кога јас се запишував дури ми вика дека ми е грешка што толку лесен факултет сум запишала. НЕМА ВЕЗА!!!
    Да, не е ова квантна физика или пак медицина ама е тешко затоа што учиш буквално се за човекот. За развојот.За психички процеси, за мозокот, фукциите на мозокот, нервни центри, за човековото тело се се учи. Значи буквално се треба да се учи. значи на предметите физиологија, вовед во психолофија, емоции, психологија на перцепција, личност, развојна психологија се ова го има, до овде јас сум стигната, а за после којзнае што уште има. Ова особено ќе ти биде тешко ако си учела стручно средно каде што нема биологија. Барем мене ми беше.
    Има статистика и методологија 1 и 2. Мене овие предмети ме плашеа затоа што незнам математика. Ама нема врска со математика ама пак не е лесно. Предметот статистика кај Николина не е толгу тежок колку што е тешка професорката.
    За методологија незнам уште не сум стигнала до неа ама сум слушнала исто како и за статистика е.
    Во прва година потежок е предметот психологија на перцепција затоа што и таму има сметање и формули ама професорката Виолета Арнаудова е срцка, она многу помага.
    Кај професорката Ачковска има доста предмети, а професорката како- кога ја прифаќаат бубачките :D
    Никако ама никако, ама баш никако, апсолутно никако не бирај изборен Генетика кај Владимир Трајковски и Социологија кај Илија Ацески- никакооооо!!!!!
    Друго се учи предметот Личност кај професорот Благоја Јанаков, незнам како е кај него, сеуште не сум полагала ама сум слушнала дека и не е баш лесно за поминување.
    Предметот Етика е прелесен.
    Развојна психологија предметот е многу интересен но тежок за учење и полагање. Треба да знаеш за секоја недела од зачнувањето што се случува со бебето, како се развива значи за секоја недела одделно, па за предшколски период, па школлски и така натаму.
    Во психологијата има мнооогу теории за учење- овој рекол вака, а оној рекол онака. Па оној за оноа не рекол така туку онака ама не било така туку како што оној рекол онака, ама така било и така кажал и оној третиот, но неговата теорија била побиена зошто оној рекол дека било онака, ама и неговата теорија не била точна зошто тој рекол онака и на крај ниедна од тие теории не е важечка, туку е сасвим десета теорија која инаку сеуште не е целосна |( . Тоа е доста зезнато за учење.

    Сега се менува секоја година по нешто, кога ќе се запишуваш ти сигурно ќе има нешто сменето :D
    Психологијата е интересна за оние кои ја сакаат, така да ако ја сакаш оваа наука тогаш сигурно ќе ти биде интересно.
    Се што те интересира слободно прашај ме :)
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу Emotional123. Додека да се запишам, ќе се премислам уште 100 пати. :lol: Ако ми треба уште нешто, ќе те прашам.
    Ти благодарам уште еднаш. :* :*
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Menajahtwa

    Menajahtwa Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Студирам прва година Историја..Ме интересира дали може да запишам втора година доколку не успеам да положам некои од предметите ? Ако може некој поконкретно да ми ги објасни условите..Фала однапред
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.691
    Пол:
    Женски
    Вака, од лани има нови услови. Ако имаш два неположени од прва година (еве за пример ќе земам 2 предмети од 1 семестар)едниот ќе си го рпезапишеш без да исклучуваш предмети од 3 семестар а бидејќи нели 2 не си положила еден ќе исклучиш еден од предметите од 3 семестар и ќе запишеш еден од 1 семестар.

    Или еве вака ќе објаснам во една година можеш максимум 36 кредити да запишеш. А еден предмет ти носи 6 кредити. Значи во еден семестар можеш 6 предмети да запишеш. А ако имаш повеќе неположени од 1 предмет тогаш еден само запишуваш за да исполниш 36 кредити, а другите ги менуваш со предмети од семестарот кој треба да го запишеш. Неположени ваљда би требало да можеш да имаш 3 или 4, неверувам повеќе.
     
  16. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли некој да ми каже до колку работат на студентски прашања?
     
  17. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    72
    Историја на уметност и археологија

    Што мислите за Историја на уметност и археологија при филозофскиот факултет? некој што студира таму да каже што, како ? Колку е просперитетна оваа струка ? :)
     
  18. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    На кој институт на филозофскиот факлутет има најголема придобивка за студентите?Сакам да се запишам на Историја,но не сум информирана многу,може некој малку подетално да ми објасни за сите институти,што се изучува и сл? :)
     
  19. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Девојки, некоја да ми каже каде се наоѓа големиот амфитеатар. После полагам а поима немам кај се наоѓа па ако може да ми помогнете ќе ви бидам благодарна
     
  20. Afrodita1

    Afrodita1 Нов член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Има ли некој што поднел молба за префрлување или веќе се префрлил на филозофски, сакам да ја/го прашам нешто. Или ако има такво искуство да каже, дали и кога одобруваат од министерство, како што викаат на студентски, затоа што веќе почнува втор семестар, а сеуште нема никаков одговор. :)