1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филозофски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од kawasaki-girl, 16 октомври 2010.

  1. Meliya

    Meliya Нов член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Државна квота е 200 евра, приватна веројатно од 400 до 500 евра.
    Во однос на часови, зависи од распоредот кој ќе го добиеш, меѓутоа си има. Но,сега
    имаат и повеќе изборни предмети, и според помладите колеги со кој комуницирам, е доста полабаво, од аспект на тоа што за многу од предметите не се бара задолжително присуство.
    Од мое лично искуство сметам дека факултетот може да понуди многу повеќе. Во поглед на пракса, барем во мое време беше така, односно буквално молење по институции да влезеш, и секаде каде што бев гледаа да ме „мафнат“ побрзо, така да и од тоа не се стекнува многу искуство, секако има исклучоци. Се надевам дека сега е променето на подобро.
    Во однос на добивањето работа, зависи од многу работи. Најново е дека никој не смее да извршува психолошка дејност без добивање на лиценца, која што чини 250 евра.
    За да добиеш лиценца, потребно е една година да стажираш во некоја институција под менторство на психолог, и за жал скоро никаде тоа не е платено, а ти треба да поминеш тамо цело работно време. Од таа причина јас сеуште не сум се лиценцирала, а во меѓувреме без лиценца не смееш да се вработиш.
    Имаш околу ова дискусии на страницата на Комората на психолози на МК.

    За да станеш психотерапевт исто така мораш да се доедуцираш, Кај нас има гешталт, когнитивна, семејна и системска психотерапија, и.т.н. Најчесто се скапи едукации, траат 4 до 5 години вклучувајќи ја и супервизијата која мора да се помине. Месец чини од 60 евра па нагоре. Има и по 100 евра од последната информација која ја добив од школата за ОЛИ интегративна метода.
    Во тој поглед, на тие школи можеш на сретнеш и правници и економисти, иако секаде се вели дека се наменети за психолози и сродни науки, ама на крајот психотерапевт може да биде и лице кое не се едуцирало за основните психолошки теории за личност такаречено.
    Лично познавам такви лица, кои вршат таква дејност.

    Јас завршувам и магистерски студии, во поглед на тоа, се згодив во таква група да се запишеме само двајца. Предавања нула, демек менторски, ама кога ќе отидеш или нема време или има многу луѓе пред тебе, или нема време да се закаже термин надвор од конслтации. Најпосле се очекува од студентот самостојно да изработи нацрт истражувачки и елааборат, без нула поддршка.

    Има големи предизвици но ако сакаш и сметаш дека имаш желба, се успева. Интересна наука е во секој поглед.
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    срцки ако има некој што го имал предметот Стрес и Справување кај Иван Трајков, ако ги имате прашањата од претходните колоквиуми ве молам да ми ги пратите во лп
    слушнав дека секоја година се истите :D
     
  3. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    1.474
    Пол:
    Женски
    Јас сум од медицински факултет, имаме предмет социологија на здравје и болест со проф. Бранислав Сркањац. Книгата негова сакам да прашам дали ја има на филозофски да ја копираш?
     
  4. elenka123

    elenka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    5
    Znae nekoj kaj se naoga kabinetot na ivan trajkov
     
  5. Skopje0000

    Skopje0000 Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Planiram da se zapisuvam na institut za bezbednost odbrana I mir pa ako moze da spodelite mislenje okolu institutov, blagodaram
     
  6. Loral

    Loral Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели мислење за смерот Педагогија на Филозофски??
     
  7. MasterMk

    MasterMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Мислење за Институтот за безбедност одбрана и мир ? Ако има и некој што планира да се запишиува таму нека ми пише
     
  8. booom!

    booom! Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Машки
    Здраво дечки,

    Јас сум од друг факултет, па бидејќи не сум многу информиран за изборните предмети на Филозофски, би сакал да ми предложите изборен предмет кој е со конкретен материјал и интересен за учење и лесно се положува (или пак изборен предмет кој се положува само со стручен труд).

    Благодарам однапред на предлозите. :)
     
  9. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, за смер дефектологија ова предметов што е здравје и спорт, значи дека ќе треба да се вежба со опрема како во средно или??
     
  10. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Лесни се сите предмети кај сунчица, но главен проблем е тоа што не знам колку ќе бидеш информирана за полагања и слично. Јас имам многу негативно искуство во поглед на изборните предмети од други институти.
     
  11. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Која е процедурата за преместување од редовни во вонредни студии?

    Редовни студии приватна квота, знам и за вонредни е истата рата.
    Други документи, предности/маани?


    Фала!
     
  12. Java

    Java Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Дали некој има меил од студентски прашања? Или како да најдам ?
     
  13. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Отвори на страната на факултетот, пишува
     
  14. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој зошто на iknow системот ми пишува дека емаилот не постои во системот а го користев до вчера?
     
  15. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Бидејќи заврши првиот упис и профилите се избришани.
     
  16. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже за дефектологија професорите какви се и за предметите дали се тешки??
     
  17. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    koga e ili bese ispitot stres i spravuvanje??
     
  18. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Имаш распоред на страната на фзф
     
  19. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Ако може предлог изборен предмет од Филозофски за зимски семестар кој е со прашања на заокружување и лесно се поминува бидејќи ми е последен. И мислење за Родот и спортот дали е од зимски и каков е принципот :)
     
  20. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Кај сунчица викаат дека лесно било. Давала прашања за учење. Подетални информации немам зошто не сум имала предмет кај неа.
     
    На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.