1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филозофски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од kawasaki-girl, 16 октомври 2010.

  1. AleXis1991

    AleXis1991 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Девојки сакам да Ве прашам дали на филозофскиот факултет ќе има дополнителна сесија за полагање сега?
     
  2. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.584
    Иако прашањето може да се однесува и на друга тема, тука прашувам поради тоа што на овој факултет сум. До кога можат да се земаат оценки? Го имам положено предметот, имам потпис, само оцената ми фали и тоа од прв семестар, а веќе го почнавме вториот. Дали ќе ми прават проблеми или можеби нема да ми признаат, па пак ќе треба да полагам? Верувам и на други факултети е исто, па ако може да ми помогне некој.
     
  3. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Ве молам по детално некој да ми каже за социјална работа и социјлна политика во план сум да си запишам на тоа ......... ???????????
     
  4. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    Има некој студирано, или студира на филозофскиот во Скопје? - Историја на уметност. Ако има ве молам да ми пишете лп, да ве прашам нешто.
     
  5. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Имам сеуште време, но сакам да се определам без брзање, паники и пополека. Во план ми е да запишам редовни студии по археологија или дефектологија, на филозофски. Низ списоците од минатите години, на археологија гледам дека има само државна квота и вонредни студии, а во ланскиот список мислам дека имаше студент со едвај 40 поени, запишан во државна квота. Ме интересира, толку ли нема заинтересирани студенти или на некој поинаков начин се определува кој влегува, а кој не? Многу повеќе ме привлекува првиот институт, но се двоумам и за дефектологија. Најголемиот страв ми е, доколку изборот ми падни на ова, дали ќе се снајдам, со оглед дека сум економски техничар. Како и да е, би ви била благодарна доколку некоја издвои свое искуство, со оглед дека последното мислење за студии на археологија е напишано пред скоро година дена.
     
  6. Theodora2014

    Theodora2014 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    23
    Новитет, Семејни студии на Филозофски факултет

    Луѓе кој си е женет/ мажена никако да не се разведува,

    еве денес разбрав дека разводот е општествена девијација и како таков ќе се учи по факултетите :D


    http://www.plusinfo.mk/vest/139272/Na-S ... dnesuvanje

    Ќе се учи дека разводот не е нормална појава и дека е проблем кој води кон општествени девијации.

    Значи што све трпат нашите учебници . Кој ја одобрува оваа програма?
     
  7. Tanya19

    Tanya19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    5

    Eva, gledam deka si na filozofski fakultet pa bi sakala da te zamolam za edna usluga. Utre polgam matura filozofija no ke imame i esej od 400 zborovi na tema kojasto ke ja dobieme utre na testrianjeto. Mnogu ne me biva za pisuvanje esei pa sakam da te zamolam dokolku mozes da ti ja kazam utre temata i da mi napises barem nesto posto si vo tek so toa..Moze li> blagodaram odnapred :*
     
  8. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    И мене ми требаат по детални информации за социјлана работа и социјална политика ... во план сум да се запишам на тоа... ???
     
  9. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72

    Па оваа теза повлекува една долга дискусија : доколку мажот и жената немаат деца, океј, не им оди бракот и решението е развод.Но што се случува доколку имаат дете? На денешницава се повеќе се присутни брачни заедници каде мажот, жената имаат 20 години им здосадува а имаат и мало дете па се разведуваат.Детето расте во поделена средина, малку кај татко, малку кај мајка. Згора на тоа, таткото ќе си бара други жени, мајката такоџе, детето ќе го гледаат од што веќе се мора.. тоа израснало со недоволно љубов и внимание и се ствараат поинакви размислувања кај детето, секако- има исклучоци секогаш :)
     
  10. Theodora2014

    Theodora2014 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    23
    Од каде па ти заклучи дека децата на разведени родители растат со недоволно љубов и внимание? Или дека родителите го гледаат од што веќе се мора?

    Вакви предрасуди имаше пред пола век. Не знаев дека уште се присутни :x :x :x
     
  11. mila1995

    mila1995 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Ja razmisluvam da se zapisam na filozofski pa ako mozes nesto povekje za sociologija i bezbednost?
     
  12. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Има ли некоја на Социјална работа и Социјлана Политика сакам да прашам нешто :)
     
  13. FairyGirl

    FairyGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја Феминка на Историја со архивистика? :)
     
  14. Tanya19

    Tanya19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    5
    moze li nekoj da mi objasni za defektologija?
     
  15. choko

    choko Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    324
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Некој што е на социологија , нешто да ми каже .. што како е
     
  16. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.584
    Што поточно те интересира?
     
  17. choko

    choko Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    324
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Па дали е тешко ? И со колку бода примаат дали знаеш ?
     
  18. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.584
    Ако те интересира социологијата како наука не, не е тешко воопшто, интересно е, ама доколку ова ти е: ај било каде да се запишам (или друга причина), тогаш е многу досаден матријалот за учење (но може да се поминува и така ако си упорна), а има и многу за читање, многу книги дополнителни кои секако ти се плус за крајната оценка, а и за тебе општо. За бодовите не се секирај, лани имаше некои со многу ниски бодови како 40-50, ама и со максимум, бидејќи вкупно можеше 50 студенти да бидат примени. Не знам како ќе е оваа година, но лани сите што влегоа беа во државна квота како редовни. Она што се учи во прва година нема да биде како што си учела во основно/средно, т.е. многу е општо се, учиш за сите социолози посебно и нивните теории и некои основни делови од социологијата, но понатаму се доаѓа до некои сличности и секако многу поопширно е и поинтересно. Професорите на овој смер се супер, нема некои проблематични, "лоши", намерно да те буткаат и сл. достапни се за секој проблем и многу помагаат, даваат доста шанси и бидејќи примаат само 50 студенти поблиски се со студентите и на предавањата се има слика како еден клас во средно со класната. Но сепак не е се нели така одлично, негативна страна е прашањето што по завршувањето, односно вработувањето по струка која скоро и да го нема.
     
  19. choko

    choko Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    324
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Не ми е само колку ради реда да запишам факулет :D Единстевното нешто што ме интересираше од предметите во средно беше социологија , така да тоа ми е желба . не сум нешто многу добра со оцениве во средно па затоа те прашав со колку примаат :D Фала ти многу што ми објасни што како е со факултетот , уште еднаш фала :D
     
  20. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Дали знаете дали работат Студентски прашања во овој период? Ако не работат, кога би требало да започнат со работа?