1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет "Блаже Конески"

Дискусија во 'Образование' започната од viki85, 21 ноември 2010.

  1. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Здраво. Сакам да прашам за Катедрата по македонски јазик. Во втора година нели треба да одбереме модул и во зависност од него следуваат предметите коишто ќе ги учиме - еден задолжителен од насоката, и изборни. Прашањето ми е следново: Дали како изборни предмети мора да ги земеме оние кои се наоѓаат во програмата (конкретно за наставна насока - Народна, Средновековна и Светска книжевност) или може предмети од други катедри, и дали мора да бидат 3 изборни (3 задолжителни, 1 од насоката и 3 изборни = 7 предмети)?
    И, да, може ли мислење за горенаведениве предмети и професорите кои ги предаваат?
    Ви благодарам.
     
  2. bradshawfan

    bradshawfan Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. Треба да запишам трета година, но, паѓам во приватна квота па ме интересира дали некој е запознаен со следново... Брат ми кога беше во приватна квота плаќаше исто како во државна бидејќи сме деца на самохран родител. Дали ова се уште постои и ако да, како може да се изведе? Благодарам однапред.
     
  3. pushmetotheedge

    pushmetotheedge Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Јас сум заинтересирана да го одберам смерот превод и толкување на англиски јазик. Доколку дипломирам какви се можностите да се вработам?

    Исто така кога се пријавував електронски на овој факултет зошто немаше опција за преведување и толкување на англиски јазик? Само имаше англиски јазик и книжевност да одбереш.
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2018
  4. Mademoiselle5

    Mademoiselle5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Затоа што годинава има приемен испит на катедрата за превод и толкување.
    http://flf.ukim.edu.mk/потребни-документи-за-пријавување-на/
     
  5. KejtV

    KejtV Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2015
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    1.011
    Пол:
    Женски
    Здраво.Јас сум од економски факултет па да прашам ако некој може да ми даде препорака за лесен изборен? Фала однапред :)
     
  6. bradshawfan

    bradshawfan Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки какво мислење имате за вонредно студирање? Мајка ми не може повеќе да ми биде финансиска поддршка, па, ќе морам да почнам да работам за да го завршам факултетов. На англиска катедра сум и ме интересира дали можат 3та и 4та да се завршат без присуствување на предавања или тешко е (мислам на совладување на материјалот)? Каков став имаат професорите кон вонредните студенти и нивното оценување (знам дека не се дозволени колоквиуми)? Дали може да се заврши во рок, со работа во една смена од 3 до 11, со слободен викенд. Мислам дека е изводливо, но, би сакала некој со искуство да ме посоветува. И уште едно прашање... Дали можам да се префрлам од редовен студент во вонреден во летен семестар или мора да е на почеток на учебна година? Благорарам однапред.
     
  7. KejtV

    KejtV Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2015
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    1.011
    Пол:
    Женски
    Здраво.Дали може некој да ми каже искуство по предметот лингвистика?
     
  8. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    @buba4e89 Гледам дека имаш пишувано тука за некои предмети; јас не знам кој предмет да го одберам, па би ти била благодарна доколку можеш да ми помогнеш, поточно да ми кажеш мислење за предметите и професорите:
    Светска (кај Искра), Средновековна (кај Добрила) и Народна книжевност (кај Нина).
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Искра ми нема предавано затоа не можам да ти помогнам.
    За кај Добрила кој предмет да го одбереш нема да згрешиш,професорката е срце ќе ти помогне во се. Не бара многу труд ама сака да покажеш заинтересираност за предметот. Предметите кај Нина многу ми се допаѓаа и часовите беа интересни. Професорката е фина,си бара труд и посветеност. Предметот е малку тежок но ако немаш проблем со тешкотија ќе го совладаш.Си бара Нина редовност и учевствување на дискуции на предавањата,пишување домашни задачи. Ова беше вака до пред 2 години сега можеби е сменето.
    Ако имаш можност искористи ги сите предмети кај Добрила со неа нема да имаш проблем.

    Едит: Искра да не беше ќерка и на Виолета Пирузе ( имам заборавено како се викаше таа), мене светска книжевност ми предаваше Пирузе ама ретко одев на часови зошто буквално се заспиваше на нив. Башка опасна жена е, ако те фати на препишување ќе те има на пик и нема да те пушти наредно полагање. На тестовите бара сешто и бара многи читање книги и секој дел да го запомниш зашто тоа се паѓа на испит. Дава по 10 прашања некогаш и по 2 и прима само повеќе од 2 страници испишани.
     
    Последна измена: 10 септември 2018
    На TutiFuti и flawless-98 им се допаѓа ова.
  10. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Да, ќерка и е. Знам дека Виолета била многу строга, само не знаев за ќерка ѝ, но штом предметот е тежок, сигурно и таа ќе бара премногу. Сепак, фала ти.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Исти се тогаш и редовноста има улога.
     
    На flawless-98 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BonBonche123

    BonBonche123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Девојки, од економски сум и земав германски 1. Каде да видам кога ми се предавањата и во кои простории?
     
  13. Nansi

    Nansi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Imas raspored na stranata na ekonomski i go ima vo izborni germanski
     
  14. BonBonche123

    BonBonche123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    da, no pisuva samo filoloski fakultet.. nema staveno vreme i prostorija.. treba na fakultetot da odam?
     
  15. marija7895

    marija7895 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, запишана сум прва година на ПИТ и не ми е јасно запишувањето на предметите преку IKnow системот. Ќе може ли некој да ми помогне? Може и во порака да ми напише
     
  16. Cucueta

    Cucueta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја на Македонска книжевност, не е битно која година да ја прашам нешто.
     
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    Девојки, мене не ми се отвара распоредот. Има ли некоја тука со истиов проблем или јас сум единствена?
     
  18. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Кај Пандев е најлесно со среќа.
     
  19. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Повели.
     
  20. KejtV

    KejtV Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2015
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    1.011
    Пол:
    Женски
    Не го земав за жал,го земав антропологија :)