1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет "Блаже Конески"

Дискусија во 'Образование' започната од viki85, 21 ноември 2010.

  1. *Mariposa

    *Mariposa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, да не знае некој дали постои опција за поништување на положен изборен предмет и во наредниот соодветен семестар да го сменам односно презапишам друг предмет наместо тој?
     
  2. SpringGirl

    SpringGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Дечки да ве прашам.Студирам германски јазик и книжевност.Е сега,нели во трет семестар се бира наставна или преведувачка насока со тоа што треба да избереме задолжителен изборен предмет Психологија или Теорија на преведување.Јас бидејќи имав презапишано 2 предмети не избрав ниту еден од нив,а седми предмет не запишав.Дали би можело нешто тоа да биде проблем или ќе можам слободно во наредните семестри да ги запишам,еве конкретно психологија бидејќи сакам наставна насока?
     
  3. losa0112

    losa0112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Ако може некој да ме информира фали има катедра за шпански јазик како прв и дали можам да земам англиски како втор или пак обратно?
     
  4. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Na Filoloski fakultet nikakoe na PIT ne zapisuvajte. Ke ja napravite najgolemata greska.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. losa0112

    losa0112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Можеш да ми кажеш зошто, затоа што планирав да се запишувам превод и толкување?.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Душо, прашај го библиотекарот на катедрата за италијански јазик. Тој ни посредуваше за да ги набавуваме речниците. Големи се многу и скапи ама вредат.
     
  7. BonBonche123

    BonBonche123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :D:D Јас сакам да се запишам на факултетов оваа година. Сакам да ве прашам од каде имате материјали за учење? Дали има книги за секој предмет и дали требаат оригинал.. или може исто да се копираат од некоја книжара (ко што е либро за економски). Конкретно ми треба за германски јазик.
    Фали ви однапред :l::l::l:
     
  8. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ke sedis bez rabota. Za nastavnik ne mozes da predavas, a za preveduvac ke ti ja zemaat rab diplomirani od knizevnost. Najiskreno ti preporacuvam na knizevnost. Od iskustvo ti kazuvam.
     
  9. losa0112

    losa0112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    На книжевност дали можам да земам англиски и шпански или само еден се бира?
     
  10. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Moze Angliski so Spanski.
     
  11. Triksy27

    Triksy27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Дечки, може да се префрлам од мак. книжевност на англиски? Или ќе треба да почнам од прва година?
     
  12. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој кои извадоци најчесто ги дава Соња Витанова за АК6 колоквиум, од Heart of darkness, Sons and lovers и A passage to india ? И теми за есеј?
     
  13. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    можеби ова прашање и не е за оваа тема се извинувам
    ама дали знаете каде освен на блаже конески има опција за студирање Словенечки јазик ( оној што го зборуваат луѓето во Словенија) фала мн
     
  14. girl748

    girl748 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Не коментирам често па не знам да цитирам, меѓутоа за мислењето погоре дека ПиТ седат дома, ќе речам само дека јас сум во обратна ситуација, речиси дипломирана на книжевност, а мои колешки од ПиТ мене ми ја зимаат работата предавајќи во неколку приватни училишта, час-два ваму, час-два таму, предаваат на двата јазика, додека јас се стискам не се осмелувам да преведувам зашто ете немав такви предмети, теории на преведување и слично.

    Лично мислам дека до некаде е срамота, но од друга страна секој се снаоѓа како ќе му се пружи прилика. Но правила очигледно нема.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Zboram za drzavni skoli. PIT nemaat pravo da predavaat. A po privatni i so kursevi predavaat a ne so PIT. Za sudski preveduvaci i vie a i drugi fakulteti so potvrda za jazik zemaat resenija za sudski preveduvaci. Inaku i vie na knizevnost imate opcija za dva jazika. Teorija na preveduvanje ne igra uloga za dobar preveducac. PIT i kursistite nemaat Metodika na jazik pa predavaat pa sto. Koj kako ke se snajde.
     
    Последна измена: 29 март 2018
  16. girl748

    girl748 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Епа не е баш па што. Зошто не се помачиле книжевност да учат, па со право да држат места во државни школи. Ама ако развиеме дискусија, ќе отидеме подалеку, држава, врски и така натаму.

    Најпосле, барем нека работат квалитетно и едните и другите, да не му е криво на човек. :)
     
  17. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Girl 748 vo pravo si pa i ne. Knizevnost na PIT se kulturoloski studii. Ja koga studirav ist prof drzese knizevnost i kulturoloski so isti predavanja. Na nasi mesta so PIT rabotat prevod so knizevnost. Vo ovaa drzava nema nikakov red. Pozdrav
     
    Последна измена: 29 март 2018
  18. sk.mk.mdj

    sk.mk.mdj Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Машки
    ako zapises francuski jazik. dali moze pod B da ucis angliski a pod C italjanski. so jazikot pod B so kakov status se zdobivas po diplomiranje ?
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    На превод и толкување можеш да земеш два јазици под А и Б, англиски со француски или германски и бираш кој ти е прв. За во дипломата не знам поточно :) Може и италијански да учиш, ама тоа под Ц ти е како еден изборен предмет, го слушаш 4 семестри од почетно ниво и дефинитивно не влегува во диплома :)
     
  20. sk.mk.mdj

    sk.mk.mdj Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Машки
    TI BLAGODARAM ZA IMFORMACIJATA, I SREKNI PRAZNICI