1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филозофски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од kawasaki-girl, 16 октомври 2010.

  1. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Студира некој на институтот за безбедност, одбрана и мир? Се мислам меѓу овде и фалултетот за безбедност - криминалистика. Знае некој по детално еве на пример од овде ја прифаќаат дипломата за вработување како полицаец или не? Ако некој е информиран за нешто ве молам пишете, веќе очајна станав не знам што да одберам 8-|
     
    На jenifer lopez му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Знае ли некоја феминка какви прашања дава проф.Емилија Петрова Ѓоргева по педагогија? Има дадено некои презентации ама премногу се опширни
     
  3. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели некое искуство од кај Солунчев - Нововековна филоофија. Го имам иборен па да знам дали да бирам
     
  4. Oleeenka

    Oleeenka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    523
    Ристо Солунчев е најзабавниот (машки) професор, така да ќе поминеш лесно кај него, но секако ќе треба да вложиш и малце труд.
    Предметот не е тежок, но не е ни 2+2, али со Солунчев се ќе биде океј. Ќе мораш редовно на предавања, за да сфатиш поубаво и полесно да ти иде учењето.
    Со лесно. :)
     
  5. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    @Oleeenka Ти благодарам, го одбрав предметот.

    Инаку слушам муабет се врти меѓу колегите на Филозофски дека од овој семестар и покрај двата колоквиуми ќе се воведува задолѓителен усмен испит. Колку сте запознаени со тоа и дали е вистина?
     
  6. Oleeenka

    Oleeenka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    523
    Jaс лично не сум слушнала ништо околу тоа. Ако знае некоја колешка нека не извести. Уште тоа ни фали :doh:
     
  7. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Вака јас студирам на филозофски факултет има уште еден испит и ме интересира дали можи самиот факултет да те префрли од државна квота во приватна?Денес презапишував предмет и кога отидов на студенски прашања ми кажа дека ме префрлиле во приватна квота и дека треба да плаќам казна за дипломскиот труд како предмет!Некој да ми објасни зошто мораме да плаќаме казна и како е можно да ме префрлат во приватна квота кога договорот што го потпишував пишува дека сум во државна:Благодарам однапред
     
  8. slimsblue

    slimsblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    76
    Студира некој на родови стидии и семејни студии? Што се учи? Лесно,тешко? Што може да се работи со тој факс? Т.е што си дипломиран по завршувањето на факултетот?
     
  9. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали знае некој каде може да ја најдам книгата ФЕМИНИСТИЧКИ ПОЧЕТОЦИ НА СООЦИЈАЛНАТА РАБОТА.
     
  10. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    имам слушнато дека од наредна година ке се укинуваат колоквиумите и се кје биде на испит ,усно.
     
  11. ferm

    ferm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    9
    Здраво би сакала да ве прашам за катедрата по историја? Како сте задоволни? Како со профеосрите, дали се коректни? Се полага на колоквиуми или има само испит? Ако сака некоја која што студира да ми каже нешто повеќе. Би сакала да се запишам, ова би ми бил втор факултет, историјата ми е љубов од мала. Ви благодарам
     
  12. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Луѓе тука никој ништо не објавува.. Дај кажете нешто повеќе за Институтот за социјална работа и политика, планирам таму да се запишувам.. Дали има многу заинтересирани, како е со професорите, предметите?
     
  13. slimsblue

    slimsblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    76
    Од колку саат работи студентски прашања? Знае некој?
     
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Од 11 до 14 со студенти :)
     
  15. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    2.798
    Пол:
    Женски
    Ај некој што е на Социјална работа или планира да се запишува нека ми пише. Ми требаат повеќе информации за смеров.. има ли конкуренција,тешко / лесно...
     
    На SweetAna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FairyGirl

    FairyGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Работат ли студентски прашања периодов??
     
  17. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво! Потребна ми е мала помош :) Започнувам втор циклус на студии, е сега сакам да прашам дали некој има искуство со смерот МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕКОВИ РЕСУРСИ на филозофски факултет, секоја информација е добредојдена :)
     
  18. Bellamy

    Bellamy Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Историjата како смер ти е полесна ако jа сакаш како наука и ако имаш основа.Како факултет не би го ставила во тешки.Нормално има 2,3 професори кои се попроблематични но тоа го има секаде.
    Има колоквиуми,испитите се 99% усни.Доколку имаш прашанjа слободно контактираj ме во ЛП.

    Инаку,знаете од коj датум точно почнува испитна?
     
  19. moni18

    moni18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здравоо :) Дали има некој што е запишан на родови студии? Како е, тешко/лесно? Дали има кај нас работа со тој смер и што би можела да работам ?
     
  20. Bellamy

    Bellamy Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Од она што го знам од луѓе што знам дека го студираат премногу е лесно,јас имав прилика да учам еден предмет од тој институт.Во принцип се учат,наједноставно кажано,правата на жената.Може да се работи главно во невладини организации,ама има сигурно и 2,3 работни места по министерствава каде би можела да работиш.
    Ама ако не се лажам веќе 3 години по ред нема уписи на тој смер :|